[ΕΚΛΕΙΣΕ] ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ !
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ !


1) ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info [at] xariseto.gr ή στο 2312203040
2) Οταν πάρουμε ή δώσουμε κάτι ποστάρουμε και ευχαριστούμε-αξιολογούμε το μέλος
3) ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ την αγγελία που ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ (αφου πρώτα απαντήσει-ευχαριστήσει το μέλος που πήρε το αντικείμενο)!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ!
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7061
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

Δημοσίευση από lamprinavrt » 26 Αύγ 2014, 18:45

Βρεθηκε στην αποθηκη μας και ειπα να του δωσω μια τελευταια ευκαιρια πριν την ανακυκλωση ....Αν υπαρξει ενδιαφερον ανεβαζω φωτο.Ηταν λειτουργικο πριν πολλλλλαααα χρόνια........από οτι λεει η μητερα μου . :}
η μαρκα δεν ξερω αν φαινεται αλλα δεν επισκευαζεται νομιζω και η βαση του ειναι σπασμενη
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Προσθεσα και μια σπασμενη κιθαρα την οποια γαργαλουσα ως εφηβη .το μπρατσο κολλαει και θελει χορδες .ειναι πολυ παλια και παει για ανακυκλωση αλλα αν θελει καποιος/καποια να απασχολησει καποιο φιλομουσο πιτσιρικι...δικη του.
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lamprinavrt την 27 Αύγ 2014, 01:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από echelon2011 » 26 Αύγ 2014, 19:12

Καλώς την! Νομίζω ότι θα ενδιέφερε όλους να μάθουμε το μοντέλο αν είναι εύκολο, για να δούμε και τι περιθώρια υπάρχουν για να επισκευαστεί η συσκευή! Λογικά θα το αναγράφει κάπου.

ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
56 50
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 29 Μάιος 2010, 14:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ » 26 Αύγ 2014, 19:22

ενδιαφερομαι για το πικαπ,ειτε λειτουργει ειτε οχι, και πιστευω πως μπορω να το επισκευασω καθοτι σπουδαζω ηλεκτρονικος και εχω επισκευασει 2-3 στο παρελθον :thank:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39712
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από polvar » 26 Αύγ 2014, 20:33

ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ έγραψε:ενδιαφερομαι για το πικαπ,ειτε λειτουργει ειτε οχι, και πιστευω πως μπορω να το επισκευασω καθοτι σπουδαζω ηλεκτρονικος και εχω επισκευασει 2-3 στο παρελθον :thank:

Δεν σας πτοούν ούτε το άβαταρ που σας προστέθηκε ούτε οι προειδοποιήσεις ούτε ο πρόσφατος αποκλεισμός!
Τι θα θέλατε για την συνέχεια;

Επίσης λέτε στην υπογραφή σας ότι δεν στέλνετε εκτός Θεσσαλονίκης αλλά θα θέλατε να πάρετε από την Αθήνα εν προκειμένω!

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από scorpiogr » 26 Αύγ 2014, 20:47

Καλησπέρα λαμπρίνα . Θα με ενδιέφερε!! :) Ξέρω και που να το φτιάξω αν δεν δουλεύει :) ευχαριστώ!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
56 50
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 29 Μάιος 2010, 14:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ » 26 Αύγ 2014, 20:52

δεν το θελω το πικαπ, τον σιχαθηκα αυτο τον ''πολεμο'' ,εχει ξαναγινει θεμα και ζητησα την διαγραφη μου απο το site
η οποια δεν εγινε δεκτη,οποτε ξαναζηταω την διαγραφη μου απο το site γιατι εσεις δεν καταλαβαινετε τπτ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39712
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ

Δημοσίευση από polvar » 26 Αύγ 2014, 22:17

Το ποιος δεν καταλαβαίνει είναι πασιφανές!
Διαγραφή είπαμε δεν γίνεται γιατί θα χαθεί όλο το ιστορικό σας εδώ
Αν δεν σας αρέσει δεν ξαναμπαίνετε, έτσι απλά

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7061
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

Δημοσίευση από lamprinavrt » 27 Αύγ 2014, 01:28

Ειρηνη υμιν.....προσθεσα φωτο.Δεν δουλευει σιγουρα.....με ενημερωσε ο αδερφος μου οτι το ειχε προσπαθησει παλια και δεν εχει ελπιδα ο ασθενης......
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2925
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

Δημοσίευση από scorpiogr » 27 Αύγ 2014, 08:56

αυτό το "
με ενημερωσε ο αδερφος μου οτι το ειχε προσπαθησει παλια και δεν εχει ελπιδα ο ασθενης
" με κάνει και αποσύρω το ενδιαφέρον μου...
:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

Δημοσίευση από echelon2011 » 27 Αύγ 2014, 12:59

scorpiogr έγραψε:αυτό το "
με ενημερωσε ο αδερφος μου οτι το ειχε προσπαθησει παλια και δεν εχει ελπιδα ο ασθενης
" με κάνει και αποσύρω το ενδιαφέρον μου...
:thank:
To μοντέλο είναι Schneider SBD-71

Αρχικά να επισημάνω ότι η συσκευή δεν έχει το αντίβαρο του βραχίονα, το οποίο είναι απαραίτητο.

Αν το τροφοδοτικό δουλεύει και το μοτέρ (όχι απαραίτητα το πλατό) γυρίζει, τότε ο πικάπ επισκευάζεται εύκολα. Το ουσιαστικό ερώτημα δηλαδή είναι αν ακούγεται να γυρίζει ένα μοτέρ, όταν μπει στην πρίζα και μετακινηθεί ο βραχίονας προς το κέντρο. Αν μπορείτε να επαληθεύσετε αυτό, τότε όποιο μέλος ενδιαφέρεται θα έχει μια εικόνα του τι χρειάζεται να επισκευαστεί (δεδομένου πάντα ότι θα βρεθεί το αντίβαρο).

Σε ένα αποθηκευμένο πικάπ σχεδόν ποτέ δεν γυρνάει το πλατό καθώς κατά τη μεταφορά του πάντα πέφτει ο ιμάντας (ο οποίος χαλαρώνει με τα χρόνια). Με τον παλιό ιμάντα, συνήθως απλά επαληθεύουμε ότι λειτουργεί το πλατό και προχωρούμε σε αντικατάστασή του (15 Ε). Επίσης συνήθως χρειάζονται σπρέι όλα τα ποτενσιόμετρα για να γίνει σταθερή η ταχύτητα και τα σημεία τριβής του βραχίονα και λίπανση στο μοτέρ (5 Ε). Επίσης θα χρειαστεί οπωσδήποτε αλλαγή βελόνας (20 Ε) και μάλλον συμφέρει οικονομικά μια ολική αλλαγή βελόνας και κεφαλής με μια φθηνή αλλά καλή. Επίσης δε βλέπω κάποιο καπάκι που θα ήταν απαραίτητο για τη σκόνη, αλλά επίσης η έλλειψή του με προβληματίζει για το αν έχει στραβώσει τυχόν ο άξονας του πλατό αλλά και τη γενικότερη κατάσταση της κεφαλής (στη φώτο η βίδα της κεφαλής έχει σκουριάσει).

Κανονική διάγνωση έκανα αλλά θα βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΑΡΧΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κλειστές αγγελίες)”