Αργός υπολογιστής (πλήρης δίσκος C:)

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Αργός υπολογιστής (πλήρης δίσκος C:)

Δημοσίευση από Poudim » 13 Οκτ 2015, 11:53

Έχω ένα σταθερό PC , CPU INTEL QUAD CORE 8400(s775\2 , 66Ghz) , με Windows 7 , αγορασμένο τον 8/09 , συνδεδεμένο μ’ένα UPS bitmore U1200LCD . Προβλήματα :
1. Όταν κλικάρω Computer , με πάει στα Hard Disk Drives , όπου υπάρχει διαχωρισμός σε SYSTEM(C) & DATA(G) . Στο SYSTEM(C) γίνονται όλες οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων , το δε DATA(G) το χρησιμοποιώ κστά βούλησην .Εδώ και μήνες το SYSTEM(C) βγαίνει κόκκινο , αντί για μπλέ και γράφει πχ τώρα 921MB free of 50GB , ενώ το DATA(G) είναι μπλέ και γράφει 507 GB free of 546GB . Έκανα τώτα restart και διόρθωσε από 921MB free σε 3,93GB . Επειδή όμως τόχω κάνει επανηλειμμένα , υποθέτω πως κάποια στιγμή θα μπουκώσει . Από το ΠΛΑΙΣΙΟ που αγόρασα το PC , μου είπαν τηλεφωνικά , να μεταφέρω αρχεία από το SYSTEM(C) στο DATA(G) για να το ελαφρύνω . Το προσπάθησα , αλλά δημιουργείται conflict και δεν μου το επιτρέπει το σύστημα .
2. Πρό ημερών εγκατέστησα το λογισμικό του νέου UPS bitmore στο DATA(G) , αλλά δεν μου το ανεγνώρισε ως πρόγραμμα και το απεγκατέστησα . Όμως πρέπει κάποια στιγμή να το εγκαταστήσω .
3. Το PC έχει γίνει απελπιστικά αργό . Όσα προγράμματα «καθαρισμού» έψαξα στο διαδίκτυο , όλα έχουν κίνδυνο να μου φορέσουν κάποιον ιό και τρέχα –γύρευε .
Τί κάνω για όλα τα παραπάνω ; Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από zakmackraken » 13 Οκτ 2015, 13:23

Υποθέτουμε ότι στον υπολογιστή σου έχεις εναν φυσικό δίσκο με δύο partitions C:\ και G:\, αυτός που έστησε το μηχανάκι θα έπρεπε να είχε αποδώσει στο partition C:\ πάνω από 60GB διότι είναι γνωστό το πρόβλημα με windows 7 και τον windows update folder.

Έχεις τις παρακάτω επιλογές:

Κάνεις unistall όλες τις σαβούρες που έχεις εγκατάστήσει στο C:\ και μεταφέρεις το paging file (swap) από το C:\ στο G:\ (μπορείς να ορίσεις και μέγεθος όσο είναι η RAM σου επί δύο). Έτσι ζείς με αυτό μέχρι να ξαναγεμίσεις το C:\.

Παίρνεις εξωτερικό usb δίσκο, μεταφέρεις τα data σου από το G: ΟΛΑ τα δεδομένα, και εφόσον είναι άδειο το partition G:\ τότες διαγράφεις το partition. Πας στο storage management (δεξί κλικ my computer ->Manage) και αφου έχεις διαγράψει το G:\ partition δίνεις στο C:\ partition άδειο χώρο με extend, Πχ άλλα 50 GB, το υπόλοιπο που έχει μείνει από το unallocated space το φτιάχνεις ένα καινούργιο partition Και το ονομάζεις G:\, το κάνει format και εισαι έτοιμος να επαναφέρεις τα αρχεία σου από το usb δισκο στο G:\. Στο τέλος θα έχεις ένα δίσκο-partition με 100GB C:\ Και έναν δίσκο-partition G:\ 500GB

Υπάρχει και μια επιλογή με mount point αλλά είναι μπακάλικη και δεν λεει, βασικά είναι τόσο μπακάλικη όσο η πρώτη επιλογή.

Αυτά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39736
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από polvar » 13 Οκτ 2015, 14:10

Με λίγα λόγια ο C: δίσκος σας έχει γεμίσει και έτσι δεν μπορούν να τρέξουν τα windows όπως πρέπει.
Θα πρέπει να κοιτάξετε τι μπορείτε να αφαιρέσετε από τον C: για να ευρυχωρύνει.
Ο zakmackraken σας προτείνει λύση αλλά αν δεν μπορείτε να τα κάνετε μόνος σας αυτά θα πρέπει να ασχοληθεί από κοντά κάποιος που ξέρει

Το πρόγραμμα του UPS πρέπει να εγκατασταθεί εκεί που εγκαθιστώνται όλα τα προγράμματα

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
40 39
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από mambagr » 13 Οκτ 2015, 15:28

Υπάρχει και η άλλη λύση με ΑΡΚΕΤΟ ρίσκο.
Με κάποιο πρόγραμμα να γίνει resize των 2 partition.
Καλύτερα πάντως με το backup που προτείνουν οι συνφορουμίτες.

Θεωρητικά κάποιος μπορεί να σου τα κάνει αυτά μέσω teamviewer.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

firejim
Diamond Member
Diamond Member
35 30
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: 23 Ιαν 2013, 00:32
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Έδεσσας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από firejim » 13 Οκτ 2015, 22:23

δοκίμασε με αυτό το πρόγραμμα είναι δωρεάν (εννοείται για το σπίτι χρήση) και ασφαλές
http://www.partition-tool.com/personal.htm

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
40 39
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από mambagr » 13 Οκτ 2015, 23:17

firejim έγραψε:δοκίμασε με αυτό το πρόγραμμα είναι δωρεάν (εννοείται για το σπίτι χρήση) και ασφαλές
http://www.partition-tool.com/personal.htm
Εμμμ ασφαλές... χμμμμ
Καλύτερα ας πάρει ένα backup πρώτα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.
Μπορεί για μάς προσωπικά και μόνο να ΕΙΝΑΙ ασφαλές για να το χρησιμοποιήσουμε στα δικά μας αρχεία.
Αλλά για να το συστήσω σε κάποιον και να του πώ είναι ασφαλές....χμμμμ
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από zakmackraken » 14 Οκτ 2015, 08:09

Πάρε backup τα αρχεία σου από το G:\ σε εξωτερικό δίσκο για να αδειάσει, μετ κάνεις εγκατάσταση Teamviewer, μου στέλνεις PM οτι είσαι έτοιμος, το teamviwer ID και πότε είσαι έτοιμος, και μετά το password για το TEamviwer για να στο φτιάξω. ΔΕΝ χρειάζεσαι third party πρόγραμμα.
(το teamviwer έχει και voip πια)

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από Poudim » 21 Οκτ 2015, 17:10

zakmackraken έγραψε:Πάρε backup τα αρχεία σου από το G:\ σε εξωτερικό δίσκο για να αδειάσει, μετ κάνεις εγκατάσταση Teamviewer, μου στέλνεις PM οτι είσαι έτοιμος, το teamviwer ID και πότε είσαι έτοιμος, και μετά το password για το TEamviwer για να στο φτιάξω. ΔΕΝ χρειάζεσαι third party πρόγραμμα.
(το teamviwer έχει και voip πια)
Έχω έναν εξωτερικό δίσκο με χωρητικότητα 298GB καί ελεύθερο χώρο 130GB . Έκανα copy-paste το G:\, το οποίο ενώ στον εξωτεριό δίσκο δείχνει στα properties 7,96 GB , 29.531 Files και 4.108 Folders , στο G: στο κομπιούτερ, στα properties δείχνει Used space 38.5 GB ! Πού εξαφανίσθηκαν τα 30 GB ; Ή τι κάνω λάθος ; Μήπως πρέπει να γίνει με drag&drop ? Όμως τότε το G:\, θα διαγραφεί τελείως από το κομπιούτερ . Αυτό θέλουμε ; Αφού λοιπόν δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία μεταφοράς , προσπάθησα να κάνω delete τα μεταφερθέντα αρχεία από τον εξωτερικό δίσκο και με ρωτάει «Are you sure…etc…The file “bootstat.dat” is a systyem file…etc” και δεν ξέρω ούτε τι να κάνω , ούτε τι άλλες ερωτήσεις/απαγορεύσεις θα αντιμετωπίσω .Όταν σε βολέψει αναμένω απάντήσεις καί μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία , θα μου επιτρέψεις να κάνω διάφορες "αφελείς" ερωτήσεις , για σένα που είσαι γνώστης και συγχρόνως σε πολύ αργό ρυθμό , επειδή θέλω να «χωνεύω» την κάθε κίνηση . Άν δεν το αντέχεις ενημέρωσέ με . Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6989
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: τεχνική βοήθεια για Computer

Δημοσίευση από panteleon1 » 25 Οκτ 2015, 20:41

μπορώ να σε βοηθήσω απομακρυσμένα να κάνουμε μια συντήρηση στο PC σου και να απελευθερώσουμε το χώρο του C: στείλε ΠΜ αν ενδιαφέρεσαι
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”