[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Εδώ κάθε μέλος θα μπορεί να παρέχει υπηρεσίες ή προϊόντα και να ζητάει υπηρεσίες ή προϊόντα χωρίς χρήματα, με την μορφή της ανταλλαγής.
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας, υπάρχει ΟΡΙΟ ΑΞΙΑΣ και χρειάζονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Αγγελίες και δημοσιεύσεις περνούν από έλεγχο/έγκριση και οι λάθος θα διαγράφονται!
ΔΙΠΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας, υπάρχει ΟΡΙΟ ΑΞΙΑΣ και χρειάζονται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Αγγελίες και δημοσιεύσεις περνούν από έλεγχο/έγκριση και οι λάθος θα διαγράφονται!
ΔΙΠΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ 30 ΗΜΕΡΩΝ!
Απάντηση
NOcost.Gr
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Σεπ 2011, 15:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από NOcost.Gr » 21 Οκτ 2011, 15:29

Καλώς σας βρήκα ,
Καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε όλοι σας για την διατήρηση της πιο ανθρώπινης ιστοσελίδας.

Στο θέμα μας τώρα , είπαμε να δημιουργήσουμε και εμείς μια ιστοσελίδα ενάντια στην κρίση ,
φυσικά θα ήταν μεγάλο και τραγικό λάθος να κάναμε μια φθηνή απομίμηση του xariseto.gr , μιας και δεν θα είχαμε μέλλον , ούτε θα ήμασταν κάτι διαφορετικό.

Έτσι είπαμε να κάνουμε ένα Εναλλακτικό νόμισμα για συναλλαγές χωρίς Ευρώ δηλ. κάτι σαν το δικό σας "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ" αλλά λίγο διαφορετικό.

Το κοινό μας: ΔΕΝ θα γίνετε χρήση του ΕΥΡΩ
Η διαφορά μας: ΔΕΝ θα χαρίζουμε άλλα θα πουλάμε

Έτσι θα μπορούμε να πουλήσουμε από ένα σπίτι μέχρι ένα κινητό και να μπορούμε να αγοράσουμε από service καυστήρα μέχρι και να νοικιάσουμε ένα σπίτι ΧΩΡΙΣ την χρήση ΕΥΡΩ.

Αυτό που θέλουμε είναι την αρχική ομάδα που θα στίσουμε αυτό όλο και να αποφασίσουμε από κοινού διάφορα όπως : Λογότυπο , όνομα νομίσματος , όνομα ιστοσελίδας , διαδικασία , κ.α
Φυσικά ήδη έχω μιλήσει με το Κ.Μάκη (Διαχειριστή) και το βρήκε καλό και μας διόρθωσε σε πολλά λάθος σκεφτικά μας , μια και είναι ο μόνος που έχει την εμπειρία σε αυτό το είδος και δέχτηκε να είναι μέσα στην ιδρυτική ομάδα του συλλόγου.

Ο βασικός λόγος που θέλουμε τα ιδρυτικά μέλη να είναι από το xariseto είναι :
1. Η αλληλοστήριξη
2. Η τεράστια τεχνογνωσία σας στις συναλλαγές χωρίς ευρώ


Σαν έδρα θα είναι η Θεσσαλονίκη και θα μπορούμε να κανονίσουμε συναντήσεις στο χαρισομάγαζο.
Παρακαλώ μόνο εδώ ,δημόσια, δεν θα απαντήσω λειτουργικές λεπτομέρειες.

------------------------- Edit Μακης -------------------------
Για την σωστη και αντικειμενική λειτουργια του "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ" χρειαζεται να υπαρχει συλλογος (αρα και καταστατικο) για να μπορει να κινηθει σωστα ο συλλογος απέναντι σε επιχειρήσεις , εφορια και αλλους εμπλεκόμενους φορείς.

Ηδη εχουν βρεθει καποιες επιχειρισεις που θα μπουν σε αυτο το εναλλακτικό νομισμα.

Αρα αφου μαζευτουν 20+ ατομα που συμφωνήσουν με ολη την οργάνωση , και το καταστατικό , τοτε θα γίνουν τα ιδρυτικά μελη που συλλογου αυτου.

Το καταστατικο βασικα θα λεει τον τροπο λειτουργιας , την ονομασια του νομισματος και αλλα τετοια.
Ηδη υπαρχει ενα καταστατικο (αλλα δεν μπορει ακομα να ακανοινωθει δημοσια για λογους ασφαλειας) παρα μονο οταν κατατεθει στην νομαρχία, φυσικα τα εμπλεκομενα ιδριτικα μελη θα το δουμε ΜΟΝΟ οταν πιστευουν οτι μπορουν να μπουν και οχι στο καθε "περιεργο".
Εννοείτε οτι δεν υπαρχει δέσμευση καποιου ατομου να υπογράψει το καταστατικο αλλα δεν υπαρχει λογος να μιλαμε με ατομα που ενδιαφέρονται μονο απο περιεργια.

Οταν υπαρχει συλλογος θα μπορει να υπαρχει και κανονικο προσωπικό (εργαζόμενοι) αλλα και αλλα προνόμια.

Φυσικα δεν θα υπαρχει ΟΥΤΕ οικονομικο κερδος για τα ιδρυτικά μελη (βασικη προϋπόθεση του καταστατικου) αλλα ΟΥΤΕ και οικονομική επιβάρυνση τρεχων παγιων εξοδων του συλλογου μιας και τα εξοδα θα καλύπτονται απο ιδια κεφαλαια (κερδη απο λειτουργιες, περιοδικα κ.α)

Με λιγα λογια αυτα τα 20+ ατομα θα ειναι τα ατομα που αποφασιζουν για τους σκοπους και τις λειτουργιες του συλλογου

Μπορω ομως καποια στιγμη να αναρτήσω ενα πρότυπο καταστατικο για τετοιες περιπτωσεις.

Αρα τα βηματα ειναι :
1. Μαζεμα ατομων 20+
2. Κοινη αποφαση για των εκριβες τροπο λειτουργιας
3. Συμπληρωση καταστατικου και Υπογραφη απο βασικα ιδρυτικά τα μελη
4. Καταθεση στο πρωτοδικείο και την νομαρχια
5. Επίσημη λειτουργια του δικτύου

Λιστα ιδρυτικών μελων:
-Παναγιωτης
-Μακης
-Γωγω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis την 28 Οκτ 2011, 03:23, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
djohnna
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 49
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 23:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από djohnna » 21 Οκτ 2011, 16:34

Καλησπερα! σαν τι θα ειναι το εναλλακτικο νομισμα?
κατι συγκεκριμενο ή οτιδηποτε αναλογα με την περισταση?
Όσα αντικείμενα παρουσιάζονται στις αγγελίες θα παραμένουν για λίγο καιρό σε διάθεση, γι'αυτο τον λόγο θα δίνονται με προτεραιότητα σε αυτούς που μπορούν να παραλάβουν άμεσα.
Ευχαριστώ για την κατανόηση

Άβαταρ μέλους
airam79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
36 16
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 25 Αύγ 2011, 22:31
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από airam79 » 21 Οκτ 2011, 18:16

Πολύ καλή ιδέα.
Απ' ότι γνωρίζω λειτουργεί και κάτι αντίστοιχο σε κάποια περιοχή του Αγίου Νικολάου Κρήτης.
Μάλιστα πολύ πρόσφατα ενημερώθηκα γι αυτό.
Το θέμα είναι ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση η προσπάθεια γίνεται σε μια σχετικά μικρή κοινωνία στην οποία όλοι γνωρίζονται και επίσης οι συναλλαγές γίνονται ας πούμε χέρι με χέρι.
Ξέρω επίσης πως υπάρχει ένα υπολογιστικό σύστημα φτιαγμένο από τους ίδιους το οποίο παρακολουθεί τις συναλλαγές και "χρεωπιστώνει" (ηλεκτρονικά πάντα) αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή την προσπάθεια, στη περίπτωση που έχουν ξεμείνει από "ρευστό".
Δεν θυμάμαι να σας πω την ονομασία του "νομίσματος".
Μάλιστα έχουν βάλει και ένα όριο 300 νομισμάτων το οποίο θα πρέπει πρώτα να ξοδέψει ο κάτοχος τους προκειμένου να μπορέσει να μαζέψει άλλα.
Η προσπάθεια αφορά από αγοροπωλησία προϊόντων μέχρι και την ανταλλαγή υπηρεσιών.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως ακριβώς γίνεται η "κοστολόγηση".
Βέβαια όλα αυτά επαναλαμβάνω σε μια κοινωνία στην οποία γνωρίζονται όλοι λίγο πολύ μεταξύ τους.
Δεν ξέρω πόσο εφαρμόσιμη θα είναι σε όλη την Ελλάδα. Εκτός αν συζητάμε μόνο για Θεσσαλονίκη.
Αυτά τα ολίγα. Εύχομαι πάντως καλή επιτυχία στην προσπάθεια σας. Μακάρι να είναι εφαρμόσιμη και εδώ είμαστε για να την στηρίξουμε.
ΧΑΡΙΖΩ ΜΕ ΕΛΤΑ, ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΦΑΚΕΛΟ Ή ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΣΤΑΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ

Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2477
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 21 Οκτ 2011, 20:48

Σαν ιδέα είναι καλή,αν ο Μάκης συμφωνεί στην ιδέα και την υλοποίηση της,θα δηλώσω συμμετοχή στην ομάδα κι εγώ. :roll:
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από makis » 22 Οκτ 2011, 15:26

djohnna έγραψε:Καλησπερα! σαν τι θα ειναι το εναλλακτικο νομισμα?
κατι συγκεκριμενο ή οτιδηποτε αναλογα με την περισταση?
Δεν ειναι ΣΑΝ το εγραψε : Εναλλακτικό νόμισμα για συναλλαγές χωρίς Ευρώ

-----
@ airam79
Ναι ειναι σαν αυτο που περιγράφεις αλλα πανελλαδικά

------

Εγω ειμαι μεσα , και φυσικα καλα ειναι να μπει μια λιστα με αυτους που ενδιαφερονται.
και καλα ειναι να ειναι ξακαθαρα τα σχολια και το ενδιαφέρων ύπαρξης με τον ενδιαφέρων συμμετοχης στο αρχικη ομαδα
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από katterin » 22 Οκτ 2011, 15:47

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι από την Αθήνα, χαρά μου!

Έχω να προτείνω και όνομα για το νόμισμα: GAP (Πώς λέμε στα τραίνα: "Πλιζ μάιντ δε γκαπ" ; ). Είναι και συμβολικό, γιατί εκτός από τη σημασία του σα λέξη, είναι και τα αρχικά του πρωθυπουργού μας, και ως γνωστόν, επί των ημερών του, χρειαζόμαστε όσο ποτέ αυτό το εναλλακτικό νόμισμα :D

Άβαταρ μέλους
airam79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
36 16
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 25 Αύγ 2011, 22:31
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από airam79 » 22 Οκτ 2011, 16:38

Αν μπορώ να κάνω κάτι από Κρήτη και λίγο με Αθήνα δηλώνω και εγώ συμμετοχή στην ομάδα.
ΧΑΡΙΖΩ ΜΕ ΕΛΤΑ, ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΦΑΚΕΛΟ Ή ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΣΤΑΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ

Άβαταρ μέλους
Τάτια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
18 17
Δημοσιεύσεις: 468
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2010, 18:26
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από Τάτια » 22 Οκτ 2011, 16:45

Δηλώνω κι εγώ συμμετοχή. Πεστε μου τι θα μπορούσα να κάνω;
Ανταλλαγή κυρίως χέρι με χέρι ως το Σεπτέμβρη κυρίως Αθήνα, μετά Κρήτη. Δυστυχώς δυσκολεύομαι με τα ταχυδρομεία και τους λογαριασμούς, ού γαρ έρχεται μόνον.

Άβαταρ μέλους
djohnna
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
26 49
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 23:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από djohnna » 22 Οκτ 2011, 19:26

Μακη στην ουσια αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το τι θα ειναι το εναλλακτικο νομισμα και βασικα πως θα λειττουργει?

σαν να λεμε ποντοι?
Όσα αντικείμενα παρουσιάζονται στις αγγελίες θα παραμένουν για λίγο καιρό σε διάθεση, γι'αυτο τον λόγο θα δίνονται με προτεραιότητα σε αυτούς που μπορούν να παραλάβουν άμεσα.
Ευχαριστώ για την κατανόηση

Άβαταρ μέλους
hega
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Μεταξουργείο και Περιστέρι
Επικοινωνία:

[ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] Re: Δημιουργία ΜΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ"

Δημοσίευση από hega » 22 Οκτ 2011, 21:16

στην αθηνα μπορω να βοηθησω και ενδιαφερομαι και εγω
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι με χέρι. Η πιο άνετη στάση μετρό για μένα είναι η στάση Μεταξουργείο αλλα μπορω και σε διαφορα αλλα μερη οποτε συνενοουμαστε με π.μ.! Στέλνω και με ελτά (κυριως με προπλρωμενους) και με Κουριερ του Χαρισέτο. Γενικα επειδη εχω αρκετα τρεχαματα τον τελευταιο καιρο να μου θυμιζετε γιατι ξεχναω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ”