Νέες τιμές ΕΛΤΑ από 12/8/13

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από makis » 04 Ιαν 2014, 02:54

Συμφερει να στελνετε ΠΑΝΩ απο 5 δεματα ανα αποστολη για να εχετε εξτρα εκπτωση !
Μπορειτε και 6-7-8-9-10 η οσα παραπανω θελετε , αρκει να ειναι πανω απο 5 δεματα.

Θα το ζητατε ΩΣ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ (υπαρχει στο τιμοκαταλογο για ΙΔΙΩΤΕΣ) αν σας πουνε δεν γινετε θα πειτε να ενημερωθουν απο την εξυπηρετηση στο τηλεφωνο 800.11.83000 (θα ζητησω και εγγραφο για να μπορειτε να το εχετε αν χρειαστει)


ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
Η κανονικη τιμη ειναι 0,50€ ανα κιλο με ελαχιστη χρεωση τα 3 κιλα (αρα 1,50€)


ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
Σαν ομαδικά ειναι 0,50€ ανα κιλο με ελάχιστη χρέωση 1,20€
Υπαρχει και εξτρα εκπτωση 8 % εως 30%


ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ (φοιτητης μπορει να ειναι ο αποστολες η παραληπτης)
Η κανονικη τιμη ειναι 0,35€ ανα κιλο με ελαχιστη χρεωση τα 3 κιλα (αρα 1,50€ η 1,05€)
Κανονικα ειναι ελαχιστη χρεωση 1,50€ αλλα καποια ταχυδρομεία χρεωνουν λιγοτερο !!



Αποζημιωση για απώλεια δεματος : 235€
Αποζημιωση για αλλοιωση και ζημία 36€





Το Link για τον : Τιμοκαταλογο ελτα



==================================================


Βαλτε το στην υπογραφη σας αυτο το Link για να το μαθουν ολοι :

Θα φανει ετσι :
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

παρε το κωδικα (πρασινα γραμματα) απο εδω κατω :

Κώδικας: Επιλογή όλων

ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ [url=http://goo.gl/WnkQ3G][b]ΟΜΑΔΙΚΑ[/b] ΔΕΜΑΤΑ[/url] ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. [size=80][blink]Δείτε [url=http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=107473&p=949115#p949115]εδώ[/url] πως συμφέρει[/blink][/size]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makis την 17 Ιουν 2014, 23:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Αλλαγη τιμων απο 01/04/14
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
Soniva
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 993
Εγγραφή: 13 Ιουν 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από Soniva » 04 Ιαν 2014, 21:03

Μήπως για το θέμα της κατάθεσης στην τράπεζα μία εύκολη λύση θα ήταν να κάνουμε όλοι λογαριασμό στο paypal και να κρατήσει ο καθένας την τράπεζα/τράπεζες που έχει χωρίς προβλήματα με εμβάσματα?

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από polvar » 04 Ιαν 2014, 23:15

Σωστό αυτό, μόνο που το paypal χρεώνει προμήθεια (0,35€ + 3,4% επί του μεταφερόμενου ποσού, δηλαδή για 4€ θα κρατήσει 0,49€)
Εδώ κοιτάζουμε να αποφύγουμε τα παραπανίσια έξοδα, αλλά αν είναι να κρατιέται μεγάλη προμήθεια από τις τράπεζες, φυσικά και είναι προτιμότερο το paypal.
Σχετικό θέμα στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=59350

smilee8788
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
77 86
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: 21 Ιουν 2012, 17:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από smilee8788 » 04 Ιαν 2014, 23:50

Soniva έγραψε:Μήπως για το θέμα της κατάθεσης στην τράπεζα μία εύκολη λύση θα ήταν να κάνουμε όλοι λογαριασμό στο paypal και να κρατήσει ο καθένας την τράπεζα/τράπεζες που έχει χωρίς προβλήματα με εμβάσματα?
Συμφωνώ απόλυτα με την χρήση του paypal. Προσωπικά το προτιμώ. Όσον αφορά την προμήθεια νομίζω πως μπορούμε να την ελαχιστοποιήσουμε και προτείνω τον παρακάτω τρόπο:
Μεταφέρεις ένα αρχικό ποσό από λογ/σμο ή κάρτα πχ 20 ευρώ (το κόστος περίπου 5 μεμονωμένων δεμάτων όπως αναλύθηκε από τον makis) οπότε θα πληρώσεις προμήθεια -αν δεν κάνω λάθος- 1 ευρώ. Τα χρήματα αυτά υποθέτουμε ότι θα χρειαστούν για να λάβεις 5 δέματα. Αν όλα τα μέλη έχουν paypal θα δέχεσαι αντίστοιχα ποσά για να αποστείλεις και εσύ δέματα οπότε πάντα θα έχεις χρήματα στο λογαριασμό σου χωρίς να πληρώσεις ξανά άλλη προμήθεια.(Όταν χρησιμοποιείς χρήματα που ήδη έχεις στο paypal δεν πληρώνεις προμήθεια)
Το παράδειγμα αφορά λήψη και αποστολή 5 δεμάτων και είναι ενδεικτικό. Ο καθένας μπορεί να κάνει μια μελέτη περίπου για τα δέματα που δέχεται και στέλνει και ξεκινά καταθέτοντας ένα αντίστοιχο ποσό. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα ή να προϋπολογίσει τις συναλλαγές του τότε και μόνο τότε θα πληρώσει επιπλέον προμήθεια σε κάθε συναλλαγή
Φυσικά μπορούν να υπάρχουν και άλλες προτάσεις
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Λογ/σμοι: paypal,Τράπεζες Πειραιώς,Εθνική,alpha, eurobank

Άβαταρ μέλους
Soniva
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 993
Εγγραφή: 13 Ιουν 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από Soniva » 05 Ιαν 2014, 17:37

polvar έγραψε:Σωστό αυτό, μόνο που το paypal χρεώνει προμήθεια (0,35€ + 3,4% επί του μεταφερόμενου ποσού, δηλαδή για 4€ θα κρατήσει 0,49€)
Εδώ κοιτάζουμε να αποφύγουμε τα παραπανίσια έξοδα, αλλά αν είναι να κρατιέται μεγάλη προμήθεια από τις τράπεζες, φυσικά και είναι προτιμότερο το paypal.
Σχετικό θέμα στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=59350

δεν ήξερα για την προμήθεια που κρατάει το paypal και ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Αλλά όντως αν ισχύει έτσι είναι μικρότερη και προτιμότερη από την προμήθεια σε συναλλαγές από τράπεζα σε διαφορετική τράπεζα, εκτός και αν οι συναλλαγόμενοι έχουν λογαριασμό στην ίδια τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
pigglet_gary
Diamond Member
Diamond Member
64 54
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 21:21
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από pigglet_gary » 07 Ιαν 2014, 17:04

polvar έγραψε:Σωστό αυτό, μόνο που το paypal χρεώνει προμήθεια (0,35€ + 3,4% επί του μεταφερόμενου ποσού, δηλαδή για 4€ θα κρατήσει 0,49€)
Εδώ κοιτάζουμε να αποφύγουμε τα παραπανίσια έξοδα, αλλά αν είναι να κρατιέται μεγάλη προμήθεια από τις τράπεζες, φυσικά και είναι προτιμότερο το paypal.
Σχετικό θέμα στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=59350
Ερώτηση: Έκανα αποστολή χρημάτων σε μέλος και κράτησαν προμήθεια από το μέλος και όχι από εμένα. Ενώ όταν μου έστειλε κάποιο μέλος χρήματα, εμένα μου ήρθε ολόκληρο το ποσό χωρίς προμήθεια. Μήπως ξέρεις γιατί έγινε αυτό;Τι έκανα λάθος στην μεταφορά;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από polvar » 07 Ιαν 2014, 17:23

smilee8788 έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα με την χρήση του paypal. Προσωπικά το προτιμώ. Όσον αφορά την προμήθεια νομίζω πως μπορούμε να την ελαχιστοποιήσουμε και προτείνω τον παρακάτω τρόπο:
Μεταφέρεις ένα αρχικό ποσό από λογ/σμο ή κάρτα πχ 20 ευρώ (το κόστος περίπου 5 μεμονωμένων δεμάτων όπως αναλύθηκε από τον makis) οπότε θα πληρώσεις προμήθεια -αν δεν κάνω λάθος- 1 ευρώ. Τα χρήματα αυτά υποθέτουμε ότι θα χρειαστούν για να λάβεις 5 δέματα. Αν όλα τα μέλη έχουν paypal θα δέχεσαι αντίστοιχα ποσά για να αποστείλεις και εσύ δέματα οπότε πάντα θα έχεις χρήματα στο λογαριασμό σου χωρίς να πληρώσεις ξανά άλλη προμήθεια.(Όταν χρησιμοποιείς χρήματα που ήδη έχεις στο paypal δεν πληρώνεις προμήθεια)
Το παράδειγμα αφορά λήψη και αποστολή 5 δεμάτων και είναι ενδεικτικό. Ο καθένας μπορεί να κάνει μια μελέτη περίπου για τα δέματα που δέχεται και στέλνει και ξεκινά καταθέτοντας ένα αντίστοιχο ποσό. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα ή να προϋπολογίσει τις συναλλαγές του τότε και μόνο τότε θα πληρώσει επιπλέον προμήθεια σε κάθε συναλλαγή
Φυσικά μπορούν να υπάρχουν και άλλες προτάσεις
Έχετε απόλυτο δίκαιο, όταν μας έχουν στείλει χρήματα μέσω paypal και με αυτά ξαναπληρώσουμε κάτι, δεν κρατιέται ξανά προμήθεια.
Επίσης αν έχουμε συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό με το paypal και όχι πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, τότε πάλι δεν κρατάει προμήθεια. Οπότε μπορεί κανείς να φτιάξει έναν λογαριασμό σε μια τράπεζα στον οποίο θα έχει ελάχιστα χρήματα, πχ τα 20€ που λέτε και να τον συνδέσει με το paypal και να μην πληρώσει ποτέ προμήθεια και αν χρειαστεί να αγοράσει κάτι που κοστίζει ακριβότερα, απλά να αυξήσει το ποσό στον λογαριασμό αυτό με μια τραπεζική κατάθεση.
pigglet_gary έγραψε:
polvar έγραψε:Σωστό αυτό, μόνο που το paypal χρεώνει προμήθεια (0,35€ + 3,4% επί του μεταφερόμενου ποσού, δηλαδή για 4€ θα κρατήσει 0,49€)
Εδώ κοιτάζουμε να αποφύγουμε τα παραπανίσια έξοδα, αλλά αν είναι να κρατιέται μεγάλη προμήθεια από τις τράπεζες, φυσικά και είναι προτιμότερο το paypal.
Σχετικό θέμα στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=59350
Ερώτηση: Έκανα αποστολή χρημάτων σε μέλος και κράτησαν προμήθεια από το μέλος και όχι από εμένα. Ενώ όταν μου έστειλε κάποιο μέλος χρήματα, εμένα μου ήρθε ολόκληρο το ποσό χωρίς προμήθεια. Μήπως ξέρεις γιατί έγινε αυτό;Τι έκανα λάθος στην μεταφορά;
Αν εννοείτε αποστολή μέσω paypal, την ώρα της αποστολής ρωτάει το paypal ποιος θα πληρώσει την προμήθεια, ή ο αποστολέας ή ο παραλήπτης και επιλέγει κανείς ανάλογα
Αν εννοείτε τραπεζική κατάθεση, εμένα προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ να μου πουν ότι σε έμβασμα που έκανα (και πλήρωσα την προμήθεια που ζήτησε η τράπεζά μου) ότι χρέωσε προμήθεια και η τράπεζα του παραλήπτη. Πρώτη φορά το άκουσα αυτό εδώ.

Άβαταρ μέλους
pigglet_gary
Diamond Member
Diamond Member
64 54
Δημοσιεύσεις: 672
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 21:21
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

Δημοσίευση από pigglet_gary » 07 Ιαν 2014, 17:59

Αν εννοείτε αποστολή μέσω paypal, την ώρα της αποστολής ρωτάει το paypal ποιος θα πληρώσει την προμήθεια, ή ο αποστολέας ή ο παραλήπτης και επιλέγει κανείς ανάλογα
Αν εννοείτε τραπεζική κατάθεση, εμένα προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ να μου πουν ότι σε έμβασμα που έκανα (και πλήρωσα την προμήθεια που ζήτησε η τράπεζά μου) ότι χρέωσε προμήθεια και η τράπεζα του παραλήπτη. Πρώτη φορά το άκουσα αυτό εδώ.
Μέσω paypal εννοούσα. Άρα το λάθος μου ήταν ότι δεν πρόσεξα σε ποιον θα χρεώσω την προμήθεια. δεν το είδα να το γράφει κάπου. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Κόστος προπληρωμενων?? μια μικρη βοηθεια

Δημοσίευση από agg75 » 17 Μαρ 2014, 20:22

Καλησπερα αναζητησα στο site των ΕΛΤΑ τιμες για προπληρωμενους φακελους αλλα μπερδευτηκα, θα ήθελα αν καποιος μπορει να με διαφωτίσει ας το κανει. Το 2,85 που βλεπω στον τιμοκαταλογο για εναν φακελο Α4 μου φαινεται υπερβολη. μηπως δεν καταλαβα καλα εγω?
Μιας και για λογους ευκολίας πλέον οι περισσότεροι δεν στελνουν φακελο στον φακελο, αλλα γινεται καταθεση πρώτα σε τραπεζα, ειπα να το δοκιμασω και γω. Αλλα ειχα ήδη απο περσυ ξεχασμενους φακελους στο συρταρι και εχω να δωσω κατι πραγματα που χωρανε σε αυτους. Δεν ξερω τι ποσό πρέπει να καταθέσουν τα αλλα μέλη για να τους αποστείλω τα αντικείμενα. Εχω τους κλασικούς φακελους μικρό μεσαίο και Α4.
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.





Άβαταρ μέλους
vicky_f
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 26 Μαρ 2012, 05:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσπρωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Ηγουμενίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Κόστος προπληρωμενων?? μια μικρη βοηθεια

Δημοσίευση από vicky_f » 17 Μαρ 2014, 20:26

Μια χαρα καταλαβες!!
2,85 κοστιζει πλεον ο Α4!!
Και σιγουρα ειναι υπερβολη..σχεδον διπλασιαστηκε η τιμη απο περυσι...
1.Δεν κραταω παντα σειρα προτεραιοτητας
2.Χαριζω σε ατομα που θα το εκτιμησουν & σε ατομα που ΧΑΡΙΖΟΥΝ


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Χαριζω: Ρουχα, Παλτα, Καρεκλάκι Αυτοκινητου
Ζηταω: βιβλια μελισσοκομιας, Τευχη ΤΕΝ-ΤΕΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”