[ΕΚΛΕΙΣΕ] Κεφίρ γάλακτος

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ !
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ !


1) ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info [at] xariseto.gr ή στο 2312203040
2) Οταν πάρουμε ή δώσουμε κάτι ποστάρουμε και ευχαριστούμε-αξιολογούμε το μέλος
3) ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ την αγγελία που ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ (αφου πρώτα απαντήσει-ευχαριστήσει το μέλος που πήρε το αντικείμενο)!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ!
Κλειδωμένο
krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από krav » 11 Οκτ 2015, 13:02

Έχει δυναμώσει ο μύκητας μου και αυξήθηκε παραπάνω από ότι μου χρειάζεται. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να καλύψω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος krav την 22 Δεκ 2015, 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από lilapause » 11 Οκτ 2015, 13:08

Καλησπέρα, να σε κάνω μια ερώτηση σε παρακαλώ?
Άρχισα να πίνω κι εγώ κεφίρ κάθε βράδυ για μυοσκελετικούς λόγους, αυτόν τον "μύκητα" που λες ότι δίνεις, πως ακριβώς γίνεται το όλο θέμα?Το φτιάχνεις μόνη σου δλδ?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από krav » 11 Οκτ 2015, 13:51

Καλησπέρα. Τον φτιάχνω μόνος μου και με πολλούς τρόπους. Υποθέτω ότι αγοράζεις έτοιμο σκέυασμα από σούπερ. Λέγεται ότι οι ιδιότητες σε αυτά τα σκευάσματα είναι μηδαμινές λόγω επεξεργασίας. Εγώ φτιάχνω γιαούρτι, γάλα με επιτυχία και κάποιες φορές 'εφτιαξα τυρί χωρίς μεγάλη επιτυχία. Μπορώ να βοηθήσω με οδηγίες σε αυτό που ξέρω καλά τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από lilapause » 11 Οκτ 2015, 14:18

krav έγραψε:Καλησπέρα. Τον φτιάχνω μόνος μου και με πολλούς τρόπους. Υποθέτω ότι αγοράζεις έτοιμο σκέυασμα από σούπερ. Λέγεται ότι οι ιδιότητες σε αυτά τα σκευάσματα είναι μηδαμινές λόγω επεξεργασίας. Εγώ φτιάχνω γιαούρτι, γάλα με επιτυχία και κάποιες φορές 'εφτιαξα τυρί χωρίς μεγάλη επιτυχία. Μπορώ να βοηθήσω με οδηγίες σε αυτό που ξέρω καλά τουλάχιστον.
:thank:
Νι όντως και δεν συμφέρει και αυτό που κάνετε εσείς έχει προφανώς όλα τα θρεπτικά συστατικά!
Ποια είναι η διαδικασία, να δω εαν μπορώ να το κάνω κι εάν μπορώ να σας ζητήσω από τον μύκητα να τα φτιάχνω μόνη μου.
Σας βάζω σε κόπο... το ξέρω...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
filipposnik
Silver Member
Silver Member
10 5
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 26 Απρ 2014, 01:05
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Αμυνταίου Φλώρινας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από filipposnik » 11 Οκτ 2015, 16:16

Δηλώνω ενδιαφερον

krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από krav » 11 Οκτ 2015, 19:54

Φίλε filipposnik στέλνω πμ να κανονίσουμε.

krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από krav » 11 Οκτ 2015, 20:04

lilapause Κανένας κόπος. Ο μύκητας μπάινει σε γάλα κατά κάποια αναλογία. Όσο πιο πολύ μύκητα βάλεις τόσο πιο γρήγορα κάνει την ζύμωση και το κάνει πιο ξινό. Αυτά που χρειάζεσαι είναι πλαστικό σουρωτήρι, ξύλινη κουτάλα, και βάζο να μην έχει μεταλλική επιφάνεια. Όταν δεις ότι έχει κάνει την ζύμωση ο μύκητας, τον σωρούνεις και το γάλα που βγάινει είναι το κεφίρ γάλακτος. Τώρα εάν το θες σε γιαούρτι τύπου στραγγιστό το βάζεις σε μία μπούζα, το κρεμάς και αυτό στραγγίζει όλα τα υγρά. Την άλλη μέρα το πρωί έχει μείνει στην μπλούζα το γιαουρτάκι το οποίο έχει παραπλήσια γεύση του πρόβειου σε πήλινο. Εάν δεν σου αρέσει η γεύση αυτή μπορείς να το πάς ένα βήμα παραπέρα με σκορδάκι και άνιθο που γίνεται σαν τυρί φιλαδέλφεια ή με καυτερή πιπεριά και φέτα που γίνεται κοπανιστή. Για ό,τι άλλο θες πες μου. Στο youtube εχει πολλά βιντεάκια για παρασκευή κεφιρόγαλου. Το κόστος σε σχέση με αυτό που πάιρνεις είναι πολύ λιγότερο. Απλά θέλει να αφιερώνεις 10 λεπτά ανά δύο τρεις μέρες. Αν βαρεθείς κρατάς τον μύκητα στο ψυγείο και τον δυναμώνεις όποτε αποφασίσεις ξανά.
Τα 2 λίτρα γαλακτος βγάζουν περίπου 300-400 γραμ. γιαουρτάκι. Παίζει ρόλο το γάλα και τα λιπαρά του. Εάν έχεις και από κάπου φρέσκο πρόβειο ή κατσκίσιο, νομίζω οτί μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα. Έχω συζητήσει με κόσμο που το δικό τους γάλα δεν το βράζουν καν για πιο αγνό.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από lilapause » 12 Οκτ 2015, 09:17

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
Ο μύκητας δλδ εαν μείνει εκτός ψυγείου 5-6 ημέρες (αποστολή - παραλαβή κτλ) δεν παθαίνει τίποτα?
Ευχαριστώ για την ανάγνωση η "πρηχτρούλα" σας! :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από krav » 12 Οκτ 2015, 09:57

Όχι, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ούτως ή άλλως θα το στείλω μεσα σε γάλα για να ζήσει. Η εμπειρία μου λέει ότι είναι πολύ ανθεκτικός, έχω διαβάσει ιστορία για επαναχρησιμοποίηση 20 χρόνια μετά.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Κεφίρ γάλακτος

Δημοσίευση από lilapause » 12 Οκτ 2015, 10:03

krav έγραψε:Όχι, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ούτως ή άλλως θα το στείλω μεσα σε γάλα για να ζήσει. Η εμπειρία μου λέει ότι είναι πολύ ανθεκτικός, έχω διαβάσει ιστορία για επαναχρησιμοποίηση 20 χρόνια μετά.
Θα κοιτάξω μήπως βρω τπτ από Σαλονίκη για να μην σας βάζω σε τέτοια διαδικασία (σας παρακούρασα θαρρώ) και θα σας ενημερώσω :D
Σας υπερ ευχαριστώ για τον χρόνο σας τις συμβουλές σας και την ταλαιπωρία που πιθανόν προξένησα!! :thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΑΡΧΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κλειστές αγγελίες)”