[ΧΑΡΙΖΩ] Εκτυπωτής και 2 πολυμηχανήματα HP με πρόβλημα για επισκευή ή ανταλλακτικά

Υπολογιστές - Laptop - Hardware - Γνήσιο Software

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες
για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας

Βοηθός για νέα μέλη Εδω .
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mambagr
Platinum Member
Platinum Member
16 16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Εκτυπωτής και 2 πολυμηχανήματα HP με πρόβλημα για επισκευή ή ανταλλακτικά

Δημοσίευση από mambagr » 17 Μάιος 2020, 13:08

Χαρίζονται (με τα τροφοδοτικά τους):

1. Εκτυπωτής HP DeskJet D2460 ολομαύρος με πρόβλημα (αναβοσβήνει η λυχνία του λάθους) που δεν ξέρω αν οφείλεται σε μελάνια (έτσι μου δόθηκε). Δεν δοκίμασα καινούργια μελάνια. Εξωτερικά είναι σε καλή κατάσταση οπότε για ενδεικτική φωτογραφία στο
https://http2.mlstatic.com/impressora-h ... 2018-F.jpg

2. 2 (δύο) παρόμοια μηχανήματα HP Photosmart C4200 (διαφέρουν ελάχιστα στο μοντέλο) σε καλή εξωτερική κατάσταση (ενδεικτική φωτο https://i.ebayimg.com/00/s/NzY4WDEwMjQ= ... S/$_86.JPG) με τα εξής προβλήματα:
α)το 2Α (δικό μου) βγάζει πρόβλημα με το μαύρο μελάνι αλλά πρέπει να έχει πρόβλημα με κάποια κεφαλή διότι άλλαξα μελάνια και συνεχίζονταν το ίδιο μήνυμα λάθους. Παρακάμπτοντας με κάποιον τρόπο το λάθος (engineering menu) τύπωνε με πρόβλημα στα ακροφύσια.
β)το 2Β μου δόθηκε με παρόμοιο πρόβλημα με το 2Α αλλά δεν είχα τότε καινούργια-αξιόπιστα μελάνια για να δοκιμάσω που βρίσκονταν το πρόβλημα.

Τα 2 πολυμηχανήματα μπορεί να δοθούν και στο ίδιο μέλος για να χρησιμοποιηθεί το ένα για ανταλλακτικά του άλλου.

Για να προλάβω ερωτήσεις: Και τα 2 μηχανήματα δούλευαν άψογα πριν την εμφάνιση των προβλημάτων.
Τα πολυμηχανήματα σαρώνανε κανονικά. ΟΜΩΣ τώρα ΔΕΝ σαρώνουν γιατί έτσι το έχει κάνει η HP. Αν δεν έχεις μελάνια δεν δουλεύει τίποτα.

Σε εύλογο χρονικό διάστημα (ας πούμε 30 μέρες) αν δεν ζητηθούν θα πάνε ανακύκλωση ή θα διαλύσω κανένα για εκπαιδευτικούς λόγους (ανέκαθεν το ήθελα αυτό :D )
Παράδοση Καλαμαριά-Ανατολική Θεσσαλονίκη.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.

Παρακαλώ τα μέλη που δεν θα προτιμήσω σε χάρισμα να μου υπενθυμίσουν με πμ για την εν λόγω αγγελία σε επόμενο χάρισμά μου ώστε να το έχω υπόψιν μου στην επιλογή ή να έχουν περισσότερες ψήφους σε ενδεχόμενη κλήρωση.

Έχω Revolut, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική, Paypal :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: Εκτυπωτής και 2 πολυμηχανήματα HP με πρόβλημα για επισκευή ή ανταλλακτικά

Δημοσίευση από polvar » 17 Μάιος 2020, 21:27

Τα πολυμηχανήματα, για να ξέρετε εσείς ή όποιος τελικά τα πάρει, χρειάζονται καινούργια μελάνια αυθεντικά ΗΡ για να δουλέψουν
Το μπλοκάρισμα είναι μηχανισμός της ΗΡ για αποφυγή χρήσης παλιών/αναγομωμένων ή ιμιτασιόν μελανιών και υποχρέωση αγοράς νέων αυθεντικών
Αυτό ισχύει σίγουρα για τη σειρά αυτών των εκτυπωτών γιατί την έχω πάθει
Τα έχω πει και στο viewtopic.php?f=12&t=191461

Άβαταρ μέλους
mambagr
Platinum Member
Platinum Member
16 16
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: Εκτυπωτής και 2 πολυμηχανήματα HP με πρόβλημα για επισκευή ή ανταλλακτικά

Δημοσίευση από mambagr » 17 Μάιος 2020, 23:24

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω τα δουλεύαμε αρκετό καιρό με ιμιτασιόν αλλά έχουν περάσει και 1-2 χρόνια από τότε.
Ίσως έχει κάποια δικλείδα ασφαλείας που όταν το παρακάνεις με τα ιμιτασιόν δεν σε αφήνει άλλο...
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.

Παρακαλώ τα μέλη που δεν θα προτιμήσω σε χάρισμα να μου υπενθυμίσουν με πμ για την εν λόγω αγγελία σε επόμενο χάρισμά μου ώστε να το έχω υπόψιν μου στην επιλογή ή να έχουν περισσότερες ψήφους σε ενδεχόμενη κλήρωση.

Έχω Revolut, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική, Paypal :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από polvar » 18 Μάιος 2020, 00:40

To πρόβλημα εμφανζίεται όποτε θέλει η ΗΡ αναλογα με το πόσο παλιο και πόσο χρησιμοποιημένο ειναι το μελανοδοχείο

Απάντηση

Επιστροφή στο “(Θεσσαλονίκη) Ηλεκτρονικοί υπολογιστές - περιφερειακά - προγράμματα”