[ΕΚΛΕΙΣΕ] Υπολογιστής Celeron 1998-1999

Αγγελίες που έχουν κλείσει. Μην ζητάτε απο αυτές !

Συντονιστές: polvar, lamprinavrt, christitzav

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ !
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ !

1) ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info [at] xariseto.gr ή στο 2312203040
2) Οταν πάρουμε ή δώσουμε κάτι ποστάρουμε και ευχαριστούμε-αξιολογούμε το μέλος
3) ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ την αγγελία που ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ (αφου πρώτα απαντήσει-ευχαριστήσει το μέλος που πήρε το αντικείμενο)!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ !
Κλειδωμένο
silkakos
new member
new member
1
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Υπολογιστής Celeron 1998-1999

Δημοσίευση από silkakos » 03 Οκτ 2020, 14:28

Εικόνα

Η μητρική κρίνοντας από το chipset είναι κάπου 1998-1999. Όταν την είχα βγάλει, ήταν λειτουργική, αλλά είχαν πρόβλημα πολλοί από τους πυκνωτές της, τους οποίους και άλλαξα όλους. Μνήμη υποστηρίζει νομίζω μέχρι 384 MB SD-RAM.
Εικόνα
Εικόνα

Ο Celeron δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν ή ο 300, ή ο 300Α.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Μνήμη (η μία από τις δύο, για κάποιο λόγο τη δεύτερη ξέχασα να την τραβήξω, νομίζω σύνολο 64 MB + 128 MB)
Εικόνα

Κάρτα γραφικών
Εικόνα

Ελεγκτής SATA I (150MB/s per channel) RAID (αν χρειάζεται σε κάποιον)
Εικόνα

Κάρτα δικτύου
Εικόνα

Σκληροί δίσκοι λειτουργικοί, στον έλεγχο με Sentinel δε μου έδειξε bad sectors.
Seagate ST38410A 8.4 GB και Western Digital Caviar AC310200-00RT 10 GB
Εικόνα

Western Digital Caviar WD200BB-23DEA0 20 GB και Western Digital Caviar WD200BB-00DGA0 20 GB
Εικόνα

CD-R/RW (δεν το συστήνω για DVD για τόσο παλιό μηχάνημα, αλλά υπάρχει)
Εικόνα

Μπορώ να δώσω και τροφοδοτικό, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά (αν και μάλλον δουλεύει). Αν κάποιος ενδιαφέρεται, υπάρχει και κουτί για να τα βάλει κανείς όλα αυτά, αν και είναι λίγο βαρύ. Μπορώ να τα βάλω στο κουτί, να φύγει ολόκληρο, έτοιμο.
Εικόνα
Εικόνα

Αν σε κάποιον δε βολεύει ο ελεγκτής RAID, μπορώ να δώσω και αντάπτορες για σύνδεση SATA σε ελεγκτή IDE.

Κάνει μια χαρά για πειραματισμούς, κανένα file server χαμηλών απαιτήσεων και επιδόσεων, firewall, παλιά παιχνίδια σε Windows 95, 98, ελαφριά Linux, κανένα μικρό τοπικό web server κλπ. Γενικά μένω στο εξωτερικό, αλλά λόγω της κατάστασης με τον ιό, δε μπορώ να φύγω, οπότε ό,τι παλιό λειτουργικό έχω, που μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον, προσπαθώ να το χαρίσω. Αν ανοίξουν τα σύνορα, λογικά ό,τι έχει μείνει θα φύγει για ανακύκλωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silkakos την 24 Οκτ 2020, 14:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
6 21
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Re: Υπολογιστής Celeron 1998-1999

Δημοσίευση από A-Rider » 03 Οκτ 2020, 16:57

Καλησπερα, τωρα, αν σου πω πως ενδιαφερομαι για ολα? (εφοσον ειναι λειτουργικα). Δες τις ζητησεις που θα εχεις και μου λες τι μπορεις να στειλεις. Καλο απογευμα.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

silkakos
new member
new member
1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silkakos » 03 Οκτ 2020, 19:44

Αν το θέλεις ολόκληρο, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου το στείλω. Θα το στήσω και θα το πάρεις έτοιμο αν είναι. Δε θα χρεωθείς πολύ για να σου έρθει Αχαΐα; Αν σε βολεύει, μπορώ να το στείλω και με ΚΤΕΛ.

silkakos
new member
new member
1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silkakos » 03 Οκτ 2020, 19:46

Υπολογίζω να ανεβάσω και έναν ακόμη για δόσιμο, 4-5 χρόνια νεότερο.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
6 21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από A-Rider » 03 Οκτ 2020, 20:38

silkakos έγραψε:
03 Οκτ 2020, 19:46
Καλησπερα, οπως ισως διαβασες στην υπογραφη μου, ασχολουμε με συλλογη ρετρο Η/Υ και συναφων ειδων. Για μενα, ενα μηχανημα για Windows 95-98 ειναι πολυ χρησιμο, καθως και τα Pentium. Αν μπορεις να στειλεις με ΚΤΕΛ και η χρεωση ειναι χαμηλη, θα ηταν αψογο. Αν το μηχανημα ειναι λειτουργικο, επισης θα ηταν αψογο, αν οχι, και σαν ανταλλακτικα θα μου ειναι χρησιμο.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
6 21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από A-Rider » 03 Οκτ 2020, 20:44

A-Rider έγραψε:
03 Οκτ 2020, 20:38
silkakos έγραψε:
Καλησπερα, οπως ισως διαβασες στην υπογραφη μου, ασχολουμε με συλλογη ρετρο Η/Υ και συναφων ειδων. Για μενα, ενα μηχανημα για Windows 95-98 ειναι πολυ χρησιμο, καθως και τα Pentium. Αν μπορεις να στειλεις με ΚΤΕΛ και η χρεωση ειναι χαμηλη, θα ηταν αψογο. Αν το μηχανημα ειναι λειτουργικο, επισης θα ηταν αψογο, αν οχι, και σαν ανταλλακτικα θα μου ειναι χρησιμο.
Παντως αυτο μαλλον ειναι Pentium II ή III.

silkakos
new member
new member
1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silkakos » 03 Οκτ 2020, 21:57

Όχι, είναι Celeron (φαίνεται και σε μία από τις φωτογραφίες εξάλλου) αλλά δε θυμάμαι ποιος ακριβώς. Σου έχω κι άλλα παλιά συστήματα τότε, αν ενδιαφέρεσαι. Πού ακριβώς θα το στείλω;

socron
Platinum Member
Platinum Member
23 27
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από socron » 03 Οκτ 2020, 22:09

silkakos έγραψε:
Για αυτον δηλωνω ενδιαφερον απο τωρα...

Προτιμω παράδοση χέρι με χέρι, αλλα στέλνω και με το ταχυδρομείο, κατά περίπτωση...Προτεραιοτητα εχουν αυτοι που χαριζουν και αυτοι που παραλαμβανουν το συντομότερο... Ρίξτε και μια ματιά στις αγγελίες μου, μπορεί να σας ενδιαφερει κάτι...

Άβαταρ μέλους
A-Rider
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
6 21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από A-Rider » 03 Οκτ 2020, 22:11

silkakos έγραψε:
03 Οκτ 2020, 21:57
Όχι, είναι Celeron (φαίνεται και σε μία από τις φωτογραφίες εξάλλου) αλλά δε θυμάμαι ποιος ακριβώς. Σου έχω κι άλλα παλιά συστήματα τότε, αν ενδιαφέρεσαι. Πού ακριβώς θα το στείλω;
Βεβαια ενδιαφερομαι, θα σου στειλω ΡΜ με τα στοιχεια για αποστολη αν συμφωνεις.

silkakos
new member
new member
1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silkakos » 03 Οκτ 2020, 22:20

socron έγραψε:
03 Οκτ 2020, 22:09
silkakos έγραψε:
Για αυτον δηλωνω ενδιαφερον απο τωρα...
Είναι ένας Athlon XP 1600+, 640 MB DDR, με DVD, σκληρούς 120, 160, κάρτα δικτύου, USB 2.0, Sound Blaster Live! 24 bit, αν δεν ξεχνάω κάτι. Δεν ξέρω αν θα βρω κουτάκι και δεν υπάρχει τροφοδοτικό (βασικά υπάρχει, αλλά θέλουν άλλαγμα οι πυκνωτές του και λογικα θα κατσω να το στρώσω). Για όποιον χρειάζεται, παίζουν και δισκέτες, βεβαίως.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΑΡΧΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κλειστές Αγγελίες)”