[ΧΑΡΙΖΩ] Ηλεκτρονικό υπολογιστή + οθόνη [UPDATED]

Υπολογιστές - Laptop - Hardware - Γνήσιο Software

Συντονιστής: Aria

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας
Βοηθός για νέα μέλη Εδω
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zakmackraken
Diamond Member
Diamond Member
89 38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Ηλεκτρονικό υπολογιστή + οθόνη [UPDATED]

Δημοσίευση από zakmackraken » 04 Δεκ 2018, 22:54

Για άλλη μια φορά να χαρίσω έναν υπολογιστή (38ος). Το μηχανάκι ήταν για να το πετάξει φίλος. Ανέλαβα την ανάσταση του, κλασσικά έγινε καθαρισμός, έλεγχος μνήμες, μητρική και cpu και τροφοδοτικό. Το κουτί του είναι σε άριστη κατάσταση και είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω σαν diskless remote desktop thin client (το ξέρετε ότι μπορείτε να έχετε περισσότερα από ενα desktop session στα windows 10 Και να χρησιμοποιούν 2 ή περισσότεροι τον ίδιο υπολογιστή ταυτόχρονα με remote desktop χρησιμοποιόντας κάποιο σάπιο μπρίκι-για λεπτομέριες PM me...) άλλα τελικά μου πιάνει πολύ χώρο σαν midi tower που είναι και είπα να το δώκω εδώ. Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει σαν retro dos/win98-98 gaming pc ή για ανταλλακτικά φαντάζομαι εκτός και εαν βάλει δίσκο και το βάλει να είναι το PC της γιαγιάς. Του έβαλα δίσκο και λειτουργικό και drivers.

Έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

CPU Intel Pentium 3 @ 733MHz
MB QDI Advance 10 (1AGP, PS2,2xUSB, 5x PCI, IDE/Floppy, ISA !!!!)
RAM 256MB @ 133MHz (3 slot) SDRAM
VGA Creative CT6710 Riva TNT AGP
HDD Δεν βρήκα να βάλω, θα πρέπει να σας χαρίσει κάποιος άλλος ExcelStor J240 40GB IDE
Optical Θρυλικό Matsushita-Kotobuki (aka Technics/Pioneer) CR581-M
Magnetic Floppy 3,5
PSU 350 Watt TP MEIJI
NIC Compex Fun-JIN
OS XP Home Edition μαζί με COA στο κουτί.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τεχνική λεπτομέρεια, όταν το ξεκουμπώνω από το ρεύμα και μετά από διάστημα το κουμπώσω πάλι, θέλει 5-6 restart στην αρχή διότι σφυράει το beeper, ενώ του έχω βάλει καινούργια μπαταρια CMOS Και δεν εχει πρόβλημα από το BIOS Και είναι καραελεγμένες οι μνήμες, μου το κάνει αυτό, αλλά όταν δεν το κουνήσεις από το ρεύμα είναι μια χαρά.

Δίνω και μια οθόνη CRT Samsung Syncmaster (πρέπει να είναι η 753s) όταν βρώ χρόνο να ανεβάσω και φωτογραφίες.

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι χαρίζω μόνο τον υπολογιστή και όχι τεχνική υποστήριξη, δεν θέλω να απαντήσω σε τηλέφωνο και να με ρωτάνε "από το youtube πως θα κατεβάσω το βίντεο" κτλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zakmackraken την 08 Δεκ 2018, 19:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Μονοκερος
new member
new member
1 4
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: Ηλεκτρονικό υπολογιστή + οθόνη.

Δημοσίευση από Μονοκερος » 08 Δεκ 2018, 15:41

Καλησπερα. Αν ισχυει η αγγελια θα με ενδιεφερε

Απάντηση

Επιστροφή στο “(Αττική) Ηλεκτρονικοί υπολογιστές & περιφερειακά”