[ΖΗΤΑΩ] Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Υπολογιστές - Laptop - Hardware - Γνήσιο Software
Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας
Βοηθός για νέα μέλη Εδω
Απάντηση
alex_argentakis
Silver Member
Silver Member
1 9
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 11 Μαρ 2024, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από alex_argentakis » 14 Απρ 2024, 15:14

Δείχνει περίεργα artifacts και φαίνεται να μήν κάνει report το σωστό μέγεθος vram στο dxdiag (δείχνει 1mb αλλά έχει 4mb κανονικά).
Έχω ανεβάσει:
1. φωτογραφίες από την κάρτα
2. φωτογραφίες από το τι δείχνει στην οθόνη
3. datasheets όλων των chips

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
maddog
VIP Member
VIP Member
78 65
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαιού Φαλήρου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από maddog » 14 Απρ 2024, 18:50

Από τη φωτογραφία με τα artifacts συμπεραίνω ότι έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης. Μπορείς να προσπαθήσεις με πιστόλι καυτού αέρα (όχι πιστολάκι μαλλιών) να κάνεις το λεγόμενο reballing αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτή η επισκευή θα πετύχει και αν ναι πόσο θα κρατήσει.
Ρώτησαν το Διογένη κάποτε: "Πoιά ώρα πρέπει να γευματίζει κάποιος;".
Εκείνος απάντησε: "Ο πλούσιος γευματίζει όποτε θέλει, ο φτωχός όταν μπορεί."

Η παραλαβή των αντικειμένων που χαρίζω θα γίνεται μόνο από την περιοχή μου.Στέλνω μόνο με boxnow.gr. Έχω alpha,eurobank και εθνική.
Παρακαλώ τα μέλη που ενδιαφέρονται για τα αντικείμενα που χαρίζω να έχουν τη στοιχειώδη ευγένεια, αν αλλάξουν γνώμη, να δηλώσουν ότι αποσύρουν το ενδιαφέρον τους. Αυτό ισχύει πιο πολύ για τα νέα μέλη αλλά και για τα παλιά.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

alex_argentakis
Silver Member
Silver Member
1 9
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 11 Μαρ 2024, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από alex_argentakis » 14 Απρ 2024, 19:45

maddog έγραψε:
14 Απρ 2024, 18:50
Από τη φωτογραφία με τα artifacts συμπεραίνω ότι έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης. Μπορείς να προσπαθήσεις με πιστόλι καυτού αέρα (όχι πιστολάκι μαλλιών) να κάνεις το λεγόμενο reballing αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτή η επισκευή θα πετύχει και αν ναι πόσο θα κρατήσει.
Τα chips δεν ειναι BGA (ball grid array) ειναι τέτοια με πόδια. (το είπα γιατί είπατε για reball)
Μπορει όμως οντως να βοηθήσει για να κάνει reflow το solder, αλλά σαν να είχα την εντύπωση ότι κάποιο trace στο board είχε θέμα, γιατι αν δείτε σε μια απο τις φωτογραφίες μου μοιάζει λίγο γρατζουνισμένο.

Άβαταρ μέλους
maddog
VIP Member
VIP Member
78 65
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαιού Φαλήρου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από maddog » 14 Απρ 2024, 20:04

alex_argentakis έγραψε:
14 Απρ 2024, 19:45
maddog έγραψε:
14 Απρ 2024, 18:50
Από τη φωτογραφία με τα artifacts συμπεραίνω ότι έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης. Μπορείς να προσπαθήσεις με πιστόλι καυτού αέρα (όχι πιστολάκι μαλλιών) να κάνεις το λεγόμενο reballing αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτή η επισκευή θα πετύχει και αν ναι πόσο θα κρατήσει.
Τα chips δεν ειναι BGA (ball grid array) ειναι τέτοια με πόδια. (το είπα γιατί είπατε για reball)
Μπορει όμως οντως να βοηθήσει για να κάνει reflow το solder, αλλά σαν να είχα την εντύπωση ότι κάποιο trace στο board είχε θέμα, γιατι αν δείτε σε μια απο τις φωτογραφίες μου μοιάζει λίγο γρατζουνισμένο.
Ναι, τώρα το πρόσεξα. Αυτό που μπορείτε να κάνετε, κι αν έχετε τις γνώσεις, να μετρήσετε με πολύμετρο όσα traces σας φαίνονται γρατζουνισμένα. Πάντως ακόμα κι αν φαίνονται γρατζουνισμένα δε σημαίνει ότι υπάρχει διακοπή του κυκλώματος στο σημείο αυτό. Οι γραμμές στα τυπωμένα κυκλώματα είναι αρκετά παχιές για να μην επηρεάζονται από γρατζουνιές.
Ρώτησαν το Διογένη κάποτε: "Πoιά ώρα πρέπει να γευματίζει κάποιος;".
Εκείνος απάντησε: "Ο πλούσιος γευματίζει όποτε θέλει, ο φτωχός όταν μπορεί."

Η παραλαβή των αντικειμένων που χαρίζω θα γίνεται μόνο από την περιοχή μου.Στέλνω μόνο με boxnow.gr. Έχω alpha,eurobank και εθνική.
Παρακαλώ τα μέλη που ενδιαφέρονται για τα αντικείμενα που χαρίζω να έχουν τη στοιχειώδη ευγένεια, αν αλλάξουν γνώμη, να δηλώσουν ότι αποσύρουν το ενδιαφέρον τους. Αυτό ισχύει πιο πολύ για τα νέα μέλη αλλά και για τα παλιά.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από polvar » 14 Απρ 2024, 21:11

Στη φωτογραφία της πίσω όψης οπου είναι τα γδαρσίματα, φαίνονται κομμένες 5-6 γραμμές στα δεξιά της δέσμης γραμμών και άλλες 3-4 πιο πάνω και πιο αριστερά
Εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα
Ξύνετε ελαφρά το βερνίκι γύρω από τα κοψίματα με προσοχή να μην βγάλετε και τον χαλκο, βάζετε λιγο flux και με ένα μυτερό κολλητήρι και καλάι συνδέετε τα κολοβώματα του χαλκου με τα αντίστοιχα απέναντι τους
Υπάρχουν και 2-3 φθορές πιο δεξιά αλλά ίσως δεν υπάρχει εκεί θέμα, αν όμως δείτε ότι δεν συνέρχεται πλήρως η εμφάνιση στην οθόνη μετά την επισκευή, θα θέλουν και αυτές οι φθορές περιποίηση

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3140
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από regent » 14 Απρ 2024, 22:21

Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία που συνοδεύει την συγκεκριμένη κάρτα; Ρωτάω γιατί πιθανότατα έχω λειτουργικό κομμάτι με το συγκεκριμένο chip. Μπορω να σας την δώσω και παράλληλα να κάνω μια δοκιμή επισκευής. Θεωρώ όμως και εγώ, όπως ειπώθηκε ήδη, πως η καρτα χρειάζεται reflowing.
Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

alex_argentakis
Silver Member
Silver Member
1 9
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 11 Μαρ 2024, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από alex_argentakis » 14 Απρ 2024, 22:32

regent έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:21
Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία που συνοδεύει την συγκεκριμένη κάρτα; Ρωτάω γιατί πιθανότατα έχω λειτουργικό κομμάτι με το συγκεκριμένο chip. Μπορω να σας την δώσω και παράλληλα να κάνω μια δοκιμή επισκευής. Θεωρώ όμως και εγώ, όπως ειπώθηκε ήδη, πως η καρτα χρειάζεται reflowing.
Φιλικά,
Ηταν του πατέρα μου, κάποτε δούλευε η κάρτα καλά και θα μου άρεσε πολύ αν ξαναδούλευε σωστά.

alex_argentakis
Silver Member
Silver Member
1 9
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 11 Μαρ 2024, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από alex_argentakis » 16 Απρ 2024, 08:47

regent έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:21
Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία που συνοδεύει την συγκεκριμένη κάρτα; Ρωτάω γιατί πιθανότατα έχω λειτουργικό κομμάτι με το συγκεκριμένο chip. Μπορω να σας την δώσω και παράλληλα να κάνω μια δοκιμή επισκευής. Θεωρώ όμως και εγώ, όπως ειπώθηκε ήδη, πως η καρτα χρειάζεται reflowing.
Φιλικά,
Καλημέρα, με το προηγούμενο μήνυμα ενούσα ότι, ναι έχει συναισθηματική αξια η συγκεκριμένη κάρτα, οπότε αν τελικά θέλεται στείλτε μου πμ για το πότε και πως θα προτιμουσατε να σας τη δώσω για να δοκιμάσετε. Ευχαριστώ.

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3140
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

[ΖΗΤΑΩ] Re: Eπισκευή κάρτας γραφικων PowerColor S3 VIRGE/DX

Δημοσίευση από regent » 17 Απρ 2024, 11:10

alex_argentakis έγραψε:
16 Απρ 2024, 08:47
regent έγραψε:
14 Απρ 2024, 22:21
Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία που συνοδεύει την συγκεκριμένη κάρτα; Ρωτάω γιατί πιθανότατα έχω λειτουργικό κομμάτι με το συγκεκριμένο chip. Μπορω να σας την δώσω και παράλληλα να κάνω μια δοκιμή επισκευής. Θεωρώ όμως και εγώ, όπως ειπώθηκε ήδη, πως η καρτα χρειάζεται reflowing.
Φιλικά,
Καλημέρα, με το προηγούμενο μήνυμα ενούσα ότι, ναι έχει συναισθηματική αξια η συγκεκριμένη κάρτα, οπότε αν τελικά θέλεται στείλτε μου πμ για το πότε και πως θα προτιμουσατε να σας τη δώσω για να δοκιμάσετε. Ευχαριστώ.
Στείλτε μου ενα πμ για να κανονίσουμε
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “(Αττική) Ηλεκτρονικοί υπολογιστές - περιφερειακά - προγράμματα”