[ΧΑΡΙΖΩ] Quintezz XT-7500 (Δέκτης συχνοτήτων RADAR)

Τοστιέρες - ψυγεία - τν - ήχος - εικονα κ.α
Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες
για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας

Βοηθός για νέα μέλη Εδω .
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Quintezz XT-7500 (Δέκτης συχνοτήτων RADAR)

Δημοσίευση από nicnt » 12 Μάιος 2024, 21:03

Προσοχή: Είναι μόνο δέκτης και όχι πομποδέκτης, δεν προκαλεί δηλ παρεμβολές. Τουτέστιν, όπως ισχύει για όλους τους δέκτες, δεν απαγορεύεται η κατοχή του απ' όσο γνωρίζω.
Μου το έδωσαν ως λειτουργικό, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.
Όποιος θέλει να κάνει πειράματα, να ελέγχει αν υπάρχουν συχνότητες ραντάρ τριγύρω του κτλ μπορεί να το πάρει.
Έχει λίγο φθαρμένο το καλώδιο που μπαίνει στον αναπτήρα του αυτοκινήτου χωρίς να επηρεάζει τη λειτουργία και λείπει η μια βεντούζα που κολλάει στο τζάμι.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

vya
VIP Member
VIP Member
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: Quintezz XT-7500 (Δέκτης συχνοτήτων RADAR)

Δημοσίευση από vya » 12 Μάιος 2024, 22:16

Δεν επιτρέπονται σε όχημα ανιχνευτές ραντάρ ταχύτητας, όχι μόνο η χρήση τους αλλά και απλά η ύπαρξή τους. Η νομοθεσία είναι πολύ συγκεκριμένη, αναφέρει ρητά και τους δύο τύπους συσκευών και είναι το άρθρο 20 του ΚΟΚ Παράγραφος 14:

"Αυτός που οδηγεί μηχανοκίνητο όχημα με εξοπλισμό εντοπισμού συσκευών μέτρησης ταχύτητας χωρίς να διαθέτει για τον εξοπλισμό αυτόν την κατά νόμο άδεια, καθώς και όποιος οδηγεί μηχανοκίνητο όχημα με εξοπλισμό παρεμπόδισης συσκευών μέτρησης ταχύτητας, τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο δύο χιλιάδων (2.000,00) ευρώ, με αφαίρεση επιτόπου της άδειας ικανότητας οδηγού για τριάντα (30) ημέρες και επιτόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας του οχήματος για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα."

Επομένως η χρήση τους επιτρέπεται μόνο ΕΚΤΟΣ μηχανοκίνητου οχήματος (αφού δεν απαγορεύεται ρητά κάτι τέτοιο). Θα μπορούσε π.χ. κάποιος να το χρησιμοποιεί νόμιμα πεζός, σε ποδήλατο ή πατίνι χωρίς κινητήρα ή σε συνθήκες εργαστηρίου για πειραματισμό. Πιθανώς να υπάρχει ένα παραθυράκι για την κατοχή συσκευής σε μηχανοκίνητο όχημα από άτομο που επιβαίνει σε αυτό ΠΛΗΝ του οδηγού, αφού αναφέρεται "αυτός που οδηγεί", αλλά προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “(Θεσσαλονίκη) Άλλες ηλεκτρικές & ηλεκτρονικές συσκευές”