[ΖΗΤΑΩ] CPU & Motherboards για συλλογη

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες
για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας

Βοηθός για νέα μέλη Εδω .
xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 05 Οκτ 2023, 13:22

A-Rider έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:57


Τα μεταφορικα για το συγκεκριμενο μηχανημα δεν με απασχολουν, ειναι ενα κοσμημα, το οποιο πρεπει να σκεφτεις αν θελεις να το πουλησεις ή να το χαρισεις. Για το θεμα του δισκου, ο,τι νομιζεις, δεν εχω προβλημα.
Θα σας το χαρίσω, χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση για αγγελίες πωλήσεων κτλ.
Μπορείτε είτε να το κρατήσετε είτε να το πουλήσετε, είτε να το χαρίσετε. Σας δίνω την άδεια να το κάνετε ότι θέλετε.
Μόνο το πρόβλημα του σκληρού δίσκου να λύσω και θα σας το στείλω.
Προφανώς πρέπει να γίνουν δύο αποστολές. Μια με τις motherboard και μία για αυτό.
Όταν πακετάρω τα υπόλοιπα, θα σας ενημερώσω για να μου δώσετε κωδικό boxnow.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 05 Οκτ 2023, 13:36

xarelle66 έγραψε:
05 Οκτ 2023, 13:22
A-Rider έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:57


Τα μεταφορικα για το συγκεκριμενο μηχανημα δεν με απασχολουν, ειναι ενα κοσμημα, το οποιο πρεπει να σκεφτεις αν θελεις να το πουλησεις ή να το χαρισεις. Για το θεμα του δισκου, ο,τι νομιζεις, δεν εχω προβλημα.
Θα σας το χαρίσω, χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση για αγγελίες πωλήσεων κτλ.
Μπορείτε είτε να το κρατήσετε είτε να το πουλήσετε, είτε να το χαρίσετε. Σας δίνω την άδεια να το κάνετε ότι θέλετε.
Μόνο το πρόβλημα του σκληρού δίσκου να λύσω και θα σας το στείλω.
Προφανώς πρέπει να γίνουν δύο αποστολές. Μια με τις motherboard και μία για αυτό.
Όταν πακετάρω τα υπόλοιπα, θα σας ενημερώσω για να μου δώσετε κωδικό boxnow.
Σας διαβεβαιω πως δεν σκεφτομαι να πουλησω κατι το οποιο ανηκει ή θα ανηκει στην συλλογη μου, ειναι κατι που αγαπαω. Αν υπαρχει καποιο συνοδευτικο software θα ηταν ευπροσδεκτο φυσικα. Ισως το computer με την οθονη να πρεπει να σταλλει με αλλη μεθοδο, πιο ασφαλη, καποια courier ισως. Αν υπαρχουν και καποιοα εξαρτηματα που μου αναφερατε σε προηγουμενη παραγραφο (δισκοι, drive κ.α. μου ειναι επισης χρησιμα. Ευχαριστω.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2951
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από scorpiogr » 05 Οκτ 2023, 15:01

A-Rider έγραψε:
05 Οκτ 2023, 11:58
scorpiogr έγραψε:
05 Οκτ 2023, 00:01
regent έγραψε:
04 Οκτ 2023, 22:31
Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το μέλος...!!!
αν δεν ήταν μεγάλη απόσταση θα το ήθελα μια που είμαι συλλέκτης... αλλα δεν ξέρω πως θα φτάσει Αθήνα.... :{
Νομιζω αγαπητε, εχεις αρκετα μηχανηματα, ας παρει και κανενας αλλος κανενα...
Δεν είπα κάτι τέτοιο αγαπητέ.... Απλά μέσω της ιδιότητας μου ως συλλέκτης συμφώνησα με το άλλο μέλος και μάλιστα απο την πρώτη στιγμή διευκρίνησα το θεμα της μεταφοράς γιατι ειναι αμαρτία να γινει η μεταφορά με απλό τρόπο και να υπάρχουν σπασίματα σε αυτή... (ειμαι παθών)... χρειάζεται πολύ μεγάλη και ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό...

με την ευκαιρία....
O EPSON PCe είναι ένας επιτραπέζιος υπολογιστής που κυκλοφόρησε στην αγορά το 1988.
Διαθέτει επεξεργαστή 8088 στα 4,77 MHz, 256 KB RAM και μνήμη ROM 32 KB.
Σκληρός δίσκος 20 Mb και έναν οδηγό δισκέτας (Floppy Drive) 360k 5,25”.
λειτουργικό σύστημα MS-DOS 3.30

:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 05 Οκτ 2023, 15:07

scorpiogr έγραψε:
05 Οκτ 2023, 15:01
A-Rider έγραψε:
05 Οκτ 2023, 11:58
scorpiogr έγραψε:
05 Οκτ 2023, 00:01
regent έγραψε:
04 Οκτ 2023, 22:31
Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το μέλος...!!!
αν δεν ήταν μεγάλη απόσταση θα το ήθελα μια που είμαι συλλέκτης... αλλα δεν ξέρω πως θα φτάσει Αθήνα.... :{
Νομιζω αγαπητε, εχεις αρκετα μηχανηματα, ας παρει και κανενας αλλος κανενα...
Δεν είπα κάτι τέτοιο αγαπητέ.... Απλά μέσω της ιδιότητας μου ως συλλέκτης συμφώνησα με το άλλο μέλος και μάλιστα απο την πρώτη στιγμή διευκρίνησα το θεμα της μεταφοράς γιατι ειναι αμαρτία να γινει η μεταφορά με απλό τρόπο και να υπάρχουν σπασίματα σε αυτή... (ειμαι παθών)... χρειάζεται πολύ μεγάλη και ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό...

με την ευκαιρία....
O EPSON PCe είναι ένας επιτραπέζιος υπολογιστής που κυκλοφόρησε στην αγορά το 1988.
Διαθέτει επεξεργαστή 8088 στα 4,77 MHz, 256 KB RAM και μνήμη ROM 32 KB.
Σκληρός δίσκος 20 Mb και έναν οδηγό δισκέτας (Floppy Drive) 360k 5,25”.
λειτουργικό σύστημα MS-DOS 3.30

:thank:
Ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες. Για το θεμα της μεταφορας, το εθιξα και εγω, προτεινοντας ισως καποια courier για μεγαλυτερη ασφαλεια.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 11 Οκτ 2023, 14:08

Έτοιμο το πρώτο δέμα με τις motherboard.

Βάρος 14 κιλά, διαστάσεις: 55Χ40Χ31.

Αν μου δώσετε κωδικό BOXNOW, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μπορώ να τοποθετήσω το δέμα μέχρι αύριο 12/10, διαφορετικά μετά τις 16/10
Περιοχή Γιαννιτσά
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 11 Οκτ 2023, 15:28

xarelle66 έγραψε:
11 Οκτ 2023, 14:08
Έτοιμο το πρώτο δέμα με τις motherboard.

Βάρος 14 κιλά, διαστάσεις: 55Χ40Χ31.

Αν μου δώσετε κωδικό BOXNOW, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μπορώ να τοποθετήσω το δέμα μέχρι αύριο 12/10, διαφορετικά μετά τις 16/10
Περιοχή Γιαννιτσά
Καλησπερα, αν μπορειτε δωστε μου τα απαραιτητα στοιχεια αποστολεα (ταυτοτητα θα βαλω μια τυχαια) και θα προχωρησω στην εκδοση κωδικου.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 14 Οκτ 2023, 15:25

xarelle66 έγραψε:
11 Οκτ 2023, 14:08
Έτοιμο το πρώτο δέμα με τις motherboard.

Βάρος 14 κιλά, διαστάσεις: 55Χ40Χ31.

Αν μου δώσετε κωδικό BOXNOW, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μπορώ να τοποθετήσω το δέμα μέχρι αύριο 12/10, διαφορετικά μετά τις 16/10
Περιοχή Γιαννιτσά
Παρελαβα, ολα ειναι αψογα, ευχαριστω απο καρδιας το μελος xarelle66
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 14 Οκτ 2023, 20:38

A-Rider έγραψε:
02 Οκτ 2023, 13:16
regent έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:26
xarelle66 έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:16
A-Rider έγραψε:
01 Οκτ 2023, 22:55

Στην πολυ παλια, εχει αφαιρεθει το σλοτ, φαιντονται τα "ιχνη" του.
Αν εννοείς το κενό μέρος που φαίνονται οι κολλήσεις για την θέση του επεξεργαστ ή, αυτό έτσι ήταν εξαρχής. Δεν αφαιρέθηκε το slot. Γι' αυτό λέω ότι είναι περίεργο. Μάλλον έμπαινε κάθετα σαν κάρτα.
Ο επεξεργαστής είναι ο ADM 386DX-40 και είναι κολλημένος πάνω στην μητρική (αυτός με το αυτοκόλλητο "11 I.Q.C."). Απλά λογικά υπήρχαν και socketed versions της μητρικής εξ ου και το ελλιπές. Το άλλο socket είναι για math processor και λοιπές τεχνολογίες της εποχής. Αυτές οι μητρικές και τα περιφερειακά των θεωρούνται διαμαντάκι από την retro κοινότητα. Δυστυχώς και αυτή, όπως και σχεδόν όλες οι μητρικές με αυτή την μπαταρία, πάσχει από διαρροή των ηλεκτρολυτών από το Varta βαρελάκι (πάνω δεξιά).

@ A-Rider Αν τελικά επιλέξετε να την πάρετε και να την αναβιώσετε ρίξτε μια ματιά στα videos του Necroware στο YouTube. Θεωρώ πως θα σας πείσει να το κάνετε.

Φιλικά,
Ευχαριστω πολυ για τις ιδιαιτερα χρησιμες πληροφοριες regent, σιγουρα θα το προσπαθησω.
regent, παρακολουθησα μερικα video του Necroware, δεν τον γνωριζα, ο ανθρωπος εχει οντως γνωσεις, ευχαριστω που μου τον προτεινατε, θα μαθω σιγουρα αρκετα απο αυτον.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 17 Οκτ 2023, 10:51

Ακόμη δεν βρήκα λύση στο θέμα του σκληρού δίσκου για να σου στείλω και το Epson PC
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1223
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 17 Οκτ 2023, 11:30

xarelle66 έγραψε:
17 Οκτ 2023, 10:51
Ακόμη δεν βρήκα λύση στο θέμα του σκληρού δίσκου για να σου στείλω και το Epson PC
Δεν υπαρχει προβλημα, δεν βιαζομαι.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΧΑΙΑΣ”