[ΖΗΤΑΩ] CPU & Motherboards για συλλογη

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες
για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας

Βοηθός για νέα μέλη Εδω .
Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 02 Οκτ 2023, 13:18

xarelle66 οποτε ειστε ετοιμος, κανονιζουμε τα της αποστολης.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 02 Οκτ 2023, 13:25

xarelle66 έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:36
regent έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:26


@ A-Rider Αν τελικά επιλέξετε να την πάρετε και να την αναβιώσετε ρίξτε μια ματιά στα videos του Necroware στο YouTube. Θεωρώ πως θα σας πείσει να το κάνετε.

Φιλικά,
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όχι δεν έχω σκοπό να την κρατήσω. Αυτή θα σας την δώσω. Θα κρατήσω μόνο τον επεξεργαστή και την ψύκτρα από το MSI (3o motherboard στις πρώτες φωτογραφίες).

Όλα τα υπόλοιπα θα σας τα στείλω.

Αν θέλετε να περιμένετε καμία βδομάδα, για να φέρω και τον άλλον υπολογιστή από το χωριό, θα σας τα στείλω όλα μαζί. Αν δεν θέλετε να περιμένετε, μπορώ να σας τα στείλω άμεσα.

Επίσης δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε και για τροφοδοτικά, Hard Disksς και CD/DVD drives
Δεν εχω προβλημα αναμονης, συλλογη ειναι αλλωστε, γιατι να βιαζομαι? και ναι, με ενδιαφερει ο,τιδηποτε μπορειτε να αποστειλλετε, θα φανει σιγουρα χρησιμο μακροπροθεσμα και θα με απασχολησουν ευχαριστα. Χωρις να γινομαι απληστος, αν υπαρχει και καποια παλαια gaming κονσολα, ανεξαρτητου λειτουργικοτητας, θα με ενδιεφερε.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 04 Οκτ 2023, 21:58

Δείτε και το μηχάνημα που είχα στο χωριό.

Υπάρχει περίπτωση να θέλετε ολόκληρο όπως είναι, ή να βγάλω από μέσα ότι έχει;

Εικόνα
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3143
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από regent » 04 Οκτ 2023, 22:31

Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2951
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από scorpiogr » 05 Οκτ 2023, 00:01

regent έγραψε:
04 Οκτ 2023, 22:31
Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το μέλος...!!!
αν δεν ήταν μεγάλη απόσταση θα το ήθελα μια που είμαι συλλέκτης... αλλα δεν ξέρω πως θα φτάσει Αθήνα.... :{
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 05 Οκτ 2023, 11:42

regent έγραψε:
04 Οκτ 2023, 22:31
Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Δεν άντεξα στο πειρασμό και το άνοιξα.

Οφείλω να ομολογήσω ότι πρώτη φορά βλέπω τόσο στιβαρό και compact computer, στα 40 χρόνια ενασχόλησής μου με hardware.

Για να φτάσω στη motherboard παιδεύτηκα πάρα πολύ. έπρεπε να διαλυθεί όλο το μηχάνημα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Βέβαια, στη συνέχεια το επανασυναρμολόγησα, όπως ακριβώς ήταν.

Στο ebay και σε άλλα sites, πωλούνται παρόμοια, σε υψηλές (σχετικά) τιμές.

Το πιο ενδιαφέρον όμως θα σας το πω στη συνέχεια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 05 Οκτ 2023, 11:55

xarelle66 έγραψε:
04 Οκτ 2023, 21:58
Δείτε και το μηχάνημα που είχα στο χωριό.

Υπάρχει περίπτωση να θέλετε ολόκληρο όπως είναι, ή να βγάλω από μέσα ότι έχει;

Εικόνα
Εικόνα
Ειναι πολυ ομορφο (για μενα που ειμαι "ρετρολαγνος"). Ξερουμε αν ειναι λειτουργικο και εαν δουλευει ξεχωριστα απο την οθονη? καποια παλαια, απαιτουσαν την οθονη τους.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 05 Οκτ 2023, 11:58

scorpiogr έγραψε:
05 Οκτ 2023, 00:01
regent έγραψε:
04 Οκτ 2023, 22:31
Συγνώμη που παρεμβαίνω (ξανά) αλλά θα ήταν κρίμα να "ξεκοιλιαστεί" ένα μηχάνημα αντίκα σαν και αυτό.
Φιλικά,
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με το μέλος...!!!
αν δεν ήταν μεγάλη απόσταση θα το ήθελα μια που είμαι συλλέκτης... αλλα δεν ξέρω πως θα φτάσει Αθήνα.... :{
Νομιζω αγαπητε, εχεις αρκετα μηχανηματα, ας παρει και κανενας αλλος κανενα...
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από xarelle66 » 05 Οκτ 2023, 12:35

Το πιο ενδιαφέρον λοιπόν είναι ότι δουλεύει.

Εικόνα

Δεν έχω οθόνη που να ταιριάζει το βύσμα για να το δοκιμάσω αν λειτουργεί με άλλη οθόνη. Τα βύσματα VGA έχουν τρεις σειρές pin, ενώ το συγκεκριμένο έχει 2 σειρές pin, όπως τα σειριακά βύσματα.

Βέβαια το ότι λειτουργεί δεν είναι απαραίτητα θετικό σε αυτή τη φάση.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πληκτρολόγιο για να ξεκινήσει να φορτώνει.

Αυτό σημαίνει ότι ή θα πρέπει να βγάλω εντελώς τον σκληρό δίσκο, γιατί αν δεν έχει χαλάσει, περιέχει κάποια σημαντικά δεδομένα που δεν θα ήθελα να διαρρεύσουν, ή πρέπει να βρω ένα πληκτρολόγιο για να διαγράψω με ασφαλή τρόπο τον σκληρό δίσκο.

Πάντως άσχετα από όλα αυτά, το βάρος του είναι σημαντικό (για τα μεταφορικά το αναφέρω).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: CPU & Motherboards για συλλογη

Δημοσίευση από A-Rider » 05 Οκτ 2023, 12:57

xarelle66 έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:35
Το πιο ενδιαφέρον λοιπόν είναι ότι δουλεύει.

Εικόνα

Δεν έχω οθόνη που να ταιριάζει το βύσμα για να το δοκιμάσω αν λειτουργεί με άλλη οθόνη. Τα βύσματα VGA έχουν τρεις σειρές pin, ενώ το συγκεκριμένο έχει 2 σειρές pin, όπως τα σειριακά βύσματα.

Βέβαια το ότι λειτουργεί δεν είναι απαραίτητα θετικό σε αυτή τη φάση.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πληκτρολόγιο για να ξεκινήσει να φορτώνει.

Αυτό σημαίνει ότι ή θα πρέπει να βγάλω εντελώς τον σκληρό δίσκο, γιατί αν δεν έχει χαλάσει, περιέχει κάποια σημαντικά δεδομένα που δεν θα ήθελα να διαρρεύσουν, ή πρέπει να βρω ένα πληκτρολόγιο για να διαγράψω με ασφαλή τρόπο τον σκληρό δίσκο.

Πάντως άσχετα από όλα αυτά, το βάρος του είναι σημαντικό (για τα μεταφορικά το αναφέρω).
Τα μεταφορικα για το συγκεκριμενο μηχανημα δεν με απασχολουν, ειναι ενα κοσμημα, το οποιο πρεπει να σκεφτεις αν θελεις να το πουλησεις ή να το χαρισεις. Για το θεμα του δισκου, ο,τι νομιζεις, δεν εχω προβλημα.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΧΑΙΑΣ”