Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Lizaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5866
Εγγραφή: 07 Μάιος 2014, 16:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Χορτιάτη Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Lizaki » 12 Νοέμ 2015, 11:27

καλημέρα σε όλους
Αν μπορω να πω τη γνώμη μου, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Ναι υπάρχουν μέλη που είναι online και ζητάνε σε πολλές αγγελίες ταυτόχρονα. Πιστεύω όλοι έχουμε καταλάβει ποια μέλη ειναι αυτα.
Δεν μπορεί να τους γίνει σύσταση εκείνη τη στιγμη? Δεν έχω δει να γίνεται.

Ναι αυτο με τις 24 ωρες το έχω κάνει και εγω (δηλαδή να χαρίσω κατι πριν τις 24 ωρες) όχι όμως για το λόγο που λέτε.
Το έχω δει όμως σχεδόν σε όλους να γίνεται, το έχουν κάνει και συντονιστες. (που πρέπει να δίνουν το καλο παραδειγμα)
Εσεις δεν το έχετε δει?

Ειναι επίσης και τα καινούργια μελη (πως να το κανουμε μετα απο αυτα που έχεις δει) έχεις μια δυσπιστία.
Υπάρχουν και κάποια μέλη που τα έχω βάλει πλέον σε black-list, δεν πρόκειται να δώσω κάτι (για σοβαρούς λόγους).
Υπάρχουν και κάποια μέλη που κάνουν 2 μηνες για την κατάθεση-1 μηνα για να παραλάβουν απο ελτα κτλ κτλ, γιατι να δωσω κάτι?
Αν δεν κοιτάς που χαρίζεις, ε καλά να πάθεις, τι να πω.

Εχει γίνει το σπίτι μου αποθήκη πολλές φορές. (ζητάω για 12+ διαφορετικά άτομα πράγματα και μου δίνουν άλλα τόσα)
Μπορεί να ζητήσω κατι για την αδερφη, τα ανίψια, τις φίλες, τα παιδιά μου, τα παιδια τους και άλλα άτομα που πραγματικά έχουν ανάγκη όπως δυστυχώς έχω και εγω..
Κακά τα ψέμματα αλλά αν δεν είχα ανάγκη (εγω και τα άτομα που κατά κάποιο τρόπο βοηθάω με το Χαρισετο), θα πήγαινα να τα αγόραζα

Δεν μπορει να γίνει κάτι στα καινούργια - μηδενικά στατιστικά μέλη, δηλαδη να μην τους αφήνει το σύστημα να ζητήσουν,
μόνο όταν μας δείξουν την καλή τους διάθεση, οτι χαρίζουν έστω 1-2 φορές να μπορούν να ζητήσουν?
Ναι υπάρχουν μέλη που έχουν πάρει 'σβάρνα' π.χ. τα παιδικά μια και το έφερε η κουβέντα.
Είναι μετρημένα στα δάχτυλα, όλοι το έχουμε δει γιατι δεν γίνεται μία σύσταση ή ένα ban έστω για 1-2 εβδομάδες?

Το αν θέλει κάποιος να δώσει σε μια αγγελία του σε κάποιον που ζητάει 10 πράγματα, μπορεί να πει κάλλιστα θα ήθελα να μοιραστούν. *που πολλοί το λένε αυτο για να εισπράξουν πολλά 'ευχαριστω' κάνει 'μπαμ' σε κάποιες αγγελίες.
Πρωτα πρεπει να παρθούν κάποιες αποφάσεις για τα μελη που έχουν 'μαυρίσει' την εικόνα του πάρε - δωσε και όχι τελικά να την πληρώσουν όλοι.
Με εκτίμηση
Βικη


Ζητάω: Λεξικό Μπαμπινιώτη, παιδική λογοτεχνία


doritta
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: 13 Ιαν 2011, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από doritta » 12 Νοέμ 2015, 11:34

Καλημέρα αγαπητοί. :)
Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου στο θέμα αυτό.
Καταρχάς βρίσκω πολύ σωστό και αποτελεσματικο τον κανόνα της 24ωρης αναμονής στις αγγελίες. Ίσως και 48ωρη θα ήταν ακόμα καλύτερα. Έτσι πολλα μέλη μπορούν να ζητήσουν αλλά ο αγγελιοδοτης θα είναι αυτός που αν λειτούργησει ορθά, ελέγχοντας στατιστικά κλπ θα τηρήσει την ισορροπία και όλοι θα είναι περισσότερο ευχαριστημένοι.
Σχετικά με τις πέντε ζητήσεις το μήνα ,έχω τις ενστάσεις μου ,διότι ειδικά στις αλλαγές της εποχής (καλή ώρα τώρα που χειμωνιαζει ) και ειδικά στα σπίτια με πολλά παιδιά- κι είμαστε και κάμποσοι στην κοινότητα μας - οι πέντε δε φτάνουν.
Ίσως δε φτάνουν κι οι δέκα ή κι οι είκοσι σε κάποιους διότι το κάθε σπίτι έχει τις ιδιαίτερες ανάγκες του.
Νομίζω πως η τήρηση αυστηρά τις αναλογίας των στατιστικών και μηνιαίως θα το έλυνε και αυτό. Πχ εφόσον χρειάζομαι για το παιδί μου οκτώ πράγματα, ας δώσω οκτώ από τα περσινά που δε του χωράνε ώστε να μπορώ να ζητήσω τα ανάλογα χωρίς να παραβιαζω κανόνες.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από VickyV » 12 Νοέμ 2015, 11:36

Lizaki
"Ναι αυτο με τις 24 ωρες το έχω κάνει και εγω (δηλαδή να χαρίσω κατι πριν τις 24 ωρες) όχι όμως για το λόγο που λέτε.
Το έχω δει όμως σχεδόν σε όλους να γίνεται,το έχουν κάνει και συντονιστες. (που πρέπει να δίνουν το καλο παραδειγμα)
Εσεις δεν το έχετε δει?"

ποιοι συντονιστες το εχουν κανει;
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
Lizaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5866
Εγγραφή: 07 Μάιος 2014, 16:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Χορτιάτη Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Lizaki » 12 Νοέμ 2015, 11:43

Δεν θα ήθελα να απαντήσω σε αυτό τωρα, να αρχίσω να λέω ονόματα να βάζω στον τοίχο ανθρώπους.
Το έχουν κάνει, το έχω δει, το έχω κάνει και εγω, το ξαναγράφω όχι για τους λόγους που γράφει ο Polvar.
Ουτε θελω να το συνεχίσω αλλού δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, απλά είπα την γνώμη μου :D
Μακάρι να βρεθεί μια σωστή και δίκαιη λύση για όλους μας


Ζητάω: Λεξικό Μπαμπινιώτη, παιδική λογοτεχνία

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από VickyV » 12 Νοέμ 2015, 11:53

Lizaki έγραψε:Δεν θα ήθελα να απαντήσω σε αυτό τωρα, να αρχίσω να λέω ονόματα να βάζω στον τοίχο ανθρώπους.
Το έχουν κάνει, το έχω δει, το έχω κάνει και εγω, το ξαναγράφω όχι για τους λόγους που γράφει ο Polvar.
Ουτε θελω να το συνεχίσω αλλού δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, απλά είπα την γνώμη μου :D
Μακάρι να βρεθεί μια σωστή και δίκαιη λύση για όλους μας
δεν μπορειτε να λετε οτι ενω κανουμε αυτο το τοπικ, εμεις οι ιδιοι το καταλυουμε. παρακαλω πειτε μας ποιοι ειναι οι συντονιστες που το κανουν και να μας παραθεσετε τα λινκ των αγγελιων.
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
xxristinoula
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κοζάνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από xxristinoula » 12 Νοέμ 2015, 12:10

Συμφωνώ απόλυτα με το θέμα που άνοιξε ο συντονιστής. Συγκεκριμένα στα παιδικά ρούχα ( που συνήθως αυτές τις αγγελίες παρακολουθω- αλλα προφανώς γίνεται και σε άλλες) υπάρχουν συγκεκριμένα 4-5 άτομα που ζητάνε από όλες τις αγγελίες. Κατανοώ ότι ίσως έχουν 3-4-5 παιδιά. Αλλα κάτι γίνεται. Πχ. Έχω στείλει δέμα παιδικά ρούχα (τεραστειο) που βγάζει ολόκληρο χειμώνα με αυτά τα ρούχα. Και βλέπω το ίδιο άτομο μετά να ζητάει από όλες τις αγγελίες με ρούχα ιδιας ηλικίας και φύλου. Ειλικρινά μου ήρθε να επεμβω αλλα φοβήθηκα πιθανή παρατήρηση από κάποιον διαχειριστή. Για το θέμα 24 ωρο θέλει σκέψη από την αποψη ότι ίσως καποια άτομα να μην έχουν καθημερινη πρόσβαση σε ίντερνετ και να θέλουν να δώσουν το αντικείμενο σχετικά σύντομα. Αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να διαχειριστεί.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω πλέον σε νέα μέλη και σε μέλη που έχουν υπερβεί το όριο ζήτησης.

εχω 3 παιδια ζητάω κυριως παιδικα!
Έχω i-bank εθνική τράπεζα και PayPal.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 12:18

Πρέπει να καταλάβετε όλοι ότι δεν γίνεται να συνεχιστεί να ζητάνε και να παίρνουν συνέχεια τα ίδια άτομα και μετά αυτοί να χαρίζουν πάλι σε ίδια άτομα.
Τα υπόλοιπα μέλη δυσαρεστούνται και απομακρύνονται
Το site δεν φτιάχτηκε για να εξυπηρετούνται 50-100 μέλη.
Έχουμε 52.500 μέλη εγγεγραμμένα και τα 45.000 δεν έχουν ούτε μια δημοσίευση

Γενικά είναι δύσκολο να είμαστε απόλυτα δίκαιοι με όλους καθώς δεν ξέρουμε τις ανάγκες του καθένα, γι αυτό το θέμα αυτό ξεκίνησε μετά από πολύ προβληματισμό.

Γι αυτό ξαναλέω ότι οι ποινές θα πέσουν σε κραυγαλέες περιπτώσεις αλλά απροειδοποίητα ώστε να υπάρξει ο φόβος που "φυλάει τα έρημα"

Στο κάτω κάτω δεν θα αποβληθεί οριστικά κάποιος, απλά θα "ξεκουραστεί" για μερικές μέρες για να καταλάβει

Άβαταρ μέλους
xxristinoula
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κοζάνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από xxristinoula » 12 Νοέμ 2015, 12:22

Τώρα για τον αριθμό αντικειμένων που ζητάνε, προσωπικά ότι δέματα με ρούχα έχω στείλει ειναι τεραστεια ( δεν προτιμώ να μοιράσω την αγγελία σε 15 άτομα μόνο και μόνο να πάρω ευχαριστώ.)( πραγματικά ντρέπομαι να στείλω 2-3 ρούχα πχ, πάντα προσθέτω κι αλλα που δεν έχω βάλει στην αγγελία) το θεωρώ φυσιολογικό(και δεν προτιμώ να μοιράσω την αγγελία σε 15 άτομα μόνο και μόνο να πάρω ευχαριστώ.) Εφόσον δεν ζητάνε από όλες τις αγγελίες. Θα προτιμούσα να πάρω 1-2 δέματα και να καλυφθω παρα 10 από 2 ρούχα το καθένα. Για εμάς που δεν έχουμε e banking κλπ ειναι ταλαιπωρία να πηγαίνουμε στις τράπεζες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xxristinoula την 12 Νοέμ 2015, 13:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω πλέον σε νέα μέλη και σε μέλη που έχουν υπερβεί το όριο ζήτησης.

εχω 3 παιδια ζητάω κυριως παιδικα!
Έχω i-bank εθνική τράπεζα και PayPal.

doritta
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: 13 Ιαν 2011, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από doritta » 12 Νοέμ 2015, 12:34

polvar έγραψε:Πρέπει να καταλάβετε όλοι ότι δεν γίνεται να συνεχιστεί να ζητάνε και να παίρνουν συνέχεια τα ίδια άτομα και μετά αυτοί να χαρίζουν πάλι σε ίδια άτομα.
Τα υπόλοιπα μέλη δυσαρεστούνται και απομακρύνονται
Το site δεν φτιάχτηκε για να εξυπηρετούνται 50-100 μέλη.

Γενικά είναι δύσκολο να είμαστε απόλυτα δίκαιοι με όλους καθώς δεν ξέρουμε τις ανάγκες του καθένα, γι αυτό το θέμα αυτό ξεκίνησε μετά από πολύ προβληματισμό.

Γι αυτό ξαναλέω ότι οι ποινές θα πέσουν σε κραυγαλέες περιπτώσεις αλλά απροειδοποίητα ώστε να υπάρξει ο φόβος που "φυλάει τα έρημα"

Στο κάτω κάτω δεν θα αποβληθεί κάποιος, απλά θα "ξεκουραστεί" για μερικές μέρες για να καταλάβει

Αν προσδιορίσουμε ένα όριο και ως προς τις συναλλαγές μεταξύ ιδίων μελών?
Πχ Η doritta επιτρέπεται να χαρίσει στον polvar ένα συγκεκριμένο ποσοστό επί των ενεργών αγγελιών της και να ζητήσει από αυτόν το ανάλογο μόνο.
Και να αίρεται αυτός ο περιορισμός στις αγγελίες που δεν εκφράζεται μεγάλο ενδιαφέρον μόνο, ώστε να μη μας μείνουν κι όλα στα αζήτητα...

Άβαταρ μέλους
Lizaki
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5866
Εγγραφή: 07 Μάιος 2014, 16:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Χορτιάτη Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Lizaki » 12 Νοέμ 2015, 12:48

polvar έγραψε:Πρέπει να καταλάβετε όλοι ότι δεν γίνεται να συνεχιστεί να ζητάνε και να παίρνουν συνέχεια τα ίδια άτομα και μετά αυτοί να χαρίζουν πάλι σε ίδια άτομα.
Τα υπόλοιπα μέλη δυσαρεστούνται και απομακρύνονται
Το site δεν φτιάχτηκε για να εξυπηρετούνται 50-100 μέλη.

Γενικά είναι δύσκολο να είμαστε απόλυτα δίκαιοι με όλους καθώς δεν ξέρουμε τις ανάγκες του καθένα, γι αυτό το θέμα αυτό ξεκίνησε μετά από πολύ προβληματισμό.

Γι αυτό ξαναλέω ότι οι ποινές θα πέσουν σε κραυγαλέες περιπτώσεις αλλά απροειδοποίητα ώστε να υπάρξει ο φόβος που "φυλάει τα έρημα"

Στο κάτω κάτω δεν θα αποβληθεί κάποιος, απλά θα "ξεκουραστεί" για μερικές μέρες για να καταλάβει
Ναι συμφωνω απόλυτα με όλα τα παραπάνω

δεν μπορειτε να λετε οτι ενω κανουμε αυτο το τοπικ, εμεις οι ιδιοι το καταλυουμε. παρακαλω πειτε μας ποιοι ειναι οι συντονιστές που το κανουν και να μας παραθεσετε τα λινκ των αγγελιων.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους συντονιστές που παρά όλα τα προβλήματα, δουλεύουν αφιλοκερδώς με όλη την καλή τους διάθεση να συνεχιστεί αυτο που γίνεται εδω και μπράβο σας, ειλικρινά σας θαυμάζω γιατι δεν θα μπορούσα να το κάνω εγω!
Οτι όμως και να μου πείτε δεν θα πω ονόματα ή αγγελίες. Υπάρχει πάντα ένας άνθρωπος πίσω απο αυτα που γράφονται εδω και δεν με αφήνει η συνείδηση μου. Ολοι μπορει να κάνουμε κάποια λάθη αρκεί να μην είναι σοβαρά.


Ζητάω: Λεξικό Μπαμπινιώτη, παιδική λογοτεχνία

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”