Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 02:22

Καθημερινά διαπιστώνουμε τα εξής (τα οποία έχουν παραγίνει τελευταία):

1) Υπάρχουν μέλη που είναι συνέχεια online και εκδηλώνουν ενδιαφέρον πρώτα από όλους και σε πολλές αγγελίες ταυτόχρονα. Μα δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν;

2) Υπάρχουν μέλη που όποια αγγελία ρούχων και να ανοίξουμε να δούμε έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον κι ας έχουν πάρει μπαούλα με ρούχα. Και παρατηρώ αγγελίες όπου ζητάνε μέχρι και 30 αντικείμενα. Και μάλιστα τους δίνονται! Μα είναι δυνατόν; Δεν συμπληρώνονται ποτέ οι ντουλάπες τους; Νισάφι πια! Ας αφήσουν να πάρει και κανένας άλλος. Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι με σοβαρή ανάγκη...

3) Υπάρχουν μέλη που χαρίζουν στους ίδιους και στους ίδιους και μετά παίρνουν κατά προτεραιότητα από αγγελίες των τελευταίων. Όμως έχουμε πει (https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=2&t=11807) να μην υπάρχουν εύνοιες προς συγκεκριμένα μέλη που εγείρουν υπόνοιες κλειστών ομάδων που ανταλλάσσουν μόνο μεταξύ τους.

4) Υπάρχουν μέλη που δεν περιμένουν 24 ώρες όπως λένε οι κανόνες και χαρίζουν στον πρώτο που εκδηλώνει ενδιαφέρον σε 5' από την ανάρτηση της αγγελίας και ο οποίος συνήθως ανήκει στις παραπάνω 3 ομάδες

5) Υπάρχουν μέλη που δεν κοιτάνε πού χαρίζουν. Όποιος το ζητήσει το πήρε, κι ας έχει τεράστια διαφορά στα στατιστικά του, κι ας έχει μαρκαριστεί από την ομάδα διαχείρισης ως ζήτουλας. Μετά ψάχνουν το γιατί δεν τους βάζουν το 'ευχαριστώ'

Λοιπόν καταλάβετε ότι τα βλέπουμε όλα αυτά, δεν είμαστε χαζοί. Επιπλέον εισπράττουμε την δυσαρέσκεια πολλών μελών που δεν προλαβαίνουν να πάρουν και απομακρύνονται από το site.
Υπάρχει ένας βασικός κανόνας στο όριο ζήτησης που αναφέρει για maximum μέχρι 5 ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ (https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=2&t=53070) για να προλαβαίνουν όλοι να παίρνουν και τον έχουμε κάπως παραμερίσει αλλά μάλλον πρέπει να τον ενεργοποιήσουμε ξανά. Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ xariseto.gr και ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ.
Για αρχή το αφήνουμε στην ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ όλων το να τηρηθούν οι κανόνες και να λειτουργεί το site όπως πρέπει και έτσι ζητάμε να υπάρχει ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ ώστε να μπορούν να παίρνουν όλοι και όχι οι ίδιοι και οι ίδιοι
Αν δεν ενεργοποιηθεί η καλή θέληση θα αναγκαστούμε να πάρουμε μέτρα και αυτά θα ισχύουν και γι αυτούς που ζητάνε συνέχεια αλλά ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΟΥΝ όπως:
- "ουρανοκατέβατα" (απροειδοποίητα) ban για κάποιες ημέρες
- απροειδοποίητη διαγραφή δημοσιεύσεων και γενικά εμποδισμός του να πάρει το αντικείμενο το άτομο που εκδήλωσε ενδιαφέρον σε 5' ή το ίδιο που πήρε σε άλλες 10 αγγελίες
- ένταξη στην ομάδα "ζήτουλας" ή άλλη ομάδα περιορισμού για κάποιες μέρες ώστε να μην μπορούν να ψάχνουν στις αγγελίες και να εξαφανιστούν όλα τα πμ τους μειούμενα σε μόνο 3
και διάφορα άλλα που μπορεί να σκεφτούμε.
Και όλα αυτά, επαναλαμβάνω, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ


Τέλος,
6) 500 φορές έχουμε πει να παίρνετε πρώτα τα έξοδα αποστολής και μετά να στέλνετε. Τι πρέπει να κάνουμε για να το χωνέψετε επιτέλους μερικοί; Μετά παραπονιέστε ότι δεν σας έστειλαν τα χρήματα.

Άβαταρ μέλους
kriari213
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 13648
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 09:18
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από kriari213 » 12 Νοέμ 2015, 09:24

καλημερα σ ολους σας
Εχω διαθεση χαρισματος κ παντα ζηταω σε λογικα επιπεδα νομιζω...........δεν απολογούμαι...............απλα σκέφτομαι κ γραφω!!!......
ολα τα μελη που συνεργαστηκα ειναι ικανοποιημενα...........ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω!

το ανοιγμα των αγγελιων μου αυτη την ωρα ειναι 760 πηρα......773 εδωσα
θα μπορουσα ομως 773+20%........δλδ 827..........ενω εδωσα 760.
διαφορά...........160 αγγελιες...........5 ανα μηνα!
δλδ σε 32 μηνες!!!............δλδ να περιμενω να περασουν 5 χρονια?


κ μεχρι τοτε να μη χαριζω?.............
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ αποστολή με BOX NOW


ΚΟΙΤΑΞΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 09:47

Ας κάνουμε ξανά τον υπολογισμό:
Εχετε δώσει 773 φορές, άρα δικαιούστε να ζητήσετε μέχρι τα 773+20%=928.
Αυτή τη στιγμή έχετε πάρει 760 φορές, άρα αν δεν χαρίσετε άλλο στο εξής, μπορείτε να πάρετε μέχρι 928-760=168 φορές. Δια του 5 το μήνα μας δίνει 33,6 μήνες που σημαίνει ότι θα έχετε συμπληρώσει το όριο ζήτησης σε 2 χρόνια και 9,5 μήνες

ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ!
Δεν μπορεί να χρειάζεστε πάνω από 5 παραλαβές το μήνα Χ 3-10 ρούχα τη φορά = 15-50 ρούχα το μήνα!
Συγκρατήστε λίγο τις ζητήσεις σας για να προλαβαίνουν και άλλοι να παίρνουν!


Υπάρχουν μέλη που μαζεύουν ρούχα ακατάπαυστα, απορώ τι τα κάνουν.
Ή είναι υπερκαταναλωτικά άτομα ή στο τέλος εγείρονται υπόνοιες εμπορίας που μένει να αποδειχτούν

Όμως το xariseto.gr έχει και σκοπό, πέρα από το να μην πετάμε πράγματα που είναι χρήσιμα, να βοηθάμε και ανθρώπους που έχουν ανάγκες και όχι να εκτονώνεται ο υπερκαταναλωτισμός μας και το πάθος απόκτησης.

Φυσικά το θέμα ανοίχτηκε για τις κραυγαλέες περιπτώσεις μελών που ζητάνε σε κάθε αγγελία με ρούχα και δεν ικανοποιούνται αν δεν πάρουν πάνω από 5 ρούχα τη φορά. Και στην επόμενη αγγελία που θα βάλουν θα χαρίσουν στο άτομο που τους χάρισε πριν ή σε το πολύ άλλα 5-10 μέλη που έχουν συνέχεια συναλλαγές, αποκλείοντας οποιονδήποτε άλλον.

Το νούμερο 5 το μήνα είναι υπό σκέψη αν θα διατηρηθεί σε αυτό το επίπεδο, ίσως να αυξηθεί λίγο. Αλλά όμως ο κανόνας θα εφαρμοστεί, δεν γίνεται να συνεχιστεί επ' αόριστον η κατάσταση αυτή δίνοντας την εικόνα προς τα έξω ότι εδώ ανακυκλώνουμε τα ίδια αντικείμενα συνεχώς και μόνο μεταξύ μας και ότι κανένα νέο μέλος δεν πρόκειται ποτέ να πάρει από το xariseto.gr.
Και θα εφαρμοστεί με τον τρόπο που είπα, απροειδοποίητες ποινές στα άτομα που το κάνουν επανειλημμένα και ανεξέλεγκτα και δεν καταλαβαίνουν από μετροέπεια, κανόνες και στοιχειώδη λογική.

Άβαταρ μέλους
kriari213
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 13648
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 09:18
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από kriari213 » 12 Νοέμ 2015, 09:56

δεν εχω παραλαβει 5-10 ρουχα τη φορα/αγγελια..............ασχετο εαν εγω δινω τοσα πολλα!
αλλωστε δε ζηταω μονο ρουχα............παρελαβα κ μια φουστα η μια μπλουζα!!
απ την αλλη παραδινω 5-20 δεματα το μηνα!!!.............
μ αυτο το τροπο......εγω πρεπει να περιμενω 2 χρονια κ 9,5 μηνες κ μετα να ξαναχαρισω!!!
τα ρουχα..............ειδικα τα παιδικα............μετα 4-6 μηνες δε φοριουνται πλεον......αρα θελουν ανανεωση
απ την αλλη τα παλαιοτερα που πλεον ειναι μικροτερα πρεπει να φευγουν κ αδειαζουμε κιολας!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ αποστολή με BOX NOW


ΚΟΙΤΑΞΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 10:01

Μα δεν βγήκε το θέμα για εσάς ή μόνο για εσάς!

Το όριο αφορά στο πόσα παίρνει κανείς, στο χάρισμα δεν υπάρχει όριο

Όσο για τα παιδικά, σωστά λέτε ότι σε 6 μήνες (12 μήνες λέω εγώ) το ρούχο αχρηστεύεται αλλά ακόμα κι έτσι θα αγόραξε κανείς στο παιδί του ρούχα πάνω από 5 φορές το μήνα;

Ο βασικός λόγος που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό είναι να πάψει η υπερβολική ζήτηση σε γυναικεία ρούχα/είδη, παιδικά ρούχα/είδη και ηλεκτρονικές συσκευές από μια ομάδα μελών, το χάρισμα στα ίδια μέλη ξανά και ξανά και το άμεσο χάρισμα σε άτομα που είναι συνέχεια online, ώστε να μπορούν να ζητάνε (ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ) και άλλα μέλη που δεν είναι συνέχεια κολλημένα σε έναν υπολογιστή

Άβαταρ μέλους
kriari213
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 13648
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 09:18
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από kriari213 » 12 Νοέμ 2015, 10:12

κ καποια αλλα μελη θα ηθελαν να μιλησουν.........αλλα δε το κανουν!
ρουχο που φορεσε το καλοκαιρι το κοριτσι μου δεν υπαρχει περιπτωση να φορεθει του χρονου!!!
ουτε κ περσινο της φορεσα σε χειμωνιατικο φετος......αρα αρχιζουμε με μακρυμανικα απο οκτωβρη εως απριλη!!!δλδ 6 μηνες!..............εμεις φοραμε κ μακρυμανικα κ το καλοκαιρι στο χωριο!
μη ξεχνατε πως μπορω να εχω προσβαση μονο εγω απ τη συνδεση του σπιτιου κ οχι αλλα μελη της οικογενειας μου..............συζυγος-πατερας-μαμα-αδελφος-............!!!
Εγω ξερω με τη λογικη μου.......................εαν δε δωσεις............δε θα παρεις...............ΔΕΝ ειναι πιο λογικο?
Δωσε 50............παρε 50!
ας κλειδωθει με καποιο τροπο το στατιστικο κομματι......κ να μη μπορουν να ζητανε εαν δε δωσουν!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ αποστολή με BOX NOW


ΚΟΙΤΑΞΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από Aria » 12 Νοέμ 2015, 10:45

kriari213 το έχουμε πει τόσες φορές πως δεν είναι δυνατόν όλα τα μέλη να βρίσκονται συνδεδεμένα όλη την ημέρα? Είναι σωστό να παίρνουν μόνο οι ίδιοι και ίδιοι και να μην προλαβαίνει κανείς άλλος? Έπειτα υπάρχουν μέλη που ζητάνε από μια αγγελία 5, 6, 7, τεμάχια και πάει λέγοντας, και όταν ανεβάζουν δικές τους αγγελίες τα δίνουν ένα ένα στα μέλη για να μαζεύουν ευχαριστώ. Είναι σωστό αυτό? Και μιλώ για μέλη που δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα στατιστικά τους.
Μην τα παίρνετε όλα προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
kriari213
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 13648
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 09:18
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από kriari213 » 12 Νοέμ 2015, 11:04

πολυ σωστα μιλας Αριστεα μου...................
δε το πηρα προσωπικα ειλικρινα κ αλλωστε δεν εχω κανενα λογο
απλα προβληματιστηκα απ τη δημοσιευση που ειναι απο χτες βραδυ κ καμμια δε μιλαει!!
κ ολες μας βολευομαστε με τις αγγελιες που υπαρχουν............κ καμμια κακια δε κραταω σε κανεναν
οπως το λες..............ειναι ολη μερα μεσα!!κ χτυπανε αβέρτα αλλα το θεμα ειναι μολις πας να ζητησεις τιποτα σου δινει 1-2 κ αλλου δινει 15-20!!!
επειτα η κριση που υπαρχει κοιταμε ολες να καλυφτουμε.............αλλα κατι πρεπει να γινει με κεινα τα μελη που ζητανε........χαλανε κ την αγγελια κ τελικα δε εχουν διαθεση χαρισματος αλλα αρπαγματος κ μονο!!!
Επειτα ρουχο ακριβο.................ας παρουμε απο ενα ........αλλωστε αξιζει το κοπο αλλα δε μπορω να διανοηθω πως βλεπω αγγελια με 2 σκουπες πχ!!!.εκει πρεπει να μπει ενα στοπ............κ να γινεται πρωτα ελεγχος απ τους διαχειριστες
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ αποστολή με BOX NOW


ΚΟΙΤΑΞΤΕ Κ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 12 Νοέμ 2015, 11:05

Καλημέρα σε όλους μέλους του σάιντ!
Γενικώς δεν παίρνω τίποτα προσωπικά,διότι αλλιώς θα είχα μπει στο τρελάδικο :yikes:
Από την πλευρά μου προσπαθώ περισσότερα να χαρίσω,όμως μερικές φορές δεν ζητάω μόνο για την οικογένειά μου,αλλά και για κάποιους φίλους και φιλικούς ανθρώπους,όποια δεν έχουν ούτε Η/Υ ούτε ίντερνετ...
Δεν είμαι μοναδική σε αυτό το θέμα,διότι περισσότερη μέλη του σάιντ προσπαθούν να βοηθήσουν κάποιους ανθρώπους,που τα έχουν ανάγκη.
Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση,πόσο μπορούν να ζητήσουν για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση?
Ευχαρηστω :-D
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Και λίγη αυτοσυγκράτηση....

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2015, 11:18

polvar έγραψε:Ο βασικός λόγος που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό είναι να πάψει η υπερβολική ζήτηση σε γυναικεία ρούχα/είδη, παιδικά ρούχα/είδη και ηλεκτρονικές συσκευές από μια ομάδα μελών, το χάρισμα στα ίδια μέλη ξανά και ξανά και το άμεσο χάρισμα σε άτομα που είναι συνέχεια online, ώστε να μπορούν να ζητάνε (ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ) και άλλα μέλη που δεν είναι συνέχεια κολλημένα σε έναν υπολογιστή

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”