Συγκεντρωτικές αγγελίες

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Συγκεντρωτικές αγγελίες

Δημοσίευση από polvar » 25 Οκτ 2019, 18:53

(αποσπάστηκε από το θέμα viewtopic.php?f=31&t=187217)

Δεν γίνεται να βάζετε σε νέα αγγελία τα ίδια αντικείμενα που υπάρχουν ήδη σε ανοιχτή αγγελία!
Τα περισσότερα αντικείμενα της αγγελίας viewtopic.php?f=31&t=186928 που είναι ακόμα ανοιχτή βρίσκονται και σε αυτή την αγγελία

Επίσης δεν γίνεται να κλείνετε τις αγγελίες σας σε 10 ημέρες! Αφήστε να περάσουν 1-2 μήνες και μετά θεωρείται ένα αντικείμενο αζήτητο και μπορεί να πάει σε συγκεντρωτική αγγελία

Με την τακτική που ακολουθείτε γεμίζουμε αγγελίες ξανά και ξανά με τα ίδια και τα ίδια

Και τέλος αφού έχετε τόσα αντικείμενα να τα ομαδοποιείτε σε συγκεντρωτικές ανά κατηγορία και να βάζετε αγγελία για κάθε κατηγορία χωριστά. Ετσι τα αντικείμενα των αγγελιών θα είναι σχετικά μεταξύ τους και θα μπορείτε να βάλετε πιο επεξηγηματικό τίτλο ώστε οι αγγελίες σας να είναι πιο λειτουργικές (πιο εύκολη η εύρεσή τους, και ο τίτλος πιο αντιπροσωπευτικός ώστε να τις ανοίγουν αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται).

Ευχαριστούμε


Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10869
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: 36 ΤΕΜ. συγκεντρωτικη ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ

Δημοσίευση από Τάνια » 25 Οκτ 2019, 21:03

Γεια σας.
Τα αντικειμενα που εχουν μεινει διαθεσιμα στην αλλη αγγελια & τα οποια μπηκαν εδω , μολις τα εβγαλα απο'κει (δεν προλαβα να το κανω οταν ανεβαζα την αγγελια ομως κατα κανονα το κανω).
Επειδη δεν εχω χωρο για φυλαξη μ'εδιαφερει τα πραγματα να φευγουν οσο πιο γρηγορα γινεται γ'αυτο κανω συγκενρωτικη προσθετοντας νεα πραγματα μαζι με παλιοτερα που δεν εφυγαν, καθως θεωρω οτι ετσι θα φευγουν πιο ευκολα. Αν αυτο ειναι εναντια στους κανονες δεν θα το κανω (ομως εχω δει αλλες τετοιες περιπτωσεις και ποτε δεν εχει γινει παρατηρηση οποτε θωρησα οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα).
Οσων αφορα την ομαδιποιηση θεωρω οτι:
α) δεν θα γινει''ξελαφρινση'' του χωρου του σαιτ γιατι η μια συγκεντρωτικη αγγελια χωραει αυτα που θα εμπαιναν σε 3-5 κατηγοριες (παρδειγμα τωρα αυτα που ειναι εδω θα επρεπε να μπουν σε σε 4 κατηγοριες (γυν. ρουχα- γυν. λοιπα ειδη- ειδη σπιτιου-διαφορα),
β) στις ομαδοποιημενες αγγελιες τα αντικειμενα δεν θα ζητηθουν πιο γρηγορα απ'οτι σε μια συγκεντρωτικη.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: αν βασει των κανονων μπορω να κανω συγκεντρωτικες μεσα σ'ενα μηνα βγαζοντας απο την προηγουμενη αγγελια πραγματα που δεν ζητηθηκαν και προσθετοντας καινουργια? Ναι η οχι?
Ευχαριστω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τάνια την 25 Οκτ 2019, 21:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: 36 ΤΕΜ. συγκεντρωτικη ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ

Δημοσίευση από polvar » 26 Οκτ 2019, 19:23

Εσείς και κάνα δύο αλλά μέλη το παρακάνετε και καιρός ήταν να γίνουν παρατηρήσεις. Κάποιος έπρεπε να είναι ο πρώτος που θα την δεχόταν κι έτυχε σε εσάς. Γι αυτό παρακαλώ να σταματήσει αυτό το "δεν είδα να κάνετε παρατήρηση σε άλλον"

Επίσης δεν μπορείτε να κλείνετε τις αγγελίες που δεν έχουν ζήτηση τόσο γρήγορα

Τέλος συγκεντρωτικες να κάνετε ανά 2-3 μήνες βάζοντας σχετικά ομοειδή αντικείμενα, όχι κατσαρόλες μαζί με ρουχα

Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10869
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: 36 ΤΕΜ. συγκεντρωτικη ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ

Δημοσίευση από Τάνια » 27 Οκτ 2019, 07:21

Εσείς και κάνα δύο αλλά μέλη το παρακάνετε και καιρός ήταν να γίνουν παρατηρήσεις. Κάποιος έπρεπε να είναι ο πρώτος που θα την δεχόταν κι έτυχε σε εσάς. Γι αυτό παρακαλώ να σταματήσει αυτό το "δεν είδα να κάνετε παρατήρηση σε άλλον"

1) Τι σημαινει ''να σταματήσει αυτό το "δεν είδα να κάνετε παρατήρηση σε άλλον"?.. Εχουμε χουντα και απαγορευεται να εκφραζουμε τις αποριες μας σχετικα με τους κανονισμους που ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ?..
Ενταξει εγω ημουν η ''τυχερη'' που επρεπε να ξεκινησουν οι παρατηρησεις. Καθε ξεκινημα ομως πρεπει να εχει και συνεχεια βασει της κοινης λογικης. Γιατι λοιπον το ''ξεκινημα'' τερματισε σ'εμενα αφου με τα λεγομενα σας υπαρχουν και αλλοι ''κανα δυο μελη που το παρακαναν '' ?..Η εφαρμοζουμε κανονες σε ολους, η δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα. Ετσι το βλεπω. Και ως ανθρωπος της συναινεσης και του διαλογου από έναν διαχειριστη περιμενω επιχειρηματα αν εχω λαθος και οχι ''να σταματησει αυτο … '' με το ετσι θελω!

Επίσης δεν μπορείτε να κλείνετε τις αγγελίες που δεν έχουν ζήτηση τόσο γρήγορα

2) Θα ηθελα παρακαλω μια ξεκαθαρη απαντηση οσων αφορα ''τοσο γρηγορα'.
Γιατι ολα ειναι σχετικα - για εμενα ''τοσο γρηγορα'' μπορει να σημαινει μια εβδομαδα και για καποιον αλλον παλι μηνες ολοκληρους. Οποτε προς αποφυγη παρανοησεων και παρεξηγησεων στους κανονες θα πρεπει να υπαρχει ενα ξεκαθαρο χρονικο οριο (και αυτή είναι η προταση μου για την καλυτερη λειτουργια του σαιτ) αλλιως ο καθενας το ερμηνευει όπως θελει.

Τέλος συγκεντρωτικες να κάνετε ανά δίμηνο βάζοντας σχετικά ομοειδή αντικείμενα, όχι κατσαρόλες μαζί με ρουχα

3) Ενταξει θα κανω συγκεντρωτικες με ομοειδη αντικειμενα.
Εδω ομως επικαλουμαι το ν.1 (να ισχυει για ολους δηλαδη). Γιατι συνηθως οι συγκεντρωτικες που μπαινουν εχουν μεσα τα παντα- και μεχρι στιγμης λογικο μου φαινονταν η ''συγκετρωτικη '' να συγκεντρωνει ολα αυτα που ειχαν μεινει στις προηγουμενες αγγελιες. Αλλα απ'οτι φαινεται ειχα λαθος αντιληψη (εγω και τα δεκαδες μελη που μεχρι τωρα εκαναν τις συγκεντρωτικες με πολλα & διαφορα).

Ευχαριστω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συγκεντρωτικές αγγελίες

Δημοσίευση από polvar » 27 Οκτ 2019, 09:59

1) Συνεχώς εγείρουν τα μέλη αυτή τη δικαιολογία: "Δεν είδα να κάνετε παρατήρηση σε άλλους". Μα από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η παρατήρηση. Ετυχε και ξεκίνησε από εσάς. Γιατί σώνει και καλά πρέπει να ξεκινήσει από άλλον;
2) Εχουμε πει πολλές φορές ότι αζήτητο θεωρείται ένα αντικείμενο μετά από 1-2 μήνες
3) Όταν κάποιος έχει 10 αντικείμενα διαφόρων ειδών δεν μπορεί να τα χωρίσει σε ομοειδή γιατί μετά θα προκύψουν πχ 5 αγγελίες με 2 είδη η καθεμια
Όταν όμως έχει 36 αντικείμενα τα πράγματα μπορούν να χωριστούν ώστε να έχουν συνάφεια και να είναι πιο περιγραφικός ο τίτλος και όχι "[ΧΑΡΙΖΩ] 36τεμ συγκεντρωτική"
Και φυσικά δεν γίνεται να κάνει συγκεντρωτική που παραμένει ανοιχτή ένα μήνα και μόλις δοθούν 2 αντικείμενα τα υπόλοιπα ξαναμπαίνουν σε νέα συγκεντρωτική και ξανά τα ίδια. Αφήστε την συγκεντρωτική σας ανοιχτή 3-4 μήνες να δοθεί ότι είναι να δοθεί και μετά βάζετε τα υπόλοιπα σε νέες συγκεντρωτικες μαζί με άλλα αντικείμενα αδιάθετα από άλλες αγγελίες
Και επιτέλους κάποια αντικείμενα που δεν ζητουνται επί μακρόν κάποτε θα πρέπει να αποσύρονται

Επίσης, δεν γίνεται να γράφονται όλα στους κανόνες!
Αν ήταν να προβλέπεται και να γράφεται το παραμικρό που μπορεί να προκύψει, θα θέλαμε 100 σελίδες που κανείς δεν θα διάβαζε. Εδώ τωρα είναι μια σελίδα με τα βασικά και δεν την διαβάζουν οι περισσότεροι
Η κοινή λογική δεν μπορεί να επικρατήσει;

Και επιτέλους κατανοήστε όλοι ότι το συντονιστικό έργο γίνεται από ΕΛΑΧΙΣΤΑ άτομα που κάθονται ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ώρες πίσω από τον υπολογιστή ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ προκειμένου να δουλεύει αυτό το πράγμα που λέγεται xariseto.gr . Να κυνηγάμε τα μέλη αν έγραψαν σωστή περιγραφή, έβαλαν φωτογραφίες οπως πρέπει, πάτησαν το 'ευχαριστώ' και έκλεισαν σωστά την αγγελία
Δεν θα έπρεπε να σκεφτείτε ότι ανοιγοκλείνοντας αγγελίες τόσο συχνά επιβαρύνετε με τον τρόπο σας το έργο αυτό; (Ας αφήσουμε τον σέρβερ και τη συντήρηση του χώρου του)

Τα έγραψε αυτά ο διαχειριστής εδώ και καιρό όταν άνοιξε το θέμα ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Το λογισμικό του site είναι "φόρουμ", που σημαίνει ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Επομένως χρειάζεται ένας αυτοέλεγχος, μια αυτοσυγκράτηση και συμμόρφωση προς τους κανόνες και την κοινή λογική για να λειτουργεί το xariseto.gr όπως πρέπει με ελάχιστη παρέμβαση από μέρους των συντονιστών

Αν ήταν λογισμικό αγγελιών θα ήταν οι λειτουργίες αυτοματοποιημένες και φυσικά οι αγγελίες πριν δημοσιευτούν θα περνούσαν έλεγχο (οπως γίνεται σε όλα τα site μικρών αγγελιών) και θα κόβονταν οι αταίριαστες και οι ενάντιες στους κανόνες χωρίς καμιά ενημέρωση
Μπορεί να γίνει κι εδώ το να περνάνε από έλεγχο όλες οι αγγελίες πριν δημοσιευτούν. Μήπως θέλετε να το εφαρμόσουμε;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: 2 Μπουφάν για αγόρι + παντελόνι και μία μπλούζα για κορίτσι

Δημοσίευση από polvar » 06 Μαρ 2020, 13:10

tatis έγραψε:
06 Μαρ 2020, 11:36
Kαλοφόρετο

Κλείνω την αγγελία και μεταφέρω τα λοιπά
Δεν γίνεται να κλείνετε τις αγγελίες σας σε 10 ημέρες μόλις δοθεί ένα αντικείμενο και να βάζετε τα υπόλοιπα σε νέα αγγελία με μόνο ένα επιπρόσθετο αντικείμενο
Ετσι γεμίζει ο σέρβερ με αγγελίες που περιέχουν τα ίδια πράγματα και πολλαπλασιάζεται ο κόπος ο δικός σας και των συντονιστών
Να κρατάτε την αγγελία ανοιχτή τουλάχιστον 2 μήνες και ότι δεν χαριστεί στο τέλος να πηγαίνει σε συγκεντρωτική μαζί με τα αδιάθετα άλλων ομοειδών αγγελιών

tatis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2131
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 14:06
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 35
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Συγκεντρωτικές αγγελίες

Δημοσίευση από tatis » 09 Μαρ 2020, 18:01

2 μηνες ειναι αδύνατον να.κρατάω ρούχα μήπως κ τυχόν ζητηθούν. Θελω να προσφέρω,αλλά σόρρυ δεν εχω αποθηκη να κρατάω ρούχα. Με την καλη μ καρδια χαριζω, πηγαίνω ταχυδρομειο απο κει κ περα να υπαρχει κατανοηση κ αε αυτο που σας λεω
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μου χρωστάει:

"ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"
το μέλος νατ29081993αλ από την αγγελία ΕΔΩ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συγκεντρωτικές αγγελίες

Δημοσίευση από polvar » 09 Μαρ 2020, 18:18

τότε να μη μεταφέρετε αντικείμενα από τη μια συγκεντρωτική σε άλλη συγκεντρωτική ανά 1-2 εβδομάδες
Ότι δεν φεύγει από συγκεντρωτική που κλείνει να δίνεται ή χωρίς 'ευχαριστώ' ή εκτός site

tatis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2131
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 14:06
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 35
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Συγκεντρωτικές αγγελίες

Δημοσίευση από tatis » 13 Μαρ 2020, 22:42

polvar έγραψε:
09 Μαρ 2020, 18:18
τότε να μη μεταφέρετε αντικείμενα από τη μια συγκεντρωτική σε άλλη συγκεντρωτική ανά 1-2 εβδομάδες
Ότι δεν φεύγει από συγκεντρωτική που κλείνει να δίνεται ή χωρίς 'ευχαριστώ' ή εκτός site
Το τελευταιο δεν χρειαζεται να μου το υποδειξετε
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μου χρωστάει:

"ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ"
το μέλος νατ29081993αλ από την αγγελία ΕΔΩ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”