Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από πελοπας » 25 Σεπ 2009, 12:20

mariantinosnini έγραψε:Πελοπα δική μου ήταν η ιδέα.
Χίλια συγγνώμη mariantinosnini. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Με συγχωρείς, πραγματικά δεν ξέρω πως μου ξέφυγε. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Πάω να διορθώσω την αρχική αγγελία μου.
Να αποκαταστήσω και να βάλω το σωστό όνομα.
Χίλια συγγνώμη και από σένα mariamary που από παράβλεψή μου, έβαλα το όνομά σου αντί της mariantinosnini (που ήταν η πρώτη που έγραψε την προτεινόμενη ιδέα). :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Χίλια συγγνώμη και στις δυό σας, για την αναστάτωση που σας έφερα. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Υ/Γ Για αυτούς/ές που δεν έχουν καταλάβει.
Έγραψα στην δημοσίευσή μου, το όνομα της mariamary αντί της mariantinosnini.
Βλέποντας εκ των υστέρων , φαίνεται έκανα το λάθος επειδή και η mariamary συμφωνούσε με την ιδέα της mariantinosnini.
Η δε mariamary ήταν η τελευταία που έγραψε για αυτήν την ιδέα πριν από εμένα και κατά λάθος έβαλα το όνομά της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος πελοπας την 25 Σεπ 2009, 12:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7886
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 15:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Τοποθεσία: περαια θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από mariamary » 25 Σεπ 2009, 12:36

gogo έγραψε:
mariamary έγραψε:οσο για τον αριθμό τον πραγμάτων που βάζουμε ,ήδη ο moderator μπορεί να το βλέπει, άρα καλό θα είναι να μπορούμε να το βλέπουμε και εμείς ,ίσως μας βοηθήσει και στην επιλογή του ατόμου που είναι να πάρει το αντικείμενο :D :D
Μαίρη ο καθένας μπορεί να βλέπει του κάθε μέλους το ιστορικό το τι πήρε και τι έδωσε και οόχι μόνο οι moderator.
Αν πατήσεις το προφίλ ενός οποιουδήποτε μέλους κάπου γράφει "δημοσιεύσεις μέλους" αν πατήσεις εκεί πάνω θα σου εμφανίσει όλες τις ζητήσεις και πρόσφορες του.
Καλημέρα Γωγώ, εννοούσα στο σύνολο να φαίνεται κάπου στα δεξιά όπως φαινόμαστε από ποια περιοχή είμαστε κτλ
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από gogo » 25 Σεπ 2009, 12:38

νομιζω ειναι λιγο δυσκολο, λογω του forum

edit: αλλα το ψαχνει μηπως μπορεσει !

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7886
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 15:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Τοποθεσία: περαια θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από mariamary » 25 Σεπ 2009, 12:58

gogo έγραψε:νομιζω ειναι λιγο δυσκολο, λογω του forum
το ξέρω μιλήσαμε με το Μάκη, θα περιμένουμε λοιπόν όταν με το καλό κάνει αναβάθμιση :D :D :D φιλια
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από sulik » 25 Σεπ 2009, 14:16

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα όσα πρότεινε ο Μάκης και οι υπολοιποι παραπάνω.

Επίσης εκτός του να φαίνεται ποσα ζητρησε-πηρε-εδωσε ο καθένας, οταν ζηταμε κατι να δηλώνουμε αντίστοιχα και πόσο το έχουμε ανάγκη, να μην γράφουμε δλδ απλα "Ενδιαφέρομαι, Θα το ήθελα πολύ και εγώ!!! κλπ κλπ "
Να υπάρχει πχ κατι σαν βαθμολόγηση οπου να λεμε πχ απο το 0 εως το 10 ποσο πολυ χρειαζόμαστε ένα αντικείμενο. Βέβαια αυτό δεν προκειται να αποτρέψει κάποιους απο το να σκαρφίζονται ιστορίες και λένε οτι 'εχουν απόλυτη ανάγκη ενα αντικείμενο..

Έτσι εν τέλει ο δωρητής να αποφασίζει με βαση περισσότερα κριτήρια σε ποιόν θα δώσει ενα αντικείμενο, κ όχι επειδή κάποιος έτυχε να προλάβει πρώτος να γράψει οτι το θέλει..
Να παιζει ρόλο πχ
- πόσο πραγματικά έχει ανάγκη ένα αντικείμενο,
- η αναλογια πήρε/έδωσε (όπως στους trackers... :) ),
- ο αριθμός των αντικείμένων που πήρε-έδωσε-ζήτησε,
- το πόσο κοντά είναι στον δωρητή και κατα πόσο βολεύει να γίνει η "συναλλαγή" ή η αποστολή μεσω courier, ταχυδρομικού περιστεριού κλπ..
- το πόσο παλιό είναι ένα μέλος (αυτό φαίνεται έτσι κι αλλιώς δεξιά, στο status του καθε χρήστη..)

Νομίζω έτσι θα μπορέσει να καταπολεμηθεί η απληστία μερικών, καθως πλέον όσο και να ζητάνε, τα εκάστοτε αντικείμενα θα πηγαινουν -όσο αυτό ειναι εφικτό- σε άτομα που πραγματικα τα χρειάζονται, που δεν προκειται να τα εκμεταλλευτούν εμπορικά και που έμπρακτα έχουν αποδείξει στο παρελθόν οτι διακατέχονται απο την αρετή της προσφοράς..

john_thess
Gold Member
Gold Member
8 2
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009, 18:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πεντέλης Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από john_thess » 25 Σεπ 2009, 15:21

συμφωνω και νομιζω οτι ειναι και λιγο οι 10 μερες απο την αλλη και εμεις που δινουμε μπορουμε να βαζουμε καποιους περιορισμους πχ να εχει προσφερει ο παραληπτης ενα μινιμουμ αριθμο αντικειμενων,ειναι λογικο τ οτι οσο γινεται πιο γνωστο το σαιτ θα εμφανιζονται ολο και πιο πολλοι ''κομητες'' που θα κοιταξουν να αρπαξουν οσα πιο πολλα μπορουν και να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια :evil:
Παραλαβη απο Κων/τικα ή κεντρο (Καμαρα ,αγαλμα βενιζελου)
Δεν στελνω με ελτα,μεταφορικη,courier

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από makis » 25 Σεπ 2009, 15:26

john_thess έγραψε:συμφωνω και νομιζω οτι ειναι και λιγο οι 10 μερες απο την αλλη και εμεις που δινουμε μπορουμε να βαζουμε καποιους περιορισμους πχ να εχει προσφερει ο παραληπτης ενα μινιμουμ αριθμο αντικειμενων,ειναι λογικο τ οτι οσο γινεται πιο γνωστο το σαιτ θα εμφανιζονται ολο και πιο πολλοι ''κομητες'' που θα κοιταξουν να αρπαξουν οσα πιο πολλα μπορουν και να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια :evil:
θα δουμε το βαζουμε 10 μερες γιατι δεν θελουμε να μην ζηταει καποιο μελος αλλα να δινει κιολλας !

τωρα αν καποιος το ξανακανει θα ειναι παραπανω οι μερες !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
mariantinosnini
Gold Member
Gold Member
10 4
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 10:47
Νομός κατοικίας: Ν. Σερρών
Δήμος - Κοινότητα: Ερμουπόλεως Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από mariantinosnini » 25 Σεπ 2009, 17:00

Sulik διαφωνώ με τα 2 τελευταία κριτήρια που έβαλες.εχω δει κάποια άτομα που από την πρώτη μέρα που γράφτηκαν άρχισαν να χαρίζουν.οπότε δεν έχει σημασια το πόσο παλιό είναι το μέλος.
Κ για το πόσο μακρυά είναι ο άλλος διαφωνώ.είναι σαν να αποξενώνουμε τα άτομα που μένουν μακριά όπως σε νησιά ας πούμε.

ΕΧΩ ΝΑ ΚΆΝΩ ΠΡΌΤΑΣΗ!κάποια φόρουμ έχουν την EΠIΛOΓH κάρμα.
Για όσους δεν ξέρουν το κάρμα είναι σαν να βαθμολόγεις το άλλο μέλος.όλοι ξεκινάνε από το μηδέν.αν σου αρέσει το μέλος αυτό βάζεις + αν όχι βάζεις - . Κ ανάλογα αυτό το άτομο έχει την ανάλογη βαθμολογία.
ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΉΣΕΙ ΕΔΏ;
να αποκτήσουμε όλοι καρμα το οποίο να μπορούν να το πειράξουν ΜΌΝΟ οι διαχειριστές! Κ ανάλογα να βαθμολογούν.δηλαδή πχ αν εγώ χάρισα 4 αντικείμενα κ πήρα 3 το καρμα μου θα είναι 1.αν πχ χάρισα 2 αντικείμενα κ πήρα 5 το κάρμα μου θα είναι -3.
Καταλάβατε τι εννοώ;
Θέλει όμως αρκετή δουλειά απ τους διαχειριστές ΑΛΛΆ θα ξέρουμε τι μας γίνετε!
Αν θέλετε μπείτε λίγο σ αυτό το φόρουμ http://mammyland.com/index.php?option=c ... nc=listcat κ θα καταλάβετε όσοι δεν ξέρετε τι είναι.

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από πελοπας » 25 Σεπ 2009, 18:45

Σαν ιδέα το καρμα μπορεί να λειτουργήσει ενδεικτικά και μόνο, γιατί μπορεί κάποιος να χαρίσει λίγα και ακριβά και άλλος πολλά και φθηνά.
Το κάρμα δεν λαμβάνει υπόψη του την αξία των πραγμάτων, παρά μόνο το πλήθος των αντικειμένων.
Ίσως αν υπήρχαν 2 δείκτες:
Ένας δείκτης το κάρμα και ένας άλλος δείκτης που θα βαθμολογούν τα μέλη το άλλο μέλος, πόσο ευχαριστημένα είναι από την συναλλαγή.
Φυσικά όλα αυτά θα βοηθήσουν και θα είναι ενδεικτικά.
Μόνο με την αναζήτηση μπορούμε να καταλάβουμε πολλά περισσότερα πράγματα, αλλά είναι χρονοβόρο.

Άβαταρ μέλους
mariantinosnini
Gold Member
Gold Member
10 4
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 10:47
Νομός κατοικίας: Ν. Σερρών
Δήμος - Κοινότητα: Ερμουπόλεως Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από mariantinosnini » 25 Σεπ 2009, 21:46

Πάντως συμφωνώ απόλυτα να αιτιολογούμε γιατί θέλουμε το συγκεκριμένο αντικείμενο που ζητάμε κ να μπει κ στους όρους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”