Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 05 Ιαν 2010, 12:49

πελοπας έγραψε:
ΜΑΡΑΤΑ έγραψε:Μπράβο σου επίσης, για το θέμα των κλικών που έθιξες.
Είναι μεγάλο και καυτό ζήτημα.


Φαίνεται γνωρίζεις πολλά (πρώην Πειραιώτισσα)..... :wink: :roll: :mrgreen:
Aπλά έχω μάτια,όχι μόνο για γυαλιά ηλίου,αυτιά,οχι μόνο για σκουλαρίκια και μυαλό που ακόμα δεν το πότισε η ξανθιά βαφή(ελπίζω)... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:Το μεγαλύτερο μου όμως κουσούρι είναι πως αν δώ κάτι δεν το ξεχνάω :wink: :wink: ... Είμαι γέννημα Πειραιώτισα...θρέμα λίγο μπερδεμένα...Αλλά που το ξέρεις.... :mm: :mm:
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από πελοπας » 05 Ιαν 2010, 13:41

ΜΑΡΑΤΑ έγραψε: Είμαι γέννημα Πειραιώτισα...θρέμα λίγο μπερδεμένα...Αλλά που το ξέρεις.... :mm: :mm:
χεχεχεχεχεχεχε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Aπλά έχω μάτια,όχι μόνο για γυαλιά ηλίου και το μεγαλύτερο μου όμως κουσούρι είναι πως αν δώ κάτι δεν το ξεχνάω βέρα Πειραιώτισσα. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ερμηνεία: Τα είχα διαβάσει στα ποστ σου.

Πάντως εκτός από την καλή όραση και ακοή που διαθέτεις, έχεις και κότσια που γράφεις καυτά θέματα.
Είναι θέματα που κάνουν τσιζζζζζζ........... :mrgreen: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από utero » 11 Σεπ 2010, 21:12

δεν μ αρεσει πολυ αυτο το "μεχρι 5 αντικειμενα το μηνα"..Κποιος μπορει να ζητησει 10 αντικειμενα, ομως να εχει χαρισει 15 στο μηνα...Επισης πολλοι απο μας ζηταμε πραγματα οχι μονο για εμας, αλλα για γονεις, φιλους που δεν εχουν προσβαση στο internet...Αλλα δεν μ αρεσει και καποιος μονο να ζηταει και ποτε να μη δινει τιποτα...Ισως το καλυτερο θα ηταν ενας λόγος (πραγματα που χαριζω)/(πραγματα που παιρνω) ανα μηνα
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από makis » 12 Σεπ 2010, 00:32

utero έγραψε:δεν μ αρεσει πολυ αυτο το "μεχρι 5 αντικειμενα το μηνα"..Κποιος μπορει να ζητησει 10 αντικειμενα, ομως να εχει χαρισει 15 στο μηνα...Επισης πολλοι απο μας ζηταμε πραγματα οχι μονο για εμας, αλλα για γονεις, φιλους που δεν εχουν προσβαση στο internet...Αλλα δεν μ αρεσει και καποιος μονο να ζηταει και ποτε να μη δινει τιποτα...Ισως το καλυτερο θα ηταν ενας λόγος (πραγματα που χαριζω)/(πραγματα που παιρνω) ανα μηνα
Γιαυτο λεμε οτι το οριο ειναι 5 (και 10 και 15 για πιστοποιημενα) ΣΥΝ αυτα που χαριζουν !
δηλ αν δεν χαρισεις μπορεις το ανώτερο εως 5
αν χαρισεις 5 μπορεις εως 10
αν χαρισεις 50 μπορεις εως 55 κ.ο.κ.

Οσο για καποιον που μπορει να περνει για φιλους και γνωστους επειδη δεν μπορουμε να ξερουμε αν τα θελει για γνωστο η για πουλημα ή απλα για να τα πεταξει σε ενα παταρι ΓΙΑΥΤΟ εχουμε αυτα τα ορια !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από Othon » 12 Σεπ 2010, 00:40

utero έγραψε:δεν μ αρεσει πολυ αυτο το "μεχρι 5 αντικειμενα το μηνα"..Κποιος μπορει να ζητησει 10 αντικειμενα, ομως να εχει χαρισει 15 στο μηνα...Επισης πολλοι απο μας ζηταμε πραγματα οχι μονο για εμας, αλλα για γονεις, φιλους που δεν εχουν προσβαση στο internet...Αλλα δεν μ αρεσει και καποιος μονο να ζηταει και ποτε να μη δινει τιποτα...Ισως το καλυτερο θα ηταν ενας λόγος (πραγματα που χαριζω)/(πραγματα που παιρνω) ανα μηνα
Έχω την εξής απορία:
Μπήκες να απαντήσεις στο θέμα και ορθώς έκανες.
Όσες περισσότερες απόψεις ακούγονται, τόσο το καλύτερο.
Η διαπίστωσή σου όμως δείχνει ότι είτε δεν διάβασες καλά, ή το διάβασες τόσο βιαστικά, που δεν στάθηκες σ' αυτό:
makis έγραψε:Ενας απο τους βασικούς κανόνες είναι να παίρνουμε ΜΟΝΟ οτι χρησιμοποιούμε και οχι για να γεμίζουμε την δικιά μας αποθήκη !
Αρα και γιαυτο βάλαμε και τον κανόνα να μπορείτε να ζητάτε μεχρι 5 αντικείμενα το μηνα*

*Αυτοι που χαρίζουν μπορούν να ζητήσουν ανάλογα αντικείμενα.
Αυτό, πρακτικά απαντάει στη δική σου απορία:
Ισως το καλυτερο θα ηταν ενας λόγος (πραγματα που χαριζω)/(πραγματα που παιρνω) ανα μηνα
Αν μπεις στον κόπο να ξαναδιαβάσεις το πρώτο post του Μάκη, είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ και σ' αυτό που λες ότι κάποιος μπορεί να έχει χαρίσει 15 και να έχει ζητήσει 10.
Αν όλοι ακολουθούσαμε αυτό το σκεπτικό, το site θα πήγαινε κατά διαόλου.
Δηλαδή, εγώ που έχω χαρίσει π.χ. 30 αντικείμενα, πρέπει αυτή τη στιγμή να πάρω σβάρνα όλο το site και να ζητάω αβέρτα.
Το βρίσκεις σωστό;

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από utero » 12 Σεπ 2010, 21:59

Γιαυτο λεμε οτι το οριο ειναι 5 (και 10 και 15 για πιστοποιημενα) ΣΥΝ αυτα που χαριζουν !
Συγνωμη, αυτο δεν το ειχα καταλαβει, ουτε καν το ειχα προσεξει :oups:
Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ και σ' αυτό που λες ότι κάποιος μπορεί να έχει χαρίσει 15 και να έχει ζητήσει 10.
Αν όλοι ακολουθούσαμε αυτό το σκεπτικό, το site θα πήγαινε κατά διαόλου.
Δηλαδή, εγώ που έχω χαρίσει π.χ. 30 αντικείμενα, πρέπει αυτή τη στιγμή να πάρω σβάρνα όλο το site και να ζητάω αβέρτα.
Το βρίσκεις σωστό;
Δεν καταλαβες πως το λεω..Φαντασου καποιο μηνα,αυτος που εχει χαρισει 30 αντικειμενα οπως λες, να τυχει να χαριζονται 10 αντικειμενα που θελει και να μη μπορει να τα ζητησει γιατι μπορει να ζητησει μεχρι 5. Το βρισκεις σωστο? Αυτο εννοουσα, γιατι ειχα καταλαβει λαθος αυτο το οριο και τωρα που μου το εξηγησε ο Μακης μπορω να πω οτι συμφωνω κι εγω.
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από xristina13 » 12 Σεπ 2010, 22:40

οταν εχεις καποια αναγκη και την γνοστοποιεις στους admin θα εχεις απο τι εχω καταλαβει την δυνατοτητα να παρεις παραπανω.
οσο για καποια καινουργια μελοι που δεν το εχουν δει ας ριξουν μια ματια εδω http://xarisetogr.blogspot.com/2009_02_01_archive.html
κ θα καταλαβουν ποσο πρεπει να ζηταμε εγω το ειδα με αλλο ματι το σαιτ μολις το διαβασα, απλα μια γνομη λεω...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

Πέννυ
Banned member !!
Banned member !!
5 1
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 04 Σεπ 2010, 19:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι Θεσ/νικη
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από Πέννυ » 25 Οκτ 2010, 09:25

Σε μια προσπάθεια μου να καταλάβω τι γίνεται διαβασα ολές τις σημειωσεις σας.με απλα λόγια δηλαδη αν εχω δωσει 100 αντικείμενα εχω το δικαιωμα να ζητησω 100 ή έχω προτεραιοτητα σε οτι ζητάω?προσωπικα εχω δωσει 4 αντικείμενα κ δεν μπορω να πάρω ουτε ενα γτ πάντα καποιος άλλος προλαβαινει.ακομα και αν εχω δει την αγγελια 5 δευτερα απο την δημοσιευση της.προσωπικα επειδη έδωσα δεν απαιτω να παρω κιολας.αλλωστε νομιζω χαριζουμε αντικειμενα γτ απλα καποιος τα χρειαζεται περισσοτερο ή εχει αναγκη ή απλα μπορει να το χαρει.ομως εχω την εξης απορια..ειναι ενας τροπος να βοηθηει κοσμος που εχει αναγκη ή γινεται ανταλλαγη αντικειμενων.(προς θεου δεν φωτογραφιζω κανενα μελος και δεν θελω να προσβαλλω κανεναν).προσωπικα εχω αντικειμενα που θελω να χαρισω αλλα με το σκεπτικο οτι καποιος θα χαρει περισσοτερο απο εμενα η τα εχει αναγκη,που στο κατω κατω δεν με αφορα για πιο λογο τα ζηταει.ομως δεν μυ αρεσει η ιδεα οτι καποιος θα τα μεταπωλησει ή επειδη εχει δωσει 10, 20 ή 30 αντικειμενα εχει δικαιωμα να το ζητησει ενω καποιος αλλος το χρειαζεται περισσοτερο.ζητω συγνωμη για την αγνοια μου κ επαναλλαμβανω ειναι δικη μου σκεψη και δεν φωτογραφιζω κανεναν.
Παραλαβή ΜΟΝΟ από την περιοχή μου.Ταχυδρομηκα ΜΟΝΟ με παραλλαβη γραμματοσήμων.ευχαρστώ

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από PavlitoRT » 25 Οκτ 2010, 09:38

Καλημέρα,
Προσπαθούμε όσο μπορούμε να είμαστε δίκαιοι απέναντι σε όλα τα μέλη.
Ψάχνουμε συνεχώς για μέλη που μπορεί να πάρουν αντικείμενα για να τα πουλήσουν σε άλλο site. Και έχουμε εντοπίσει στο παρελθόν τέτοια άτομα. Μάρτυρες τα παλαιότερα μέλη.
Επίσης το όριο δημιουργήθηκε για να υπάρχει ένα μέτρο στην μειοψηφία των μελών που παίρνουν ότι κινείται εδώ μέσα. Σε κάθε κοινωνία θεσπίζονται νόμοι για την προστασία των πολιτών. Σαν μια μικρη κοινωνία και το xariseto.gr πρέπει να έχει κανόνες και όρια ζήτησης. Πολλές φορές όλοι οι συντονιστές κάνουμε τα στραβά μάτια όταν κάποιο μέλος ξεπερνά κατά 1-2 ζητήσεις το όριο,γιατί πιστεύουμε ότι πραγματικά μπορεί να έχει ανάγκη. Αλλά κάποια μέλη (ευτυχώς πολυ πολύ λίγα) ζητάνε συνέχεια χωρίς να έχουν πραγματική ανάγκη.
Απαγορεύσαμε τις προτεραιότητες και αφήσαμε στο μέλος που χαρίζει την δυνατότητα να επιλέξει να δώσει αυτά που χαρίζει σε όποιον επιθυμεί. Αυτό έγινε γιατί πολλές φορές μπαίνει μια αγγελία και υπάρχει άμεση απάντηση από άτομα που είναι συνεχώς μέσα στο site. Έτσι και μέλη που ζητάνε κάτι πιο μετά ( επειδη δεν εχουν την δυνατότητα να μπαίνουν συχνά )να έχουν ελπίδες να το πάρουν.
Ελπίζω να ήμουν σαφής και κατανοητός και να μην κούρασα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Γιατί δεν πρέπει να ζητάμε συνέχεια !!

Δημοσίευση από makis » 26 Οκτ 2010, 12:22

Πέννυ έγραψε:.....προσωπικα εχω δωσει 4 αντικείμενα κ δεν μπορω να πάρω ουτε ενα γτ πάντα καποιος άλλος προλαβαινει.
Καταρχην εχει 2 επιπλεων ευχαριστω για κατι που τελικα δεν χαρισες !
Αυτο το βλεπουν ολα τα μελη !

Πχ αν εγω χαρισω κατι , και ειναι καινουργιο και ακριβο , δεν θα το δωσω στο πρωτο που προλαβε να το ζητηση αλλα σε μελος που χαρισε παλι αξιολογα αντικειμενα , και οχι χτενες ,αφισες , και μαρκαδορους.

Στειλε και εσυ μηνυμα στα μελη που σε βαλαν απο λαθος "ευχαριστω" γιατι αυτοι που δεν ξερουν θα πιστευουν οτι το κανεις επιτηδες για να "κερδισεις" ευχαριστω ;)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”