ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ ΑΓΓΕΛΙΩΝ και ΒΑΘΜΟΙ/ΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από polvar » 25 Σεπ 2011, 10:02

Καλό είναι να διευκρινιστεί πάλι τι εννοούμε "όριο ζήτησης".
Εννοούμε το σε πόσα αντικείμενα έχει εκδηλώσει κάποιος ενδιαφέρον ή πόσα αντικείμενα πήρε;
Γιατί πολλές φορές έχω δει παρατηρήσεις συντονιστών σε μέλη που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον σε πολλά αντικείμενα χωρίς να έχουν πάρει ακόμα πολλά.

Άβαταρ μέλους
pandi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
56 54
Δημοσιεύσεις: 702
Εγγραφή: 05 Απρ 2011, 10:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από pandi » 25 Σεπ 2011, 10:15

Καλημέρα!! Σε πολλά με τις/τους προλαλήσαντες συμφωνώ και σε κάποια άλλα όχι.
Επίσης έχω να προσθέσω πως πολλά "ευχαριστώ" μοιράζονται δεξιά και αριστερά για αντικείμενα που τελικά μετά την παραλαβή τους αποδεικνύεται ότι δεν είναι χρηστικά (έχουν σημαντικές/ανεπανόρθωτες φθορές). Και δεν μιλάω για κάποια που καταστράφηκαν κατά την αποστολή αφού εμείς επιλέξαμε να έρθουν ταχυδρομικά, αλλά για την αρχική τους κατάσταση που δεν αναφέρθηκε (εσκεμμένα;) ποτέ στην αγγελία τους. Όσοι από μας την "πάτησαν" δεν νομίζω να το έκαναν και θέμα για να μην χρεωθούν το αντικείμενο.
Τώρα αν κάποιος θεωρήσει πως θίγεται και θέλει διευκρινίσεις, μπορώ να του τις δώσω όποτε θέλει, δημόσια.
Προσωπικά εγώ όταν θα μου συμβαίνει κάτι τέτοιο, αφού πρώτα ενημερώνω, θα τα πηγαίνω στο χαρισομάγαζο και ας τα ανακυκλώσουν τα παιδιά τα αντικείμενα εάν πιστεύουν ότι μπορούν, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λεκτικών διαφορών. Δεν θα τα περιφέρω στο σάιτ, έτσι για να 'χαμε να λέγαμε...

Δεν είναι εποχές ούτε για τσάμπα αποστολές, ούτε για ανούσιους καβγάδες.... και σίγουρα δεν πρέπει να υποτιμάται η νοημοσύνη του οποιουδήποτε από μας. Να φτιάξουμε την διάθεσή μας προσπαθούμε μπαίνοντας εδώ κι όχι να κάνουμε τους μ@κ@κες!!!
> Προτιμώ τις παραδόσεις σε σταθμό μετρό. Αποστολές κάνω, μόνο με προπληρωμένους φακέλους η με courier του χαρισέ το.
Παρακαλώ, βάλτε μέσα σημείωση με ψευδώνυμο και τι σας χάρισα
[elta][/elta]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
> Ταχυδρόμησα ότι χάρισα σε:
> Έστειλα φακέλους/γραμ/μα σε:
> Περιμένω φακέλους/γραμ/μα από:
> Εκκρεμούν παραδόσεις μου (χέρι-χέρι/courier) σε:
> Εκκρεμούν παραλαβές μου (χέρι-χέρι/courier) από:

Άβαταρ μέλους
clou
Diamond Member
Diamond Member
82 54
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 13:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Ευοσμος
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από clou » 25 Σεπ 2011, 10:22

Μου φένεται πως ότι έχω πάρει θα αρχίσω να το επιστρέφω, διότι αυτού του είδους αστυνόμευση που πράτετε μόνο αρνητικά μου έχουν προκαλέσει.
Έχω πάρει διάφορα πράγματα μέσω αυτού του site και πολλά τα έδωσα δεξιά και αριστερά (π.χ. οθόνες σε σχολείο και κάποια πράγματα που έχω μαζέψει για να τα δώσω με όσα άλλα θα μαζέψουμε και σαν σύλλογος γονέων, στο χαμόγελο του παιδιού).
Αυτό που νιώθω διαβάζοντας το παραπάνω άρθρο σου Μάκη είναι ότι εφόσον δεν έχω να δώσω, καλύτερα να μην τα έπαιρνα. Αν το ξανασκεφτείς αυτό που μόλις έγραψα θα διαπιστώσεις ότι έχει αφαιρεθεί το νόημα σε αυτόν που χαρίζει και σε αυτόν που παίρνει για να βοηθήσει να λειτουργήσει ένα τμήμα δημόσιου σχολείου και μένει μόνο αυτού του είδους αυστηρότητα του site που διαχειρίζεσαι.
Δεν κατάλαβα και δεν θέλω να καταλάβω αυτού του είδους τσουβάλιασμα εμένα και κάθε εμένα, με τους εμπόρους που αναφέρετε. Κατα την γνώμη μου κινήστε αντίθετα απο την λογική που έχει κάποιος που θέλει να χαρίσει κάτι και δεν χρειάζεται πλέον ή του πιάνει τον χώρο.
Το μόνο θετικό σε όλη αυτήν την υπόθεση νομίζω ότι είναι να παρουσιάζει κίνηση το κάθε μέλος στο να δίνει διάφορα πράγματα ισόποσα σχεδόν με αυτά που παίρνει και αυτό το θετικό που αναφέρω είναι περισσότερο για τα νούμερα του site.
Η φιλοσοφία στο να χαρίσω κάτι δεν έχει να κάνει με το πόσα έχει πάρει κάποιος και το πόσα έδωσε. Θέλω να το χαρίσω για οπιονδήποτε λόγο και το χαρίζω ! Και χαλάλι του σε όποιον -α το πάρει βρε παιδιά !
Το επόμενο ΣαββατοΚύριακο θα ποστάρω όσα πράγματα έχω για χάρισμα (θα τόκανα έτσι κιαλλιώς) και κατόπιν θα σκεφτώ αν μπορώ να παραμείνω στο site όταν έχει τέτοιο πνεύμα. Αυτό είνα το δικό μας ban. Του μέλους προς το site.

Υ.Γ. Σεβόμενος ότι διαχειρίζεσε ένα site, κάθησα και έγραψα την άποψη μου. Σκέψου ότι θα μπορούσα να έπρατα διαφορετικά.
Με εκτίμηση
Γιάννης
1. Για δική μου παραλαβή, έρχομαι σε όλες τις περιοχές της Θεσσαλονίκης και περιχώρων.
2. Σε κάτι που δίνω, το παραδίδω απο την περιοχή μου. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις κάποια μικροαντικείμενα μπορώ νας σας τα φέρω κατόπιν συνεννόησης. Εάν το ενδιαφερόμενο μέλος σε τρείς ημέρες δεν έχει πάρει κάτι που δίνω, θα απευθύνομαι στο επόμενο κατα σειρά μέλος.
3. Για οποιαδήποτε απάντηση σας, σας παρακαλώ να μου στέλνετε πάντοτε π.μ. .
4. Για πράγματα που δίνω όταν είναι να αποσταλούν εκτός Θεσσαλονίκης, θα τα πηγαίνω στον συντονιστή polvar και θα κάνει εκείνος την αποστολή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από Angela_Lar » 25 Σεπ 2011, 10:54

Vlada έγραψε:
Angela_Lar έγραψε:Εγώ κατα βάση ρούχα χαρίζω και ρούχα παίρνω,ευτελή αντικείμενα όπως αυτά που αναφέρετε δεν έχω βάλει ποτέ,και καλό είναι ανάλογα με αυτά που ζητάμε παρόμοια πράγματα να χαρίζουμε,και βεβαίως συμφωνώ οτι κάποια μέλη το κάνουν.
Αυτό που σας παρακαλώ εγώ είναι να είστε πιό ελαστικοί αν γίνεται με παλαιότερα μέλη και μέλη που έχουν οικογένειες(πολύ σημαντικό αυτό!) γιατί για να μιλήσω προσωπικά μετά από ένα χρόνο και κάτι στο χάρισέτο έχω χαρίσει 2 σπίτια και έχω αρχίσει και το σκέφτομαι τό τί να χαρίσω!Κι ενώ δεν έχουν μείνει και πολλά ,ταυτόχρονα κάθε χρόνο οι ανάγκες μας αυξάνονται και τα λεφτά μας μειώνονται.Γι'αυτό κι εξ αρχής γκουγκλάραμε για να βρούμε πιό πολύ αντικείμενα για την οικογένειά μας κι ετσι και πέσαμε επάνω στο χάρισέτο.Αν μας περίσσευαν εξάλλου τα είδη ρουχισμού δεν θα μπαίναμε εξ αρχής στην διαδικασία να ψάξουμε να βρούμε
Κι όσων αφορά την ειδική άδεια που αναφερετε δεν διαφωνώ,αυτό θα είναι πολύ καλό για πολλά μέλη.Αλλά όχι για μένα,θεωρώ πολύ σημαντικό το προσωπικό μου απόρρητο και την προστασία του,κι αν έχετε αντίρρηση προς αυτό ας πούμε οτι είναι και θέμα αξιοπρέπειας
Φιλικά πάντα...έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά,έχετε και έχουμε με τη σειρά μας βοηθήσει πολύ κόσμο αλλά οι κανόνες έχουν γίνει πολύ αυστηροί τους τελευταίους μήνες και συζητώντας με πολλά μέλη άκουσα οτι υπάρχει πολλή πίεση και φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή όλα αυτά καταργήσουν το αίσθημα ανιδιοτέλειας και το αρχικό σας όνειρο όταν πρωτοφτιάξατε την σελίδα :welcome:
Συγνώμη που ανακατεύομαι αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι ζητάς την "άδεια" δημόσια αντί να το κάνεις με ΠΜ...

Ένα παράδειγμα έφερα,δεν ζήτησα άδεια δημόσια,αυτό με τα παιδικά είδη ήταν παράδειγμα.Δλδ αν μου κοπούν όλα τα εσώρουχα πρέπει να πάρω τηλέφωνο και να πώ ζητάω άδεια για "βρακιά",εντάξει κάποια θέματα είναι λεπτά.Γι'αυτό λέω πως τα παλαιότερα μέλη ξέρετε λίγο πολύ τί ζητάμε πλέον...
Επίσης αυτό που είπα για ην οικογένεια είναι σημαντικό,εγώ μπορεί να έχω 2 παιδιά αλλά υπάρχουν εδώ μέσα τρίτεκνοι και πολύτεκνοι ,με πολύ σοβαρότερες ανάγκες.Προτείνω το όριο ζήτησης να αλλάξει ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση.Εξάλλου και η κοινωνία η ίδια αυτό μας διδάσκει,άλλα προνόμια έχουν οι πολύτεκνοι,άλλα οι τρίτεκνοι,δίτεκνοι,έγγαμοι,άγαμοι κλπ κλπ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από polvar » 25 Σεπ 2011, 11:26

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να λάβουμε όλοι υπόψη:
Υπάρχουν μέλη που απλά θέλουν να ξεφορτωθούν ένα αντικείμενο το γρηγορότερο. Επομένως δεν μπορούν να κοιτάζουν το αν αυτός που το ζήτησε έχει ξαναζητήσει και πόσα κλπ.
Υπάρχουν μέλη με ανάγκες καθώς κάποιος που βγήκε στην ανεργία για παράδειγμα δεν έχει χρήματα για τίποτα.
Υπάρχουν φυσικά και οι κακοπροαίρετοι, έμποροι, ζήτουλες, όπως θέλετε πέστε τους που ζητάνε συνέχεια.
Υπάρχουν αντικείμενα που δεν ανήκουν σε μέλη που τα χαρίζουν ή προέρχονται από το ευρύτερο οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον τους επομένως δεν είναι δυνατόν για όλα τα αντικείμενα να είναι γνωστή η λειτουργική κατάσταση τους. Αντίστοιχα υπάρχουν μέλη που χαρίζουν στο ευρύτερο φιλικό τους περιβάλλον αντικείμενα που παίρνουν από το site.
Άλλα μέλη χαρίζουν μικρής αξίας αντικείμενα και μπορεί να τύχει να πάρουν μεγάλης και το ανάποδο.
Άλλα μέλη είναι ικανοποιημένα και μόνο με το χάρισμα του αντικειμένου ενώ άλλα ενδιαφέρονται μόνο για το 'ευχαριστώ'
Τέλος να ληφθεί υπόψη από όλους ότι το xariseto αναπτύχθηκε σε (ελεύθερο) λογισμικό συζητήσεων και όχι σε λογισμικό που μετρά αυτόματα αξίες αντικειμένων, συνέπεια μελών κλπ. Η (όσο γίνεται) εύρυθμη λειτουργία του οφείλεται σε πολλές ανθρωποώρες που δαπανώνται για έλεγχο των δημοσιεύσεων, της συνέπειας στο 'ευχαριστώ' κλπ. Επομένως δεν μπορούμε να έχουμε τεράστιες απαιτήσεις ούτε από το site ούτε και από τους διαχειριστές/συντονιστές.
Από την άλλη, εξαιτίας των παραμέτρων που ανέφερα στην αρχή, νομίζω ότι είναι υπερβολή οι περιορισμοί, οι ποινές και η αυστηρή τήρηση των ορίων ζήτησης κλπ. γιατί τότε χάνεται η βασική ιδέα του site που είναι η προστασία του περιβάλλοντος και η αλληλεγγύη.

Το πρόβλημα αυτό μας έχει όλους απασχολήσει είτε ως σκέψη είτε ως θέμα συζήτησης (έχουμε συζητήσει επανειλημμένα για το θέμα και στο παρελθόν). Τότε καταλήξαμε ότι εξαιτίας όλων των παραπάνω είναι αδύνατη η πλήρης αποφυγή των κακών εξαιρέσεων ανάμεσα στα μέλη αλλά για να μην χαθεί το νόημα του site καλό είναι να έχουμε όλοι τον νού μας για τα μέλη που υπερβάλλουν και να ενημερώνουμε κυρίως δημόσια (ή και με πμ) για κακή συμπεριφορά μελών, ασυνέπεια ή χαλασμένο αντικείμενο.
Νομίζω ότι αυτή, η μέση κατάσταση, είναι και πάλι ο καλύτερος δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε...

Αλλιώς κινδυνεύουμε να γίνουμε ένα "ταξικό" site, σαν ένα κλειστό club ατόμων που ανταλλάσσουν μεταξύ τους χωρίς να δέχονται εύκολα νέα μέλη.
Πάντως μια σχετικά πρόσφατη απόφαση του makis για ένταξη των νέων μελών για κάποιο διάστημα στην ομάδα "περιορισμένα μέλη" ενδέχεται να λειτουργήσει αποτρεπτικά για άτομα που θέλουν μόνο να παίρνουν

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7886
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 15:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Τοποθεσία: περαια θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από mariamary » 25 Σεπ 2011, 11:37

polvar έγραψε: Το πρόβλημα αυτό μας έχει όλους απασχολήσει είτε ως σκέψη είτε ως θέμα συζήτησης (έχουμε συζητήσει επανειλημμένα για το θέμα και στο παρελθόν). Τότε καταλήξαμε ότι εξαιτίας όλων των παραπάνω είναι αδύνατη η πλήρης αποφυγή των κακών εξαιρέσεων ανάμεσα στα μέλη αλλά για να μην χαθεί το νόημα του site καλό είναι να έχουμε όλοι τον νού μας για τα μέλη που υπερβάλλουν και να ενημερώνουμε κυρίως δημόσια (ή και με πμ) για κακή συμπεριφορά μελών, ασυνέπεια ή χαλασμένο αντικείμενο.
Νομίζω ότι αυτή, η μέση κατάσταση, είναι και πάλι ο καλύτερος δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε...
συμφωνω μαζι σου ;)


φιλε clou νομιζω πως εισαι λαθος, το χαρισετο εχει βοηθησει πολλα σχολεια αλλα και οργανισμους και αλλα τοσα που αν τα γραψω θελω πολυ ωρα!!!!!!! εσυ εχεις ενημερωση οτι ηθελες βιβλια για το σχολειο σας, και πηρες οπως και υπολογιστες.........δεν σου λεει κατι για αυτο........αυτος ειναι σκοπος να βοηθησουμε ολοι οπως μπορουμε!!!!!

αλλα αν δεις σε πιο ποστ θ δεις μελος να εχει παρει 27 φορεματααααααα αυτο δεν ειναι υπερβολη????????
και ενα τελευταιο εμενα προσωπικα θα με ενοχλουσε να δω αντικειμενο δικο μου που το χαρισα εδω.........να το βρω σε αλλο site να το πουλαει αλλο μελος :evil: αν θελω να το πουλησω μπορω και μονη μου ;)

φιλικα μαιρη :D
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από katterin » 25 Σεπ 2011, 11:44

mariamary έγραψε: φιλε clou νομιζω πως εισαι λαθος, το χαρισετο εχει βοηθησει πολλα σχολεια αλλα και οργανισμους και αλλα τοσα που αν τα γραψω θελω πολυ ωρα!!!!!!! εσυ εχεις ενημερωση οτι ηθελες βιβλια για το σχολειο σας, και πηρες οπως και υπολογιστες.........δεν σου λεει κατι για αυτο........αυτος ειναι σκοπος να βοηθησουμε ολοι οπως μπορουμε!!!!!

αλλα αν δεις σε πιο ποστ θ δεις μελος να εχει παρει 27 φορεματααααααα αυτο δεν ειναι υπερβολη????????
Ναι είναι, αλλά στο τέλος και όταν ο καθένας μας έχει εδώ μέσα 1.000 και 3.000 posts, δεν μπορείς να εξακριβώσεις τι είδη έχει πάρει ο καθένας. Και ο clou φαίνεται ότι έχει πάρει π.χ. 50 αντικείμενα κι εγώ π.χ. φαίνομαι ότι έχω πάρει 50. Ο ένας πήρε βιβλία για το σχολείο και εγώ φορέματα ή καναπέδες. Ίδιο πράγμα είναι; Από τα "ευχαριστώ" δεν μπορείς να κρίνεις τι έχει πάρει το κάθε μέλος. Μόνο ο αριθμός των ευχαριστώ μετριέται!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από polvar » 25 Σεπ 2011, 11:53

Σε άλλα site η αγγελία αναφέρεται σε "αξία" πχ δίνω το τάδε αντικείμενο για 50 βαθμούς κλπ

Αν εφαρμοζόταν αυτό στο xariseto, (αλλά και κατ' επέκταση αν ζητάμε όσα αντικείμενα πήρε κάποιος τόσα να πρέπει να έχει δώσει) θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος του σε "αντάλλαξέ το" καθώς δεν θα υπήρχε η αλτρουϊστική χροιά του χαρίσματος

Από την άλλη δεν θα λυνόταν θέματα όπως αυτό με τα 27 φορέματα.

Αν πάντως οι διαχειριστές ή η πλειοψηφία των μελών θέλει να πάμε σε κάτι τέτοιο (βαθμούς, εναλλακτικό νόμισμα κλπ) το συζητάμε. Αλλά τότε θα προκύψουν άλλα προβλήματα πχ θα δίνει κάποιος κάτι για τάδε βαθμούς, γίνεται η συναλλαγή, παίρνει τους βαθμούς και μετά αποκαλύπτεται ότι το αντικείμενο δεν λειτουργεί κλπ. Και άντε πάλι έριδες ....

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από ανθηκ » 25 Σεπ 2011, 12:03

μόνον τα¨"ευχαριστώ" πρέπει να μετράνε?
Η ευγένεια και η αγένεια?
Που άμα δεν πάρω ΄΄ολα όσα ζήτησα από μία αγγελία να αποσύρω?
Που βαριέμαι να πάω να ρίξω έτοιμο φακελλο στο κουτί?
Που κάνω να στείλω φάκελλο 2-3 μήνες?

Δεν πωλούνται μόνον ρούχα. Αλλοι χτίζουν με αντ/κά ολόκληρους Η/Υ και φεύγουν χέρι με χέρι.

Αλλος τρόπος μέτρησης δεν υπάρχει? Θα βάζουμε ένα-ένα? Εβαλα πολλά παιδικά (περ. 300 Ε) σε
μία αγγελία. Να τα έβαζα 2-3 μαζί μόνον?

Αν δεν υπάρχει συνείδηση θα πρέπει και μόνοι μας να κάνουμε επιλογές.
Αλλωστε, κάποια μέλη κάνουν μπαμ από μακρυααααά. Τι ψάχνουν να βρουν και τι μπορεί να τα κάνουν.

και για τα νέα μέλη θα πρέπει να δίνεται ένα περιθώριο. Το αν θα μπουν στη φιλοσοφία του σάιτ
θα φανεί γρήγορα.
Για το όριο τώρα, 5/μήνα είχα καταλάβει κι εγώ.
Και φυσικά υπήρξε εκμετάλλευση από μέλη που έπαιρναν αυτά ανά μήνα και δεν έδιναν τίποτε
για πολλούς-πολλούς μήνες. Γιατί δεν τους κάνατε παρατήρηση? Γιατί καίγονται όλοι μαζί?
Με ψιλοφρικάρει η αστυνόμευση. Πιστεύω ότι πολλά άτομα εδώ μέσα έχουν δείξει την ποιότητά τους
και 5 πάνω/5 κάτω δεν θα σώσει ούτε τον κόσμο ούτε το σάιτ.
ΧΧΧ
Ανθή

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΖΗΤΗΣΗΣ

Δημοσίευση από katterin » 25 Σεπ 2011, 12:15

Ακριβώς Ανθήκ, υπάρχουν μέλη που κάνουν μπαμ από μακριά.

Τα μέλη που χοροπηδάνε από θέμα σε θέμα και λένε: ααααχ τι καλά, το θέλω, μου αρέσει, ψοφάω γι' αυτό, κι αυτό, κι αυτό.... κι αυτόοοο

Το αν όμως ένα μέλος έχει δώσει 200 πράγματα και έχει πάρει 360, και δείχνει ότι ζητάει παιδικά παπουτσάκια και βιβλία και dvd και πράγματα καθημερινής οικοσυσκευής, δεν με ενοχλεί που έχει πάρει περισσότερα. Θα του δώσω όπως και νά'χει! Τα έχει ανάγκη και δεν θα περιμένω από αυτόν να εκποιήσει το σπίτι του για να δείξει "ότι χαρίζει"!

Είναι στο χέρι μας να κρατήσουμε το σάιτ στο "χαρίζουμε πράγματα" και όχι "ανταλλάσσουμε όσα έχουμε δώσει".

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”