ΝΕΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ 'ευχαριστώ' ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ!

ΜΠΕΙΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ και ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ!!!!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: HELP: Οδηγος κουμπιου 'ευχαριστώ'

Δημοσίευση από Aliki1984 » 17 Φεβ 2016, 21:01

Το βρήκα!!!! Αλλά είχε μπει στη μεσαία λίστα από τις 3 που μου βγάζει... (αυτά που έλεγα στο άλλο ποστ! Δεν στροφαρουμε όλοι το ίδιο! ) ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλους!!! Ήταν Στο μέλος Arya. Το αφαίρεσα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)


Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από nicnt » 28 Φεβ 2016, 01:36

Δημιουργήθηκε ας πούμε κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε το εξής:
Επειδή,
1. ΠΟΥΘΕΝΑ στους κανόνες δεν αναφέρεται (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι σχετικό) ότι απαγορεύεται στα μέλη να χαρίσουν κάτι λειτουργικό χωρίς "ευχαριστώ".
2. Δεν υπάρχει σε όλες τις περιοχές ανάλογο section για τα αντικείμενα χωρίς ευχαριστώ
3. Χαρίζονται από μέλη αντικείμενα λειτουργικά χωρίς ευχαριστώ.

Τελικά μπορεί ή δε μπορεί κάποιο μέλος να χαρίσει ότι θέλει χωρίς να απαιτεί ευχαριστώ από το παραλήπτη???
Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης παρακαλώ να αιτιολογηθεί απόλυτα και να υποδειχθεί ο κανόνας.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Aria » 28 Φεβ 2016, 11:59

Kαλημέρα!
nicnt
1. ΠΟΥΘΕΝΑ στους κανόνες δεν αναφέρεται (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι σχετικό) ότι απαγορεύεται στα μέλη να χαρίσουν κάτι λειτουργικό χωρίς "ευχαριστώ".
ΚΑΝΟΝΑΣ 8 : Στις αγγελίες περιέχεται ένα κουμπί 'ευχαριστώ' το πάτημα του οποίου είναι υποχρεωτικό για την καταχώρηση της συναλλαγής στο ισοζύγιο των συναλλασσομένων και την καταμέτρηση της δραστηριότητας τους στο φόρουμ.
Δίνεται η δυνατότητα ένα αντικείμενο να δίνεται χωρίς 'ευχαριστώ' όταν είναι μικρής αξίας (κάτω του 1-2€), ή ελαττωματικό ή έχει μείνει αζήτητο πολύ καιρό. Η δήλωση όμως ότι ένα αντικείμενο θα δοθεί χωρίς 'ευχαριστώ' να γίνεται εξ αρχής και όχι αφού δοθεί το αντικείμενο. viewtopic.php?f=2&t=2

nicnt
2. Δεν υπάρχει σε όλες τις περιοχές ανάλογο section για τα αντικείμενα χωρίς ευχαριστώ
Σωστά, μέχρι τώρα σε αυτές τις περιοχές απλά το έγραφαν τα μέλη πως είναι δίχως ευχαριστώ. Μάλλον θα έπρεπε να γίνει σχετική κατηγορία
nicnt
3. Χαρίζονται από μέλη αντικείμενα λειτουργικά χωρίς ευχαριστώ.
Δίνονται όταν μείνουν καιρό στα αζήτητα όπως αναφέρει πιο πάνω και ο κανόνας η αν δεν είναι 100% λειτουργικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 28 Φεβ 2016, 23:04

nicnt έγραψε:Δημιουργήθηκε ας πούμε κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε το εξής:
Επειδή,
1. ΠΟΥΘΕΝΑ στους κανόνες δεν αναφέρεται (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι σχετικό) ότι απαγορεύεται στα μέλη να χαρίσουν κάτι λειτουργικό χωρίς "ευχαριστώ".
2. Δεν υπάρχει σε όλες τις περιοχές ανάλογο section για τα αντικείμενα χωρίς ευχαριστώ
3. Χαρίζονται από μέλη αντικείμενα λειτουργικά χωρίς ευχαριστώ.

Τελικά μπορεί ή δε μπορεί κάποιο μέλος να χαρίσει ότι θέλει χωρίς να απαιτεί ευχαριστώ από το παραλήπτη???
Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης παρακαλώ να αιτιολογηθεί απόλυτα και να υποδειχθεί ο κανόνας.
1 και 3. Διαβάστε το θέμα viewtopic.php?f=2&t=8840 της θέσπισης του 'ευχαριστώ'
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ Η ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκτός από τις περιπτώσεις αζήτητου, χαλασμένου ή ποταπής αξίας, οπως σας είπα και στην αγγελία στην οποία προέκυψε το θέμα

2. Δεν γινεται να προστεθούν άλλες 55 κατηγορίες 'ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' στο site για κάθε νομό Ελλάδας και Κύπρου που δεν έχει!
Δεν μας το επιτρέπουν οι δυνατότητες της πλατφορμας

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από nicnt » 02 Μαρ 2016, 02:27

Aria έγραψε:Kαλημέρα!
nicnt
1. ΠΟΥΘΕΝΑ στους κανόνες δεν αναφέρεται (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι σχετικό) ότι απαγορεύεται στα μέλη να χαρίσουν κάτι λειτουργικό χωρίς "ευχαριστώ".
ΚΑΝΟΝΑΣ 8 : Στις αγγελίες περιέχεται ένα κουμπί 'ευχαριστώ' το πάτημα του οποίου είναι υποχρεωτικό για την καταχώρηση της συναλλαγής στο ισοζύγιο των συναλλασσομένων και την καταμέτρηση της δραστηριότητας τους στο φόρουμ.
Δίνεται η δυνατότητα ένα αντικείμενο να δίνεται χωρίς 'ευχαριστώ' όταν είναι μικρής αξίας (κάτω του 1-2€), ή ελαττωματικό ή έχει μείνει αζήτητο πολύ καιρό. Η δήλωση όμως ότι ένα αντικείμενο θα δοθεί χωρίς 'ευχαριστώ' να γίνεται εξ αρχής και όχι αφού δοθεί το αντικείμενο. viewtopic.php?f=2&t=2

nicnt
2. Δεν υπάρχει σε όλες τις περιοχές ανάλογο section για τα αντικείμενα χωρίς ευχαριστώ
Σωστά, μέχρι τώρα σε αυτές τις περιοχές απλά το έγραφαν τα μέλη πως είναι δίχως ευχαριστώ. Μάλλον θα έπρεπε να γίνει σχετική κατηγορία
nicnt
3. Χαρίζονται από μέλη αντικείμενα λειτουργικά χωρίς ευχαριστώ.
Δίνονται όταν μείνουν καιρό στα αζήτητα όπως αναφέρει πιο πάνω και ο κανόνας η αν δεν είναι 100% λειτουργικά.
polvar έγραψε:
nicnt έγραψε:Δημιουργήθηκε ας πούμε κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε το εξής:
Επειδή,
1. ΠΟΥΘΕΝΑ στους κανόνες δεν αναφέρεται (εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι σχετικό) ότι απαγορεύεται στα μέλη να χαρίσουν κάτι λειτουργικό χωρίς "ευχαριστώ".
2. Δεν υπάρχει σε όλες τις περιοχές ανάλογο section για τα αντικείμενα χωρίς ευχαριστώ
3. Χαρίζονται από μέλη αντικείμενα λειτουργικά χωρίς ευχαριστώ.

Τελικά μπορεί ή δε μπορεί κάποιο μέλος να χαρίσει ότι θέλει χωρίς να απαιτεί ευχαριστώ από το παραλήπτη???
Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης παρακαλώ να αιτιολογηθεί απόλυτα και να υποδειχθεί ο κανόνας.
1 και 3. Διαβάστε το θέμα viewtopic.php?f=2&t=8840 της θέσπισης του 'ευχαριστώ'
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙ Η ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκτός από τις περιπτώσεις αζήτητου, χαλασμένου ή ποταπής αξίας, οπως σας είπα και στην αγγελία στην οποία προέκυψε το θέμα

2. Δεν γινεται να προστεθούν άλλες 55 κατηγορίες 'ΧΩΡΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ' στο site για κάθε νομό Ελλάδας και Κύπρου που δεν έχει!
Δεν μας το επιτρέπουν οι δυνατότητες της πλατφορμας
Χαιρετώ και τους δυο σας και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
1. Προς ενημέρωση όλων:
Το "Δημιουργήθηκε ας πούμε κάποιο πρόβλημα" αφορά συσκευή (εκτυπωτή) όπου το μέλος που τη χαρίζει δηλώνει ότι έχει "θέμα" και του είπα αν μπορεί να μου τη δώσει χωρίς ευχαριστώ επειδή δεν με ενδιαφέρει να λειτουργεί αφού ουσιαστικά θέλω μόνο το κουτί της.
Στη φάση αυτή, όπως γνωρίζει, επενέβη ο Πολυχρόνης (polvar) και είπε ότι δεν μπορεί να μου τη δώσει χωρίς ευχαριστώ.
2. Δεν "απαγορεύεται" όπως εγώ το έψαχνα αλλά ανακαλύπτω ότι υπάρχει παρεμφερή οδηγία σχετικά με την υποχρέωση του "ευχαριστώ".
Αν και εγώ προτείνω να είναι στην ευχέρεια του μέλους αν θα ζητήσει ευχαριστώ από τον παραλήπτη, επιμένω-έχω απορίες σε 4 κρίσιμα σημεία:
α) Τελικά δεν μπορώ να χαρίσω κάτι αξίας χωρίς ευχαριστώ επειδή έτσι θέλω εγώ ακόμα και αν το καταχωρίσω στα "χωρίς ευχαριστώ? (σε όποιες περιοχές υπάρχει αυτή η δυνατότητα...)
β) Πόσος ακριβώς είναι ο χρόνος του "για πολύ καιρό αζήτητο"?
γ) Στις περιοχές που δεν έχει section χωρίς ευχαριστώ δεν μπορεί να χαρίσει κάποιο μέλος αντικείμενα αξίας πάνω από 2 ευρώ χωρίς ευχαριστώ?
δ)Με όσες αγγελίες (ή αντικείμενα μέσα σε αγγελίες) υπάρχουν με την ένδειξη "χωρίς ευχαριστώ" τι προτίθεστε να κάνετε ώστε να ξεκαθαρίσει απόλυτα το τοπίο?
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 02 Μαρ 2016, 09:20

1. Στην αγγελία όπου ενδιαφερθήκατε για το πολυμηχάνημα, χαριζόταν ένα πολυμηχάνημα με "ευχαριστώ"
Σας προσφέρθηκε άλλο πολυμηχάνημα όπου δεν αναφερόταν η κατάσταση του και εσείς το ζητούσατε να το πάρετε σώνει και καλά χωρίς "ευχαριστώ" οπότε και επενέβηκα και είπα ότι αν είναι λειτουργικό δεν μπορεί να δοθεί χωρίς "ευχαριστω" καθώς έχει αξία, ανεξάρτητα του για ποιο σκοπό το θέλετε εσείς
Θα μπορούσε κάποιος να θέλει να το σπάσει για να εκτονώσει τα νεύρα του, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός που το προσφέρει θα πρέπει να το δώσει χωρίς 'ευχαριστώ' σώνει και καλά.
Μετά βγήκε το μέλος και είπε ότι δεν είναι λειτουργικό. Ας το δεχτούμε

Δεν είναι στην ευχέρεια των μελών να ζητάνε ή όχι 'ευχαριστώ' εκτός από τις εξαιρέσεις που ανέφερα πολλές φορές.
Τότε πώς θα εκπληρωνόταν η θέληση του διαχειριστή να καταμετράει τις συναλλαγές;;;;;;


2. α) Όχι δεν μπορεί να χαρίσει κανείς χωρίς 'ευχαριστώ' εκτός των εξαιρέσεων
β) Στο πόσο καιρό αζήτητα που ρωτάτε η απάντηση είναι εύλογο διάστημα (πχ να μην ενδιαφερθεί κανείς για 2-4 μήνες) και να φαίνεται στην αγγελία αυτό.
γ) Όχι. Στις περιοχές που δεν έχει κατηγορία "χωρίς ευχαριστώ" ο διαχωρισμός της προσφοράς πρέπει να φαίνεται στον τίτλο. Εννοείται ότι ισχύουν όλα όσα ισχύουν και για τις ήδη υπάρχουσες ανάλογες κατηγορίες Αττικής και Θεσσαλονίκης. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.
δ) Τα υπόλοιπα είναι "διύλιση κώνωπος"

Μερικές φορές συμβαίνουν και παρατυπίες στα παραπάνω καθώς μερικά μέλη θέλουν να ακολουθούν τους δικούς τους κανόνες
Παρότι τις κυνηγάμε, δεν μπορούμε να πούμε ότι τις προλαβαίνουμε και όλες καθώς η πλατφόρμα δεν μας διευκολύνει

Παρακαλώ να κλείσει επιτέλους το θέμα

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από nicnt » 03 Μαρ 2016, 02:26

polvar έγραψε:1. Στην αγγελία όπου ενδιαφερθήκατε για το πολυμηχάνημα, χαριζόταν ένα πολυμηχάνημα με "ευχαριστώ"
Σας προσφέρθηκε άλλο πολυμηχάνημα όπου δεν αναφερόταν η κατάσταση του και εσείς το ζητούσατε να το πάρετε σώνει και καλά χωρίς "ευχαριστώ" οπότε και επενέβηκα και είπα ότι αν είναι λειτουργικό δεν μπορεί να δοθεί χωρίς "ευχαριστω" καθώς έχει αξία, ανεξάρτητα του για ποιο σκοπό το θέλετε εσείς
Θα μπορούσε κάποιος να θέλει να το σπάσει για να εκτονώσει τα νεύρα του, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός που το προσφέρει θα πρέπει να το δώσει χωρίς 'ευχαριστώ' σώνει και καλά.
Μετά βγήκε το μέλος και είπε ότι δεν είναι λειτουργικό. Ας το δεχτούμε
...
Παρακαλώ να κλείσει επιτέλους το θέμα
Αγαπητέ Πολυχρόνη,
Επειδή υπάρχει ένα λάθος σε αυτά που επικαλείσαι επανέρχομαι μόνο και μόνο για αποκατάσταση της πραγματικότητας και ναι, να κλείσει το θέμα.
Η παρέμβαση σου ( viewtopic.php?f=12&t=140248&start=10#p1347706 ) έγινε σε αυτή την πρόταση: viewtopic.php?f=12&t=140248&start=10#p1347688 όπου ακολουθώντας το σύνδεσμο viewtopic.php?f=12&t=137094 της πρότασης βλέπουμε την αγγελία με τίτλο: "πολυμηχάνημα Canon Pixma MP510 με θέμα"
Δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα που αναφέρεις και περιορίζομαι μόνο στο "αυτοσυγκράτηση"...
Αν ο τίτλος τιμής του Moderator "σου πέφτει βαρύς" καλύτερα μην τον σηκώνεις αφού βλέπεις ότι σε προδιαθέτει για "επιθέσεις" σε γνωστούς και φίλους...
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΝΟΝΕΣ FORUM”