ΕΚΛΕΙΣΕ λίστα για το τι χρειάζεται κοριτσάκι που θα γεννηθεί τον Δεκεμβριο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

ΕΚΛΕΙΣΕ λίστα για το τι χρειάζεται κοριτσάκι που θα γεννηθεί τον Δεκεμβριο

Δημοσίευση από sweet33 » 03 Αύγ 2022, 16:33

Λόγω απειρίας, ζητάω από κάποια μαμά ή μη, να μου παραθέσει ονομαστικά όλα τα είδη που χρειάζεται ένα νεογέννητο, από κούνια ως πιπίλα (γράψτε ρουχαλάκια, είδη θηλασμού, έπιπλα κτλ). Η μπέμπα θα ρθει Δεκέμβρη και θέλουμε να την καλωσορίσουμε. ❤️

Δεν έχουμε βοήθεια στον τομέα αυτό και κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη. :)
Σας παρακαλώ γράψτε τα αριθμητικά για να τα δω συγκεντρωμένα.
Πχ. 1. Κούνια 2. Αλλαξιέρα κτλ.

Μόνο τα σχετικά απαραίτητα.... :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet33 την 31 Αύγ 2022, 19:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από Ederlezi » 03 Αύγ 2022, 18:56

1)Βρεφικό κρεβάτι-πάντα για το κρεβάτι-κουνουπιέρα
2) καρότσι,μάρσιπο( εγώ μάρσιπο δεν χρησιμοποίησα αλλά άλλους τους βολεύει.)
2)Σεντόνια για το κρεβατάκι,κουβερτούλα
3)Πάνες αγκαλιας(όταν είναι πολύ μικρουλικα καλό είναι να τα τυλίγουμε με τη πανούλα κυρίως από τη μέση και κάτω για πιο σταθερό κράτημα,για πιο καθαρά αν τα ξαπλώσουμε κάπου και γιατί νιώθουν σιγουριά.
4)πανάκια μικρά για σάλια ή γαλατάκι που βγάζουν (όταν τα έβαζα στο κρεβατάκι μετά το τάισμα και αφού είχαν ρευτει, τοποθετούσα δίπλα στο στοματακι τους το πανάκι οπότε αν έβγαζαν κάτι δεν άλλαζα σεντόνι κάθε τρεις και λίγο.
5)πιπίλες,μπιμπερό(εγώ προτιμούσα γυάλινα)μικρά για αρχή και μεγάλα για αργότερα αν δεν θηλάσεις.
6)αποστειρωτη για μπιμπερό και πιπίλες
7)θερμός αν θα δώσεις φόρμουλα,μικρό για έξω και μεγάλο για το σπίτι.(όταν φτιάχνουμε γάλα σκόνη το νερό πρέπει να είναι βρασμένο,επειδή τα μωράκια τρώνε ανά 3ωρο βράζεις μια και καλή μεγάλη ποσότητα το βάζεις στο Θερμος και έτσι δεν έχεις να βράσεις σε κάθε γεύμα.
8)αλλαξιερα αν τυχόν κάνεις καισαρική είναι χρήσιμη στην αρχή γιατί πονάει όταν σκύβεις,εγώ τη χρησιμοποίησα πολύ λίγο,μετά ήταν μόνο για αποθηκευτικό χώρο για τα πράγματα του μωρού,το άλλαζα στο κρεβάτι.
9)μωρομαντηλα,πάνες με είχαν βολεψει πολύ αυτές που έχουν τη γραμμή που γίνεται μπλε όταν γεμίσει το παμπερς.
10)βρεφικό απορρυπαντικό για το πλύσιμο των ρούχων(μαλακτικό καλύτερα μη βάζεις ας είναι και βρεφικό)
11)κρέμα συγκαματος,σαμπουάν βρεφικό,μια κρεμουλα ενυδατικη για μετά το μπάνιο τους αρέσει το μασάζ.
12)βρεφικό ψαλιδακι για τα νύχια,βρεφικη χτένα μαλακή
13)μπανάκι
14)μπουρνουζακι βρεφικό ή πετσέτα
15)από ρούχα εμένα για τον ύπνο με βόλευαν τα μακρυμάνικα εσωτερικά φανελάκια και από κάτω παντελονάκι με ποδαράκι κλειστό μιας και θα γεννηθεί χειμώνα το νινί σου,στα φορμάκια τα ολόσωμα προτίμησε να έχουν το κούμπωμα μπροστά είναι πιο ευκολοφορετα σε σχέση με αυτά που κουμπωνουν πίσω.Γενικα επένδυσε σε ευκολοφορετα ρούχα περισσότερο και λιγότερο στα φιγουράτα μιας και δεν νομίζω να τη κυκλοφορησετε τόσο πολύ έξω αφού θα είναι χειμερινή μπέμπα.
16)φόρμα εξόδου ή κάποιο μαλακό μπουφανάκι με κουκούλα
17)καλτσάκια

Έξτρα τιπ που μου είχε πει η μαμά μου και το εφαρμοζα
Στα συρτάρια που έβαζα τα ρούχα του μωρού,τα καθάριζα με καθαρό πανακι που είχα βουτήξει σε βρεφικό απορρυπαντικό διαλυμένο σε νερό και εστρωνα καθαρό σεντονακι στη βάση και μετά έβαζα τα ρούχα από πάνω.

Νομίζω τα βασικά είναι αυτα.Στον θηλασμό δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς.Με το καλό το νινί!
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 03 Αύγ 2022, 19:43

Σας ευχαριστούμε από την καρδιά μας! ❤️+❤️+❤️

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3364
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από Ederlezi » 03 Αύγ 2022, 19:49

Ξέχασα να γράψω κάποια όχι φοβερά απαραίτητα αλλά παραθέτω την εμπειρία μου
ριλαξ-καλαθουνα
Ο γιος μου έκατσε ριλαξ αρκετά η κόρη μου όχι
ο γιος μου κοιμήθηκε κατευθείαν στο κρεβατάκι,η κόρη μου ήθελε τη καλαθουνα μέχρι 3 μηνών οπότε την έπαιρνα μαζί μου μέσα στη καλαθουνα στο κρεβάτι(χωρίς τη βαση)και κοιμόμουν δίπλα της αλλά με ασφάλεια ταυτόχρονα.

Επίσης θα σου χρειαστεί το κάθισμα αυγό για τις πρώτες μετακινήσεις με αυτοκίνητο.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 04 Αύγ 2022, 00:15

Μας βοηθήσατε πάρα πολύ...Αν δει ο άντρας μου τη λίστα θα πέσει καταγής 🙀😝. Αλλά κάποια θα μας τα δώσουν, κάποια ίσως βρω από εδώ, κάποια αναγκαστικά θα τα πάρω 🤑💶💶. Κούνια ίσως δεν πάρω γιατί δεν ξέρω αν χωράει στην κρεβατοκάμαρα. Μάλλον λίκνο....
Πότε το παιδί κοιμάται στο δωμάτιό του?
Το Πορτ μπεμπέ δεν μπαίνει στο αυτοκίνητο? Πολλά καρότσια έχουν και Πορτ μπεμπέ νομίζω...
Η φωλιά ύπνου δεν μοιάζει με καλαθουνα? Την καλαθούνα τη βάζατε στη μέση? Σε μας δεν νομίζω να χωράει... Αλλά και ο άντρας μου, πώς θα κοιμάται? Νόμιζα ότι τη χρησιμοποιούμε αν το μωρό κοιμάται για λίγο σε κάποιο άλλο δωμάτιο.
Συγγνώμη για τις τόσες απορίες, αλλά δεν έχω πού να ρωτήσω αλλού.
Σας ευχαριστώ ❤️❤️❤️

Άβαταρ μέλους
nkozhedley
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
19 29
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 23:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από nkozhedley » 04 Αύγ 2022, 08:03

Καλημέρα,
Θα χρειαστείς και ένα περιστρεφόμενο παιχνίδι για την κούνια, να βλέπει το μωράκι.
Αργότερα μια καρέκλα φαγητού και πάρκο, για να μπορείς να το αφήνεις να παίζει μέσα .
Με το καλό !!!

Άβαταρ μέλους
boubouka
Diamond Member
Diamond Member
36 38
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015, 00:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από boubouka » 04 Αύγ 2022, 10:04

Κυρίες μου γιατί τόση αναστάτωση;;
Όλα αυτά είναι τζάμπα έξοδα, πόσο μάλλον στις μέρες που ζούμε.

Κοπέλα μου μην αναστατωνεσαι, και μην μπαίνεις σε τόσα έξοδα.
Πως μεγάλωναν παλιά γερά μωρά και δεν τους έλειπε τίποτα; Τωρα θέλουμε ένα σωρό άσκοπα πράγματα.

Να κοιτάξεις να έχεις μόνο τα βασικά, ένα καλαθάκι-κρεβατάκι, ένα καρότσι, μια λεκανιτσα για το μπάνιο του, καθαρές πετσετουλες, λίγα ρουχαλάκια,και ένα μπιμπερό. Τέλος! Δεν χρειάζονται όλα τα υπόλοιπα.
Για πάνες μπορείς να φτιάξεις μόνη σου βρακάκια ή να αγοράσεις (υφασμάτινα).

Με την χάρη του Θεού όλα τα δημιούργηματα μεγαλώνουν σωστά. ❤️


..... ξεχάσαμε να ζούμε
💜 Για αποστολές εκτός Θεσσαλονίκης: μόνο αν βρεθεί μέλος να βοηθήσει(βρίσκεται πάντα)


💙 Χαρίζω πράγματα και εκτός Xariseto

gvtg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 9146
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 00:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από gvtg » 04 Αύγ 2022, 16:58

Όλα σωστά που είπαν πιο πριν.
Είναι βέβαια κ οι προτιμήσεις του μωρού...μην νομίζεις οτι δεν εχουν...πχ για το ριλαξ που ειπωθηκε....εμένα στο παρκο δεν έκατσε καμία απο τις 2...το 1ο μωρό καθοταν στο ριλαξ κ μετα ήθελε να με ακολουθεί, ή άλλη καθόταν στο πάτωμα που της είχα βάλει παιχνιδάκια και κουβερτούλες κ μετα ακολουθουσε κ αυτη μπουσουλώντας...δυναμώνουν και τα χεράκια κ τα ποδαράκια τους....Το βασικό είναι να έχεις καλό γυναικολόγο για τη γέννα γιατί ακούμε πολλά...καλό παιδιατρο, κοντά σου και να απαντάει άμεσα...γιατι αν τυχει κατι σοβαρό πρεπει να σου απαντησει αμεσα...καθ μετα τα βασικά είναι
1)Βρεφικό κρεβάτι με τα συνοδά του αν θες πχ πάντα για κουνουπιέρα και κουνιστο που παιζει μουσική....
2) καρότσι,μάρσιπο αν σε βολεύει (εμενα δεν με βολεψε)
3) ριλαξ 4. Μπανάκι, αν κ στην αρχη θα το εχετε στα χερια στο μπανιο (θα σας πει παιδιατρος κ οινοπνευμα για να ξεραθει ο ομφαλιος λωρος )
Οσο για τα άλλα ζιπουνακια, ρουχαλακια κουβερτακια, σεντονακια θα χρειαστεις αλλά μην κάνεις υπερβολές γιατι μεγαλώνουν γρηγορα κ πάρε και κανένα ουδετερο χρωμα γιατι το 2ο μπορει να ειναι αγορι...
Να παιρνεις παντα λιγο μεγαλύτερα νουμερα, γιατι ανα εταιρεια άλλα ειναι μικρότερα άλλα μεγαλύτερα...με τον καιρο θα τα ξεχωρίζεις με το μάτι αν κάνουν...
Για μπιμπερο κ αποστείρωση δενξέρεις αν χρειαζεσαι...αν θηλάσεις δεν χρειαζεσαι ...επισης τώρα οι γιατροι λένε 3 μηνες αποστείρωση ενω παλιλα ελεγαν 6 μηνες...καλύτερα προσπάθησε να θηλάσεις...τα ευεργετηματα ειναι πολλά για το μωρό κ για σένα κ οικονομικο...θα σου δείξει κ το μωρό τι δέχεται...πχ πιπίλες άλλα μωράκια δεν θέλουν δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις....
Επίσης στην κλινική θα σου πασαρουν θήλαστρο κ ζυγαρια...το μωρο αν τρωει δεν εχεις θεμα...το πας στον παιδιατρο κ το ζυγιζει αφου το βλέπει ετσι και αλλιώς...στο λέω αν κ ειχα μικρά μωρα ( γεννηθηκαν 2 κιλά κ τα 2, το ένα προωράκι) δεν πήρα .
Γενικά στο 1ο μωρό είμαστε υπερπροστατευτικοί, αγοράζουμε τα πάντα κ μετα βλέπουμε ότι δεν χρειαζονται όλα αυτά...οποτε μην αγοράζεις απο τώρα ειναι πολύ νωρίς κ δεν ξέρεις κ τι θα γινει με το θηλασμό κ με το μωρό αν γεννηθεί με πολλά κιλά ή λίγα...αλλωστε τα μαγαζιά είναι εκεί και θα έχουν πάντα πραγματα...επισης θα παρεις πολλά δωρα...
Άλλωστε μπορείς απο εδω απο το σαιτ να παρεις πολλά απο αυτά τα πραγματα...και εγω εχω να σου δώσω αρκετα και φανταζομαι πολλά μέλη....
Μην αγχωνεσαι...
Ενα τιπ τα μωρά στην αρχη σχεδον δεν βλέπουν, μετα βλέπουν θολά και μετά που βλέπουν τους αρεσουν τα πολύχρωμα και παρδαλά...ετσι πολλά πράγματα ή παιχνίδια με απαλή διακοσμηση τους είναι αδιαφορα, ροζ γαλάζια κλπ...για αυτο καλές μάρκες elc, lafage ή καπως ετσι εχουν παιχνίδια πολύχρωμα κ με διαφορετικές ποιοτητες ή υλικά...χνουδωτα , σαγρε , ή άλλα που κάνουν θορυβο..και τα ακριβότερα παιχνίδια κ πραγματα να παρεις, το μωρο ή και μετά το παιδάκι μπορεί να κολλήσει με κάτι χαζό κ φτηνιάρικο...Σημερα πήγαμε να αλλάξουμε ενα δωρο της μικρής κ κοιτούσαμε κάτι ακριβότερα κ καλύτερα κ αυτη ηθελε ένα γατακι με 10 ευρω...Επίσης η μεγαλη είχε κολλήσει για 4-5 χρονια ( ηταν το νανι της)με ενα ριγε πρασινο γατακι που της εκαναν δωρο οταν ήταν μωρό κ ήθελα να το αλλαξω, αλλά το κράτησα γιατι όταν το είδε χαμογέλασε...και έγινε το αγαπημένο της...

Αυρά για την ώρα...δεν θέλει άγχος...καλή εγκυμονή, με το καλό η γέννα και κοιμηθειτε τώρα να ειστε ξεκουραστοι γιατι ερχεται ξενυχτι!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Οι αποστολές-παραδόσεις γίνονται με boxnow, ή εταιρεία courier ή παράδοση χέρι χέρι, γιατί έχει κλείσει το κατάστημα ελτα της περιοχής μας
Ζητώ την κατανόησή σας για οποιαδήποτε καθυστέρηση.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΡΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ/ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

Έχω i-banking ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 04 Αύγ 2022, 17:18

nkozhedley έγραψε:
04 Αύγ 2022, 08:03
Καλημέρα,
Θα χρειαστείς και ένα περιστρεφόμενο παιχνίδι για την κούνια, να βλέπει το μωράκι.
Αργότερα μια καρέκλα φαγητού και πάρκο, για να μπορείς να το αφήνεις να παίζει μέσα .
Με το καλό !!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα πάρω λίκνο δεν ξέρω αν μπαίνει εκεί. Θα πάρω βέβαια κουνουπιέρα, άρα μάλλον και αυτό. ❤️
Τώρα θα πάρω τα βασικά προκειμένου να μειώσω τα έξοδα. Όσο μεγαλώνει θα πάρουμε και έξτρα 🤯😂

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 04 Αύγ 2022, 17:33

boubouka έγραψε:
04 Αύγ 2022, 10:04
Κυρίες μου γιατί τόση αναστάτωση;;
Όλα αυτά είναι τζάμπα έξοδα, πόσο μάλλον στις μέρες που ζούμε.

Κοπέλα μου μην αναστατωνεσαι, και μην μπαίνεις σε τόσα έξοδα.
Πως μεγάλωναν παλιά γερά μωρά και δεν τους έλειπε τίποτα; Τωρα θέλουμε ένα σωρό άσκοπα πράγματα.

Να κοιτάξεις να έχεις μόνο τα βασικά, ένα καλαθάκι-κρεβατάκι, ένα καρότσι, μια λεκανιτσα για το μπάνιο του, καθαρές πετσετουλες, λίγα ρουχαλάκια,και ένα μπιμπερό. Τέλος! Δεν χρειάζονται όλα τα υπόλοιπα.
Για πάνες μπορείς να φτιάξεις μόνη σου βρακάκια ή να αγοράσεις (υφασμάτινα).

Με την χάρη του Θεού όλα τα δημιούργηματα μεγαλώνουν σωστά. ❤️


..... ξεχάσαμε να ζούμε
Έχετε δίκιο. Αλλά ζούμε στην εποχή του καταναλωτισμού και νομίζουμε ότι αν δεν πάρουμε αυτά που έχουν όλοι, θα λείψει κάτι από το παιδί μας.
Κι εγώ σαν μωρό δεν είχα τίποτα φυσικά από αυτά, πέρα από κούνια, καρότσι, ρούχα. Φανταστείτε τα μπιμπερό τα βράζανε...
Φυσικά δεν είχα ριλάξ, θήλαστρα . Τότε δεν τα χρησιμοποιούσαν (το 81 δλδ) .
Το 2022 οι εταιρείες έχουν βρει κόλπα να αυξάνουν το κέρδος φυσικά!
Έχω σκοπό να πάρω τα πιο βασικά γι αυτό και ζητάω γνώμες...❤️

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”