[ΖΗΤΑΩ] Περιφερειακά/εξαρτήματα για Apple PowerMac 4400/200

Συντονιστής: VickyV

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ !
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ !

1) ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info [at] xariseto.gr ή στο 2312203040
2) Οταν πάρουμε ή δώσουμε κάτι ποστάρουμε και ευχαριστούμε-αξιολογούμε το μέλος
3) ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ την αγγελία που ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ (αφου πρώτα απαντήσει-ευχαριστήσει το μέλος που πήρε το αντικείμενο)!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ!
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Frumbpt
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Περιφερειακά/εξαρτήματα για Apple PowerMac 4400/200

Δημοσίευση από Frumbpt » 21 Νοέμ 2019, 07:40

Κλείνω αυτή την αγγελία γιατί ανάρτησα άλλη μόνο για τροφοδοτικό.

Πριν από καιρό, πήρα έναν υπολογιστή Apple σε άγνωστη κατάσταση από εδώ και από τότε δεν ασχολήθηκα. Έχω μερικές υποθέσεις σχετικά με το τι μπορεί να φταίει αλλά είναι λίγο δύσκολο να γίνει οποιαδήποτε δοκιμή χωρίς κάποια εξαρτήματα... τα παρακάτω βρίσκονται σε σειρά προτεραιότητας:

1) Τροφοδοτικό. Αυτό που είχε είναι μοντέλου API-3186S (IBM, 100W). Το πρόβλημα είναι ότι είναι AT με τα δύο "auxiliary" καλώδια. Δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργεί οπότε... ζητώ είτε ένα τροφοδοτικό είτε αν κάποιος μπορεί να το ελέγξει και να το επισκευάσει.

2) Πληκτρολόγιο και ποντίκι. Η Apple, σκεπτόμενη διαφορετικά ως συνήθως, χρησιμοποιούσε ένα μη-τυποποιημένο τρόπο σύνδεσης πληκτρολογίου και ποντικιού στον υπολογιστή. Γι'αυτό ζητώ ένα σετ πληκτρολόγιο/ποντίκι ή κάποιον αντάπτορα.

3) Καλώδιο ή αντάπτορας για να συνδέσω οθόνη. Ναι, είναι δυνατόν να φτιάξω αντάπτορα, αλλά δε βρίσκω καλά-καλά το σωστό βύσμα. Οπότε ναι, ζητώ έναν αντάπτορα για VGA (ή καλώδιο).

4) Πρόσοψη. Στην περίπτωση που αποδειχθεί ότι δε λειτουργεί τελικά ο υπολογιστής, το κουτί μού φαίνεται ιδανικό για ένα "sleeper" σύστημα (με μοντέρνα εξαρτήματα).

5) Δισκέτες και CD εγκατάστασης λογισμικού (ακόμα και δανεικά). Αυτό μπαίνει τελευταίο γιατί... δε γνωρίζω καν αν λειτουργεί ο υπολογιστής.

Το μόνο που δοκίμασα είναι ο σκληρός, που φαίνεται να λειτουργεί, αν και κάποια αρχεία είχαν αλλοιωμένα ονόματα (και δεν ξέρω αν είναι επειδή μάλλον τρέχει System 7 και ο σκληρός μπήκε σε PowerMac που τρέχει MacOS 10.4). Το CD-Drive μπορώ να το δοκιμάσω σε άλλον υπολογιστή αλλά όχι το floppy drive. Έχω μητρική η οποία είναι συμβατή με τις συγκεκριμένες RAM οπότε μάλλον θα τις δοκιμάσω σύντομα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frumbpt την 18 Φεβ 2020, 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

πρέπει επιτέλους να συμμαζέψω τη συλλογή... έχουν προστεθεί μπόλικα πράγματα

Η συλλογή μου με PDA, UMPC και Laptop

Γενικά, προτιμώ να μην ανακατεύομαι με ταχυδρομεία. Στέλνω μόνο μικρά αντικείμενα και μόνο υπό περίπτοση. Που σημαίνει ότι προτεραιότητα έχει όποιος μπορεί να παραλάβει το αντικείμενο/-α χέρι με χέρι.

Κάποιες φορές πουλάω πράγματα στο insomnia.gr και xe.gr. Μπωρεί να δώσω εδώ πράγματα που είχα προς πώληση.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Περιφερειακά/εξαρτήματα για Apple PowerMac 4400/200

Δημοσίευση από zakmackraken » 21 Νοέμ 2019, 11:59

Άβαταρ μέλους
Frumbpt
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 53
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frumbpt » 21 Νοέμ 2019, 21:34

zakmackraken έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 11:59
Apple Mac OS 7.6.1 (ISO) https://winworldpc.com/download/c3b6c38 ... a6e280947e 132MB
Δηλαδή αν γράψω το .iso σε CD χρησημοποιόντας μη-Apple υπολογιστή θα λειτουργήσει;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

πρέπει επιτέλους να συμμαζέψω τη συλλογή... έχουν προστεθεί μπόλικα πράγματα

Η συλλογή μου με PDA, UMPC και Laptop

Γενικά, προτιμώ να μην ανακατεύομαι με ταχυδρομεία. Στέλνω μόνο μικρά αντικείμενα και μόνο υπό περίπτοση. Που σημαίνει ότι προτεραιότητα έχει όποιος μπορεί να παραλάβει το αντικείμενο/-α χέρι με χέρι.

Κάποιες φορές πουλάω πράγματα στο insomnia.gr και xe.gr. Μπωρεί να δώσω εδώ πράγματα που είχα προς πώληση.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zakmackraken » 21 Νοέμ 2019, 21:54

Ναι και βέβαια θα λητουργησει, δεν ειναι proprietary το ISO format μονο για την apple οπως σε αντίθεση ειναι το dmg. Θα γράψεις το ISO...και μετα θα μπορεις να κάνεις boot απο το apple μηχανάκι που προσπαθεις να φτιάξεις.

Άβαταρ μέλους
christitzav
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Τρικάλων
Δήμος - Κοινότητα: Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christitzav » 05 Φεβ 2020, 14:39

Παρακαλούμε ενημερώστε για την κατάσταση της αγγελίας
-Αν θέλετε να κλείσει ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ
-Αν δεν απαντήσετε εντός 1 μηνός θα πάει στο αρχείο!

(Αν την ενημερώνετε ανά 1 μήνα δεν θα βλέπετε αυτό το μήνυμα ενώ θα αυξήσετε την επισκεψιμότητά της)
Το προφίλ μου στο FaceBook.Com
ΖΗΤΑΩ
Φρυγανιέρα

έχω web banking την ΕΘΝΙΚΗ

Εδω υπολογισμός κόστους δεμάτων ΕΛΤΑ

μου οφείλει:
Sotos_ster 0,80€ dim-nik 0,30€ katerina22 0,76€

ωφείλω σε:
alikigr 3,60€ (ή κατάθεση σε Εθνική)
nesserim 2,60€ Μποτάκια No.37(ή κατάθεση σε Εθνική)
eli5avet 1,90€ + ένα πράσινο στυλό!!!

*~*~*~*~*~*~* ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ: *~*~*~*~*~*~*
ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ & ΜΕΛΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΑΡΧΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κλειστές αγγελίες)”