Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές για προϊόντα και υπηρεσίες από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε οικονομικές προσφορές για προϊόντα από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε

-Να γράφετε σε ποιο κατάστημα ή αλυσίδα υπάρχει
-Διάρκεια (απο ../.../201. εως ../../201.
-Τιμή προσφοράς και τιμή πριν την προσφορά

Να γράφετε όταν είναι μια πολύ καλή προσφορά και όχι μια μικρή μείωση τιμής ΚΑΙ ΣΑΦΗ ΤΙΤΛΟ !
Δεν επιτρέπονται ψεύτικες, εικονικές, χωρίς έκπτωση προσφορές καθώς και από δίκτυα πυραμίδας και δίκτυα affiliate. Αντίθετα θα διαγράφεται χωρίς ενημέρωση.

Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να εκδίδονται όλες οι νόμιμες αποδείξεις. Δεν δεχόμαστε αγγελίες από την παραοικονομία
Τέλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από πελοπας » 21 Ιαν 2010, 01:35

diamond_gr έγραψε: Το όλο θέμα της ψηφιακής προς το παρόν είναι η δημιουργία ανάγκης. Στο παρελθόν που δεν γράφατε τις εκπομπές, πάθατε τίποτα;
Δεν είναι μόνο μη εγγραφής των εκπομπων, είναι επιπλέον ότι το αναλογικό και το ψηφιακό τηλεοπτικό σύστημα είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Με επακόλουθο όλες οι τηλεοράσεις χωρίς ψηφιακό δέκτη δεν θα λειτουργούν με το νέο σύστημα εκπομπής των τηλεοπτικών σταθμών.
Στις ΗΠΑ, δόθηκε κρατική επιχορήγηση σε όλα τα νοικοκυριά για αγορά αποκωδικοποιητών. Η σταδιακή εφαρμογή του μέτρου ξεκίνησε 1 χρόνο πριν την έναρξη του νέου τηλεοπτικού συστήματος.
Συγκεκριμένα για να μην σπαταληθούν οικονομικοί πόροι στην γραφειοκρατία (για τον έλεγχο του εισοδήματος των δικαιούχων), προτίμησαν τα λεφτά που θα ξοδεύονταν στο γραφειοκρατικό έλεγχο να τα δώσουν και αυτά σε όλα τα νοικοκυριά. Έτσι πήραν όλα τα νοικοκυριά, από 2 κουπόνια των 20$ το καθένα το κάθε νοικοκυριό. Εστάλησαν ταχυδρομικά, χωρίς να ζητηθεί καμία ενέργεια από τους δικαιούχους!!!
Φυσικά οι αμερικανοί καθότι φτωχότεροι από τους έλληνες, χρειάζονταν οικονομική βοήθεια για την αγορά αποκωδικοποιητών. Οι έλληνες ως πλουσιότεροι, δεν θελουν οικονομική βοήθεια γιατί έχουν τα λεφτά για να ξοδέψουν για την αγορά των αποκωδικοποιητών. Φυσικά δεν φτάνει αυτό, επιθυμούν πως και πως να εξαπλωθεί το ψηφιακό σύστημα κάτι που ωθεί τις τιμές προς τα επάνω γιατί βεβαίως οι έμποροι χρεώνουν επιπλέον και την ένταση της ανάγκης επάνω στο κόστος του μηχανήματος.
Τώρα τι θα κερδίσουν τα νοικοκυριά που επιθυμούν την ταχεία εξάπλωση του νέου συστήματος, εκτός από το να ξοδευτούν, δεν το έχω καταλάβει. Τα οφέλη κατά την γνώμη μου είναι μικρά.
Οι περισσότεροι σταθμοί έχουν πάρει άδειες λειτουργίας για το ψηφιακό σύστημα σε κανονική (standard) ανάλυση εικόνας (όπως είναι σήμερα το αναλογικό σύστημα). Η δε digea αναφέρει ότι αρχικά θα εκπέμπει σε κανονική ανάλυση εικόνας και αργότερα θα εκπέμψει σε υψηλής ευκρίνειας. Η παγίδα που υπάρχει είναι ότι δεν ανακοίνωσε χρονοδιάγραμμα για την έναρξη σε υψηλής ευκρίνειας εικόνα!
Επίσης η digea δεν είναι καινούρια επιχείρηση, αλλά παλιά. Ήταν ο "Ψηφιακός πάροχος Α.Ε." και το φθινόπωρο του 2009 μετονομάστηκε σε digea. Τόσο χρόνια, ο "Ψηφιακός πάροχος Α.Ε." δεν ανακοίνωνε τίποτα επισήμως για την υιοθέτηση του τηλεοπτικού συστήματος δηλ. mpeg2 ή mpeg4. Γιατί τόσα χρόνια ο "Ψηφιακός πάροχος Α.Ε." δεν ανακοίνωνε επισήμως τίποτα; Τώρα που πουλήθηκαν στην Ελλάδα οι δέκτες με mpeg2, ανακοίνωσε επισήμως ότι θα υιοθετήσει το Mpeg4!!!
H ΕΡΤ υιοθέτησε το Mpeg2 και οι έμποροι έφεραν και πούλησαν δέκτες με mpeg2 (πολλές φορές δεν έλεγαν καν ποιο σύστημα έχει ο δέκτης, έλεγαν ότι έχει και ψηφιακό δέκτη). Όταν την ίδια εποχή στην Ευρώπη πουλούσαν δέκτες με mpeg4!
Πολύ καιρό πριν την ανακοίνωση διάβαζα σε forums ότι θα είναι το mpeg4, τώρα διαβάζω ότι και η ΕΡΤ θα πάει και αυτή κάποια στιγμή στο Mpeg4 (τα ίδια είχε ξανακάνει η ερτ όταν υιοθέτησε το 1980 το έγχρωμο σύστημα SECAM και αργότερα υιοθέτησε το PAL)!!!
Αυτά είναι παραδείγματα της μεγιστοποίησης της κακοδιαχείρισης. Εδώ θα έπρεπε να έρθουν ξένοι οικονομολόγοι για κάνουν τις διατριβές τους για μεγιστοποίηση της κακοδιαχείρισης!!! Θα κέρδιζαν το Νόμπελ!!! :lol:

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από giοrginaa » 21 Ιαν 2010, 01:52

μια ερώτηση...οι νέες τηλεοράσεις(πχ Samsung) που έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τι από τα δύο διαθέτουν Mpeg4 ή Mpeg2;...γιατί αν κατάλαβα καλά το Mpeg4 είναι καλύτερο και επειδή με τα ηλεκτρονικά δεν.....
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

αser
VIP Member
VIP Member
23 8
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 31 Δεκ 2008, 22:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθηνα-Κεντρο
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από αser » 21 Ιαν 2010, 09:27

ΚΙΚΗ έγραψε:και η δικια μας η τηλεοραση εχει αποκοδικοποιητη MPEG2 :D
Στο πλαι εχει μια υποδοχη CI :wink:
Τοποθετησαμε μια μοντουλα(καρτα) MPEG4 και αυτο ητανε ολο
Το κοστος της καρτας 55 ευρω απο τα expert
Βεβαια κολλαει αρκετες φορες η εικονα και ο ηχος :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Αλλα περιμενουμε μηπως λυθει το προβλημα επειδη ειναι ακομα προσφατη η αλλαγη των καναλιων :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Σε αλλο φορουμ με δορυφορικα εχει αναφερθει αυτο το προβλημα την αντικατεστησαν με την παρακατω και ειναι οκ τωρα (αργη μονο 1 με 2 δευτερολεπτα), μηπως η καρτα σου δεν ειναι συμβατη με την τηλεοραση;
Εικόνα

Οσοι εχουν παρεις τηλεορασης με αποκοδικοποιητη Mpeg2 και στα πλαγια εχουν υποδοχη CI τοτε με την παραπανω καρτα θα βλεπουν τα ψηφιακα.
:gr:
Για τους ενδιαφερόμενους από τις αγγελίες μου.
Δεν στέλνω ταχυδρομικά παρά μόνο σε πιστοποιημένα μέλη, ανάλογα με το είδος του αντικειμένου.
Παραλαβή απο μετρό Συγγρού φιξ!


Μπείτε στο chat να γνωριστούμε! ->> Chat

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 21 Ιαν 2010, 10:00

giorginaa έγραψε:μια ερώτηση...οι νέες τηλεοράσεις(πχ Samsung) που έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τι από τα δύο διαθέτουν Mpeg4 ή Mpeg2;...γιατί αν κατάλαβα καλά το Mpeg4 είναι καλύτερο και επειδή με τα ηλεκτρονικά δεν.....
Το Mpeg4 είναι τεχνολογικά ανώτερο (με περισσότερες δυνατότητες όσον αφορά την ποιότητα εικόνας και ήχου) γι αυτό και προτιμήθηκε. Τώρα, από όσο βλέπω, όλες οι τηλεοράσεις που πωλούνται είναι Mpeg4 αλλά καλό είναι κάθε ένας που αγοράζει να το επιβεβαιώνει (μην του πουλήσουν καμιά τηλεόραση από το στοκ των Mpeg2)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από diamond_gr » 21 Ιαν 2010, 10:05

Ναι Πέλοπα, έχεις δίκιο. Εγώ απλά λέω ότι τώρα που έχει ακόμα αναλογικά και ενόψει των εξελίξεων (που ανέφερες) καλύτερα είναι να περιμένει ο κόσμος. Μην βιάζεστε. Μετά θα χρειαστεί να προμηθευτούμε νέους αποκωδικοποιητές. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Εγώ από την άλλη, παρήγγειλα πέρσι ( :lol: τέλη του μηνος) από το ebay ένα USB HD ψηφιακό δέκτη. 13Ε μου κόστισε. Αναφέρει ότι παίζει και MPEG-4. Να δούμε τί απόδωση θα έχει.

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από giοrginaa » 21 Ιαν 2010, 10:06

polvar έγραψε:
giorginaa έγραψε:μια ερώτηση...οι νέες τηλεοράσεις(πχ Samsung) που έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή τι από τα δύο διαθέτουν Mpeg4 ή Mpeg2;...γιατί αν κατάλαβα καλά το Mpeg4 είναι καλύτερο και επειδή με τα ηλεκτρονικά δεν.....
Το Mpeg4 είναι τεχνολογικά ανώτερο (με περισσότερες δυνατότητες όσον αφορά την ποιότητα εικόνας και ήχου) γι αυτό και προτιμήθηκε. Τώρα, από όσο βλέπω, όλες οι τηλεοράσεις που πωλούνται είναι Mpeg4 αλλά καλό είναι κάθε ένας που αγοράζει να το επιβεβαιώνει (μην του πουλήσουν καμιά τηλεόραση από το στοκ των Mpeg2)
σε ευχαριστώ πολύ πολύ...
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7886
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 15:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Τοποθεσία: περαια θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από mariamary » 21 Ιαν 2010, 10:21

Καλά τα λέτε όλοι, και καλά κάνει και η τεχνολογία που αλλάζει προς το καλύτερο και γενικά πάμε μπροστά κτλ, κτλ...
Αλλά να ρωτήσω κάτι……….εγώ που έχω 4 τηλεοράσεις στο σπίτι μου που είναι απλές μπορείτε να μου πείτε τι θα της κάνω μετά το 2012? :twisted: :twisted: Θα πρέπει να δώσω 200ε :oups: για να πάρω αποκωδικοποιητές? Και γιατί να μη κάνουν ότι έκαναν με τα κλιματιστικά? :mm: Και μέχρι ποτέ εμείς θα πρέπει να αλλάζουμε σιγά σιγά όλες της συσκευές του σπιτιού μας???????? :mm: Και το οικονομικό << βάρος>> σε κάθε σπίτι το έχει σκεφτεί κανείς από όλους αυτούς? :judge: :judge: :judge:
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

αser
VIP Member
VIP Member
23 8
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 31 Δεκ 2008, 22:16
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθηνα-Κεντρο
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από αser » 21 Ιαν 2010, 10:34

mariamary έγραψε:Καλά τα λέτε όλοι, και καλά κάνει και η τεχνολογία που αλλάζει προς το καλύτερο και γενικά πάμε μπροστά κτλ, κτλ...
Αλλά να ρωτήσω κάτι……….εγώ που έχω 4 τηλεοράσεις στο σπίτι μου που είναι απλές μπορείτε να μου πείτε τι θα της κάνω μετά το 2012? :twisted: :twisted: Θα πρέπει να δώσω 200ε :oups: για να πάρω αποκωδικοποιητές? Και γιατί να μη κάνουν ότι έκαναν με τα κλιματιστικά? :mm: Και μέχρι ποτέ εμείς θα πρέπει να αλλάζουμε σιγά σιγά όλες της συσκευές του σπιτιού μας???????? :mm: Και το οικονομικό << βάρος>> σε κάθε σπίτι το έχει σκεφτεί κανείς από όλους αυτούς? :judge: :judge: :judge:
Καλυτερα να παρεις νεα τηλεοραση παρα ψηφιακο δεκτη, σκεψου αργοτερα που θα σου χαλασει η τηλεοραση και οικονομικα θα ειναι ασυμφορω η επισκευη της.
mariamary έγραψε:Και το οικονομικό << βάρος>> σε κάθε σπίτι το έχει σκεφτεί κανείς από όλους αυτούς?
Νομιζεις οτι δεν το σκεφτηκαν;... αλλα τι τους νοιαζει. :x
:gr:
Για τους ενδιαφερόμενους από τις αγγελίες μου.
Δεν στέλνω ταχυδρομικά παρά μόνο σε πιστοποιημένα μέλη, ανάλογα με το είδος του αντικειμένου.
Παραλαβή απο μετρό Συγγρού φιξ!


Μπείτε στο chat να γνωριστούμε! ->> Chat

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 21 Ιαν 2010, 11:09

mariamary έγραψε:Καλά τα λέτε όλοι, και καλά κάνει και η τεχνολογία που αλλάζει προς το καλύτερο και γενικά πάμε μπροστά κτλ, κτλ...
Αλλά να ρωτήσω κάτι……….εγώ που έχω 4 τηλεοράσεις στο σπίτι μου που είναι απλές μπορείτε να μου πείτε τι θα της κάνω μετά το 2012? :twisted: :twisted: Θα πρέπει να δώσω 200ε :oups: για να πάρω αποκωδικοποιητές? Και γιατί να μη κάνουν ότι έκαναν με τα κλιματιστικά? :mm: Και μέχρι ποτέ εμείς θα πρέπει να αλλάζουμε σιγά σιγά όλες της συσκευές του σπιτιού μας???????? :mm: Και το οικονομικό << βάρος>> σε κάθε σπίτι το έχει σκεφτεί κανείς από όλους αυτούς? :judge: :judge: :judge:
Αν δεν χαλάσουν οι τηλεοράσεις σου μέχρι τότε, αυτοί που τώρα παίρνουν αποκωδικοποιητές, όταν θα αλλάξουν τηλεόραση, θα σου τους χαρίσουν μέσω του xariseto.gr :D :D :lol: :lol:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
mariamary
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7886
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009, 15:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Τοποθεσία: περαια θεσσαλονικης
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από mariamary » 21 Ιαν 2010, 11:11

polvar έγραψε:
mariamary έγραψε:Καλά τα λέτε όλοι, και καλά κάνει και η τεχνολογία που αλλάζει προς το καλύτερο και γενικά πάμε μπροστά κτλ, κτλ...
Αλλά να ρωτήσω κάτι……….εγώ που έχω 4 τηλεοράσεις στο σπίτι μου που είναι απλές μπορείτε να μου πείτε τι θα της κάνω μετά το 2012? :twisted: :twisted: Θα πρέπει να δώσω 200ε :oups: για να πάρω αποκωδικοποιητές? Και γιατί να μη κάνουν ότι έκαναν με τα κλιματιστικά? :mm: Και μέχρι ποτέ εμείς θα πρέπει να αλλάζουμε σιγά σιγά όλες της συσκευές του σπιτιού μας???????? :mm: Και το οικονομικό << βάρος>> σε κάθε σπίτι το έχει σκεφτεί κανείς από όλους αυτούς? :judge: :judge: :judge:
Αν δεν χαλάσουν οι τηλεοράσεις σου μέχρι τότε, αυτοί που τώρα παίρνουν αποκωδικοποιητές, όταν θα αλλάξουν τηλεόραση, θα σου τους χαρίσουν μέσω του xariseto.gr :D :D :lol: :lol:
σωστο και αυτο!!!!!!!
οτι σκεφτεσαι για μενα το ιδιο ευχομαι και εγω για σενα!!
Προτιμάτε τους φακελους ταχυδρομειου είναι πολύ οικονομικοί και χωρανε απίστευτα πράγματα μέσα!!!
ΕικόναΣΤΕΛΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ XARISETO.GR !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προσφορές προϊόντων και υπηρεσιών από καταστήματα/επιχειρήσεις”