Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές για προϊόντα και υπηρεσίες από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε οικονομικές προσφορές για προϊόντα από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε

-Να γράφετε σε ποιο κατάστημα ή αλυσίδα υπάρχει
-Διάρκεια (απο ../.../201. εως ../../201.
-Τιμή προσφοράς και τιμή πριν την προσφορά

Να γράφετε όταν είναι μια πολύ καλή προσφορά και όχι μια μικρή μείωση τιμής ΚΑΙ ΣΑΦΗ ΤΙΤΛΟ !
Δεν επιτρέπονται ψεύτικες, εικονικές, χωρίς έκπτωση προσφορές καθώς και από δίκτυα πυραμίδας και δίκτυα affiliate. Αντίθετα θα διαγράφεται χωρίς ενημέρωση.

Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να εκδίδονται όλες οι νόμιμες αποδείξεις. Δεν δεχόμαστε αγγελίες από την παραοικονομία
Τέλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 22 Ιαν 2010, 11:25

makis έγραψε:STR ANT10 MPEG-4 - Δέκτης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης
Multirama 19.90 €
Το είδα κι εγώ αλλά γράφει ότι δεν έχει τηλεχειριστήριο :oups: και διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από diamond_gr » 22 Ιαν 2010, 16:46

makis έγραψε:STR ANT10 MPEG-4 - Δέκτης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης
Multirama 19.90 €
Αυτό γράφει
Ενισχύστε το σήμα της τηλεόρασης σας και απολαύστε απίστευτα καθαρή εικόνα! Η STR ANT10 αποτελεί τον ιδανικό συνδυασμό με τον επίγειο ψηφιακό σας δεκτη MPEG4
Εγώ καταλαβαίνω ότι μπαίνει στον επίγειο ψηφιακό δέκτη (που έχεις ήδη) για να ενισχύσει το σήμα (έχει κάπου μετρητή που σου λέει πόσι ισχυρό είναι το σήμα). Δεν είναι αποσωδικοποιητής.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 22 Ιαν 2010, 18:44

Είναι ΚΕΡΑΙΑ, :oups: το γράφει ΚΑΘΑΡΑ αλλά δεν το είδαμε :oops: :wall: :wall: φαίνεται λόγω .... κεκτημένης ταχύτητας! :lol: :lol:
Αλλά μάλλον αλλάξανε την περιγραφή (ή εμένα έτσι μου φαίνεται;) :mm:

http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=060304
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από Othon » 23 Ιαν 2010, 03:53

Το γεγονός πως επιλέχθηκε το πρότυπο mpeg4 αντί του mpeg2 είναι το λιγότερο που θα πρέπει να μας ενοχλεί φίλοι και φίλες.
Κανείς δεν αναφέρθηκε στο ότι χιλιάδες αποκωδικοποιητές αυτομάτως καθίστανται άχρηστοι και ένας Θεός ξέρει που θα καταλήξουν (στον κάδο).
Και σαν να μην έφτανε αυτό, κανείς δεν κάνει λόγο για επιδότηση έστω και ποσοστιαία για αγορά καινούργιου αποκωδικοποιητή, με αποτέλεσμα να μην δίνεται
κανένα κίνητρο στον καταναλωτή να μπει στη διαδικασία να ανακυκλώσει.
Να μιλήσουμε λοιπόν για επιβάρυνση του περιβάλλοντος; Ε και; Θα ιδρώσει κανένα αυτάκι; Μπαααα...
Μήπως για το ότι εν μέσω οικονομικής κρίσης έρχεται ακόμα μία επιβάρυνση στον μέσο καταναλωτή; Ε και; Θα ιδρώσει κανένα αυτάκι; Μπαααα...
Βέβαια υπάρχει και η επιλογή του να βολευτείς με το υπάρχον σήμα μέχρι την οριστική μετάβαση, αλλά οι κάτοικοι Πολίχνης, Συκεών και προφανώς και άλλων περιοχών τι κάνουν;
Ακόμα και σε μένα που μένω περιοχή Φάληρο που υποτίθεται πως λαμβάνω σήμα απ' το Χορτιάτη ήδη εμφανίστηκαν οι πρώτες χιονοπτώσεις.
Εντάξει λοιπόν "κύριοι" της Digea, με πείσατε να αγοράσω καινούργια τηλεόραση, αλλά ταυτόχρονα με πείσατε να αγοράσω και δορυφορικό σύστημα, όχι τίποτα, αλλά να, ας αξιοποιήσω τουλάχιστον της δυνατότητες της νέας μου lcd τηλεόρασης γιατί η προχειρότητα και τα χάλια σας ακόμα και εν μέσω μετάβασης
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από makis » 23 Ιαν 2010, 03:57

Όντως , απλά αυτά είναι "παιχνίδια" για το χρήμα , γιατι αν και η Digea υπήρχε σαν εταιρία εδω και χρονια , τωρα πλακώθηκε στις διαφημίσεις και τόσο καιρό τίποτα στους καταναλωτές για να ξερουν τι θα αγοράσουν !

Ασε που τωρα και η ψηφιακή ερτ (4 καναλια) θα γίνουν και αυτα 4 , και θα ειναι εντελώς άχρηστη η δεκτες !

edit : φυσιολογικά η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (σχεδόν ολοι) "χάσανε" το tv μακεδονια που ειναι να μας βγαλουν και σε λιγες μερες (το xariseto.gr)!!
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από πελοπας » 23 Ιαν 2010, 04:10

Φίλε Όθωνα στο σχόλιο μου, άγγιξα το θέμα της κακοδιαχείρησης (οποιασδήποτε μορφής και να είναι, όπως οικονομική, περιβαλλοντική κ.λ.π.) και από τεχνικής απόψεως.
Αν διαβάσεις το σχόλιο μου θα καταλάβεις το παιχνίδι που παίχτηκε εις βάρος των Ελλήνων.
Αλλά τα θέλουν και οι Έλληνες! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39602
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από polvar » 23 Ιαν 2010, 11:16

Σωστές όλες οι παραπάνω παρατηρήσεις αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι:
1) Αναγκαστικά θα πηγαίναμε σε MPEG4 καθώς η συμπίεση είναι μεγαλύτερη, άρα στο ίδιο φάσμα συχνοτήτων ή χωράνε περισσότερα κανάλια ή χωράνε λιγότερα υψηλότερης όμως ευκρίνειας. Και καθώς οι νέες τηλεοράσεις έχουν ξεπεράσει κατά πολύ την ανάλυση των παλιότερων που λάμβαναν μόνο PAL (576-625 γραμμές) και έχουν φθάσει στο 1080 (high definition) με το MPEG2 δεν θα αξιοποιόταν η δυνατότητά τους αυτή. Τώρα γιατί από την αρχή δεν επέλεξε η ΕΡΤ MPEG4 είναι ένα ερώτημα, αλλά τότε νομίζω ή δεν υπήρχαν αποκωδικοποιητές MPEG4 ή ήταν πολύ ακριβοί (όπως προφανώς και οι αναμεταδότες). Επίσης οι τηλεοράσεις υψηλής ανάλυσης δεν υπήρχαν ή ήταν πανάκριβες και δεν τις αγόραζε κανείς. Έτσι η ΕΡΤ αποφάσισε να πάει στα φθηνά. Να όμως που τώρα αυτοί πρέπει να πεταχτούν, οπότε τι κερδίσαμε;
2) Επίσης αναγκαστικά θα πηγαίναμε σε ψηφιακή τηλεόραση καθώς:
α) η ποιότητα εικόνας είναι πολύ καλύτερη (όσοι είδαν ψηφιακό σήμα από το Φιλίππειο μπορούν να το επιβεβαιώσουν)
β) Χωράνε περισσότερα κανάλια στο φάσμα
γ) Χωράνε και άλλες υπηρεσίες (πχ πληροφορίες πολύ περισσότερες από το τωρινό TELETEXT)
δ) Όλα αυτά επιτυγχάνονται με πολύ μικρότερη ισχύ εκπομπής από τους αναμεταδότες οπότε υπάρχει κέρδος στην ενέργεια που καταναλώνεται και κέρδος στην ποσότητα ακτινοβολίας που πέφτει σε όσους διαμένουν κοντά σε αυτούς.
ε) Εξαιτίας της ποιότητας του σήματος, η λήψη καθαρής εικόνας μπορεί να γίνει πολύ εύκολα και με μικρές κεραίες του τύπου κουτιού που μπαίνει έξω από το παράθυρο (σαν αυτό που συζητάμε σε 4-6 topic πιο πάνω).
στ) Εξαιτίας της ψηφιακής μορφής του σήματος υπάρχουν πολλές δυνατότητες άμεσης επεξεργασίας (αντιγραφής κλπ) όπως για παράδειγμα αυτό που ανέφερε ο makis παραπάνω ότι υπάρχουν αποκωδικοποιητές με ενσωματωμένη θύρε USB για σύνδεση με σκληρό δίσκο και εγγραφή προγράμματος χωρίς την ανάγκη βίντεο DVD, κασσετών κλπ
Οπότε ας μην κατηγορούμε την ψηφιακή τηλεόραση γενικά, αλλά ας επικεντρωθούμε στον τρόπο με τον οποίο θα μπει στην ζωή μας, πράγμα αποκλειστικά ευθύνης των διαχειριστών των ΜΜΕ.
Τέλος να μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία προχωράει και μετά από μερικά χρόνια μπορεί να υπάρχει πιο υψηλής ανάλυσης τηλεόραση που το MPEG4 να μην αρκεί! :wall:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

haioka
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 23 Δεκ 2008, 16:51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από haioka » 23 Ιαν 2010, 13:27

kαλημερα σε ολους. μερικα σχολια θεωρητικα ασχετα με το θεμα ή μηπωσ οχι??:
1) εμεις εν τελει γιατι πληρωνουμε ερτ στο λογαριασμο τησ δεη? κ απο ποτε πρεπει να πληρωνουμε κ επι πλεον οτι θελουν οποτε τους καπνισει...

2) πωσ γινεται να αποφασιζουν να ενταχθουν στην κοινοτικη οδηγια σε αυτο το θεμα αμεσα ενω σε ΟΛΑ τα υπολοιπα πρεπει πρωτα να πεσουν τα προστιμα κ μετα να δουμε αν θα ενταχθουμε (τελωνεια αυτοκινητων κτλ, ιδιωτικα πανεπιστημια, χωματερεσ κ τοσα αλλα..)

3) αν ειναι δυνατον να μιλανε για ψηφιακο οταν στην ουσια ειναι ψηφιοποιημενο. κανεισ δε βρισκεται να τους τραβηξει το ''αυτι΄''??

4) κ αντε ολα αυτα. αν εξαιρεσεισ την ερτ λογω κρατικης εταιρειας τυπου ΔΕΚΟ ολοι οι υπολοιποι εκπεμπουν ως τι? αφου επι τησ ουσιας ειχαν παρει μια προσωρινη 2χρονων?? αδεια δοκιμαστικης εκπομπης πριν απο 20 χρονια!!!!! κ επι της ουσιας δε εχουν αδεια λειτουργιας σαν καναλια κ εκπομπης.. αρα στην πραγματικοτητα ειναι παρανομοι κ με τισ ευλογιεσ του κρατους!!! α ρε ρεμουλες...

5) κ που στο καλο ειναι αυτη η περιφημη ε.ε. να τραβηξει κανενα λουρι.....(εστω προστιμο μπασ κ αλλαξει κατι)

αυτα τα γραφω ως τρογη για σκεψη.. δε αξιζει να αναλωθουμε να τα αναλυσουμε κανεισ δε ειναι βλακας κ ολοι καταλαβαινουμε οποτε δε θα ασχοληθω εγω προσωπικα αλλο με το θεμα.. κρατηστε την συσκευη διαπεδαγωγησης κ προωθησης προιοντων που ονομαζεται τηλεοραση για την παρτη σας.. εγω θα συνεχισω να βλεπω καμια ταινιουλα στο dvd μεσω tv(να μου τα περνανε ολα απο κει οπωσ με τον ιουλιο βερν κ το 20.000 λευγεσ κατω απο τη θαλασσα που τον ελεγαν τρελο κ οτι ειναι αδυνατο να υπαρχει κατι που να πηγαινει κατω απο το νερο...) κ το ιντερνετ (για να εχω την ψευδαισθηση της ελευθεριαςκ τησ ελευθεριας επιλογων κτλ...)κ ζωη σε λογου τους...

αντε καλημερα μας κ περαστικα μας!

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από diamond_gr » 25 Ιαν 2010, 19:09

Παίδες, σήμερα μου ήρθε η παραγγελία μου από το ebay. Πήρα 2 USB (ένα για τον αδερφό μου). Μια χαρά παίζουν και το MPEG-4.
Κινέζικα με κόστος 13Ε (περίπου με την μεταφορά).
Το δοκίμασα σε win7 και δεν έκανε εγκατάσταση το remote control. Θα μου πει ο αδερφός μου αν παίζει το remote στα XP.
Επίσης είχε και driver για linux (που χρησιμοποιώ). Δεν κατάφερα να το κάνω ακόμα. Υπάρχουν αναφορές στο δίκτυο όμως και ελπίζω να δουλέψει.

Άβαταρ μέλους
boudas4622
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 00:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κ.Τουμπα Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Digea & δέκτη επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης

Δημοσίευση από boudas4622 » 25 Ιαν 2010, 22:09

diamond_gr έγραψε:Παίδες, σήμερα μου ήρθε η παραγγελία μου από το ebay. Πήρα 2 USB (ένα για τον αδερφό μου). Μια χαρά παίζουν και το MPEG-4.
Κινέζικα με κόστος 13Ε (περίπου με την μεταφορά).
Το δοκίμασα σε win7 και δεν έκανε εγκατάσταση το remote control. Θα μου πει ο αδερφός μου αν παίζει το remote στα XP.
Επίσης είχε και driver για linux (που χρησιμοποιώ). Δεν κατάφερα να το κάνω ακόμα. Υπάρχουν αναφορές στο δίκτυο όμως και ελπίζω να δουλέψει.
Αν θελεις βαλε ενα λινκ να δουμε τι ειναι.
Ειναι κατι τετοιο;
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... K:MEWAX:IT
Αν θελεις να νικησεις εναν Ελληνα
ποτε μην τον πολεμησεις μονος σου γιατι θα χασεις,
βαλε εναν αλλο Ελληνα διπλα και θα αλληλοσκοτωθουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προσφορές προϊόντων και υπηρεσιών από καταστήματα/επιχειρήσεις”