Τίμιο εμπόριο - χωρίς μεσάζοντες

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές για προϊόντα και υπηρεσίες από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε οικονομικές προσφορές για προϊόντα από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από τις ατομικές επιχειρήσεις που τυχόν έχετε

-Να γράφετε σε ποιο κατάστημα ή αλυσίδα υπάρχει
-Διάρκεια (απο ../.../201. εως ../../201.
-Τιμή προσφοράς και τιμή πριν την προσφορά

Να γράφετε όταν είναι μια πολύ καλή προσφορά και όχι μια μικρή μείωση τιμής ΚΑΙ ΣΑΦΗ ΤΙΤΛΟ !
Δεν επιτρέπονται ψεύτικες, εικονικές, χωρίς έκπτωση προσφορές καθώς και από δίκτυα πυραμίδας και δίκτυα affiliate. Αντίθετα θα διαγράφεται χωρίς ενημέρωση.

Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να εκδίδονται όλες οι νόμιμες αποδείξεις. Δεν δεχόμαστε αγγελίες από την παραοικονομία
Τέλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ
Απάντηση
socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Τίμιο εμπόριο - χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από socratisv » 19 Μαρ 2014, 13:26

Έχουν γίνει δημοφιλή τα τελευταία χρόνια.
Προσωπικά είμαι υπέρ του τίμιου εμπορίου (fair trade), και προτιμώ τέτοια προϊόντα εφόσον αποδεδειγμένα προέρχονται από τέτοια κανάλια διαφήμισης.
Είμαι λίγο επιφυλακτικός με τις διανομές γεωργικών προϊόντων χωρίς μεσάζοντες που πραγματοποιούνται στην ελληνική επικράτεια για διάφορους λόγους. Οι βασικοί είναι ότι 1) κανείς δεν εγγυάται για την ποιότητα των προϊόντων ούτε για το αν αυτά είναι αποτέλεσμα καταναγκαστικής εργασίας ή εκμετάλλευσης εργαζομένων (Θυμίζω τα περίφημα φραουλοχώρια της Μανωλάδας, τρανταχτό παράδειγμα), 2) έχω την αίσθηση ότι είναι συναλλαγές κάτω από τραπέζι, γιατί συχνά δεν δίνεται απόδειξη.
Τέτοια προϊόντα σε συμφέρουσες τιμές μπορείτε να βρείτε στα ΑΒ Βασιλόπουλος (Ταμπέλα Delhaize ή άλλη: καφές φίλτρου, ζάχαρη ακατέργαστη/σε κύβους, φρούτα/λαχανικά ορισμένες φορές, πιθανώς σοκολάτες)

Ταβέρνα με τίμιο φαγητό στα Πετράλωνα, Αθήνα: Το Περιβολάκι

Συνεταιρισμοί με προϊόντα τίμιου εμπορίου: Γνωρίζω δύο: Το Αλλότροπον στην Κόρινθο και το Συν_Αλλοις στο Θησείο (Πρώην Σπόρος, Εξάρχεια).
Υπάρχουν προϊόντα που συμφέρουν και άλλα που ειλικρινά είναι ακριβά. Από κει και πέρα, είναι στην κρίση του καθενός να ζυγίσει τα υπέρ (τίμια τιμή για τους παραγωγούς, ελάχιστοι μεσάζοντες), και τα κατά (ακριβότερη τιμή).

Σούπερ Μάρκετ αγροτών "χωρίς μεσάζοντες"
Μελλοντικά στον Άγιο Στέφανο Αττικής
Στην Ξάνθη

Σούπερ μάρκετ γενικά
ΑΠΑΞ & ΕΛΛΗΝΙΚΟ σε Μενίδι (Αττική), Σέρρες, Ηράκλειο, και άλλες πόλεις: Αλυσίδα με προϊόντα εμπορίου σε πιο συμφέρουσες τιμές απ' ότι τα γνωστά σουπερ μάρκετ.
Δεν είναι προϊόντα τίμιου εμπορίου, αλλά η αλυσίδα προσπαθεί να καταργήσει τα καπέλα των μεσαζόντων και διαθέτει οπορολαχανικά χωρίς μεσάζοντες:).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 26 Μαρ 2014, 19:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
eli5avet
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5737
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2012, 01:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τίμιο εμπόριο - χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από eli5avet » 19 Μαρ 2014, 13:49

Απο οτι ξερω εχει και ενα στην Αθηνα στο Ρεντη πανω στην Κηφισου κοντα στην Πειραιως που αγοραζεις και απο το ιντερνετ, δεν ξερω βεβαια ποσο συμφερει γιατι εχει και μεταφορικα αλλα αν πας απο εκει ειναι μεσα σαν σουπερ μαρκετ και εχει και πολυ οικονομικα και ακριβα οπως τα βιολογικα, μεγαλη ποικιλια, τις πανες απο εκει τις περνω τις νανυς με 6 ευρω το νο1 με 50 τεμ περιπου, εγω περνω τις 4+ με 8 ευρω και ειναι και ελληνικες, γενικα εχει ελληνικα μονο.


http://www.ebloko.gr
Δεν ευκαιρώ για μακρινες συναντησεις λογω παιδιου, επισης πολυ δυσκολο με ΕΛΤΑ γιατι κλεινουν τωρα λογω κορονοϊου στις 14.30 και δεν τα προλαβαινω ανοιχτα. (Μπορω ομως με άλλο τροπο). Εχω i-banking Πειραιως.

-Εχω περισσοτερα 'πηρε' απο 'εδωσε' λογω παραλαβης πολλων παιδικων-

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
** Εδώ οι συλλογές μου με τηλεκάρτες και πετρώματα **

Οφείλω 'ευχαριστώ' στο viewtopic.php?f=293&t=196305

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Τίμιο εμπόριο - χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από socratisv » 19 Μαρ 2014, 15:05

Το ζήτημα δεν είναι αν τα προϊόντα είναι ελληνικά ή όχι, αλλά αν είναι ποιοτικά, αν δεν υπάρχει αισχροκέρδεια, καταναγκαστική εργασία κοκ.
Από κει και πέρα, είναι δικαίωμα του καθενός να μποϋκοτάρει ή να προτιμήσει προϊόντα μίας χώρας για κάποιο λόγο (Προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ τα κινέζικα και τα ρουμάνικα, βουλγάρικα για κάποιους λόγους και προτιμώ σε γενικές γραμμές ευρωπαϊκά προϊόντα).
Δεν μου πάει η καρδιά πχ να αγοράσω τον τάδε τύπο καφέ, ζάχαρης ή το τάδε προϊόν όταν ξέρω πλέον πώς φτάνει στο καλάθι μου και τι συνέπειες έχει σε περιβάλλον, άγρια πανίδα και παραγωγούς.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τίμιο εμπόριο - χωρίς μεσάζοντες

Δημοσίευση από Elef » 19 Μαρ 2014, 16:55

Να προσθέσω και γω το καφενείο/μεζεδοπωλείο το Παγκάκι http://pagkaki.org/ στο Κουκάκι
όπου όπως γράφουν
"Προμηθευόμαστε όλους τους καφέδες, τη σοκολάτα, το κακάο, την κρέμα κακάο, τη μαύρη ζάχαρη, το τσάι σε φακελάκια και το μάτε από τον συνεταιρισμό Συν-Άλλοις."

Επίσης σε επίπεδο εργασίας λειτουργεί συλλογικά (κολεκτίβα εργασίας) χωρις σχέσεις αφεντικού-υπαλλήλων http://pagkaki.org/parousiasi

Έχω πάει, ωραίο μαγαζί, δεν είναι για Παρασκευή+Σαββατο βράδυ γιατί πάντα είναι γεμάτο :D αλλά τις υπόλοιπες μέρες και ώρες είναι μια χαρά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προσφορές προϊόντων και υπηρεσιών από καταστήματα/επιχειρήσεις”