[ΖΗΤΑΩ] πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
melany82_01
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
74 43
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2013, 23:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερμιόνης Αργολίδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Αθηνα , Ηλιουπολη
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Συμβουλες για τοποθετηση γρασιδι,ποιοτιτα τοπος αγορας ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από melany82_01 » 11 Ιαν 2014, 20:33

Χαιρεται!
Θα χρειαζομουνα καπιες συμβουλες.Θελουμε να βαλουμε γρασιδι στην αυλη μας.Το καλοκαιρι εχουμε πολυ κοκινκη σκονη μεσα στο σπιτι,λογο του μικρου που μπενο-βγενει.
Ειxε κανεις καλη η κακη εμπειρεια με ρολο η με σπορους μπορει να συμμεριστει;
Ενδιαφερομαι συγεκριμενα για να μαθω ποτε ειναι καλητερα να το κανει κανεις , καπια ονομασια στους σπορους, απο που θα ειναι καλητερα να τα προμηθευτουμε,τιμες. ,μπορουμε να το κανουμε μονοι μας.
Αν κανεις ξερει κατι απο αυτα και μπορει να μου στειλει μυνημα με ενα σταθερο η κινυτο κατα προτιμιση wind η q για να μπορεσω να επικοινονισω.
Ευχαριστω για το χρονο σας :thank:
Προτιμω συνενωηση τηλεφωνικη -εχω whats up, Q και σταθερο
ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ σε μελους που μπορουν να παραλαβουν απο Ηλιουπολη η Ακροπολη Μετρο
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ
ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ,ΠΕΙΡΑΙΟΣ, EUROBANK, EMBORIKI,PAYPAL




Άβαταρ μέλους
abundance
Banned member !!
Banned member !!
46 69
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 20 Δεκ 2012, 21:01
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβουλες για τοποθετηση γρασιδι,ποιοτιτα τοπος αγορας Α

Δημοσίευση από abundance » 12 Ιαν 2014, 01:57

Καλησπερα.Θα σας στειλω μια ιστοσελιδα που παλια συνεργαζομουνα μαζι τους ως διακοσμητρια.Εχουν τα παντα που αφορουν το γκαζον ειτε σε σπορους ειτε σε χλοοταπητα και γενικα οτι αφορα τον κηπο.
Αριστα προιοντα κ βοηθεια σε οτι χρειαστητε.
Αν κατι επιπλεον με ρωτατε.
http://bestgarden.gr/shop/index.php?dis ... ory_id=207

Ενα χαρουμενο ξημερωμα.
Ευχαριστω
Και θελω να ενημερωσω επι την ευκαιρια οτι δεν ζηταω καποια επιπλεον πραγματα γιατι ειμαι ζητουλας καταναλωτης.
Τα χρειαζομαι επειδη δεν μπορω να τα αγορασω.
Ευχαριστω πολυ


Καποιες φορές στέλνω με δικά μου έξοδα..Παρακαλω με ενδιαφερει οι συναλλαγες να γινονται μεσω εθνικης τραπεζας...εχω e-banking

''Μην απελπίζεις άνθρωπο με τη δική σου γνώση, γιατί δεν ξέρει ο Θεός τι έχει να σου δώσει...''

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Δημοσίευση από Euphoria9 » 28 Μαρ 2016, 09:12

Μετακομίζουμε και θα εχουμε ενα μικρο κηπακο, περίπου 40 τετραγωνικα μετρα. Τωρα εκει είναι χωματά και λασπες :z Εγώ ονειρεύομαι για γκαζον.. Έχω δύο μικρα παιδια και μεγαλοσωμο κουταβι οποτε πιστευω οτι με σπορους δεν γινεται, η καλυτερη λυση είναι το ετοιμο γκαζον - χλοοτάπητας
Πηγα στο φυτοπωλειο και μου ειπε οτι ειναι 6 ευρω το μετρο. Επισης μου ειπε οτι ειναι αρκετά περιπλοκο να το κανω μονη μου οποτε με τοποθετηση παει 11 ευρω το μετρο, δηλαδη 440 ευρω!! :- :- Είναι παρα πολυ πιστευω.. η ίσως όχι? Μηπως καποιος ξερει που μπορω να τα βρω πιο φθηνά? :{
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7050
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Δημοσίευση από lamprinavrt » 28 Μαρ 2016, 10:04

Καλημερα σας και καλη βδομαδα .
Τυγχανει να εχω ασχοληθει στο παρελθον σε μια πρακτικη μου και δυστυχως πρέπει να σας ενημερωσω οτι είναι και φθηνή η τιμή που σας εδωσε ...εχουν πέσει οι τιμές λόγω κρίσης .....
Αν μιλαμε για μια καλη ποιότητα βέβαια που δεν θα κιτρινισει στον επομενο μηνα και θα ειναι ανθεκτικη σε χρηση απο παιδια ....
Παρακατω σας παραθετω ορισμένες αξιόπιστες εταιρείες που σας καλύπτουν και την συντήρηση του που είναι για μένα το κυριότερο κομμάτι σε ένα χλοοτάπητα (π.χ. χαλαέι ενα κομμάτι -ερχονται το αντικαθιστουν αμεσα ,κιτριναδα ,αδειασμα-κενο κλπ) .

http://www.hellasod.gr/
http://www.alphasod.gr/
http://www.eurogazon.gr/xlootapitas.html
http://www.farmasod.gr/
http://fastgrass.gr/turf.html

Κατα την προσωπική μου γνώμη θα επελεγα καποια επωνυμη εταιρεια και όχι ενα τυχαιο φυτώριο ...γιατι εξειδικεύονται και σας προσφέρουν εγγυηση .

Σε δευτερη φάση εγω προσωπικά θα φυτευα .....και συγκεκριμένα διχόνδρα ή μια ενισχυμένη φεστουκα .Το γκαζον γενικά αναπτύσσεται γρηγορα και με μια ελαφρια λίπανση αποδιδει πολυ καλα .Ενδεικτικα σας δινω μια σελιδα με τιμές ,εσεις θα κάνετε την έρευνα αγορας σας και εδω ειμαστε για να το ξανασυζητήσουμε .....
Υγ Ενα κουτι σπόρους 1 κιλό σας καλύπτει για το χώρο σας και αποδίδει μια χαρά ....Επίσης υπολογίστε λίπασμα και ένα μικρό χλοοκοπτικό .Α!Και ενα διανεμητη που θα προσαρμόσετε στο λάστιχο σας για να ποτίζετε σε σύστημα βροχης ...

http://agrogen.gr/el/e-shop/sporoi/sporoi-gkazon
http://www.valentine.gr/seeds201.php
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Δημοσίευση από Euphoria9 » 28 Μαρ 2016, 10:36

lamprinavrt, σας ευχαριστω παρα πολυ!
μηπως θα προσπαθήσω με τους σπορους πρωτα.. εχω καθαρισει το κηπο, αλλα δεν ξερω αν γινεται να βγαλω ολες τις ριζες :z μηπως χρειαζεται καποιο φαρμακο?
μετα κανουμε το φρεζάρισμα, αυτοματο ποτισμα, ριχνουμε τους σπορους, λιπασμα, καλυπτουμε με χωμα και περιμενουμε? αν θα ριξω 2 κιλα σπορους, δεν θα ειναι χειροτερα? :}
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7050
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Δημοσίευση από lamprinavrt » 28 Μαρ 2016, 11:11

Σας παραθετω ενα παρα πολυ ωραιο αρθρο για να τα παρετε βημα βημα ολα....
http://www.kipologio.gr/%CE%BA%CE%B7%CF ... %BB%CE%BF/

Επισης σας συμπληρώνω κάποιες προσωπικές μου συμβουλές .....που ίσως ενισχύσουν την προσπάθεια σας .....
Λοιπον .....αρχικα πρέπει να δούμε τι έχουμε ,δηλαδη τι χωμα έχουμε ως συσταση (βαρυ,ελαφρυ κα )και τι ποιοτητας (φτωχο ,πλουσιο σε οργανικα στοιχεία κα)...
για να δουμε αν πρεπει να το ενισχύσουμε ....
τη θεση του κηπου ....αν ειναι επιπεδο,σε κλίση ....βλεπεται απο ηλιο και αν ναι πολλές ωρες ,κοντα σε θαλασσα ....με ανεμους ...αυτα για διαλεξετε σπορο τα αναφερω σε σχεση και με τη χρηση θα κανετε (σκληρή ....πατημα συνεχεια ...καλλωπιστικη κα...)
Και πειτε οτι καταληξαμε στο σπορο ....και ξερουμε κι τι χωμα εχουμε ....
Πρεπει να κανουμε ενα πολυ καλο καθαρισμα ....απο ριζες -αγριοχορτα ...πετρες-χαλικια και ακολουθει ενα πολυ καλο ....μα πολυ καλο φρεζαρισμα απο αντρα κατα προτιμηση ...η φρεζα θελει μπρατσα .....και αντοχες .Αφου το φρεζαρουμε καλα και το αφησουμε να αναπνευσει για 1-2 μερες καλο ειναι να ενισχύσουμε ετσι και αλλιως (και καλο χωμα να εχουμε ...)με τυρφη και περλιτη για καλυτερη αποστραγγιση .Δηλαδη κανουμε ενα βουνο στη μεση του κηπου απο 100λιτρα τυρφης(περιπου 1,5-2 ευρω /10λτ) και αλλα τοσα περλιτη(μεχρι 100λτ/10ευρω) και ίσως και λίγη άμμο (εξαρταται που είστε ),ανακατευουμε και σαν ακτινες ηλιου το ανοιγουμε και το απλωνουμε ομοιομορφα στο χωρο μας ...με μια τσουγκρανα αναποδα το ισιωνουμε και εχουμε ενα ετοιμο υποστρωμα να δεχθελι το σπορο ....Χωριζουμε νοητα το χωρο σε σκακιερα και προσπαθουμε να σπειρουμε ισοποσοτητες σπορου στο κηπο μας ...(μη βγει αλου πιο πυκνο...αλλου αραιο) ....και τελος ποτιζω καλα με συστημα βροχης (πολυ βασικο για να μην σαπισει ο σπορος) . Επισης ενισχυω με ενα ελαφρυ λίπασμα την επόμενη μέρα αλά παλαιά δηλαδη το βαζω στην ποδια μου και το σκορπαω πεταχτα ,ξαναποτιζω να κατσει και φροντίζω τις επομενες μερες να ποτίζω ωστε το χωμα να ειναι υγρο αλλα οχι να λιμνάζει .
Διαβαστε και το επισυναπτομενο αρθρο και καλη επιτυχια ....
Στη διαθεση σας ....


Υγ . Τωρα είδα την ερωτηση σας ...καλο ειναι να κινουμαστε στο + &- 10% της ποσοτητας σπόρου ...γιατι με 2 κιλα σπόρου θα πνιγει ο χωρος και θα θελει συνεχεια κούρεμα αλλα και δεν θα αναπνεει καλα ο χλοοταπητας (θα πνιγονται οι ριζες λογω πυκνοτητας .....).Αρα μεχρι και 1.200γρ ειναι αρκετο πιστευω .
Υγ2 . Το αυτοματο ειναι ενα μεγάλο έξοδο ...εκτος αν λειπετε πολυ καιρο ....ενξας διανεμητης στοιχιζει μεχρι 10 ευρω και εχετε το αποτελεσμα που θελετε..
Υγ 3 Το αν ειναι ''αρρωστο'' το χωμα πριν δεν το ξέρω και πρεπει ισως να πατε ενα δειγμα σε γεωπονο πριν μπειτε στη διαδικασια φυτευσης ....εαν οχι στην πορεία και αφου εχει φυτρωσει μπορειτε να ψεκασετε ενα ζιζανιοκτονο (βιολογικο θα προτεινα αφου εχετε ζωακι) για φυτοπροστασια λογω ανοιξης ....
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: πληροφορίες για το ετοιμο γκαζον

Δημοσίευση από vayia81 » 28 Μαρ 2016, 16:26

Πωπω πως τα ξέρεις ολα τόσο καλά!!!
Μπράβο σου!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζητήσεις προϊόντων και υπηρεσιών”