Παρουσίαση στην Digital Expo

Εδω θα βρείτε Ρεπορτάζ και Άρθρα για το Xariseto.Gr
Μπορείτε να γράψετε και κάποιο που θα βρείτε εσείς !
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1243
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Παρουσίαση στην Digital Expo

Δημοσίευση από zakmackraken » 24 Σεπ 2017, 13:14

Καλημέρα σας

Στις 30/09/2017 έως και 01/10/2017 δηλαδή το επόμενο ΣΚ θα πραγματοποιηθεί η Digital Expo και διοργανώνεται από την ομάδα του Gamespace.gr. Προσοχή: Έχει είσοδο 4 Ευρώ και για τις 2 ημέρες.

Θα είμαι ένας από τους ομηλιτές στα πλάισια των σεμηναρίων που θα πραγματοποιηθούν παράλληλα με άλλες δραστηριότητες στην έκθεση το Σάββατο 30/09/2017 και ώρα 13:00-13:30.

Στην παρουσίαση μου θα θίξω το θέμα της αναπαλαίωσης, επαναχρησιμοποιήσης και προσφοράς Η/Υ, πως θα βοηθήσουμε στην σμίκρυνση του "ψηφιακού χάσματος" και πως μέσα από τις δράσεις αλληλεγγύης θα βοηθήσουμε την τεχνολογική ενσυναίσθηση με την χρήση πλατφόρμας όπως το xariseto.gr.

Παρακάτω ακολουθεί η agenda.

Τίτλος:

Do you have IT hardware? Be a salvager, be a recycler, be a savior

Abstract:

Έχετε παλαιό IT hardware και εξοπλισμό; Θα σας παρουσiάσουμε πρακτικές λύσεις ώστε να μπορέσετε να προσφέρετε κοινωνικό έργο, να ελαττώσετε το "ψηφιακό χάσμα" μέσω του xariseto.gr, να μάθετε περισσότερα για το υλικό σας μέσω του salvaging/assembling και ταυτόχρονα να κάνετε ανακύκλωση.

Agenda:
  • Intro- Ποιός είμαι και γιατί αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτή την δράση.
  • Διαθέσημες πλατφόρμες στο διαδύκτιο (xariseto.gr, desmos.ord, thelab.gr, avclub.gr, retromaniax.gr, retrocomputers.gr, hackerspace.gr)
  • Περιήγηση στο xariseto.gr, περιγραφή διαδικασίας, live παράδειγμα αγγελίας χαρίσματος.
  • Περιγραφή της διαδικασίας "ανάστασης" ενός παλαιού PC (αποσυναρμολόγηση, πλήση, συναρμολόγηση, συλλογή εξαρτημάτων, εγκατάσταση λογισμικού).
  • Πως συλλέγουμε hardware (συγγενείς, φίλοι, από άλλα μέλη, από την δουλειά).
  • Ποιά είναι η κατάσταση στην Ελλάδα όσον αφορά τις επιχειρίσης και τον παλαιό εξοπλισμό. Τα χαμένα χρήματα από εκπαιδεύσεις κοινωνικών ομάδων. Η απουσία τεχνολογικής ενσυνάισθησης.
  • Outro- What's in for you τελικά
Διάρκεια:
30-35 λεπτά.

Έχω πάρει έγκριση από makis.


Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1243
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Παρουσίαση στην Digital Expo

Δημοσίευση από zakmackraken » 04 Οκτ 2017, 13:19

Παρακάτω ακολουθεί η παρουσίαση από την Digital Expo, ελπίζω το περιεχόμενο της παρουσίασης να ήταν αντάξιο των προσδοκιών του xariseto.gr.
Έαν σας άρεσε κάντε subscribe, like και το καμπανάκι δεξία για να σας έρχονται ειδοποιήσεις σε περίπτωση που ανεβάσω κάποιο νέο βίντεο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Είπαν για εμάς”