ΝΕΑ: Παρουσίαση στην Εφημερίδα "ΤΟ ΚΕΝΤΡΙ"

Εδω θα βρείτε Ρεπορτάζ και Άρθρα για το Xariseto.Gr
Μπορείτε να γράψετε και κάποιο που θα βρείτε εσείς !
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

ΝΕΑ: Παρουσίαση στην Εφημερίδα "ΤΟ ΚΕΝΤΡΙ"

Δημοσίευση από makis » 18 Ιαν 2011, 02:07

Προϊόντα και υπηρεσίες...χωρίς ευρώ
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Το χαριστικό παζάρι του «xariseto.gr», που διοργανώνεται κάθε Μάιο,
αποτελεί την έμπρακτη κίνηση του «ανταλλάσουμε χωρίς λεφτά».

της Κατερίνας Νικολακούλη

«Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι’ άλλους κοστίζουν μια ζωή», λέει ένα γνωστό τραγούδι, που αποδεικνύεται προφητικό για τις δύσκολες εποχές που ζούμε. Την θέση των χριστιανικών εράνων και των φθηνών παζαριών παίρνουν τώρα οι διαδικτυακοί τόποι που προσφέρουν δωρεάν προϊόντα και υπηρεσίες…χωρίς, ούτε ένα, ευρώ! Εκεί μπορεί να βρει κανείς από μια πιπίλα για το παιδί του, μέχρι και δωρεάν υπηρεσίες σιδερώματος!

Μην το πετάς…χάρισέ το!
«Αναλαμβάνω το σιδέρωμα ρούχων στο δικό μου χώρο (κοστολογημένο ως 10 ευρώ το πλυντήριο των 5 κιλών και 12 ευρώ των 7 κιλών), με μόνη προϋπόθεση η παράδοση και η παραλαβή να γίνει από την οικία μου στην Πολίχνη. Σε αντάλλαγμα ζήτω προϊόντα σουπερ μάρκετ αντίστοιχης άξιας (λάδι, ζάχαρη, χαρτί υγείας/κουζίνας, μακαρόνια, απορρυπαντικά)». Αυτή είναι η αγγελία της Ιωάννας , μέλους του «xariseto.gr», ενός διαδικτυακού τόπου, όπου μπορεί ο χρήστης να χαρίζει ή να ανταλλάξει προϊόντα και υπηρεσίες.
Η Ιωάννα είναι μια 24χρονη μητέρα ενός βρέφους, η οποία εργάζεται σε βιοτεχνία ρούχων και αναγκάζεται να συντηρήσει η ίδια την οικογένειά της.
Όπως λέει στο «Κ», «από το σάιτ κατάφερα να βρω όλα τα πράγματα που χρειαζόμουν για να μεγαλώσω το μωρό μου, ενώ αν δεν υπήρχε το διαδίκτυο δεν θα είχα πολλά από τα αγαθά που έχω σήμερα στο σπίτι μου».
Ο Παύλος , είναι μέλος του σάιτ εδώ και 20 μήνες και αφορμή στάθηκε η μετακόμιση που έκανε και σκέφτηκε να χαρίσει τα περιττά αντικείμενα, προκειμένου να τα πετάξει στα σκουπίδια. Έχει χαρίσει δεκάδες ρούχα και αντικείμενα, ενώ έχει παραλάβει ακόμη και μια παλιά βιβλιοθήκη.
«Κάτι που το θεωρείς άχρηστο, οι άλλοι το εκτιμούν πάρα πολλοί», λέει ο 29χρονος ιδιωτικός υπάλληλος, ο οποίος θυμάται με μεγάλη συγκίνηση την περίπτωση ενός μικρού παιδιού που ανταποκρίθηκε για να παραλλάβει μια παλιά σχολική τσάντα.
Η ιστοσελίδα «xariseto.gr» αριθμεί σήμερα 30.000 αγγελίες και 21.500 μέλη από την Ελλάδα, τη Γερμανία, την Αγγλία και την Κύπρο. Σύμφωνα με τον διαχειριστή του, κ. Πρόδρομο Προδρόμου, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, στις προτιμήσεις των μελών παραμένουν τα ρούχα, τα παιδικά είδη και οι ηλεκτρικές συσκευές, ενώ κατά καιρούς δημοσιεύονται και πολύ παράξενες αγγελίες, «όπως βοήθεια μελέτης για εξεταστική φοιτητή, ακόμη και…βίσμα για στρατό», θυμάται ο ίδιος.


Το ρεπορτάζ δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Το Κεντρί", στο φύλλο της Κυριακής 16 Ιανουαρίου 2011.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Απάντηση

Επιστροφή στο “Είπαν για εμάς”