Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cantslowdown
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 18:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από cantslowdown » 04 Ιαν 2013, 17:56

Γεια χαρά, παιδιά.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο φόρουμ που να σχετίζεται με την ενοίκιαση κι ό,τι έχει να κάνει μ' αυτήν,
γι' αυτό είπα να ρωτήσω εδώ κάποια πράγματα, όλο και κάποιος θα γνωρίζει κάτι!

Ήρθα μόνιμα στην Ελλάδα (Αθήνα) για σπουδές από το εξωτερικό (Γερμανία) και νοίκιασα ένα σπίτι
2άρι, 47τμ, με έναν κολλητό μου για συγκατοίκηση. Υπογράψαμε ένα απ' τα απλά συνηθισμένα συμβό-
λαια που βρίσκεις σε κάθε περίπτερο.
Ως τώρα πληρώναμε το νοίκιο τέλη του μήνα, κάθε φορά για τον επόμενο (π.χ. στις 30/11/2012
για τον 12/2012) και μάλιστα επειδή η ιδιοκτήτρια είναι μεγάλη σε ηλικία και την βοηθάει ο γιός
της με τα νοίκια κλπ, πηγαίναμε απ' το σπίτι της όπου ερχόταν και ο γιός της και το πληρώναμε.
Με τις σπουδές, δουλειές, το ένα, το άλλο, πλέον ΔΕΝ έχουμε χρόνο να κανονίζουμε κάθε τέλος
του μήνα ένα τέτοιο meeting, οπότε την τελευταία φορά που πληρώσαμε το νοίκι για τον Δεκέμβρη
το '12, ζήτησα απ' εδώ και πέρα η πληρωμή να γίνεται μέσω τραπέζης.
Ο γιός της συμφώνησε και μου είπε να περιμένω μήνυμα με στοιχεία κάποιου λογαριασμού που θα
στέλνουμε τα χρήματα. Μετά από κάποιες μέρες, επικοινώνησα (μέσω μηνυμάτων, γιατί συνήθως
είναι απασχολημένος και δεν μπορεί να απαντήσει στις κλήσεις) υπενθυμίζοντάς του να μου στείλει
τα στοιχεία. Αυτό έγινε κάμποσες φορές, χωρίς απάντηση απ' αυτόν.
Στο τελευταίο μήνυμα, παρεμπιπτόντως, του ζήτησα -αν δυνατόν- να πληρώσω το νοίκι του Ιανου-
άριου στις 15/01/ και μετά στις 30/01/ κανονικά το νοίκι για τον Φεβρουάριο. Πάλι δεν έλαβα
απάντηση.
Σήμερα επικοινωνεί με τον συγκάτοικό μου, με υφάκι «Πού είστε τόσον καιρό; Πότε θα περάσετε
από την μητέρα να δώσετε το ενοίκιο; Μπλα μπλα μπλα.» Του τηλεφωνώ και πάλι δεν το σηκώνει,
μου στέλνει μήνυμα, στο οποίο λέει ότι θα μας περιμένει αύριο στης μητέρας του. Του είπα πως
είχαμε κανονίσει πως απ' εδώ και πέρα θα πληρώνουμε μέσω τραπέζης. Μου λέει πως καταλαβαίνει
πως το προτιμάμε, αλλά δεν μπορεί η μητέρα του να τρέχει στις τράπεζες να βγάζει τα λεφτά και
πως ούτε ο ίδιος μπορεί να τρέχει για μας.
Στο συμβόλαιο λέει πως μπορούμε να πληρώσουμε είτε από κοντά είτε μέσω τραπέζης. ΔΕΝ γράφει
πως συμφωνήσαμε σε κάτι.

Είμαι υποχρεωμένος να τρέχω από το σπίτι της μάνας του κάθε φορά που είναι να πληρώσω το
νοίκιο; Απ' την στιγμή που έχω την δυνατότητα να το πληρώσω μέσω τραπέζης και θέλω και να το
κάνω, δεν είναι δικαίωμά μου; Δεν είναι πως αρνούμαι να το πληρώσω (ασχέτως του ότι το καθυ-
στερώ αυτό τον μήνα), απλά δεν έχω τον γα..μένο χρόνο να τρέχω δέκα ώρες στην άλλη μεριά της
Αθήνας για να το πληρώσω.


Εσείς τι λέτε; :{

Άβαταρ μέλους
mikem1st
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
58 32
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: 07 Δεκ 2012, 14:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από mikem1st » 04 Ιαν 2013, 18:07

χαλαρά μπορεις να το πληρώνεις στην τράπεζα και να κοιτάξεις να βαζεις το ενοικιο σε λογαριασμό με τα στοιχειά αυτού που αναγράφεται στο συμβόλαιο σου(της μανας του δλδη από οσο κατάλαβα) με την ένδειξη "ενοικιο".
Ελπίζω μεχρι τώρα να επαιρνες απόδειξη ώστε να μη σου πουνε πως δεν ησουμα οκ στις πληρωμες σου!
Ας βγαλει ο κυριος ή η μαμά του καρτα να κανουν αναληψη σε 1 λεπτο,παρά να κανεις εσύ ταξιδι κάθε φορά!

Άβαταρ μέλους
cantslowdown
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 18:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από cantslowdown » 04 Ιαν 2013, 18:25

mikem1st έγραψε:χαλαρά μπορεις να το πληρώνεις στην τράπεζα και να κοιτάξεις να βαζεις το ενοικιο σε λογαριασμό με τα στοιχειά αυτού που αναγράφεται στο συμβόλαιο σου(της μανας του δλδη από οσο κατάλαβα) με την ένδειξη "ενοικιο".
Ελπίζω μεχρι τώρα να επαιρνες απόδειξη ώστε να μη σου πουνε πως δεν ησουμα οκ στις πληρωμες σου!
Ας βγαλει ο κυριος ή η μαμά του καρτα να κανουν αναληψη σε 1 λεπτο,παρά να κανεις εσύ ταξιδι κάθε φορά!
Ε μα! Και ναι, παίρναμε αποδείξεις κανονικά ως τώρα.
Update: Επειδή δεν σήκωνε το τηλ. όταν έπαιρνα εγώ, του τηλεφώνησε ο συγκάτοικός μου και το σήκωσε.
Άρχισε να του λέει διάφορα, πως και καλά συμφωνήσαμε άλλα και μα..κίες. Μόλις του ανέφερε κάτι για
τον σύλλογο προστασίας ενοικιαστών, το βούλωσε και είπε πως δεν υπάρχει θέμα στο να κάνει μιαν εξαίρεση
και να τα πληρώσουμε στις 15 αυτό τον μήνα. Φώναζαν και οι δυο απ' ό,τι κατάλαβα και του είπε και να
πληρώσουμε μαζί με το νοίκι και τις 15 μέρες καθυστέρησης ή κάτι τέτοιο.
Τι εννοεί; Αφού το νοίκι που θα πληρωθεί στις 15 Ιαν. θα είναι ΓΙΑ τον Ιανουάριο :z
Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πληρώσουμε τίποτα λόγω καθυστέρησης;

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από chipakos » 04 Ιαν 2013, 18:37

Οχι μόνο δεν πρέπει να πληρώσεται κάτι για την καθυστέρηση δεν αλλά πρέπει να σε ενημερώσω ότι αν το ανοίκιο είναι τσιμπημένο προς τα επάνω μήπως πρέπει να συζητήσεται για κάποια μείωση του ενοικίου. Με τα χαράτσια τα έχεται βρεί?? Υπάρχει ένα θεματάκι νομίζω. Πως θα βρεις τα ανάλογα στοιχεία που χρειάζονται για κατάθεση στην τράπεζα??

Άβαταρ μέλους
mikem1st
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
58 32
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: 07 Δεκ 2012, 14:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από mikem1st » 04 Ιαν 2013, 18:45

Παρτε τον αριθμό λογαριασμου,βάλτε τα λεφτα του τρεχοντος μηνός και τελος..
οι 15 μερες ειναι μεσα στο μηνα που θα πληρωσετε..δεν καταλαβα ,γιατι να πληρωσετε κατι παραπανω??
Αφου εχετε συμφωνησει να πληρωνεται στο τελος του μηνα( αν και συνηθως παει αρχες του τρεχοντος μηνος ή αναλογα με την ημερομηνια που μπηκατε στο σπιτι) στο τελος Ιανουαριου ξαναπληρωνεται όλο το ποσο για τον φεβρουάριο.
Δειτε και το συμβολαιο σας ποτε ληγει, αν και γενικα εσεις εχετε το πανω χερι σε σχεση με τον ιδιοκτητη.
Να γραφετε στην καταθεση καθε φορα "ενοικιο Ιανουαριου, Φεβρουαριου " κτλ κτλ..

Ο chipakos εχει δικιο, ειναι τοσο καλο το ενοικιο και το σπιτι ,που πρεπει να κανει και τον μαγκα ο κυριος?

Άβαταρ μέλους
cantslowdown
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 18:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από cantslowdown » 04 Ιαν 2013, 19:05

chipakos έγραψε:Οχι μόνο δεν πρέπει να πληρώσεται κάτι για την καθυστέρηση δεν αλλά πρέπει να σε ενημερώσω ότι αν το ανοίκιο είναι τσιμπημένο προς τα επάνω μήπως πρέπει να συζητήσεται για κάποια μείωση του ενοικίου. Με τα χαράτσια τα έχεται βρεί?? Υπάρχει ένα θεματάκι νομίζω. Πως θα βρεις τα ανάλογα στοιχεία που χρειάζονται για κατάθεση στην τράπεζα??
Όχι, όχι, ευτυχώς το ενοίκιο είναι μια χαρά για τον χώρο. Δεν θα ζη-
τούσα μείωση με τίποτα, άλλωστε πάει και :2 διότι είμαστε 2 άτομα.

Με τα χαράτσια κανονίσαμε ότι θα πληρώνουμε κανονικά το χαράτσι
μαζί με το ρεύμα, και το ποσό αυτό θα αφερείται από το επόμενο
ενοίκιο.

Κάτι άλλα, όμως, που έγιναν στο παρελθόν με βάζουν σε σκέψη.
Επειδή άργισαν να μας δώσουν τα συμβόλαια «έτοιμα» με υπο-
γραφή της μητέρας του κλπ. Δεν μπορούσαμε να πάμε ν' αλλάξουμε
το όνομα στη ΔΕΗ όταν μπήκαμε στο σπίτι. Οι λογαριασμοί ήταν
όλοι ΕΝΑΝΤΙ ως τότε και ο εκκαθαριστικός έγινε όταν άλλαξα το όνομα,
ο οποίος ήταν για το διάστημα 04/2012 έως 11/2012 (εμείς μπήκαμε
αρχές 09/2012). Έτσι δεν ξέρω με σιγουριά αν η χρέωση ήταν όντως
για το διάστημα των τριών μηνών που βρισκόμασταν εμείς στο σπίτι
ή αν υπήρχε και από πριν κάποια χρέωση. Αλλά είπα τέλος πάντων,
μια που μας έκανε την χάρη να μας πληρώσει χρώματα και εργαλεία
για βάψιμο :P

Όπως και να 'χει, μου φτάνει που γνωρίζω ότι δεν πρέπει να τρέχω
ως το σπίτι της κυράς Θ. κάθε φορά και μπορώ να τα στέλνω μέσω
τραπέζης.


mikem1st έγραψε:Παρτε τον αριθμό λογαριασμου,βάλτε τα λεφτα του τρεχοντος μηνός και τελος..
οι 15 μερες ειναι μεσα στο μηνα που θα πληρωσετε..δεν καταλαβα ,γιατι να πληρωσετε κατι παραπανω??
Αφου εχετε συμφωνησει να πληρωνεται στο τελος του μηνα( αν και συνηθως παει αρχες του τρεχοντος μηνος ή αναλογα με την ημερομηνια που μπηκατε στο σπιτι) στο τελος Ιανουαριου ξαναπληρωνεται όλο το ποσο για τον φεβρουάριο.
Δειτε και το συμβολαιο σας ποτε ληγει, αν και γενικα εσεις εχετε το πανω χερι σε σχεση με τον ιδιοκτητη.
Να γραφετε στην καταθεση καθε φορα "ενοικιο Ιανουαριου, Φεβρουαριου " κτλ κτλ..

Ο chipakos εχει δικιο, ειναι τοσο καλο το ενοικιο και το σπιτι ,που πρεπει να κανει και τον μαγκα ο κυριος?
Μα και γω γι' αυτό παραξενεύτηκα. Ακριβώς αυτό του 'παμε, στις 15/01/ τον Ιανουάριο και στις 01/02/ τον Φλεβάρη.
Και ναι, είμαστε στα 190 για 45/47τμ (αν και δεν τα 'χω μετρήσει ακόμη για την ακρίβεια, ίσως θα 'πρεπε, πέρα απ'
την πλάκα), κουζίνα, δύο δωμάτια, χωλ, μπάνιο, μπαλκόνι δεν έχει. Τώρα, εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα για το
συγκεκριμένο σπίτι, από την άλλη είναι αρκετά παλιό και δεν φαίνεται να 'χει γίνει ποτέ κάποια ανακαίνιση, πέρα
απ' τις πρίζες και τον θερμοσίφωνα. Δεν ξέρω και πολλά σχετικά με το θέμα, για να ξέρω αν δίνουμε πολλά ή λίγα,
αλλά σ' όσους αναφέρουμε το ποσό, γελάνε νομίζοντας πως κάνουμε πλάκα.
Αλλά στο κάτω-κάτω, δεν του ζητήσαμε εμείς κάποια τιμή. Μας είπε πόσα θέλει, το είδαμε, άρεσε, το πήραμε.
Επειδή πληρώνουμε λίγα, δηλαδή, μπορεί να μας κάνει ό,τι θέλει; :roll:

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από salepi » 04 Ιαν 2013, 20:06

Δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται, αλλά αν χρωστάς λεφτά σε κάποιον και για οποιοδήποτε λόγω αυτός αρνηθεί ή με άλλες προφάσεις δε μπορέσει να τα πάρει, μπορείς να πας στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων και να τα καταθέσεις στο όνομά του. Αυτό σημαίνει ότι τα δίνεις στο κράτος και αν θέλει μπορεί να πάει να τα παρει από κει. Αυτό σε προφυλάσσει από τυχόν μελλοντικούς ισχυρισμούς του ιδιοκτήτη ότι τον δεν έχεις πληρώσει και μια αντίστοιχη κατηγορία του δεν θα ευσταθεί σε κανένα δικαστήριο. Δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνονται τα διαδικαστικά, γκουγκλαρε το και κάτι θα βρεις.
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
calliopez
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από calliopez » 04 Ιαν 2013, 20:37

το αντιγραφο του συμβολαιου που εχεις στα χερια σου ειναι επικυρωμενο απο την εφορια(πανω δεξια εχει σφραγιδα)?γιατι με τετοιο ενοικιο μαλλον αδηλωτο το κοβω(τι του μενει αν αφαιρεσεις χαρατσια κ φορους?)γιαυτο δεν θελει να δωσει μαλλον αριθμο λογαριασμου...διαφορετικα μαλλον η γιαγια οντως βαριεται κ ο γιος εχει βαρεθει να μπλεκει συνεχεια...
Περιμένω πακετ :
Περιμενω φακ αδειο:
εστειλα πακ κ περιμ ευχαριστω :
Εστειλα γραμ/φακελο:
Συναντηση:
αναμονη τραπεζας: εγω:
>> εμενα: VICKY1978, vya (2), ΜαράκιMan

χρωσταω: ` tzenaki(3)
μου χρωστανε φακελο:

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από andromachi » 04 Ιαν 2013, 22:42

Σκεφτήκατε να του προτείνετε την εναλλακτική, να έρχεται να το παίρνει αυτός από το σπίτι σας, αφού το θέλει μετρητά και δεν μπορεί να τρέχει η μαμά του στην τράπεζα? Στο κάτω-κάτω, σ' αυτήν την σχέση εσείς είστε οι πελάτες, άρα μπορείτε να θέσετε κάποιους όρους που σας βολεύουν χωρίς να βλάψετε την μεταξύ σας σχέση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Απορίες σχετικά με την ενοίκιαση

Δημοσίευση από makis » 05 Ιαν 2013, 00:58

1. Ετσι και αλλιως παει στην τραπεζα να παρει την συνταξη , αρα τι διαφορα εχει ;
2. Αν δεν μπορει μεσω τραπεζας πες θα το κανεις με ταχυδρομικη επιταγη (νομιζω το πανε σπιτι , χωρις να ειμαι σιγουρος) και να αφαιρεις το κοστος υπηρεσιας απο το ενοικιο
3. Αν εχει κοντα τις πειραιως (ακομα και αν δεν εχει λογαρισμο) μπορεις να στειλεις χρηματα με την υπηρεσια "χρηματα στο λετπο" απλα βαζεις ενα pin Και το ποσο και παει και το παιρνει απο ΟΠΟΙΑ πειραιως η αγροτικη θελει , εντως καποιου χρονου που οριζεις (πχ 1 ωρα , 1 μερα κ.α)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προσφορά/ζήτηση διαμονής και ακινήτων”