SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
elaine84
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1461
Εγγραφή: 11 Σεπ 2012, 07:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 41
Επικοινωνία:

SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από elaine84 » 16 Μάιος 2014, 01:35

Γεια σας έμπειρες μαμάδες! Μπορείτε να μου απαντήσετε σε 2 απλές (ίσως χαζές) ερωτήσεις; Γιατί είμαι πρωτάρα!

1. Για τα πρώτα βηματάκια τι παππουτσάκια να πάρω στη μικρή μου; Με πάτο; Μαλακά πχ δερμάτινα (ολόκληρα); Σε 2 με 3 μήνες τη βλέπω να στέκεται όρθια. Μήπως πρέπει να είναι ξυπόλυτη ή με καλτσάκια;
2. Τα κοριτσίστικα μαγιω είναι πράγματι πολύ μικρά ; Ή απλά μου φαίνονται έτσι επειδή έχω συνηθίσει να βλέπω τα παντελονάκια της που χωράνε το πάμπερς μέσα; Είδα τα μεγέθη και έπαθα πλάκα. Η μικρή είναι 9.50 κιλά και 71 πόντους και μου φάνηκε ότι χωράει με το ζόρι στα 24 μηνών ενω είναι μόλις 7.

:please:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Αγαπητά νέα μέλη,μη ζητάτε κι εξαφανίζεστε!
- Η συλλογή μου με κανάτες και vintages διακοσμητικά: viewtopic.php?f=335&t=209575
- Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά...

-Έχω έλλειψη χώρου. Τα αντικείμενα που χαρίζω μπορεί παράλληλα να τα πουλάω σε πλατφόρμα μεταχειρισμένων (vendora)(μόνο τα δικά μου αντικείμενα).

:poze:


agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από agg75 » 16 Μάιος 2014, 01:48

Καλησπερα τα πρωτα βηματακια ειναι τα πιο βασικα και πρεπει να παρεις καλο παπουτσακι ορθοπεδικο δερματινο κατα προτιμηση.
Οσο για τα μαγιω ετσι φαινονται λογω της πανας, πρεπει να ειναι και λιγο μικρο για να στεκεται στο μεσα στο νερο χωραει μην ανησυχεις :)
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.





agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από agg75 » 16 Μάιος 2014, 01:49

Κι επειδη θα ειναι καλοκαιρι θα ειναι και ξυπολιτο καποιες φορες αλλα πρεπει να παταει σταθερα σε ανατομικο πεδιλακι οσο γινεται..
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.





mitsipr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3212
Εγγραφή: 20 Μαρ 2012, 08:45
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από mitsipr » 16 Μάιος 2014, 02:45

Τα παιδικά μαγιώ δεν αποτελούν εξαίρεση (δυστυχώς) και είναι και αυτά μικρογραφία των "μεγαλίστικων", ώστε να είναι τα μωρά... σέξυ :wall: Έτσι τα κοριτσάκια μας ντύνονται γκομενίτσες από τα γενοφάσκια τους.... Αν ψάξεις λίγο σίγουρα θα βρεις ένα αξιοπρεπές μαγιώ για το κοριτσάκι σου που θα χωράει τον ποπουδάκο της και δεν θα την ενοχλεί όντας... κοφτό ;)

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από guzelina » 16 Μάιος 2014, 07:52

Καλημερα :D για τα μαγιο δεν ξερω να σου πω αλλα για τα παπουτσακια θα σου πω οτι αν αξιζει να της παιρνεις κατι καλο καθε χρονο αυτο ειναι τα παπουτσια.Εγω ειναι το μονο που ειμαι επιφυλακτικη να παρω εδω μεσα εχω παρει βεβαια αλλα θελει προσοχη .Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ανατομικα και παρε σμβουλες απο τα καταστηματα παπουτσιων θα σου πουν και αυτοι.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

ampala
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: 19 Μαρ 2011, 21:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από ampala » 16 Μάιος 2014, 08:48

και εγω ειχα πελαγωσει ετσι στην αρχη,ευτυχως ηταν καλοκαιρι και ηταν ξυπόλητος συνεχεια :D
η γιατρος μου ειχε πει πως δεν πρεπει να εχει μαξιλαρακι για την καμαρα το παπουτσι γιατι στα μικρουλια η πατουσα ειναι ισια.



παντος αν εκανα δευτερο παιδι δεν θα εδινα τοση σημασια για πολλα πραγματα,ουτε θα αγοραζα χρησιμα(άχρηστα) αντικειμενα

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από lanciateo » 16 Μάιος 2014, 09:53

Εγω μανουλα δεν ειμαι αλλα ειμαι μπαμπακας. Θελω να πω μονο οτι μεγαλοποιουμε καποια πραγματα.
Προσωπικα εφοσον παω στην παιδιατρο και την ρωταω αν εχει καποιο προβλημα το παιδι με τα ποδια του το παιδ, μου λεει να πραξω και αναλογα. Δοξα συ τον Θεο, μεχρι στιγμης, δεν ειχαν καποιο προβλημα τα παιδια μου και παιρναμε νορμαλ ανατομικα παπουτσια. Τωρα απο εκει και περα βλεπεις και εσυ το παιδι, οταν περπαταει πως παταει τα ποδια.
Για μαγιο δεν ξερω να σου προτεινω για κοριτσακια, καθως εχω δυο τσουτσουνατους, εγω τους εβαζα γυμνους. Επειδη τα κοριτσακια ομως εχουν πιο ευκολα προβλημα να αρρωστησουν , απο κατω, καλυτερα να ρωτησεις καποιον πιο ειδικο στον υομεα αυτο.

:D :welcome:
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

elaine84
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1461
Εγγραφή: 11 Σεπ 2012, 07:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 41
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από elaine84 » 16 Μάιος 2014, 15:29

agg75, mitsipr, guzelina ευχαριστώ γαι τις πολύτιμες γνώμες σας! "lanciateo" Θοδωρή χαίρομαι που είσαι ενεργός μπαμπάς και μου απάντησες κι εσύ παρότι κάλεσα τις μαμάδες!
ampala κι εγώ προσπαθώ να περιορίσω τον εαυτό μου αλλά πάντα υπάρχουν και οι παππούδες-θείοι - νονοί... που θέλουν κλατι να πάρουν!!! Ελληνική οικογένεια! Πρέπει να τους κατευθύνουμε λοιπόν κι αυτούς! Δεν θέλω να δω κάποιο πεδιλάκι εξωφρενικά ακριβό ενώ η φύση έχει προνοήσει να σχηματίζεται μόνη της η καμάρα και δεν θα τη χωράει κιόλας σε 2 μήνες ούτε κανένα σέξυ μαγιό που να αφήνει σημαδάκι το λάστιχο!
Πάντως πολλά ρουχαλάκια είναι για μικρομέγαλα και τα βλέπω και παθαίνω :oops: :oops: :oops:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Αγαπητά νέα μέλη,μη ζητάτε κι εξαφανίζεστε!
- Η συλλογή μου με κανάτες και vintages διακοσμητικά: viewtopic.php?f=335&t=209575
- Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά...

-Έχω έλλειψη χώρου. Τα αντικείμενα που χαρίζω μπορεί παράλληλα να τα πουλάω σε πλατφόρμα μεταχειρισμένων (vendora)(μόνο τα δικά μου αντικείμενα).

:poze:

Άβαταρ μέλους
MarilynThess
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4949
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από MarilynThess » 16 Μάιος 2014, 17:23

Καλησπέρα!
Σωστά όλα όσα είπαν τα προηγούμενα μέλη!
Θα προσθέσω μόνο οτι τα πεδιλάκια να είναι μεν ανατομικά και δερμάτινα αλλά να μην είναι εξώφτερνα, να είναι κλειστά πίσω και ψηλά ώστε να κρατάνε καλά το ποδαράκι γύρω από τον αστράγαλο.
Αλλά και μπροστά είναι καλύτερα να είναι με τρυπούλες παρά ανοιχτά για να μην χτυπήσει το μωρό τα δαχτυλάκια του στα πρώτα του βήματα. Τα ανοιχτά μπρος-πίσω καλύτερα για όταν θα κάθονται στο καρότσι.
Ο γιος μου και η μεγάλη μου κόρη ξεκίνησαν να περπατάνε καλοκαιρινούς μήνες (πέρασαν βέβαια 7 και 5 χρ αντοίστιχα :up: ) και τα φόρεσα τέτοια πεδιλάκια. Και αυτό το καλοκαίρι που χρονίζουν και τα δίδυμα και θα αρχίσουν βηματάκια το ίδιο θα κάνω κι εγώ!
Αυτά κι από μένα!!
:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Λόγω 4 μικρών παιδιών, ενδέχεται κάποιες φορές να καθυστερώ λίγο με τις συναλλαγές μου... Ζητώ την κατανόησή σας!

Μόνο μεμονωμένες αποστολές
gvtg : οφείλει 0.50
[/bΟφείλει 1.50 ευρώ η Arigata
Οφείλω :1.50 "xxristinoula

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: SOS:2 ερωτήσεις σε "παλιές" μανούλες

Δημοσίευση από agg75 » 16 Μάιος 2014, 18:23

[quote="MarilynThess"]

Θα προσθέσω μόνο οτι τα πεδιλάκια να είναι μεν ανατομικά και δερμάτινα αλλά να μην είναι εξώφτερνα, να είναι κλειστά πίσω και ψηλά ώστε να κρατάνε καλά το ποδαράκι γύρω από τον αστράγαλο.
Αλλά και μπροστά είναι καλύτερα να είναι με τρυπούλες παρά ανοιχτά για να μην χτυπήσει το μωρό τα δαχτυλάκια του στα πρώτα του βήματα. Τα ανοιχτά μπρος-πίσω καλύτερα για όταν θα κάθονται στο καρότσι.


Ακριβως αυτο ! :)
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.





Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”