ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ streetpanthers.gr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ streetpanthers.gr

Δημοσίευση από bluemοon » 26 Μαρ 2009, 18:07

Πριν δύο μήνες, κατεβαίνοντας την Αθνικής Αμυνης, ενας αυτο-φέρελπις (γιατι expert οδηγο δεν τον εκανες) φρόντισε να κλείσει πασα δίοδο προς όποια κατεύθυνση τοποθετώντας το τζιπακι του πανω στο πεζοδρομιο.
Περνωντας απο διπλα, εριξα μια ματια στο παραθυρο διαπιστωνοντας πως καποιος ειχε τοποθετησει 4 αυτοκολητα με τη φραση "Ειμαι γαιδαρος, παρκαρω οπου γουσταρω"!
Η μεγαλυτερη χαρα ήτανε βεβαίως όταν ανηφοριζοντας απο την κεντρική βιβλιοθηκη, είδα το "γάιδαρο" να πασχιζει να ξεκολλησει τα αυτοκολλητα...

Οι πάνθηρες είναι εδω και διεκδικουν το πεζοδρομιο που μας ανηκει!!!
Όποιος θελει να πληροφορηθει καλύτερα:
http://www.streetpanthers.gr


Εικόνα
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
yyy
Diamond Member
Diamond Member
32 22
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 14:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από yyy » 26 Μαρ 2009, 23:53

Ναι, είναι πολύ καλή κίνηση. Υπάρχουν σε διάφορα μέρη τέτοια αυτοκόλλητα για να προμηθευτεί κανείς. Αρκεί να μην δείχνουμε υπερβάλλοντα ζήλο :lol:

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από bluemοon » 27 Μαρ 2009, 08:18

ναι, φυσικα!
αλλα σε περιπτωσεις οπου οι οδηγοι δειχνουνε υπερβάλουσσα αναισθησια και υπερμετρο εγωισμο...
ενα αυτοκολλητο τους χρειάζεται..
αν και οι "γαιδαρακοι" ειμαστε οι πεζοι που κανουμε υπομονη και το γυρο του τετραγωνου να βρουμε ελευθερη διαβαση...:)
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
[ FeliX ]
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Απρ 2009, 00:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη Κέντρο

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από [ FeliX ] » 02 Απρ 2009, 14:26

Ναι είναι πολύ καλή κίνηση και έχω προμηθευτεί και εγώ με τα αυτοκόλλητα 8) [8ε τα 100 από ένα περίπτερο στην Αριστοτέλους]. Ο υπερβάλλοντας ζήλος είναι συχνός, [π.χ. τα 4 αυτοκόλλητα] αλλά κατά τα άλλα δείχνει ότι υπάρχουν ακόμα ενεργοί και αξιέπαινοι πολίτες [και δυστυχώς ταυτόχρονα και απερίσκεπτοι :( ]
One Man's Trash Is Another Man's Treasure
Henry Deacon - Eureka

Άβαταρ μέλους
malloo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 22:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από malloo » 07 Απρ 2009, 15:08

Τα έχω και εγώ αυτά τα αυτοκόλλητα και τα κουβαλάω μαζί μου σε κάθε βόλτα με το καρότσι :D

Αλλά... ομολογώ ότι από δειλία δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε ένα :? Φοβάμαι μην γίνει φασαρία μπροστά στα (δίδυμα) μωρά :(

bluemοon
Banned member !!
Banned member !!
8 4
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 14:42
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από bluemοon » 07 Απρ 2009, 15:16

ναι, εχεις δικιο, δεν ξερεις ο άλλος πώς μπορει να αντιδρασει αμα του πειραξεις το αμαξι του, εχουνε παθολογική αγαπη μερικοι για το αυτοκινητο τους.
Εγω προσωπικά εχει τυχει να κολλησω και να με δει ο ιδιοκτητης οποτε χαμογελαστα του προτεινα 2 λυσεις.Η΄το βουλωνει και την κανει, ή φωναζω την τροχαια και μας λυνει το θεμα.Οι περισσοτεροι δε λενε κατι, εγω βγαζω και το κινητο και τους λεω οτι εχω ηδη τραβηξει φωτογραφια με την παρανομη σταθμευση.Για πότε εξαφανιζονται... :lol:
Δίνουμε στο σκύλο μας ό,τι περισσεύει απο χρόνο, χώρο και αγάπη.Εκείνος όμως μας δίνει όλα οσα εχει...
Προς όλα τα μέλη που εχουνε να λαβουνε κατι απο εμενα: Επειδη θα λειψω για κάποιο διάστημα που δεν εχει καθοριστει ακομα, εχω αφησει τα παντα στην αδερφη μου και θα φυγουνε απο κει.Καντε τον κοπο να στειλετε μηνυμα στο blackcitty78@yahoo.gr για να ξέρει πού θα στειλει και τι.Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από JOANNA T. » 07 Απρ 2009, 15:24

malloo έγραψε:Τα έχω και εγώ αυτά τα αυτοκόλλητα και τα κουβαλάω μαζί μου σε κάθε βόλτα με το καρότσι :D

Αλλά... ομολογώ ότι από δειλία δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε ένα :? Φοβάμαι μην γίνει φασαρία μπροστά στα (δίδυμα) μωρά :(

Να σου ζήσουν!!! :mrgreen: Τρελαίνομαι για δίδυμα!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
malloo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 22:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ...ΠΑΡΑΦΥΛΟΥΝ

Δημοσίευση από malloo » 08 Απρ 2009, 12:02

Ευχαριστώ! :D

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι βγάζουν το καλύτερο εαυτό τους μόλις μας βλέπουν. Προχθές, ένας παππούς σε μία διάβαση άνοιξε τα χέρια του διάπλατα και φώναξε στους οδηγούς "Στοοοπ! Περνάνε τα δίδυμα!!" :lol:

Άβαταρ μέλους
boudas4622
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 00:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κ.Τουμπα Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Πανθηρες των δρομων.

Δημοσίευση από boudas4622 » 16 Απρ 2009, 23:13

Μαλλον κατι θα εχετε ακουσει γι`αυτους. :wink:
Μια κινηση ατομων που "κυνηγανε" τα γαιδουρια που παρκαρουν σε πεζοδρόμια, πεζοδρόμους, διαβάσεις πεζών, διαβάσεις ατόμων με ειδικές ανάγκες και τα συναφή.

http://www.streetpanthers.gr/

Απο το σαιτ τους:

Το μανιφέστο μας

Οι streetpanthers ξεκινήσαμε από τη Θεσσαλονίκη στα τέλη του 2006 αλλά επεκταθήκαμε γρήγορα σε πολλά αστικά κέντρα. Κοινή διαπίστωση όλων μας ήταν ότι η ζωή των πεζών στην πόλη είχε φτάσει στο απροχώρητο. Έτσι, αποφασίσαμε "με πόνο καρδιάς" ότι:

- Δεν αρκούσε να τσατιζόμαστε βλέποντας τους παράνομα παρκαρισμένους πάνω σε πεζοδρόμια, διαβάσεις και πεζόδρομους.

- Δεν αρκούσε να φοβόμαστε όταν μας κυνηγούσαν τα μηχανάκια ακόμα και πάνω στα πεζοδρόμια.

- Δεν αρκούσε να κοιτάζουμε ανήμποροι όταν αυτοκίνητα και μηχανές έκαναν σιγά-σιγά κατάληψη στο μοναδικό χώρο περιπάτου, το πλακόστρωτο της νέας παραλίας.

Δεν αρκούμασταν να περιμένουμε πότε η πολιτεία –το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία– θα ξυπνούσαν. Καταλάβαμε πως με τα "θα-θα" θα φτάναμε να γεράσουμε και ακόμα θα περιμέναμε τα πράγματα να διορθωθούν. Έπρεπε να κάνουμε κάτι.

Ο ακτιβισμός έχει το κόστος του. Τίποτα δεν αλλάζει αν δεν συγκρουστούμε με τα κατεστημένα: τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς μας (καβάλα πάν’ στην εκκλησιά, καβάλα περπατάνε), το βόλεμά μας (να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι ας πάνε στο διά*** όλοι οι άλλοι), την αδιαφορία μας (εγώ θα σώσω τον κόσμο;)

Γι’ αυτό αναλάβαμε δράση. Τέρμα η ανοχή και τα παρακάλια. Όποιος δεν συμμορφώνεται, να πληρώνει το τίμημα επιτόπου. Μπορεί να ακούγεται σαν “να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας” αλλά επιτέλους κάποιος πρέπει να αντιδράσει. Και μην ξεχνάτε: οι παράνομοι έκαναν πρώτοι την αρχή!
Αν θελεις να νικησεις εναν Ελληνα
ποτε μην τον πολεμησεις μονος σου γιατι θα χασεις,
βαλε εναν αλλο Ελληνα διπλα και θα αλληλοσκοτωθουν.

Άβαταρ μέλους
E.E
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: 27 Δεκ 2008, 21:42
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Πανθηρες των δρομων.

Δημοσίευση από E.E » 16 Απρ 2009, 23:21

Οκ συμφωνώ αλλά πιο είναι το τίμημα ακριβώς?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος E.E την 17 Απρ 2009, 12:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες του site:

-ΔΕΝ ζητάμε συνεχεία !
[/b]Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info@xariseto.gr για να πάρετε άδεια.
-Όταν πάρουμε ή δώσουμε, ποστάρουμε ενημερώνοντας την αγγελία. Αν δώσαμε γράφουμε σε ποιο μέλος χαρίσαμε, αν πήραμε ευχαριστούμε το μέλος για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία.
-Να απαντάτε ΠΡΩΤΑ στην ΑΓΓΕΛΙΑ και ΜΕΤΑ να στείλετε (pm η email) στο μέλος !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”