ΕΚΛΕΙΣΕ λίστα για το τι χρειάζεται κοριτσάκι που θα γεννηθεί τον Δεκεμβριο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 04 Αύγ 2022, 18:37

gvtg έγραψε:
04 Αύγ 2022, 16:58
Όλα σωστά που είπαν πιο πριν.
Είναι βέβαια κ οι προτιμήσεις του μωρού...μην νομίζεις οτι δεν εχουν...πχ για το ριλαξ που ειπωθηκε....εμένα στο παρκο δεν έκατσε καμία απο τις 2...το 1ο μωρό καθοταν στο ριλαξ κ μετα ήθελε να με ακολουθεί, ή άλλη καθόταν στο πάτωμα που της είχα βάλει παιχνιδάκια και κουβερτούλες κ μετα ακολουθουσε κ αυτη μπουσουλώντας...δυναμώνουν και τα χεράκια κ τα ποδαράκια τους....Το βασικό είναι να έχεις καλό γυναικολόγο για τη γέννα γιατί ακούμε πολλά...καλό παιδιατρο, κοντά σου και να απαντάει άμεσα...γιατι αν τυχει κατι σοβαρό πρεπει να σου απαντησει αμεσα...καθ μετα τα βασικά είναι
1)Βρεφικό κρεβάτι με τα συνοδά του αν θες πχ πάντα για κουνουπιέρα και κουνιστο που παιζει μουσική....
2) καρότσι,μάρσιπο αν σε βολεύει (εμενα δεν με βολεψε)
3) ριλαξ 4. Μπανάκι, αν κ στην αρχη θα το εχετε στα χερια στο μπανιο (θα σας πει παιδιατρος κ οινοπνευμα για να ξεραθει ο ομφαλιος λωρος )
Οσο για τα άλλα ζιπουνακια, ρουχαλακια κουβερτακια, σεντονακια θα χρειαστεις αλλά μην κάνεις υπερβολές γιατι μεγαλώνουν γρηγορα κ πάρε και κανένα ουδετερο χρωμα γιατι το 2ο μπορει να ειναι αγορι...
Να παιρνεις παντα λιγο μεγαλύτερα νουμερα, γιατι ανα εταιρεια άλλα ειναι μικρότερα άλλα μεγαλύτερα...με τον καιρο θα τα ξεχωρίζεις με το μάτι αν κάνουν...
Για μπιμπερο κ αποστείρωση δενξέρεις αν χρειαζεσαι...αν θηλάσεις δεν χρειαζεσαι ...επισης τώρα οι γιατροι λένε 3 μηνες αποστείρωση ενω παλιλα ελεγαν 6 μηνες...καλύτερα προσπάθησε να θηλάσεις...τα ευεργετηματα ειναι πολλά για το μωρό κ για σένα κ οικονομικο...θα σου δείξει κ το μωρό τι δέχεται...πχ πιπίλες άλλα μωράκια δεν θέλουν δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις....
Επίσης στην κλινική θα σου πασαρουν θήλαστρο κ ζυγαρια...το μωρο αν τρωει δεν εχεις θεμα...το πας στον παιδιατρο κ το ζυγιζει αφου το βλέπει ετσι και αλλιώς...στο λέω αν κ ειχα μικρά μωρα ( γεννηθηκαν 2 κιλά κ τα 2, το ένα προωράκι) δεν πήρα .
Γενικά στο 1ο μωρό είμαστε υπερπροστατευτικοί, αγοράζουμε τα πάντα κ μετα βλέπουμε ότι δεν χρειαζονται όλα αυτά...οποτε μην αγοράζεις απο τώρα ειναι πολύ νωρίς κ δεν ξέρεις κ τι θα γινει με το θηλασμό κ με το μωρό αν γεννηθεί με πολλά κιλά ή λίγα...αλλωστε τα μαγαζιά είναι εκεί και θα έχουν πάντα πραγματα...επισης θα παρεις πολλά δωρα...
Άλλωστε μπορείς απο εδω απο το σαιτ να παρεις πολλά απο αυτά τα πραγματα...και εγω εχω να σου δώσω αρκετα και φανταζομαι πολλά μέλη....
Μην αγχωνεσαι...
Ενα τιπ τα μωρά στην αρχη σχεδον δεν βλέπουν, μετα βλέπουν θολά και μετά που βλέπουν τους αρεσουν τα πολύχρωμα και παρδαλά...ετσι πολλά πράγματα ή παιχνίδια με απαλή διακοσμηση τους είναι αδιαφορα, ροζ γαλάζια κλπ...για αυτο καλές μάρκες elc, lafage ή καπως ετσι εχουν παιχνίδια πολύχρωμα κ με διαφορετικές ποιοτητες ή υλικά...χνουδωτα , σαγρε , ή άλλα που κάνουν θορυβο..και τα ακριβότερα παιχνίδια κ πραγματα να παρεις, το μωρο ή και μετά το παιδάκι μπορεί να κολλήσει με κάτι χαζό κ φτηνιάρικο...Σημερα πήγαμε να αλλάξουμε ενα δωρο της μικρής κ κοιτούσαμε κάτι ακριβότερα κ καλύτερα κ αυτη ηθελε ένα γατακι με 10 ευρω...Επίσης η μεγαλη είχε κολλήσει για 4-5 χρονια ( ηταν το νανι της)με ενα ριγε πρασινο γατακι που της εκαναν δωρο οταν ήταν μωρό κ ήθελα να το αλλαξω, αλλά το κράτησα γιατι όταν το είδε χαμογέλασε...και έγινε το αγαπημένο της...

Αυρά για την ώρα...δεν θέλει άγχος...καλή εγκυμονή, με το καλό η γέννα και κοιμηθειτε τώρα να ειστε ξεκουραστοι γιατι ερχεται ξενυχτι!!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό με τα χρώματα δεν το ήξερα. Εγώ προτιμώ τα παστέλ, αλλά όπως λες στη μικρή θ αρέσουν τα παρδαλά! Παιχνιδάκια θα πάρω ως δώρα ίσως, οπότε δεν θ αγοράσω τώρα. Βέβαια είμαστε μόνοι μας στην Αθήνα χωρίς κανέναν σχεδόν λόγω επαγγέλματος κι έτσι δεν έχουμε τη βοήθεια που έχουν άλλοι ( κάποιος να κρατάει το μωρό, να μας δώσουν πράγματα, δώρα, να μας δώσουν έστω συμβουλές κτλ) . Είναι δύσκολα, πιστεύω να τα καταφέρουμε έστω και οι δυο μας. ❤️🎆

gvtg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 9219
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 00:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από gvtg » 04 Αύγ 2022, 18:43

Μην αγχώνεσαι κ εμείς μόνοι μας είμαστε, δεν έχουμε βοήθειες, όπως μας είπε φίλη , δεν έχουμε και τις παρεμβάσεις γονέων...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Οι αποστολές-παραδόσεις γίνονται με boxnow, ή εταιρεία courier ή παράδοση χέρι χέρι, γιατί έχει κλείσει το κατάστημα ελτα της περιοχής μας
Ζητώ την κατανόησή σας για οποιαδήποτε καθυστέρηση.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΡΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ/ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

Έχω i-banking ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 04 Αύγ 2022, 18:47

gvtg έγραψε:
04 Αύγ 2022, 18:43
Μην αγχώνεσαι κ εμείς μόνοι μας είμαστε, δεν έχουμε βοήθειες, όπως μας είπε φίλη , δεν έχουμε και τις παρεμβάσεις γονέων...
Σωστά. Αλλά φοβάμαι την κούραση. Νομίζω θα το κρατάμε βάρδιες. Και άμα ποτέ συναντιόμαστε ..... σφύρα μου....! Θα μιλάμε με ραβασάκια.....🤯🤯😴😴😴

gvtg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 9219
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 00:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από gvtg » 04 Αύγ 2022, 19:02

Όλα αναμενόμενα είναι...θα δείξει ποσο θα κοιμάται το μικρούλι το βράδυ....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Οι αποστολές-παραδόσεις γίνονται με boxnow, ή εταιρεία courier ή παράδοση χέρι χέρι, γιατί έχει κλείσει το κατάστημα ελτα της περιοχής μας
Ζητώ την κατανόησή σας για οποιαδήποτε καθυστέρηση.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΡΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ/ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

Έχω i-banking ΕΘΝΙΚΗ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από Χριστίνα » 05 Αύγ 2022, 15:52

Να προσπαθήσεις να θηλάσεις, θα είναι ο,τι καλύτερο για το μωράκι σου και επιπλέον δε θα χρειαστείς μπιμπερο, αποστειρωτές, θερμός, πιπίλες κλπ. Με το καλό! :-)

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 05 Αύγ 2022, 16:01

Χριστίνα έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:52
Να προσπαθήσεις να θηλάσεις, θα είναι ο,τι καλύτερο για το μωράκι σου και επιπλέον δε θα χρειαστείς μπιμπερο, αποστειρωτές, θερμός, πιπίλες κλπ. Με το καλό! :-)
Σε ευχαριστώ. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι πάντα εύκολο. Και επειδή είμαι αγχώδης, νομίζω ότι θα τα πάρω όλα αυτά. Δεν έχουν μεγάλο κόστος.
Αυτό που έχει κόστος είναι το θήλαστρο. Δεν θέλω να δανειστώ. Φοβάμαι θα χρειαστεί.
Γνωρίζεις πότε χρειάζεται, πόσο κοστίζει, αν το μονό θήλαστρο είναι οκ? Χρειάζονται μπουκαλάκια φύλαξης?
Σε έπρηξα....

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από Χριστίνα » 05 Αύγ 2022, 18:53

Εγώ προσωπικά αγόρασα ένα χειρός και ήταν μια χαρά για λίγες αντλήσεις. Μπορείς να βρεις κι εδώ, εγώ το έχω ήδη χαρίσει. Για συστηματικές αντλήσεις και αύξηση παραγωγής το καλύτερο είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και όχι να αγοράσεις, αλλά σε αυτό σε κατευθύνει παιδίατρος. Μην αγχώνεσαι και μην αγοράζεις περιττά πριν την ώρα τους. :-)

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από Χριστίνα » 05 Αύγ 2022, 18:56

Μπουκαλάκια/σακουλάκια φύλαξης σίγουρα δεν χρειάζονται από την αρχή, ότι βγάζεις θα το πίνει μέσα σε λίγες ώρες, θα το φυλάγεις σε μπιμπερο στο ψυγείο.

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από sweet33 » 05 Αύγ 2022, 21:06

Χριστίνα έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:56
Μπουκαλάκια/σακουλάκια φύλαξης σίγουρα δεν χρειάζονται από την αρχή, ότι βγάζεις θα το πίνει μέσα σε λίγες ώρες, θα το φυλάγεις σε μπιμπερο στο ψυγείο.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
nkozhedley
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
19 29
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 23:36
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λίστα νεογέννητου από το Α ως το Ω

Δημοσίευση από nkozhedley » 06 Αύγ 2022, 18:49

sweet33 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 17:18
nkozhedley έγραψε:
04 Αύγ 2022, 08:03
Καλημέρα,
Θα χρειαστείς και ένα περιστρεφόμενο παχνί για την κούνια, να βλέπει το μωράκι.
Αργότερα μια καρέκλα φαγητού και πάρκο, για να μπορείς να το αφήνεις να παίζει μέσα .
Με το καλό !!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα πάρω λίκνο δεν ξέρω αν μπαίνει εκεί. Θα πάρω βέβαια κουνουπιέρα, άρα μάλλον και αυτό. ❤️
Τώρα θα πάρω τα βασικά προκειμένου να μειώσω τα έξοδα. Όσο μεγαλώνει θα πάρουμε και έξτρα 🤯😂
Το λίκνο είναι για 5 μήνες μόνο, έχει χαμηλά κάγκελα και μόλις μεγαλώσει και ΠΡΙΝ κάθεται μόνο του και αρχίζει να στέκεται...θα χρειαστείς κανονική κούνια, είναι περιττά έξοδα. Είναι και πολύ στενό και αν κάνει ζωηρό ύπνο θα χτυπάει τα καγκελάκια

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”