ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Krustallenia
VIP Member
VIP Member
40 86
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009, 01:44
Νομός κατοικίας: Ν. Κέρκυρας
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από Krustallenia » 22 Ιαν 2011, 11:50

Ένας άθεος καθηγητής της φιλοσοφίας συζητά με έναν φοιτητή του στο αμφιθέατρο του πανεπιστημίου, για την σχέση μεταξύ... επιστήμης και πίστης στον Θεό.

Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.

Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.

Καθ.: Είναι ο......

Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι

Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..

Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.

Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.

Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: ο.. .. Θεός..

Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.

Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.

Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ...

Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.

Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ...

Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.

Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.

Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.

Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.

Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.


Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.

Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.

Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της.

Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...

Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;

Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;

Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;

Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.

Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..

Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..

Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.

Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..

Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN
Αποστολες με κουριερ xariseto.gr λογω μεγαλης αποστασης απο το ταχυδρομειο και ελλειψης χρονου.


Άβαταρ μέλους
Sabine
Gold Member
Gold Member
4 6
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 22:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από Sabine » 22 Ιαν 2011, 12:25

παρα πολυ καλο!θα ηθελα να προσθεσω οτι ο Θεος μας εδωσε την ελευθερια του λογου και της επιλογης!δηλαδη μας εδωσε δυνατοτητα να κανουμε πραγματα με περιορισμους τις εντολες Του.τα θρησκευτικα αναφερουν πως ο Θεος ΔΕ δημιουργησε το κακο αλλα οι ιδιοι οι ανθρωποι και οτι ο Θεος δεν επεμβαινει ενεργα στο κακο που γινεται γιατι προκαλειται απο τον ανθρωπο και αν το εκανε θα επαιρνε θεση στις επιλογες του ανθρωπου και θα ηταν σα να προσεβαλε Εκεινον και τα δηιουργηματα Του(δηλαδη τους ανθρωπους) οι αθεοι λενε οτι ειναι αθεοι αλλα σε μα δυσκολη στιγμη θα χρειαστει να πιστεψουν σε κατι ανωτερο,ο,τι κι αν ειναι αυτο.ολα αυτα τα γραφω φιλικα,δε θελω να κατακρινω κατι!σας ευχαριστω που με αφησατε να πω τη γνωμη μου! :}

stelios9
new member
new member
6
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Δεκ 2010, 21:11
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από stelios9 » 25 Ιαν 2011, 16:11

Λοιπόν παιδιά, τα πράγματα με αυτή την "ιστουριούλα" δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται. Σκοπός μου είναι απλά να πω κάποια πραγματάκια για αυτήν, καθώς και άλλες παρόμοιες ιστορίες που κυκλοφορούν και όχι να ξεκινήσω θέμα αν υπάρχει θεός ή να λάβω θέση αν υπάρχει ή όχι.

Κατ' αρχήν θα ξεκινήσω από το τέλος. Η ιστορία αποδίδεται στον Αϊνστάιν. Δεν είναι η μόνη! Η μέθοδος να αποδίδονται συγκεκριμένες ιστορίες ή ρητά σε διάσημους ανθρώπους αποσκοπεί μόνο στο να δώσει κύρος σε αυτά. Πρόκειται για την λεγόμενη "επίκληση στην αυθεντία", όπου κάποιος αναφέρεται σε κάποιο κοινά αποδεκτό ως έγκυρο πρόσωπο (εδώ ο Αϊνστάιν), προκειμένου να πείσει, αλλά και να δώσει έμφαση στα λεγόμενά του. Πάρα πολλά πράγματα αποδίδονται στον Αϊνστάιν, μόνο και μόνο επειδή ήταν μια εξέχουσα προσωπικότητα της σύγχρονης επιστήμης!

Επί της ουσίας τώρα. Η ιστορία χρησιμοποιεί διάφορες σοφιστείες, έτσι ώστε να αποδυναμώσει τον καθηγητή, αποδυναμώνοντας έτσι τα επιχειρήματά του. Αυτό είναι το πρώτο μέρος της "λογικής" της. Ο πλατιασμός που αναφέρεται στον προσδιορισμό της ύπαρξης μιας έννοιας ως ανυπαρξίας της αντίθετής της δεν προσφέρει απολύτως τίποτα σε επίπεδο απιχειρημα΄των, παρά μόνο στα εξής: α) να μειώσει το κύρος του καθηγητή "στριμώχνοντάς" τον (έτσι ώστε μετά να κάνει τον ακροατή να δεχθεί πιο εύκολα το επιχείρημά του σε βάρος του αποδυναμωμένου - αποσβολωμένου καθηγητή) και β) να δημιουργήσει την εντύπωση ενός βαθυστόχαστου συνομιλητή.
Το δεύτερο μέρος απαντά ακριβώς στην αιτίαση του καθηγητή περί μη αποδοχής ενός πράγματος ή έννοιας που δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό από την επιστήμη. Και εδώ όμως υπάρχουν κάποια σφάλματα. ΚΑτά πρώτον, η επιστήμη δεν αποδέχεται οτιδήποτε μπορεί να γίνει αντιληπτό από ανθρώπινα αισθητήρια όργανα, αλλά πράγματα που μπορούν να γίνουν αντιληπτά από μηχανήματα ή ακόμη και αν είναι αδύνατον να εντοπιστούν, αλλά φαίνονται από τα αποτελέσματά τους (π.χ. μαύρες τρύπες). Κατά δεύτερον, το παράδειγμα με το μυαλό είναι άκρως παραπλανητικό. α εξηγήσω γιατί. Μπορεί να μην έχουμε δει το μυαλό του καθηγητή, αλλά μπορούμε να ξέρουμε ότι υπάρχει α) είτε γιατί μπορούμε να το δούμε με διάφορα μηχανήματα είτε γιατί β) ξέρουμε ότι κάθε άνθρωπος που ζει έχει έναν εγκέφαλο. Αντίθετα, στην περίπτωση του θεού, δεν μπορούμε να ξέρουμε ότι υπάρχει ή όχι, γιατί δεν έχουμε δει άλλους θεούς!

Τέλος, υπάρχουν κάποια επιστημονικά λανθασμένα σημεία: α) αναφέρεται ότι ο Αϊνστάιν ρώτησε τον καθηγητή αν πιστεύει και διδάσκει πως "ο άνθρωπος κατάγεται από τη μαϊμού. Η θεωρία της εξέλιξης δεν λέει κάτι τέτοιο. Αναφέρει πως τόσο η μαϊμού, όσο και ο άνθρωπος είχαν κοινό πρόγονο. Για την ακρίβεια αυτό είναι μια συνέπεια της θεωρίας της εξέλιξης. Επιπλέον, η θεωρία διδάσκεται όχι γιατί κάποιος την έχει δε, αλλά γιατί οι συνέπειές της έχουν επσληθευθεί επιστημονικά και εμπειρικά. ΚΑτά την ίδια επιχειρηματολογία του φοιτητή, δεν πρέπει να διδάσκουμε για τον Ιησού ή τον Μ.Αλέξανδρο αφού κανείς μας δεν τον είδε!!!
β) Αναφέρει κάπου για 458 βαθμούς. Πρόκειται για τους -273 βαθμούς Κελσίου (0 βαθμοί Κέλβιν, δηλαδή απόλυτο μηδέν), οι οποίοι εκφράζονται ως Φερενάιτ. Από εκεί κάποιος μπορεί να "ψυλλιαστεί" πως ο συντάκτης της ιστορίας είναι αγγλοσάξονας, αφού μόνον αυτοί χρησιμοποιούν την κλίμακα Φερενάιτ!!!

Το κείμενο λοιπόν δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια αγγλοσαξωνική επινόηση μιας ιστορίας που σκοπό έχει να "ξεβρακώσει" την επιστήμη μπροστά στην πίστη του Θεού. Το κείμενο είναι μια καθαρή σοφιστεία, με διαστρεβλωμένη χρήση της λογικής. Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται τέτοιου είδους απατεωνιές για να πιστέψει στν ΘΕό!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από BaCh » 28 Ιαν 2011, 22:09

Ο Στέλιος9 με κάλυψε πλήρως τόσο στις επιστημονικές ανακρίβειες (το γνωστό επιχείρημα-μπούρδα για όσους πιστεύουν στον Αδάμ και την Εύα και όχι στην θεωρία της εξέλιξης), όσο και στην προπαγανδιστική μορφή του συγκεκριμένου κειμένου.

Γενικότερα να είσαστε προσεκτικοί σε τέτοιου είδους hoax από διάφορους σκοταδιστές που αποδίδουν φράσεις σε ισχυρά πρόσωπα, ούτως ώστε να ενισχύσουν την άποψη τους. Μερικές φράσεις που με σκοπό την σκοταδιστική προπαγάνδα αποδόθηκαν σε διάφορα πρόσωπα και φτάνουν στο σημείο να εδραιώνονται:


[...]Οι πραγματικοί επαναστάτες δεν κυκλοφορούν με κουκούλες[...] που αποδίδεται στον Τσε Γκεβάρα (Σχετικό άρθρο εδώ).

«Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ».
Αποδίδεται στον Κίσινγκερ ενώ αποτελεί μέρος της φαντασίας κάποιου, και έχει φθάσει στο σημείο να αναπαραχθεί στο Αλ Τσαντίρι Νιούζ ως πραγματική. (Σχετικό άρθρο εδώ)


stelios9 έγραψε:Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται τέτοιου είδους απατεωνιές για να πιστέψει στν ΘΕό!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο άνθρωπος χρειάζεται και τέτοιους απατεώνες που έχουν παραποιήσει ότι παραποιείται, για να πιστέψει στο θεό. Χρειάζεται "Μεγάλους Κωνσταντίνους" για να σφάζουν όσους "τολμούν" να προχωρήσουν σε αποδόμηση της θρησκείας. Σε άλλες περιπτώσεις ο άνθρωπος πέφτει θύμα σε στιγμές όπου είναι ευάλωτος. Παράδειγμα:
Sabine έγραψε:οι αθεοι λενε οτι ειναι αθεοι αλλα σε μα δυσκολη στιγμη θα χρειαστει να πιστεψουν σε κατι ανωτερο,ο,τι κι αν ειναι αυτο.
Sabine έγραψε:θα ηθελα να προσθεσω οτι ο Θεος μας εδωσε την ελευθερια του λογου και της επιλογης!δηλαδη μας εδωσε δυνατοτητα να κανουμε πραγματα με περιορισμους τις εντολες Του.
Λογικά αναφέρεσαι στην Χριτιανική προσέγγιση, η οποία λέει πως ο θεός είναι "δημιουργός ορατών και αοράτων" (δηλαδή των καλών και των κακών), καθώς και ότι αν δεν τηρείς τους νόμους του θα καείς στην κόλαση (κάτι αντίστοιχο με τον μπαμπούλα που μας έλεγαν όταν ήμαστε μικρή για να φοβηθούμε και να κάνουμε ότι μας λένε).

Σε γενικές γραμμές το παρακάτω σατυρικό βίντεο του George Carlin αναφέρεται στο για τι έχει καταφέρει να μας πείσει η θρησκεία:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
infesto
Gold Member
Gold Member
19
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 29 Δεκ 2010, 19:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από infesto » 28 Ιαν 2011, 22:30

thumbs up στο George Carlin, δεν το χορταίνω ποτέ το video αυτό.

και να προσθέσω ότι χωρίς την επιστήμη και την εξέλιξη ακόμα μάγισσες θα καίγαμε.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση αντικειμένων που χαρίζω μόνο Κεντρικές περιοχές Αθήνας

takis7
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 13
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 05:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από takis7 » 21 Απρ 2011, 15:57

http://www.youtube.com/watch?v=KiARf13vltU
Καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.

Αδογματιστος

Άβαταρ μέλους
twilight
Platinum Member
Platinum Member
13 14
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 11 Μάιος 2010, 02:42
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Νάουσας Ημαθίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από twilight » 22 Απρ 2011, 01:51

To παραμυθάκι στο πρώτο μήνυμα εξακολουθεί να είναι παραμυθάκι που κάποιος το σκέφτηκε και το έστειλε chain mail, ο δε φοιτητής αποκλείεται να είναι ο Αινστάιν και το συμπέρασμα δεν πείθει τον λογικό άνθρωπο...

[...]

Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
ΕΓΩ: Όχι, αλλά αποδείχτηκε ως θεωρία. Η εξέλιξη θέλει αρκετά χρόνια για να συμβεί μέσα από την φυσική επιλογή και την αργή μετάλλαξη των κυττάρων λόγω πολλών εξωτερικών παραγόντων

Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
ΕΓΩ: Η θεωρία έχει αποδειχτεί και η εξέλιξη συνεχίζεται. Δεν έχω καμία σχέση με κύρηκα.

Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
ΕΓΩ: Τον εγκέφαλό συγκεκριμένα μου όχι, αλλά τον εγκέφαλο του ανθρώπου γενικότερα τον έχουμε δει μέσω πειραμάτων που ακολουθούν την επιστημονική μέθοδο.

Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..
ΕΓΩ: Μπουρδες... αυθαίρετα συμπεράσματα, είστε ένας προπέτης αγαπητέ μαθητή!

Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν ALBERT EINSTEIN
Μα τι εξυπνάκιας ο εμπνευστής του παραμυθιού!

George Carlin... :bow: :bow: :bow: :bow:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όρεξη να έχεις να δίνεις πράγματα.

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από BaCh » 23 Απρ 2011, 11:41

Λατρεύω τον BaCh. Με έχει εμπνεύσει αφάνταστα. Πιστεύω πως είναι αν όχι ο σπουδαιότερος, από τους σπουδαιότερους ανθρώπους που πέρασαν από τον πλανήτη.
Νόαμ Τσόμσκι


Κοιτάξτε. Είμαι δύσκολη με τους άντρες. Όμως στον BaCh δε μπορώ να αντισταθώ.
Σίντι Κρόφορντ


Μπορώ να φτιάξω όσα θέλετε :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
stergio33
new member
new member
2
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 29 Σεπ 2014, 08:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;

Δημοσίευση από stergio33 » 29 Σεπ 2014, 08:37

Γεια σας,
Να πω την σκέψη μου. Δεν ξέρω αν είναι ταπεινή, εσείς θα κρίνετε. Ο Θεός ζει στην καρδιά των ανθρωπων που Τον πιστεύουν. Σεν είναι αντικείμενο επιστημονικής ερευνας, δεν αποδεικνύεται αν υπάρχει ή όχι. Παρεπιπτόντως το ρήμα "υπάρχει" είναι λάθος (άρχει υπό) αλλά έτσι την κάναμε την γλώσσα. Ο Θεός είναι ή ίσως είνε. Αλλά ας επιστρέψουμε σγια πράκτικούς λόγους στο "υπάρχει". Ο ανθρώπινος νους είναι πολύ, πάρα πολύ ανεπαρκής για να κατανοήσει μια τόσο προχωρημένη έννοια. Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί. Αφήστε το. Είναι μόνο θέμα πίστης!! Αν μου πεις δεν υπάρχει, θα εντάξει, δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Αν μού πεις υπάρχει, θα πούμε μετά πώς τον αντιλαμβάνεσαι εσύ, πώς εγώ, κλπ. Οι απόψεις μετά ... απειρίζονται.
Για μένα λοιπόν υπάρχει. Εφόσον για μένα υπάρχει, διευκρινίζω πώς εγώ Τον αντιλαμβάνομαι: Δεν είναι όπως Τον λένε οι θρησκείες! Καμμία θρησκεία δεν Τον φτάνει. Πλησιάζουν πολλές εσωτερικές σχολές και Τον φτάνουν λίγοι Γκουρού ανά τους αιώνες. Έτσι έχω καταλήξει, αν ζητάτε αποδείξεις βγαίνουμε εκτός θέματος. Πείτε τι κατοικεί στην καρδιά σας. Αγάπη; αν ναι ψάξτο τι αγάπη, εγωική; παγκόσμια; αν ναι στο τελευταίο, τότε είμαστε πολύ κοντά. Για μένα ο Θεός έχει πολλές ιδιότητες: Αγάπη, παντοδυναμία, Σοφία, Δικαιοσύνη, είναι Ένας, άκτιστος, ακατάληπτος, αλλά ΕΙΝΑΙ. Δηλώνω σεβασμό και υποταγή στο θέλημά Του. Είμαι ενάντια στο δόγμα, που έκανε μεγάλη ζημιά. Δεν πάω σε εκκλησίες, δεν χρειάζομαι επαγγελματίες να τους πληρώσω να μού μιλήσουν για τον Θεό. Ο Θεός είναι μέσα στον καθένα μας, μέσα στα ζώα, στα πουλιά, στα ψάρια, στα έντομα, στις πέτρες, στην καρδιά μου.
Ο διάβολος είναι υπηρέτης του και μάς βάζει δυσκολίες για να τις ξεπεράσουμε και να γίνουμε άξιοι να επιστρέψουμε μαζί Του. Παραμένει σε μεγάλο βαθμό άγνωστος και θα παραμείνει όσο είμαι στο υλικό πεδίο. Τον ευχαριστώ για την ανθρώπινη ενσάρκωση. Λυπάμαι για την αρνητική μου πλευρά. Αυτά για τώρα.
Ο Αϊνστάιν σεβόταν τον Θεό, μπορεί να το είπε, δεν ξέρω. Σημασία έχει πιο πολύ τι είπε παρά ποιος το είπε. Είναι μια καλή προσέγγιση. Δεν συμφωνώ με όλα τα επιχειρήματά του, αλλά είναι ανάλογα με τού καθηγητή. Κινήθηκε στο ίδιο "μήκος" κύματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”