Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
emmanikos
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 4441
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από emmanikos » 29 Νοέμ 2012, 01:07

Το γνώρισα σήμερα από μία φίλη, ενθουσιάστηκα και σας το παραθέτω για να το γνωρίσετε και σεις!!! Όποιος το κάνει ας γράψει αν θέλει από κάτω ποιος τύπος χαρακτήρα του προέκυψε! ...Να το κάνουμε σαν παιχνίδι!

"...Εδώ και περισσότερα από 2000 χρόνια, ένας Έλληνας φιλόσοφος και φυσικός ήταν ο πρώτος που συνειδητοποίησε ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι. Ο Ιπποκράτης παρατήρησε πρώτος, πως πέραν των διαφορών στην εξωτερική εμφάνιση, οι άνθρωποι επίσης διαθέτουν μοναδικές προσωπικότητες που τους διαφοροποιούν αποφασιστικά.

Γύρω στο 400 π.Χ. Προσδιόρισε τέσσερα οργανικά υγρά – το αίμα, την ωχρή χολή, το φλέγμα, και τη μέλανα χολή – στα οποία απέδωσε τα διαφορετικά γνωρίσματα στο χαρακτήρα των ανθρώπων.

Αρκετούς αιώνες αργότερα, γύρω στο 149 π.Χ. Ένας Ρωμαίος φυσιολόγος, ο Γαληνός, πρότεινε μια θεωρία ψυχοσύνθεσης βασισμένη στη θεωρία του Ιπποκράτη. Σύμφωνα με αυτή υπάρχουν τέσσερα είδη ανθρώπινης προσωπικότητας – ο Αιματικός, ο Χολερικός, ο Μελαγχολικός, και ο Φλεγματικός – ανάλογα με την ποσότητα συγκεκριμένων οργανικών υγρών που ρέουν στο σώμα του κάθε ανθρώπου.

Φυσικά, οι μετέπειτα επιστήμονες ανακάλυψαν ότι τα τέσσερα αυτά οργανικά υγρά δεν ευθύνονται για τις ιδιαιτερότητες στην προσωπικότητα των ανθρώπων, αλλά συνδέονται με μια διαφορετική βιολογική οντότητα: τα γονίδιά μας.

Παρότι λοιπόν κάθε ανθρώπινο πλάσμα είναι μοναδικό, υπάρχουν γνωρίσματα της προσωπικότητας που μπορούν να ομαδοποιηθούν σε κατηγορίες οι οποίες μας βοηθούν να κατανοήσουμε καλύτερα ποιοι είμαστε και γιατί οι άλλοι δεν είναι ίδιοι με εμάς. Οι τέσσερις αυτοί τύποι αποδίδονται με Ελληνικούς όρους: ο Δημοφιλής Αιματικός, ο Ισχυρός Χολερικός, ο Τέλειος Μελαγχολικός και ο Φιλήσυχος Φλεγματικός.

Βρείτε λοιπόν το δικό σας συνδυασμό προσωπικοτήτων που συνθέτουν το χαρακτήρα σας και ανακαλύψτε τα κυριότερα χαρακτηριστικά στη συνοπτική ανάλυση που ακολουθεί.
Προχωρήστε στο φύλλο http://www.marobellou.gr/testpersonality.xls για να ξεκινήσετε!!!"
;)

(το άρθρο αυτούσιο: http://www.marobellou.gr/%CF%84%CE%B5%C ... %B1%CF%82/)
"...επειδή προέκυψε ένα προβληματάκι υγείας, θα καθυστερήσω λίγο τις αποστολές σας! Συγνώμη προκαταβολικά!!!! (27/3/13) "

Προβλήματα:
1) Έστειλα γραμ/μα: tankeax(09/08) (δεν έχει επικοινωνήσει το μέλος μαζί μου!)
2) NightFeather12(26/9): δεν έχω παραλάβει ακόμα



[*] Αν αδικήσω ή στεναχωρήσω κάποιον....συγνώμη προκαταβολικά, μόνο αυτό δεν θέλω!

emmanikos
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 4441
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από emmanikos » 29 Νοέμ 2012, 01:08

Εγώ έχω τα πλεονεκτήματα του αιματικού (για όσους με έχουν γνωρίσει μάλλον δεν τους λέω κάτι καινούριο! :lol:) και τα ελαττώματα του χολερικού! ;)

(Θα δείτε 2 χαρακτήρες στην ουσία για την προσωπικότητά σας! Εκείνους που έχετε τα περισσότερα προτερήματα και τα περισσότερα ελλατώματα! ;) )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emmanikos την 29 Νοέμ 2012, 17:55, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
"...επειδή προέκυψε ένα προβληματάκι υγείας, θα καθυστερήσω λίγο τις αποστολές σας! Συγνώμη προκαταβολικά!!!! (27/3/13) "

Προβλήματα:
1) Έστειλα γραμ/μα: tankeax(09/08) (δεν έχει επικοινωνήσει το μέλος μαζί μου!)
2) NightFeather12(26/9): δεν έχω παραλάβει ακόμα



[*] Αν αδικήσω ή στεναχωρήσω κάποιον....συγνώμη προκαταβολικά, μόνο αυτό δεν θέλω!

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από sofi_k » 29 Νοέμ 2012, 03:27

Να 'μαι κι εγώ... μια Τέλεια Μελαγχολική :roll:
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από chipakos » 29 Νοέμ 2012, 07:02

Καλημέρα σε όλους. Τι τεστ κι αυτό?? Είμαι ένας ΙΣΧΥΡΟΣ ΧΟΛΕΡΙΚΟΣ και μάλιστα συμφωνώ 100% και με την ανάλυση του συγκεκριμένου τύπου ανθρώπου. Μπράβο πολύ καλό.

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από morfo212 » 29 Νοέμ 2012, 09:18

Και σε εμένα χολέρα έβγαλε...και στα περισσότερα με έπιασε!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από numismat » 29 Νοέμ 2012, 09:36

Παντα ημουν χολερικη και τωρα με βγαζει μελανγχολικη....τι γινεται?!?!? η τα γεραματα μας αλλαζουν????!?!?!?!?!?!?!?!

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από palmira » 29 Νοέμ 2012, 09:40

ανάμικτο αποτέλεσμα "χολερική-μελαγχολική"
πρέπει να ανησυχήσω :mm:

Άβαταρ μέλους
Βασιλική Τσιτ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2748
Εγγραφή: 23 Απρ 2012, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πεύκων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από Βασιλική Τσιτ » 29 Νοέμ 2012, 09:53

Και εγώ Τέλεια μελαγχολική και ολίγον χολερική :lol: Μέσα έπεσε .... Μπράβο!!
Προτιμώ τις παραδόσεις χέρι - χέρι στο κέντρο (περιοχή κολυμβητηρίου Ποσειδωνίου).

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από athanasiamak » 29 Νοέμ 2012, 10:01

Εγώ έχω κάνει ανάλογα τεστ(πολλάάάάά :roll: ) και η απάντηση μου ήρθε απλά ως επιβεβαίωση της αυθεντικότητας του τεστ :lol:
Είμαι μια "τέλεια μελαγχολική"(>εδώ έσπασα όλα τα κοντέρ :lol: ) με αρκετή δόση "φιλήσυχης φλεγματικής" ...
Καλό. Ο καθένας είναι διαφορετικός και καλό είναι να κάνουμε τέτοια τεστ που και που ώστε να κάνουμε και την αυτοκριτική μας και να αναγνωρίζουμε ποιοι είμαστε μέσα μας...
Μπράβο emmanikos, ωραία κίνηση ;)

emmanikos
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 4441
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τεστ Προσωπικότητας κατά Ιπποκράτη

Δημοσίευση από emmanikos » 29 Νοέμ 2012, 11:43

Χαίρομαι πάρα πολύ που σας άρεσε, παιδιά! Το πόσταρα γιατί και γω είδα πάρα πολύ δόση αλήθειας!
Βασικά μπράβο στον Ιπποκράτη! :lol: :bow:
Καλημέρααααα!!!!!!!!

(ΥΓ: Αν μπορέσω θα το μετατρέψω και για παλαιότερη έκδοση των Office γιατί 2-3 άτομα μου είπαν ότι δεν τους παίρνει τον άσσο μέσα στο κουτάκι!!!)
"...επειδή προέκυψε ένα προβληματάκι υγείας, θα καθυστερήσω λίγο τις αποστολές σας! Συγνώμη προκαταβολικά!!!! (27/3/13) "

Προβλήματα:
1) Έστειλα γραμ/μα: tankeax(09/08) (δεν έχει επικοινωνήσει το μέλος μαζί μου!)
2) NightFeather12(26/9): δεν έχω παραλάβει ακόμα



[*] Αν αδικήσω ή στεναχωρήσω κάποιον....συγνώμη προκαταβολικά, μόνο αυτό δεν θέλω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”