Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από tolis287 » 26 Δεκ 2012, 21:17

potaphkatsarida έγραψε:
tolis287 έγραψε:Νομιζω οτι ειμαι ο μονος που σε καταλαβαινει απολυτα γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση.Δυστυχως η αποσπαση λογω συνηπηρετησης με την συζυγο μου εχει ληξει και ο μονος λογος που ειναι ακομα Θεσσαλονικη και οχι Καβαλα ειναι η αδεια ανατροφης που εχει.Τον Μαρτιο πρεπει να κανει αιτηση για μεταθεση.Στην καλυτερη περιπτωση θα κανει 1 χρονο (αν γινει δεκτη).Μεχρι τοτε πρεπει να παει Καβαλα.Με στεγαστικο δανειο και την μειωση των μισθων μας τα τελευταια 2 χρονια -500ευρω εκαστος το να νοικιασει εκει δεν υπαρχει σαν περιπτωση.Οπως επισης και να πηγαινοερχεται (μιλαμε για 300χλμ καθε μερα).
Το κρατος δεν δινει δεκαρα για περιπτωσεις σαν τις δικες μας.Αυτα που λετε για ''παλεψε το'', ''μην τους αφησεις'' κλπ μου φερνουν απλα γελιο.Και υπαρχουν συναδελφοι (γραφειο προσωπικου) που αντι να σε βοηθησουν σου λενε απλα ''παραιτησου''.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ειδικα αν το στεγαστικο σου ειναι απο το Παρακαταθικων και Δανειων.Σε δεσμευουν με ειδικες ρητρες να μην φυγεις απο την υπηρεσια γιατι αλλιως δεν θα παιρνουν τα χρηματα τους (τα οποια αφαιρουνται αυτοματα απο το μισθο).
Η μονη ακραια λυση για να παραμεινεις εκει ειναι να μεινεις εγκυος να δηλωσεις επαπειλουμενη αδεια και μαζι με την αδεια ανατροφης να παραμεινεις εστω για αυτα τα 2 περιπου χρονια στη Δραμα.
Το κράτος δεν δίνει δεκάρα για κανέναν, έλα όμως που κάποιοι το παλεύουν και δικαιώνονται, αλίμονο σ' αυτούς που έχουν πέσει στα γόνατα και αρχίσαν τα παρακάλια στο θεό...
Εγώ στη ζωή μου έχω περάσει πολύ δύσκολα και έχω μάθει πάντα - παρά την απαισιοδοξία που με διακατέχει ως άνθρωπο - να παλεύω σαν σκυλί ακόμα και για μάταιους αγώνες.
Όσοι δεν κάνουν το αντίστοιχο, επισφραγίζουν τη μοίρα τους δια της απραξίας τους..
Αυτά είχα να πω εγώ, καλό απόγευμα :)
Υπαρχουν δικαστικες αποφασεις που δικαιωνουν ανθρωπους-εργαζομενους και πολυ απλα δεν εφαρμοζονται με το ετσι θελω επειδη ειναι κρατικες υπηρεσιες.Εγω και αλλοι συναδελφοι εχουμε δωσει χρηματα σε δικηγορους κερδισαμε την δικη και δεν πηραμε τιποτα απολυτως!Αντιθετως χασαμε και τα λεφτα που δωσαμε στους δικηγορους.Ειναι τοσο αναλγητο και δυσκαμπτο το ελληνικο δημοσιο που δεν βγαζεις ακρη.


Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 21:58

tolis287 έγραψε:
potaphkatsarida έγραψε:
tolis287 έγραψε:Νομιζω οτι ειμαι ο μονος που σε καταλαβαινει απολυτα γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση.Δυστυχως η αποσπαση λογω συνηπηρετησης με την συζυγο μου εχει ληξει και ο μονος λογος που ειναι ακομα Θεσσαλονικη και οχι Καβαλα ειναι η αδεια ανατροφης που εχει.Τον Μαρτιο πρεπει να κανει αιτηση για μεταθεση.Στην καλυτερη περιπτωση θα κανει 1 χρονο (αν γινει δεκτη).Μεχρι τοτε πρεπει να παει Καβαλα.Με στεγαστικο δανειο και την μειωση των μισθων μας τα τελευταια 2 χρονια -500ευρω εκαστος το να νοικιασει εκει δεν υπαρχει σαν περιπτωση.Οπως επισης και να πηγαινοερχεται (μιλαμε για 300χλμ καθε μερα).
Το κρατος δεν δινει δεκαρα για περιπτωσεις σαν τις δικες μας.Αυτα που λετε για ''παλεψε το'', ''μην τους αφησεις'' κλπ μου φερνουν απλα γελιο.Και υπαρχουν συναδελφοι (γραφειο προσωπικου) που αντι να σε βοηθησουν σου λενε απλα ''παραιτησου''.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ειδικα αν το στεγαστικο σου ειναι απο το Παρακαταθικων και Δανειων.Σε δεσμευουν με ειδικες ρητρες να μην φυγεις απο την υπηρεσια γιατι αλλιως δεν θα παιρνουν τα χρηματα τους (τα οποια αφαιρουνται αυτοματα απο το μισθο).
Η μονη ακραια λυση για να παραμεινεις εκει ειναι να μεινεις εγκυος να δηλωσεις επαπειλουμενη αδεια και μαζι με την αδεια ανατροφης να παραμεινεις εστω για αυτα τα 2 περιπου χρονια στη Δραμα.
Το κράτος δεν δίνει δεκάρα για κανέναν, έλα όμως που κάποιοι το παλεύουν και δικαιώνονται, αλίμονο σ' αυτούς που έχουν πέσει στα γόνατα και αρχίσαν τα παρακάλια στο θεό...
Εγώ στη ζωή μου έχω περάσει πολύ δύσκολα και έχω μάθει πάντα - παρά την απαισιοδοξία που με διακατέχει ως άνθρωπο - να παλεύω σαν σκυλί ακόμα και για μάταιους αγώνες.
Όσοι δεν κάνουν το αντίστοιχο, επισφραγίζουν τη μοίρα τους δια της απραξίας τους..
Αυτά είχα να πω εγώ, καλό απόγευμα :)
Υπαρχουν δικαστικες αποφασεις που δικαιωνουν ανθρωπους-εργαζομενους και πολυ απλα δεν εφαρμοζονται με το ετσι θελω επειδη ειναι κρατικες υπηρεσιες.Εγω και αλλοι συναδελφοι εχουμε δωσει χρηματα σε δικηγορους κερδισαμε την δικη και δεν πηραμε τιποτα απολυτως!Αντιθετως χασαμε και τα λεφτα που δωσαμε στους δικηγορους.Ειναι τοσο αναλγητο και δυσκαμπτο το ελληνικο δημοσιο που δεν βγαζεις ακρη.
Εγώ ήδη γνωρίζω και ανέφερα μια υπόθεση που όχι μόνο πήρε αποζημίωση αλλά της πρότειναν να πάρει και τη θέση της πίσω, το πρόβλημα για το κράτος είναι ότι αν δημιουργηθεί δεδικασμένο, θα διεκδικήσουν με τον ίδιο τρόπο τη θέση τους εκατοντάδες χιλιάδες συμβασιούχοι και είναι ακόμα στα δικαστήρια η υπόθεση, έφεση στην έφεση θα πάρει χρόνια σίγουρα..
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από tolis287 » 26 Δεκ 2012, 22:25

Ξερεις ποσα δεδικασμενα υπαρχουν;Εκατονταδες!Τι εχει γινει;Εγω ειμαι απο μεσα και βλεπω υποθεσεις.1 στις 10 δικαιωνεται.

Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 22:36

tolis287 έγραψε:Ξερεις ποσα δεδικασμενα υπαρχουν;Εκατονταδες!Τι εχει γινει;Εγω ειμαι απο μεσα και βλεπω υποθεσεις.1 στις 10 δικαιωνεται.
Και είναι μικρό αυτό το ποσοστό;;; Μα δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά.. στην τελική ακόμα κι αν δεν καταφέρεις κάτι θα γνωρίζεις ότι κόπιασες, το να μοιρολατρείς μυξοκλαίγοντας πάνω από τη σπασμένη καρδάρα, τι ακριβώς σου προσφέρει;
Ή το παλεύεις μέχρι να το λύσεις ή το παλεύεις μέχρι να κουραστείς τόσο πολύ που να αποφασίσεις ότι πλέον δεν αντέχεις άλλο κι ότι το παρατάς και πας παρακάτω..Το να αποφασίσεις εξαρχής ότι ο αγώνας είναι μάταιος και να μην μπεις καν στην προσπάθεια, είναι φυγόπονο και οποιαδήποτε δικαιολογία και επιχειρηματολογία υπέρ αυτού, δεν μπορεί να με πείσει γιατί απλούστατα, η δική σου λογική δεν οδηγεί πουθενά, η δική μου μπορεί να έχει ακόμα και 2-3-4-5% πιθανότητες επιτυχίας, ναι αλλά τις έχει..και όσο η πιθανότητα δεν είναι μηδενική οφείλεις και για σένα και για τους άλλους να αγωνίζεσαι..
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από tolis287 » 26 Δεκ 2012, 22:56

Μιλας εντελως θεωρητικα ενω τα προβληματα ειναι συγκεκριμενα και οι λυσεις επισης.Η ρητορικη του don't give up, ναι ειναι καλη για να κερδισεις τις εντυπωσεις αλλα εδω εχουμε να κανουμε με τον παραλογο νομοθετη, την απιστευτη και χρονοβορα γραφειοκρατια και την με το ετσι θελω νοοτροπια των δημοσιων υπηρεσιων να παρανομουν προς οφελος τους αγνοωντας τους νομους και ουσιαστικα καταργωντας το προνειακο και κοινωνικο ρολο που θα πρεπε να εχουν.
Εχουμε κανει οτι ηταν δυνατον να γινει παντα στα νομιμα πλαισια δεν μοιρολατρουμε οπως λες και ουτε παρακαλαμε σε κανεναν θεο (χαχαχα).Απο την αλλη δεν θα προσπαθησω φιλωντας κατουρημενες ποδιες να παρακαλεσω κανεναν να με βοηθησει με πλαγιο τροπο (ασε που δεν υπαρχει περιπτωση με το προγραμμα διαυγεια πλεον) γιατι ουτε θελω να υποχρεωνομαι ουτε και γουσταρω να λειτουργω ετσι.

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από theosve » 26 Δεκ 2012, 23:01

Ο Τολης εχει δυστυχως δικιο.
Δεν πιστευω στη δικαιοσυνη οταν εχει να κανει με το δημοσιο.
Εχω δικαιωθει μεχρι στιγμης 3 φρες για καποια οικονομικα θεματα και δεν εχω δει ουτε δραχμη (ουτε και θα δω)
Ξερω οτι οσοι γραψατε εδω, υπερασπιζεστε κατι που φανταζει πραγματικα λογικο.
Αυτο που σας φαινεται μοιρολατρεια ειναι δυστυχως επιγνωση της καταστασης...
Καποιος ειχε πει το εξης σοφο:
"Εκει που τελειωνει η λογικη, αρχιζει το δημοσιο"
Προσωπικα κουραστηκα. Δεν ξερω αν εχω αλλες αντοχες.
Μεχρι πρότινος πανηγυριζα υποστηριζοντας ακριβως αυτα που λεει η κατσαριδουλα.
Κουραστηκα, ταλαιπωρηθηκα, παλεψα, χτυπησα πορτες, κινήθηκα νομικα αλλα τελικα τα καταφερα (φιλωντας κατουρημενες ποδιες για να πετυχω το αυτονοητο και αυτο που οι νομοθετες περιεγραφαν ως "υποχρεωτικο", οχι για να κανω κατι απο παραθυρακι) .
Ετσι πιστευα τουλαχιστον μεχρι πριν απο λιγες εβδομαδες.
Η συζητηση δυστυχως δεν βγαζει καπου.
Να ειστε καλα ολοι.
ΚΑλη δυναμη σε οσους την εχουν αναγκη. :hump:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 23:07

theosve έγραψε:Ο Τολης εχει δυστυχως δικιο.
Δεν πιστευω στη δικαιοσυνη οταν εχει να κανει με το δημοσιο.
Εχω δικαιωθει μεχρι στιγμης 3 φρες για καποια οικονομικα θεματα και δεν εχω δει ουτε δραχμη (ουτε και θα δω)
Ξερω οτι οσοι γραψατε εδω, υπερασπιζεστε κατι που φανταζει πραγματικα λογικο.
Αυτο που σας φαινεται μοιρολατρεια ειναι δυστυχως επιγνωση της καταστασης...
Καποιος ειχε πει το εξης σοφο:
"Εκει που τελειωνει η λογικη, αρχιζει το δημοσιο"
Προσωπικα κουραστηκα. Δεν ξερω αν εχω αλλες αντοχες.
Μεχρι πρότινος πανηγυριζα υποστηριζοντας ακριβως αυτα που λεει η κατσαριδουλα.
Κουραστηκα, ταλαιπωρηθηκα, παλεψα, χτυπησα πορτες, κινήθηκα νομικα αλλα τελικα τα καταφερα.
Ετσι πιστευα τουλαχιστον μεχρι πριν απο λιγες εβδομαδες.
Η συζητηση δυστυχως δεν βγαζει καπου.
Να ειστε καλα ολοι.
ΚΑλη δυναμη σε οσους την εχουν αναγκη. :hump:
Τι να σου πω κοπέλα μου; Μακάρι τα πράγματα να αλλάξουν προς το καλύτερο, ποτέ δεν ξέρεις..
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3099
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από tolis287 » 26 Δεκ 2012, 23:09

Ο δημοσιονομικος κωδικας ειναι συγκεκριμενος.Αν κατι με βαση την κοινη λογικη φαινεται χαζο, παραλογο και αδικο αν δεν αναφερεται εκει μεσα ή δεν οριζεται απλα δεν μπορει να γινει.Δεν πα να 'ναι και μια οικογενεια με 4 παιδια που πρεπει να χωρισει.Και ολα αυτα γιατι δεν υπαρχουν πουθενα κοινωνικα κριτηρια παρα μονο ξυλινες και ακαμπτες αποφασεις και νομολογιες.

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από ανθηκ » 30 Δεκ 2012, 10:55

Μαριάννα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! έλειπα και τώρα το είδα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!
Πόσο χάρηκα όταν μου είπες ότι έγινε η μετάταξη και δουλεύεις!
και τώρα αυτό ..... θά'θελα να πω κυνήγα το και όλα αυτά αλλά πλέον έχουμε πόλεμο
και δε μας το λένε!
το μόνο παρήγορο ότι πας κάπου που ξέρεις και υπάρχει ένας άνθρωπος,
Μαύρισε η ψυχή μου και για σένα, και για τη μικρή και για τον άντρα σου και για το σπίτι σου που τόσο μου άρεσε

απ΄την καρδιά μου εύχομαι, όταν με το καλό στρώσουν κάπως τα πράγματα, έστω και λίγο,
να σηκωθείς και πάλι. Εδώ άλλα κι άλλα ήρθανε και περάσανε, δε μπορεί...

Με πολλή πολλή αγάπη! θα σε έχω στη σκέψη μου μέχρι να έχουμε κάποιο καλό νέο :D

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”