Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από deana » 26 Δεκ 2012, 00:01

Γλυκια μου Μαριαννα, δεν εχω να σου πω κατι καινουργιο... Με καλυψαν ολοι οι προηγουμενοι... Συμφωνω μαζι τους, μην το αφησεις ετσι, παλεψε το, κυνηγα το... Μην τους κανεις το χατηρι, το χρωστας κυριως στην κορουλα σου! Τουλαχιστον θα ξερεις πως προσπαθησες. Σας ευχομαι ολοψυχα να ειστε παντα υγιεις, δυνατοι και μονασμενοι!
Μενω κοντα στη μητερα σου στην Αθηνα που δεν ειχα ως τωρα την χαρα να γνωρισω, στειλε μου το τηλ της αν ειναι στην Αθηνα μετα τις γιορτες για να της δωσω τις βιντεοκασετες και το βιβλιο για την μικρη που εχω κρατησει για να τα παρεις. Χαρα μου να κανω την μικρουλα να ξεχαστει λιγακι και εννοειται πως δεν θελω να πατησεις κανενα κουμπι μετα.
Ευχομαι την επομενη φορα που θα επικοινωνησεις μαζι μας να εχεις καλυτερα νεα να μας πεις! Πολλες ευχες για ο,τι καλυτερο!
:hump: :poze:
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)


Άβαταρ μέλους
fotini11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 8765
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από fotini11 » 26 Δεκ 2012, 00:14

Καλησπέρα
Για τη σημερινή μέρα εύχομαι από καρδιάς Καλά Χριστούγεννα ,Χρόνια πολλά και καλά.
Από περιέργεια άνοιξα την αγγελία αυτή και ειλικρινά τα έχασα!
Εχοντας χάσει πρόσφατα τους δικούς μου (τον αδερφό και μετά τη μητέρα μου) μετά από επώδυνες διαδικασίες, στην αρχή διαβάζοντας για άσχημα νέα και βλέποντας και την υπογραφή στο τέλος φαντάστικα τα χειρότερα.
Στη συνέχεια νόμισα ότι ο άντρας σου βρήκε άλλη, αργότερα κατάλαβα ότι επρόκειτο για την (ανεπιθύμητη) μετάθεση στην Αθήνα.
Ησύχασα και είδα ότι ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν πρόκειται για μια απλή μετάθεση.
Στη συνέχεια όμως από τις διάφορες απαντήσεις, είδα ότι σχεδόν όλοι συμμερίζεσθε με την ίδια (αν όχι και μεγαλύτερη) ένταση το πρόβλημα. Αλλά να φθάσουμε στην παραίτηση και την ... αυτοκτονία, αυτό με έκανε να θελήσω να απαντήσω.
Μα είστε καλά? Άλλοι θα το θεωρούσαν μεγάλη τύχη και η μετάθεση στην Αθήνα είναι αντικειμενικά προαγωγή (άσχετα με τα ιδιαίτερα προβλήματα που δημιουργεί).Δεν υπάρχει τίποτα θετικό σε αυτό? Για δες για ποιούς λόγους δεν θα πρέπει να είσαι απελπισμένη και δες το θετικά
1. Δεν πέθανε κανένας
2. Δεν αρρώστησε κανένας
3. Ο άντρας σου δεν έχει άλλη
4. Δεν σε απέλυσαν
5. Σου έδωσαν προαγωγή-μετάθεση
6. Η μετάθεση είναι για Αθήνα και όχι για την Κωλοπετινίτσα
7. Τι θα γινόταν αν η μετάθεση ήταν για Κορέα ή το Ιράκ (όπως μετέθεσαν το γείτονά μου που υπηρετεί στο ΝΑΤΟ)
8. Την Αθήνα μάλλον τη γνωρίζεις, εφόσον ήσουν πάλι εδώ και θα δείς τους φίλους και γνωστούς σου, θα ανανεώσεις τις φιλίες και θα δημιουργήσεις σίγουρα νέες.
9. Η Αθήνα είναι η πιο όμορφη πόλη στην Ελλάδα ( για μας τους Αθηναίους ανεπανάληπτη και αναντικατάστατη)
10. Υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες για ΔΩΡΕΑΝ αξιοθέατα, παιδικές παραστάσεις, παραστάσεις μουσικές, σινεφιλ, θεατρικές κλπ που δεν θα σε αφήσουν να πλήξεις και να σκέφτεσαι διάφορα.
11.Το κυριότερο ότι η απόσταση θα κάνει τη σχέση σου με τον άντρα σου να ανανεωθεί.
Θα είστε πάλι ξανά ερωτευμένοι περιμένοντας ο ένας το γυρισμό του άλλου. Ετσι δεν θα τελματώσει η σχέση. Απρόοπτες εκπλήξεις, δωράκια, γραμματάκια, ταξιδάκια. Ανανεώνουν αφάνταστα
12. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι θα είναι για προσωρινά γιατί η μετάθεση στη Δράμα είναι εύκολη, σε αντίθεση με το αντίθετο (το οποίο για μένα θα ήταν δράμα :D )Ποιός θέλει να πάει Δράμα? Θα το πετύχεις πολύ εύκολα λίγο αργότερα
Λοιπόν για όλους τους παραπάνω λόγους να κάνεις το σταυρό σου που πρόκειται μόνο για μια προαγωγή στην Αθήνα και όχι κάτι άλλο.
Πάντως αν θελήσεις, όταν με το καλό έρθεις μπορούμε να το δούμε και νομικά. Είμαι δικηγόρος και νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο να πετύχεις αυτό που θέλεις, απλά ίσως να αργήσει λίγο.
Μη σκεφτείς ούτε για λίγο να παραιτηθείς. Προφανώς δουλεύεις στο Δημόσιο πράγμα που είναι το καλύτερο "τη σήμερον ημέρα"
Όσο πενιχρός κι αν είναι ο μισθός σου, είναι μισθός. Θα τα καταφέρεις μαζί με τη μικρή (που παρεπιμπτόντως είναι κουκλάκι) να ευχαριστηθείτε την Αθήνα. Βάλε πρόγραμμα να δείτε μαζί όλα τα αξιοθέατα, παιδικές χαρές και δωρεάν παιδικές παραστάσεις. Τέτοιες ευκαιρίες δεν υπάρχουν στη Δράμα. Αλλοι μετακομίζουν στην Αθήνα μόνο και μόνο γι αυτό :D
Σόρυ παρασύρθηκα έγραψα τεράστιο ποστ
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 00:44

fotini11 έγραψε:Καλησπέρα
Για τη σημερινή μέρα εύχομαι από καρδιάς Καλά Χριστούγεννα ,Χρόνια πολλά και καλά.
Από περιέργεια άνοιξα την αγγελία αυτή και ειλικρινά τα έχασα!
Εχοντας χάσει πρόσφατα τους δικούς μου (τον αδερφό και μετά τη μητέρα μου) μετά από επώδυνες διαδικασίες, στην αρχή διαβάζοντας για άσχημα νέα και βλέποντας και την υπογραφή στο τέλος φαντάστικα τα χειρότερα.
Στη συνέχεια νόμισα ότι ο άντρας σου βρήκε άλλη, αργότερα κατάλαβα ότι επρόκειτο για την (ανεπιθύμητη) μετάθεση στην Αθήνα.
Ησύχασα και είδα ότι ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ακόμα και όταν πρόκειται για μια απλή μετάθεση.
Στη συνέχεια όμως από τις διάφορες απαντήσεις, είδα ότι σχεδόν όλοι συμμερίζεσθε με την ίδια (αν όχι και μεγαλύτερη) ένταση το πρόβλημα. Αλλά να φθάσουμε στην παραίτηση και την ... αυτοκτονία, αυτό με έκανε να θελήσω να απαντήσω.
Μα είστε καλά? Άλλοι θα το θεωρούσαν μεγάλη τύχη και η μετάθεση στην Αθήνα είναι αντικειμενικά προαγωγή (άσχετα με τα ιδιαίτερα προβλήματα που δημιουργεί).Δεν υπάρχει τίποτα θετικό σε αυτό? Για δες για ποιούς λόγους δεν θα πρέπει να είσαι απελπισμένη και δες το θετικά
1. Δεν πέθανε κανένας
2. Δεν αρρώστησε κανένας
3. Ο άντρας σου δεν έχει άλλη
4. Δεν σε απέλυσαν
5. Σου έδωσαν προαγωγή-μετάθεση
6. Η μετάθεση είναι για Αθήνα και όχι για την Κωλοπετινίτσα
7. Τι θα γινόταν αν η μετάθεση ήταν για Κορέα ή το Ιράκ (όπως μετέθεσαν το γείτονά μου που υπηρετεί στο ΝΑΤΟ)
8. Την Αθήνα μάλλον τη γνωρίζεις, εφόσον ήσουν πάλι εδώ και θα δείς τους φίλους και γνωστούς σου, θα ανανεώσεις τις φιλίες και θα δημιουργήσεις σίγουρα νέες.
9. Η Αθήνα είναι η πιο όμορφη πόλη στην Ελλάδα ( για μας τους Αθηναίους ανεπανάληπτη και αναντικατάστατη)
10. Υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες για ΔΩΡΕΑΝ αξιοθέατα, παιδικές παραστάσεις, παραστάσεις μουσικές, σινεφιλ, θεατρικές κλπ που δεν θα σε αφήσουν να πλήξεις και να σκέφτεσαι διάφορα.
11.Το κυριότερο ότι η απόσταση θα κάνει τη σχέση σου με τον άντρα σου να ανανεωθεί.
Θα είστε πάλι ξανά ερωτευμένοι περιμένοντας ο ένας το γυρισμό του άλλου. Ετσι δεν θα τελματώσει η σχέση. Απρόοπτες εκπλήξεις, δωράκια, γραμματάκια, ταξιδάκια. Ανανεώνουν αφάνταστα
12. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι θα είναι για προσωρινά γιατί η μετάθεση στη Δράμα είναι εύκολη, σε αντίθεση με το αντίθετο (το οποίο για μένα θα ήταν δράμα :D )Ποιός θέλει να πάει Δράμα? Θα το πετύχεις πολύ εύκολα λίγο αργότερα
Λοιπόν για όλους τους παραπάνω λόγους να κάνεις το σταυρό σου που πρόκειται μόνο για μια προαγωγή στην Αθήνα και όχι κάτι άλλο.
Πάντως αν θελήσεις, όταν με το καλό έρθεις μπορούμε να το δούμε και νομικά. Είμαι δικηγόρος και νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο να πετύχεις αυτό που θέλεις, απλά ίσως να αργήσει λίγο.
Μη σκεφτείς ούτε για λίγο να παραιτηθείς. Προφανώς δουλεύεις στο Δημόσιο πράγμα που είναι το καλύτερο "τη σήμερον ημέρα"
Όσο πενιχρός κι αν είναι ο μισθός σου, είναι μισθός. Θα τα καταφέρεις μαζί με τη μικρή (που παρεπιμπτόντως είναι κουκλάκι) να ευχαριστηθείτε την Αθήνα. Βάλε πρόγραμμα να δείτε μαζί όλα τα αξιοθέατα, παιδικές χαρές και δωρεάν παιδικές παραστάσεις. Τέτοιες ευκαιρίες δεν υπάρχουν στη Δράμα. Αλλοι μετακομίζουν στην Αθήνα μόνο και μόνο γι αυτό :D
Σόρυ παρασύρθηκα έγραψα τεράστιο ποστ
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Χαίρομαι που ακούστηκε μια φωνή με τόση λογική και σύνεση :D
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από theosve » 26 Δεκ 2012, 02:30

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.
Οταν εγραψα αυτο το ποστ το εκανα γιατι ενιωθα τυψεις και ενοχες που αφησα καποιες εκρεμμοτητες και ηθελα να εξηγησω τους λογους.
Ευχαριστω πολυ ομως ολους οσους μου γραψατε.
Δε θα αυτοκτονησω βεβαια. Για ονομα του θεου.
Ουτε εχω σκοπο να παραιτηθω (προς το παρον) αλλα θα συμφωνησω με τον Οθωνα οτι ο απώτερος σκοπος τους ειναι ακριβως αυτος.
Δεν μπορω όμως και να δοξασω τον θεο γιατι θα μπορουσα θεωρητικα να ειχα χασει καποιον ή να με ειχε απατησει ο αντρας μου.
Η Αθηνα ειναι ειδυλλιακή πολη υπο προυποθεσεις.
Οχι οταν εισαι 43 και θα ναγκαστεις να μεινεις με τη μητερα σου σε ενα ισογειο διαμερισμα θλιβερο. Ουτε οταν επιστρεφεις (ποια προαγωγη??? ποιος μιλησε για προαγωγη??), σε μια δουλεια τρισχειροτερη απο αυτη που ειχες, ουτε αν δεν εχεις πια καμια ελπιδα να γυρισεις πισω.
Ποιος ειπε οτι οι μεταθεσεις στην επαρχια ειναι ευκολες?
Απο το 2005 περιμενω μεταταξη και το μονο που καταφερα, αφου σιχαθηκα τον εαυτο μου να παρακαλαω και να γλυφω οποιο ρεμαλι μας κυβερνα, να πετυχω πριν απο 1,5 χρονο αποσπαση αοριστου χρονου.
Στο παιδακι μου που την παιρνει ο υπνος μονο στην αγκαλια του μπαμπα της, τι θα πω?
Δοξα τω θεω που η Αθηνα εχει δωρεαν παραστασεις και αξιοθεατα?
Ή να πω δοξα τω θεω που δε με στειλαν στην Κορεα αλλα μονο 650 χιλιομετρα μακρια απο την πολη που ζουσα?
Ισως να ειναι κι'έτσι και να ειμαι απλα αχαριστη. Δεν ξερω...
Θα σκεφτω οσα μου γραψατε.
Σας ευχαριστω ολους και σας ευχομαι οτι επιθυμειτε.
Να εχετε μια ομορφη χρονια
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 03:18

theosve έγραψε:Σας ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.
Οταν εγραψα αυτο το ποστ το εκανα γιατι ενιωθα τυψεις και ενοχες που αφησα καποιες εκρεμμοτητες και ηθελα να εξηγησω τους λογους.
Ευχαριστω πολυ ομως ολους οσους μου γραψατε.
Δε θα αυτοκτονησω βεβαια. Για ονομα του θεου.
Ουτε εχω σκοπο να παραιτηθω (προς το παρον) αλλα θα συμφωνησω με τον Οθωνα οτι ο απώτερος σκοπος τους ειναι ακριβως αυτος.
Δεν μπορω όμως και να δοξασω τον θεο γιατι θα μπορουσα θεωρητικα να ειχα χασει καποιον ή να με ειχε απατησει ο αντρας μου.
Η Αθηνα ειναι ειδυλλιακή πολη υπο προυποθεσεις.
Οχι οταν εισαι 43 και θα ναγκαστεις να μεινεις με τη μητερα σου σε ενα ισογειο διαμερισμα θλιβερο. Ουτε οταν επιστρεφεις (ποια προαγωγη??? ποιος μιλησε για προαγωγη??), σε μια δουλεια τρισχειροτερη απο αυτη που ειχες, ουτε αν δεν εχεις πια καμια ελπιδα να γυρισεις πισω.
Ποιος ειπε οτι οι μεταθεσεις στην επαρχια ειναι ευκολες?
Απο το 2005 περιμενω μεταταξη και το μονο που καταφερα, αφου σιχαθηκα τον εαυτο μου να παρακαλαω και να γλυφω οποιο ρεμαλι μας κυβερνα, να πετυχω πριν απο 1,5 χρονο αποσπαση αοριστου χρονου.
Στο παιδακι μου που την παιρνει ο υπνος μονο στην αγκαλια του μπαμπα της, τι θα πω?
Δοξα τω θεω που η Αθηνα εχει δωρεαν παραστασεις και αξιοθεατα?
Ή να πω δοξα τω θεω που δε με στειλαν στην Κορεα αλλα μονο 650 χιλιομετρα μακρια απο την πολη που ζουσα?
Ισως να ειναι κι'έτσι και να ειμαι απλα αχαριστη. Δεν ξερω...
Θα σκεφτω οσα μου γραψατε.
Σας ευχαριστω ολους και σας ευχομαι οτι επιθυμειτε.
Να εχετε μια ομορφη χρονια

Κανείς δεν είπε ότι αυτό που περνάς είναι εύκολο, νομίζω είναι κοινή συμφωνία πως αυτό που σου έτυχε είναι πολύ άσχημο, απλά μην το βάλεις κάτω..ή τουλάχιστον πριν το βάλεις να ξέρεις ότι προσπάθησες πάρα πολύ..
Λογικά αν το κυνηγήσεις νομικά κάτι θα βγαίνει αλλά ως γνωστόν, οι νομικές διαδικασίες στη χώρα είναι χρονοβόρες..
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από polvar » 26 Δεκ 2012, 09:25

Δείτε μήπως μπορεί να γίνει αμοιβαία μετάθεση

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από theosve » 26 Δεκ 2012, 10:20

Συγνωμη αν το υφος μου ηταν καπως αποτομο.
Δεν ειχα τετοιο σκοπο απλα ειμαι αγανακτισμενη.
Το εχω ξαναδει το εργο και ξερω την συνεχεια...
5.5 χρονια περιμενα για μια αποσπαση και ο θεος κι΄ή ψυχη του ποσα θα περιμενω παλι.
Πολυχρονη μου εχω αγγελιες για αμοιβαια εδω και 7 χρονια αλλα δεν "εκατσε" κατι.
Ειναι και μικρος ο αριθμος των ατομων της ειδικοτητας μου και κανεις δε θελει απο τη Δραμα ή απο γυρω νομους να παει στην Αθηνα. :{
Κατσαριδακι μου παλι θα παω στους δικηγορους αλλα την προηγουμενη φορα δεν ειχε καποιο νοημα.
Ελπιζω αυτη τη φορα να ειναι αλλιως.
Σας ευχαριστω πολυ ολους :hump:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από tolis287 » 26 Δεκ 2012, 14:01

Νομιζω οτι ειμαι ο μονος που σε καταλαβαινει απολυτα γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση.Δυστυχως η αποσπαση λογω συνηπηρετησης με την συζυγο μου εχει ληξει και ο μονος λογος που ειναι ακομα Θεσσαλονικη και οχι Καβαλα ειναι η αδεια ανατροφης που εχει.Τον Μαρτιο πρεπει να κανει αιτηση για μεταθεση.Στην καλυτερη περιπτωση θα κανει 1 χρονο (αν γινει δεκτη).Μεχρι τοτε πρεπει να παει Καβαλα.Με στεγαστικο δανειο και την μειωση των μισθων μας τα τελευταια 2 χρονια -500ευρω εκαστος το να νοικιασει εκει δεν υπαρχει σαν περιπτωση.Οπως επισης και να πηγαινοερχεται (μιλαμε για 300χλμ καθε μερα).
Το κρατος δεν δινει δεκαρα για περιπτωσεις σαν τις δικες μας.Αυτα που λετε για ''παλεψε το'', ''μην τους αφησεις'' κλπ μου φερνουν απλα γελιο.Και υπαρχουν συναδελφοι (γραφειο προσωπικου) που αντι να σε βοηθησουν σου λενε απλα ''παραιτησου''.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ειδικα αν το στεγαστικο σου ειναι απο το Παρακαταθικων και Δανειων.Σε δεσμευουν με ειδικες ρητρες να μην φυγεις απο την υπηρεσια γιατι αλλιως δεν θα παιρνουν τα χρηματα τους (τα οποια αφαιρουνται αυτοματα απο το μισθο).
Η μονη ακραια λυση για να παραμεινεις εκει ειναι να μεινεις εγκυος να δηλωσεις επαπειλουμενη αδεια και μαζι με την αδεια ανατροφης να παραμεινεις εστω για αυτα τα 2 περιπου χρονια στη Δραμα.

Άβαταρ μέλους
potaphkatsarida
Diamond Member
Diamond Member
49 32
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 20:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγαθονησίου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από potaphkatsarida » 26 Δεκ 2012, 17:31

tolis287 έγραψε:Νομιζω οτι ειμαι ο μονος που σε καταλαβαινει απολυτα γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση.Δυστυχως η αποσπαση λογω συνηπηρετησης με την συζυγο μου εχει ληξει και ο μονος λογος που ειναι ακομα Θεσσαλονικη και οχι Καβαλα ειναι η αδεια ανατροφης που εχει.Τον Μαρτιο πρεπει να κανει αιτηση για μεταθεση.Στην καλυτερη περιπτωση θα κανει 1 χρονο (αν γινει δεκτη).Μεχρι τοτε πρεπει να παει Καβαλα.Με στεγαστικο δανειο και την μειωση των μισθων μας τα τελευταια 2 χρονια -500ευρω εκαστος το να νοικιασει εκει δεν υπαρχει σαν περιπτωση.Οπως επισης και να πηγαινοερχεται (μιλαμε για 300χλμ καθε μερα).
Το κρατος δεν δινει δεκαρα για περιπτωσεις σαν τις δικες μας.Αυτα που λετε για ''παλεψε το'', ''μην τους αφησεις'' κλπ μου φερνουν απλα γελιο.Και υπαρχουν συναδελφοι (γραφειο προσωπικου) που αντι να σε βοηθησουν σου λενε απλα ''παραιτησου''.Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ειδικα αν το στεγαστικο σου ειναι απο το Παρακαταθικων και Δανειων.Σε δεσμευουν με ειδικες ρητρες να μην φυγεις απο την υπηρεσια γιατι αλλιως δεν θα παιρνουν τα χρηματα τους (τα οποια αφαιρουνται αυτοματα απο το μισθο).
Η μονη ακραια λυση για να παραμεινεις εκει ειναι να μεινεις εγκυος να δηλωσεις επαπειλουμενη αδεια και μαζι με την αδεια ανατροφης να παραμεινεις εστω για αυτα τα 2 περιπου χρονια στη Δραμα.
Το κράτος δεν δίνει δεκάρα για κανέναν, έλα όμως που κάποιοι το παλεύουν και δικαιώνονται, αλίμονο σ' αυτούς που έχουν πέσει στα γόνατα και αρχίσαν τα παρακάλια στο θεό...
Εγώ στη ζωή μου έχω περάσει πολύ δύσκολα και έχω μάθει πάντα - παρά την απαισιοδοξία που με διακατέχει ως άνθρωπο - να παλεύω σαν σκυλί ακόμα και για μάταιους αγώνες.
Όσοι δεν κάνουν το αντίστοιχο, επισφραγίζουν τη μοίρα τους δια της απραξίας τους..
Αυτά είχα να πω εγώ, καλό απόγευμα :)
"Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν πραγματικά ελευθερία, επειδή η ελευθερία προϋποθέτει ανάληψη ευθύνης, και οι περισσότεροι άνθρωποι τρέμουν την ανάληψη ευθύνης..." - Ζίγκμουντ Φρόυντ, 1856-1939, Αυστριακός ψυχίατρος

Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας

Οι αγγελίες μου: http://1gr.me/Etom0

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ευχες και μια συγνωμη απο theosve

Δημοσίευση από athanasiamak » 26 Δεκ 2012, 20:55

Χρόνια πολλά Μαριάννα μου!
Μόλις γύρισα από το χωριό και είδα τα νέα σου γιορτινές μέρες... Λυπάμαι πολύ....
Εύχομαι κάτι να γίνει και να αλλάξουν τα πράγματα αλλιώς... καλή δύναμη... δεν μπορώ να πω κάτι (είμαι έξω από τον χορό και ό,τι και να πω...)
Αν μπορώ κάπως να βοηθήσω (από Κορινθία) μην διστάσεις να μου πεις!!!!!!
κοίτα το παιδάκι σου και παίρνε δύναμη!! Απ' όσο ξέρω οι γονείς απ' τα παιδιά τους παίρνουν δύναμη...
Μην ξεχάσεις... ένα πμ μακριά είμαι. Καλή πρωτοχρονιά εύχομαι προς το παρόν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”