29χρονος συνελήφθη γιατί μετέτρεπε τηγανέλαιο σε βιοντίζελ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
likirop
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: 29χρονος συνελήφθη γιατί μετέτρεπε τηγανέλαιο σε βιοντίζ

Δημοσίευση από likirop » 24 Μαρ 2014, 16:43

Elef έγραψε:Επί τη ευκαιρία της συζήτησης, ξέρεις κανείς που αφήνουν τα τηγανέλαια; Καμιά αλυσίδα σούπερ μάρκετ ξέρει κανείς;
Ο Σκλαβενίτης στην Αγίας Παρασκευής έχει κάδο συλλογής τηγανέλαιων. Εκεί τα πήγαινα κι εγώ, αλλά τον τελευταίο καιρό φτιάχνω με αυτά σαπουνάκια. Εννοείται δεύτερης ποιότητας, για τη λάτρα, με διπλό όφελος.
Για να είμαι πιο σαφής: - τα τηγανέλαια που καταλήγουν στην αποχέτευση δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στις
σωληνώσεις και στην αποικοδόμηση των υπόλοιπων υλικών.
- τα τηγανέλαια που καταλήγουν στην χωματερή, με την βοήθεια και των όμβριων υδάτων,
καταλήγουν στον υδροφόρο ορίζοντα και τον μολύνουν.
- τα τηγανέλαια που μετατρέπονται σε σαπούνι, χρησιμοποιούνται στην λάτρα του
σπιτιού με άριστα αποτελέσματα, ιδιαίτερα αν συνδράμουν ο βόρακας, το ξύδι και μια-
δυο σταγόνες αιθέριο έλαιο.
Οπότε δεν αγοράζουμε τα επιβλαβή για το περιβάλλον, την υγεία και την τσέπη μας
καθαριστικά.
Ελευθερία, την επόμενη φορά που θα βρεθούμε, μπορείς να μου κρατάς το τηγανέλαιο κι εγώ μερικά σαπουνάκια λάτρας. Η χρήση τους έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στους γιακάδες των πουκάμισων. :}
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Περιμένω ευχαριστώ από vol69


Άβαταρ μέλους
dr_liakos
Platinum Member
Platinum Member
21 17
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011, 21:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: 29χρονος συνελήφθη γιατί μετέτρεπε τηγανέλαιο σε βιοντίζ

Δημοσίευση από dr_liakos » 24 Μαρ 2014, 19:43

Elef έγραψε:Επί τη ευκαιρία της συζήτησης, ξέρεις κανείς που αφήνουν τα τηγανέλαια; Καμιά αλυσίδα σούπερ μάρκετ ξέρει κανείς;
Υπάρχουν ειδικές εταιρείες περισυλλογής και διαχείρισης ειδικών αποβλήτων, που τα συλλέγουν (πχ. από εστιατόρια, ξενοδοχεία) και τα προωθούν σε βιομηχανίες ανακύκλωσης. Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλεψη για τα νοικοκυριά. :mm: Το ίδιο ισχύει και για τα χρησιμοποιημένα ορυκτέλαια (πχ. συνεργείων αυτοκινήτων), για τα επικίνδυνα βιολογικά υλικά νοσοκομείων, επικίνδυνα χημικά και φάρμακα (νοσοκομεία, βιοτεχνίες, βιομηχανίες, εργαστήρια, κλπ), και εννοείται για ραδιενεργά απόβλητα (νοσοκομεία, ερευνητικές μονάδες, κλπ).
Ο νόμος είναι στις περισσότερες περιπτώσεις δεσμευτικός, αλλά στην Ελλάδα ζούμε όλοι και γνωρίζουμε πόσο διαφορετική είναι η πραγματικότητα... :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”