Θα πουλήσουν τις παραλίες - Συλλογή υπογραφών

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Αντι ΤΑΙΠΕΔ Party τη Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από nicnt » 20 Ιουν 2014, 00:16

Όχι στο ξεπούλημα και της νέας παραλίας!
Επειδή το ΤΑΙΠΕΔ θέλει τα πάντα, νερό, ουρανό και θάλασσα, θέλει και Νέα
Παραλία, θέλει και τον αέρα που αναπνέουμε για να σώσει εμάς, τη χώρα και
τον κόσμο ολόκληρο, το Κόκκινο ετοιμάζει ευχαριστήριο πάρτι που θα τα' χει
όλα, ακόμα και ιδιωτικοποιημένα σύννεφα.
Περισσότερα εδώ:
http://stokokkino.gr/article/9310/Anti- ... o-Apenanti

Ανακοίνωση της ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ
Εικόνα

Όχι στο ξεπούλημα και της νέας παραλίας!
Η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, παρά τη λαϊκή αποδοκιμασία που υπέστη στις πρόσφατες τις εκλογές, προωθεί ακάθεκτη τα εγκληματικά της σχέδια για τη διάλυση του κοινωνικού ιστού και για την καταστροφή-παράδοση των αιγιαλών της χώρας στα επιχειρηματικά συμφέροντα, με το ψευδεπίγραφο νομοσχέδιο για την «Οριοθέτηση, διαχείριση και προστασία αιγιαλού και παραλίας».
Το αμαρτωλό ΤΑΙΠΕΔ, περιφρονώντας το νομικό και πολεοδομικό ιστορικό των εκτάσεων και κτισμάτων στη Νέα Παραλία της Θεσσαλονίκης, τη βγάζει στο σφυρί, τσαλακώνοντας κάθε έννοια δικαίου αλλά και παράδοσης.
Η Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης δημιουργήθηκε από τη δεκαετία του 1960 με συνεχείς επιχωματώσεις, «θύματα» των οποίων έπεσαν και οι εγκαταστάσεις των ναυταθλητικών ομίλων. Έτσι, εκτός από τις παλιές του ΙΟΘ, που διασώθηκαν και λειτουργούν πλέον ως γραφεία του Συλλόγου και το αναψυκτήριο ως ταβέρνα στη δεξιά πλευρά της Λεωφόρου Μεγάλου Αλεξάνδρου, οι νέες εγκαταστάσεις του ΟΦΘ και του ΙΟΘ αναπτύχθηκαν με πρόχειρες κατασκευές και τις αντίστοιχες προβλήτες, διασώζοντας και το μοναδικό σημείο φυσικής παραλίας στο νέο θαλάσσιο μέτωπο. Το σημείο αυτό μαζί με τον λιμένα του Κελαρίου στην περιοχή του Μεγάρου Μουσικής, αποτελούν τη μόνη σωζόμενη φυσική ακτή της πόλης.
Στις ναυταθλητικές εγκαταστάσεις που προβλέπονταν, οι διοικήσεις των συλλόγων παραχώρησαν τη χρήση των αναψυκτηρίων τους σε επαγγελματίες εστίασης και διασκέδασης, οι οποίοι πλέον έχτισαν πάνω στο κύμα νέες εγκαταστάσεις -όπως το «Μπάγκαλοου Χουάιτ», με άδεια μάλιστα της Πολεοδομίας “για λόγους υγιεινής και ασφάλειας σε προϋφιστάμενο του 1955 κτήριο”(!) Παρά τις προσφυγές κατοίκων της περιοχής και τις τρεις δικαστικές αποφάσεις για κατεδάφισή τους το 2009, παραμένουν ακόμα εκεί με ευθύνη του Δήμου Θεσσαλονίκης που αρνήθηκε να τις εφαρμόσει .
H Πολιτεία τώρα, στη «μνημονιακή» έκδοσή της, δεν διστάζει να βγάλει στο σφυρί όλα αυτά τα αυθαίρετα κτίσματα που, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, έπρεπε να κατεδαφιστούν!
Ο Δήμος Θεσσαλονίκης έχει το δικό του σκάνδαλο στην ίδια περίπου περιοχή, δηλαδή το Δημοτικό Αναψυκτήριο που εξελίχτηκε σε πολυδύναμο κέντρο διασκέδασης, παραπλεύρως του ξενοδοχείου «Μακεδονία Παλλάς». Η σημερινή διοίκηση του δήμου παρά τις υποσχέσεις της να το κατεδαφίσει, προχώρησε και σε κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση των ιδιωτών που το εκμεταλλεύονται, ενώ ουδέποτε αμφισβήτησε τα επί του κύματος αυθαίρετα κτίσματα.
Η «Θεσσαλονίκη-Ανοιχτή Πόλη» εκφράζει την πλήρη αντίθεσή της στα σχέδια του ΤΑΙΠΕΔ, που η διοίκηση Μπουτάρη θεωρεί απλώς «αδιανόητα», ζητώντας έτσι μόνο «πλήρη ενημέρωση για τα ακίνητα που θέλει να αξιοποιήσει το ΤΑΙΠΕΔ, πέραν του ΟΛΘ και της ΕΥΑΘ -ξέχασε τη ΔΕΘ- που θέλει να ιδιωτικοποήσει», ενώ ήδη ετοιμάζεται να του υποβάλει «ολοκληρωμένη μελέτη-σχέδιο ανάπτυξης δραστηριοτήτων στο Θερμαϊκό, ώστε να γίνει ζωντανός (;) κόλπος».
Όσο για τις υποσχέσεις της διοίκησης Μπουτάρη ότι θα θέσει τις παραπάνω προτάσεις της σε δημόσια διαβούλευση και στο Δημοτικό Συμβούλιο, ελπίζουμε να μην επαναληφθεί η ίδια ιστορία με το «Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Θεσσαλονίκης», για το οποίο κατέθεσε στη Βουλή τις «απόψεις» της ερήμην του ΔΣΘ, ενώ όφειλε να προχωρήσει στην έκτακτη σύγκλησή του, όπως ζητήσαμε.
Η «Θεσσαλονίκη-Ανοιχτή Πόλη» απαιτεί τώρα, και όχι αφού συντελεστεί το έγκλημα, η διοίκηση του δήμου Θεσσαλονίκης, αντί να διεκδικεί την «κυριότητα» της παραλίας για να την «αξιοποιήσει» σύμφωνα με τα δικά της σχέδια (δίκτυο με μαρίνες στο θαλάσσιο μέτωπο, επιχωματώσεις στο Ποσειδώνειο και στους Λαχανόκηπους, υποθαλάσσια παράκαμψη του κέντρου), να απαιτήσει την αποκατάσταση της νομιμότητας για όσα κτίρια μετατράπηκαν σε χώρους αναψυχής. Μόνο με αυτό τον όρο μπορεί να έρθει σε όποια συζήτηση με την κεντρική κυβέρνηση και να απαιτήσει την Ολοκληρωμένη Διαχείριση της Παράκτιας Ζώνης και όχι φυσικά για να παζαρέψει την πώληση δημόσιων χώρων που καλύπτουν ανάγκες άθλησης των νέων, αναψυχής των μεγαλύτερων και ελεύθερης πρόσβασης όλων των πολιτών. Φυσικά αυτό το αποφεύγει η κυβέρνηση, αφού ο στόχος της είναι η ιδιοποίηση χώρων και αυθαίρετων κτισμάτων και η πώληση σε ιδιώτες για να «νομιμοποιήσουν», επεκτείνουν και ολοκληρώσουν την παρανομία σε όλο το θαλάσσιο μέτωπο της Θεσσαλονίκης. Η πλειοψηφία του Δήμου Θεσσαλονίκης θα έχει καίρια ευθύνη για τον αποκλεισμό των Θεσσαλονικέων, από ασύδοτους και αδηφάγους ιδιώτες, από τη μοναδική δωρεάν διασκέδαση που τους απέμεινε, τη βόλτα δίπλα στη θάλασσα.
Το «κοινό μέτωπο» για να αποτραπεί το ξεπούλημα των 19 στρεμμάτων της νέας παραλίας, δεν μπορεί να συγκροτηθεί με τα «μνημόνια συνεργασίας» που επιδιώκει η διοίκηση του δήμου Θεσσαλονίκης με διάφορους φορείς που προωθούν την ιδιωτική επιχειρηματικότητα σε βάρος των κοινωνικών αναγκών, αλλά με την αγωνιστική κινητοποίηση του λαού της πόλης, που παλιότερα ακύρωσε τη διαβόητη «υποθαλάσσια αρτηρία», κατάφερε καταδικαστικές αποφάσεις απέναντι σε παρανομίες και πρόσφατα είπε ένα αποστομωτικό ΟΧΙ στην ιδιωτικοποίηση της ΕΥΑΘ, με τη σαρωτική του συμμετοχή στο δημοψήφισμα.
Θεσσαλονίκη 16/6/2014
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Αντι ΤΑΙΠΕΔ Party τη Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από makis » 20 Ιουν 2014, 03:15

Και πρεπει να το κανουμε θεμα επειδη δεν θελει αναψυκτήριο στην παραλια που θα γινει εσοδα στο δημο ;
Δηλαδη επειδη θα γινει ενα αναψυκτήριο δεν θα μπορουν οι θεσσαλονικης να πανε βολτα στην παραλια ;
Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε !!


Μηπως ειναι κακο να γινουν και περιπτερα στην νεα παραλια ;


Η μηπως το θελει δημοτικο αναψυκτηριο και να γινει οπως τα ΕΛΤΑ που σε αλλο καταστημα σου λενε ναι σε αλλο οχι και σε αλλο δεν ξερω , αλλου σε χρεωνουν 1,50 αλλου 1,05 και αλλου 4,50 για το ιδιο δεμα !!!



Παντως ολο αυτο που θυμιζει τις διαμαρτυρίες που γινονται και παμε να κανουμε διαμαρτυρία για τον κίνδυνο των παιδιων μας απο τις κεραιες , αφου πρωτα τους παρουμε το καλυτερο μοντελο που υπαρχει και μετα παμε με το κινητο στο αυτι για να πουμε τους φιλους μας να ερθουν και αυτοι στην διαμαρτυρία !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Αντι ΤΑΙΠΕΔ Party τη Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από nicnt » 21 Ιουν 2014, 01:28

Αγαπητέ Μάκη...
Μάλλον κάτι σου διαφεύγει... ή έχεις άγνοια για το τι συμβαίνει γύρω σου... δεν εξηγείται αλλιώς το:
"""Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε !!"""

Υπάρχει τεράστια διαφορά από την αξιοποίηση ως το ξεπούλημα.
Αξιοποίηση ονομάστηκε και το ορυχείο χρυσού στις Σκουριές και έγινε κρανίου τόπος τεράστια έκταση δάσους, καταστράφηκαν αρχέγονα δάση που σπανίζουν τόσο σε ευρωπαϊκό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο, έχει μολυνθεί όλη η γύρω περιοχή, μαζί και η παραλία... σε λίγο μαζί με τα ζώα του δάσους που έφυγαν από το περιβάλλον τους θα αναγκαστούν να φύγουν και οι κάτοικοι της περιοχής.
Όφελος για το δημόσιο? 34 ευρώ το στρέμμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε παρακάτω...
Πρώην αεροδρόμιο-Ελληνικό
Έκταση που αποτιμάται σε πάνω από 20δις ευρώ πουλήθηκε στον Λάτση για λιγότερο από 1δις!
Αφού πρώτα του χάρισαν τα 3~4 δις της Eurobank...
Τα οποία χρησιμοποίησε για ...άλλες αγορές!!!

Πάμε και ακόμα παρακάτω...
Ακούγεται εξωφρενικό, αλλά αυτό το καλοκαίρι ίσως να είναι το τελευταίο που θα μπορούμε να χαρούμε ελεύθερα τις Ελληνικές παραλίες! Αυτή τη στιγμή η κυβέρνηση σχεδιάζει εγκληματικό νομοσχέδιο για να ξεπουλήσει τις παραλίες μας σε ιδιωτικές επιχειρήσεις.
(Ταυτόχρονα βέβαια με τις παραλίες "χαρίζονται" σε ιδιώτες ακόμα και ολόκληρα νησιά!)
Αν αυτό περάσει, τα παιδιά μας κινδυνεύουν να κληρονομήσουν μια Ελλάδα με τσιμεντωμένες παραλίες, που κάθε σπιθαμή τους θα ανήκει σε εταιρίες και πρόσβαση θα έχουν μόνο όσοι πληρώνουν.
Μια τέτοια, ενδεχομένως, επιχείρηση θα στηθεί και στη Νέα Παραλία της πόλης μας...

Μπορώ να αναφέρω πλειάδα τέτοιων παραδειγμάτων ακόμα αλλά νομίζω ότι φτάνουν για να κατανοήσουμε όλοι μας τι συμβαίνει γύρω μας... τι ακριβώς κάνουν αυτοί που "κυβερνάνε" τη χώρα μας και οι οποίοι ορκίστηκαν να την υπερασπιστούν...
Θα πω μόνο τούτο μια που αναφέρθηκες στις κεραίες: Θα θυμάσαι φαντάζομαι το ξεπούλημα της κινητής τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ στην (τότε) PANAFON.
Μια τόσο επικερδής επιχείριση το Ελληνικό κράτος τη χάρισε και τότε σε ιδιώτη με δέσμευση, αν θυμάμαι καλά, για 12 χρόνια να μην επιτραπεί σε ανταγωνιστή η ανάπτυξη τέτοιας δραστηριότητας, ούτε και στον ίδιο τον ΟΤΕ...

Άστο φίλε μου, βρωμάει το θέμα...
Και αντί να μας πάρει η μπόχα και να ψαχτούμε από που έρχεται κλείνουμε απλά τη μύτη μας, απομακρυνόμαστε και αδιαφορούμε για όλα.
Εγώ πάντως, ακόμα και με μάσκα για να αποφύγω τη βρώμα ή τα χημικά που ρίχνουν οι προστάτες τους, παλεύω και θα παλεύω ενάντια σε όλα αυτά.
Είναι υποχρέωση όλων μας άλλωστε να προστατεύσουμε το δημόσιο πλούτο της χώρα μας, το περιβάλλον που ζούμε γενικότερα, γιατί όπως λέει και ένα Ινδιάνικο ρητό:
"Τη γη δεν την κληρονομήσαμε απ' τους προγόνους μας, τη δανειστήκαμε απ΄τα παιδιά μας!!!!"
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Θα πουλήσουν τις παραλίες - Συλλογή υπογραφών

Δημοσίευση από nicnt » 27 Ιουν 2014, 01:05

https://secure.avaaz.org/el/petition/Yp ... n/?dbdWwhb
Διαδώστε το παντού να μαζευτούν υπογραφές διαμαρτυρίας

Στη λίστα για ξεπούλημα μαζί με όλα τα μεγάλα φιλέτα, τις επιχειρήσεις, τις υποδομές και τους τουριστικούς προορισμούς θα ενταχθούν οι ομορφότερες παραλίες

Συγκεκριμένα, στο ΦΕΚ με ημερομηνία 5 Ιουνίου, οι παρακάτω παραλίες μεταβιβάζονται προς πώληση στο ΤΑΙΠΕΔ:
Νάξος: Αγερσανί - Λίμνη Αλυκής 1.090 στρ., Άγιος Προκόπιος-Αγία Άννα 161 στρ., Αγ. Αρσένιος-Βίβλος 99,7 στρ. και Κάλαντος 50,4 στρ.,
Ηρακλειά: Λιβάδι 7,2 στρ.,
Πάρος: Αλυκή Πάρου, τρεις εκτάσεις με σύνολο στρεμμάτων 117,1,
Αντίπαρος: Παναγιά 20 στρ.,
Σύρος: Παραλία Γαλησσά 27,9 στρ.,
Μύκονος: Καφέ Κάβος, δύο εκτάσεις με σύνολο στρεμμάτων 28,
Άνδρος: Άρνη - Ατένι Υδρούσας 26,5 στρ.,
Μήλος: Χειβαδολίμνη 63,8 στρ.,
Τήνος: Άγιος Ιωάννης, Πόρτο 55 στρ.,
Κύθνος: «Ξενία και Ιαματική Πηγή Κύθνου», Λουτρά 7,2 στρ.,
Σαντορίνη: Καμάρι, δύο εκτάσεις με σύνολο στρεμμάτων 10,6.

Μεταξύ των περιοχών που προωθούνται προς "αξιοποίηση", εντάσσονται περιοχές που προστατεύονται από το πρόγραμμα Natura 2000, όπως η Χειβαδολίμνη στη Μήλο, το νησί της Ηρακλειάς, ο Γαλησσάς στη Σύρο, καταφύγια άγριων ζώων όπως η Αγερσανί - Λίμνη Αλυκής στη Νάξο, υγρότοποι όπως ο Άγιος Προκόπιος, η Αλυκή Πάρου, η Παναγιά στην Αντίπαρο, αλλά και ζώνες ειδικής προστασίας όπως το Ατένι Υδρούσας στην Άνδρο.

Το πρόσχημα αυτής της εκποίησης δεν είναι τίποτα άλλο παρά η 'αξιοποίηση' λιμνάζουσας δημόσιας περιουσίας, η δημιουργία και η δυνατότητα είσπραξης εσόδων και η ανάπτυξη των περιοχών από τις νέες ιδιωτικές ιδιοκτησίες μέσω των επενδύσεων και της υποτιθέμενης απασχόλησης που θα επιφέρουν. Παράλληλα, τα κυβερνητικά σχέδια για άλωση των παραλιών και του αιγιαλού από τα μεγάλα ιδιωτικά συμφέροντα ολοκληρώνουν την εικόνα περιβαλλοντικής καταστροφής και αποκλεισμού της κοινωνίας από τα δημόσια αγαθά.

Αποσιωπάται έτσι η μεταβίβαση δημόσιας περιουσίας σε εξευτελιστικές τιμές, η απαγόρευση χρήσης και αξιοποίησης από τις τοπικές κοινωνίες και την Τοπική Αυτοδιοίκηση, το άνοιγμα σε αλλαγές χρήσεων γης και καταστροφής του τοπίου και του περιβάλλοντος.

Καταργείται η απρόσκοπτη κοινωνική πρόσβαση στις περιοχές που αναφέρονται στο νομοσχέδιο και οι οποίες αποτελούν δημόσια κτήση, δηλαδή κοινόχρηστα αγαθά, προσβάσιμα σε όλους τους πολίτες.
Καταργεί, δηλαδή, ένα τρόπο κοινωνικής συμβίωσης/συλλογικής αναψυχής, που έχει διαμορφωθεί σε βάθος χρόνου και αφορά τα εκατομμύρια κατοίκων της χώρας.
Το σνομοσχέδιο παραδίδει στο ιδιωτικό κεφάλαιο προς εκμετάλλευση ένα φυσικό και πολιτισμικό πόρο ανυπολόγιστης αξίας, καθώς αυτός φέρει ιδιαίτερα, μοναδικά χαρακτηριστικά, που σε αρκετές περιπτώσεις έχουν οδηγήσει στη θεσμοθέτηση περιοχών ως εξαιρετικού φυσικού κάλλους. Με την επιτρεπόμενη εντατική εκμετάλλευση, οι παράλιες, παραλίμνιες και παραποτάμιες ζώνες πρόκειται ν’ αλλοιωθούν ως προς το φυσικό τους ανάγλυφο και να δομηθούν, οδηγώντας σε απρόσωπα και καταρρέοντα πρότυπα τουριστικής ανάπτυξης, μαζικού, all inclusive, τουρισμού (Τυνησία, Ισπανία) και σε φούσκα ακινήτων, δηλαδή σε πληθωρισμό εγκαταστάσεων διαμονής και αναψυχής.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Θα πουλήσουν τις παραλίες - Συλλογή υπογραφών

Δημοσίευση από Othon » 27 Ιουν 2014, 01:45

Αν ο Βεργής έφαγε 37.5 χρόνια για μια μικρή σχετικά έκταση, φανταστείτε πόσα τρις ισόβια θέλουν αυτοί που ψήφισαν τέτοιο νομοσχέδιο.
Χωρίς να υπερβάλλω καθόλου, μου δίνεται η εντύπωση πως θα έρθει κάποια στιγμή που με το που θα πατάμε το πόδι μας έξω από την πολυκατοικία όπου μένουμε, θα θεωρείται καταπάτηση ξένης περιουσίας!

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Θα πουλήσουν τις παραλίες - Συλλογή υπογραφών

Δημοσίευση από nicnt » 29 Ιουν 2014, 02:25

ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ....ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ !!!

AKOMH ένας χώρος ιστορικής σημασίας και μνήμης έρχεται στη δημοσιότητα με το «πωλείται» που του κρεμάει το TAIΠEΔ! Στα χέρια ιδιωτών, λοιπόν, θα περάσουν και οι ιαματικές πηγές Θερμοπυλών μαζί με 785.398 τ.μ. της ευρύτερης περιοχής. Διόλου συμπτωματικά, αλλά πολύ στοχευμένα, οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές πληροφορούνται από την ιστοσελίδα του Tαμείου για το ευρύτερο ενδιαφέρον της περιοχής, με αναφορές στον Hφαιστο, τον Hρακλή και, βεβαίως, στη Mάχη των Θερμοπυλών και στο ιστορικό «όχι» στην επέλαση των Περσών που είπαν οι 300 του Λεωνίδα και οι 700 Θεσπιείς.

Που να ήξεραν ο Λεωνίδας και οι 300 σύντροφοι του ότι 2.494 χρόνια μετά κάποιοι από τους επιγόνους τους θα μετέφραζαν το «Μολών λαβέ» όχι ως πρόκληση («Ελάτε, να τα πάρετε») αλλά ως άθλια πρόσκληση:
Ελάτε να σας τα δώσουμε…
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Θα πουλήσουν τις παραλίες - Συλλογή υπογραφών

Δημοσίευση από nicnt » 29 Ιουν 2014, 02:32

Προς πώληση και το πλειοψηφικό πακέτο έως 55% του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών!!!

Το μοντέλο που προκρίθηκε, ικανοποιεί τις απαιτήσεις των Κινέζων ενδιαφερομένων επενδυτών.
Πληροφορίες μάλιστα αναφέρουν ότι πραγματικός στόχος των Κινέζων είναι ο έλεγχος του 100% των μετοχών του ΔΑΑ, αλλά η υλοποίηση του στόχου αυτού αφήνεται να πραγματοποιηθεί σε δεύτερη φάση. Στην παρούσα φάση εμφανίζονται ικανοποιημένοι με την ανάληψη της πλειοψηφίας των μετοχών και του μάνατζμεντ του αεροδρομίου.

Μέχρι στιγμής χαριζόμαστε στους Γερμανούς που δεν πλήρωσαν "μία" στο Ελληνικό κράτος χωρίς ποτέ να απαιτήσουμε όσα χρωστάνε από ΦΠΑ κτλ και τώρα ξεπουλάμε σε άλλους μια κερδοφόρα επιχείρηση.
Τι άλλο θα τους επιτρέψουμε να πουλήσουν...???
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ!!! (Δεν είναι αστείο...)

Δημοσίευση από nicnt » 02 Ιούλ 2014, 01:36

Κάθε μέρα και ένα νέο χτύπημα στη δημόσια περιουσία, ένα ακόμα ξεπούλημα του τόπου μας...
Μετά τις παραλίες που δεν θα έχουμε πρόσβαση αν δεν πληρώσουμε χαράτσι στον ιδιώτη που θα τις αποκτήσει τσάμπα, μετά την αγορά Μοδιάνο στη Θεσσαλονίκη και τόσα άλλα ανακαλύπτω πως οι αθεόφοβοι που μας κυβερνάνε δεν διστάζουν να βγάλουν στο σφυρί μέχρι και μνημεία του τόπου μας, όπως είναι οι Θερμοπύλες, παραφράζοντας το "Μολών λαβέ" των 300 του Λεωνίδα σε άθλια πρόσκληση: "Ελάτε να σας τα δώσουμε…"
Διαβάστε περισσότερα: http://www.lamiareport.gr/index.php?opt ... 1&Itemid=3

...και για τη στοά Μοδιάνο εδώ: http://picasonidis.blogspot.gr/2014/07/blog-post.html
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ!!! (Δεν είναι αστείο.

Δημοσίευση από polvar » 02 Ιούλ 2014, 08:23

Όσο μένουμε απαθείς θα γίνουν και χειρότερα

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ!!! (Δεν είναι αστείο.

Δημοσίευση από nicnt » 03 Ιούλ 2014, 00:23

polvar έγραψε:Όσο μένουμε απαθείς θα γίνουν και χειρότερα
Δες - δείτε τι έχει μπει στο "πρόγραμμα για ξεπούλημα":

...με τον νόμο 3985/2011 θα μεταβιβάζονταν σταδιακά μέχρι το 2015 είναι:

Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (OTE), Εταιρία Ύδρευσης/Αποχέτευσης Θεσσαλονίκης, Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών (ΔΑΑ), ΟΠΑΠ, Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης, Οργανισμός Λιμένος Πειραιώς, Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα (ΕΑΣ), Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Δημόσια Επιχείρηση Αερίου (ΔΕΠΑ), Διαχειριστής Εθνικού Συστήματος Αερίου (ΔΕΣΦΑ), ΤΡΑΙΝΟΣΕ, ΛΑΡΚΟ, Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων (ΕΛΒΟ), Ελληνικά Πετρέλαια (ΕΛΠΕ), Αυτοκινητόδρομος «Εγνατία Οδός», Ελληνικά Ταχυδρομεία (ΕΛΤΑ), Λιμάνια 1/2, Εταιρία Ύδρευσης Αποχέτευσης Πρωτευούσης, Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, Ακίνητα 1/2/3/4, Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού (ΔΕΗ), Ελληνικοί Αυτοκινητόδρομοι 1/2/3, Περιφερειακά Αεροδρόμια 1/2, Μεταλλευτικά Δικαιώματα 1/2, Υποθαλάσσιο κοίτασμα φυσικού αερίου «Ν. Καβάλα».

Ωστόσο, με τον νόμο 4038/2012 (γνωστό ως πολυνομοσχέδιο-Ιανουάριος 2012), στο άρθρο 7, ψηφίστηκε από την Βουλή να μεταβιβαστούν στο ΤΑΙΠΕΔ και ΟΛΑ τα υπόλοιπα ακίνητα στην χώρα, που ανήκουν στο Ελληνικό Δημόσιο, σε Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου ή σε δημόσιες επιχειρήσεις που συμμετέχει το Ελληνικό Δημόσιο.

Τέλος, μετά από απαίτηση των δανειστών στο 2ο Μνημόνιο (Φεβρουάριος 2012), η τότε ελληνική κυβέρνηση δεσμεύτηκε να μεταβιβάσει στο ΤΑΙΠΕΔ όλα τα παραπάνω ιδιοκτησιακά στοιχεία των Ελλήνων μέχρι το Μάρτιο του 2012. Αυτό που προσπαθούν να κάνουν από τότε είναι να χειριστούν επικοινωνιακά το ξεπούλημα.

Πριν πάτε λοιπόν παρακάτω προτείνουμε να ξαναδιαβάσετε από την αρχή για να διαπιστώσετε ότι

Ο,ΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΑΙΠΕΔ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ

ΟΙ «ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ» ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ

ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ !


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο: http://epamthiras.blogspot.gr/2014/06/blog-post_29.html
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”