Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από nik_kost » 18 Απρ 2016, 15:42

lamprinavrt έγραψε:Kαλημερα σας .
Καλο ειναι να μην τα βαζουμε ολα στο κουβα και κατηγορουμε προς καθε κατευθυνση καθε φορα .
Ειμαι εθελοντρια στο Δημο μου (Ζωγραφου ) και απαντω μονο και μονο για να αναφερω οτι παντα υπαρχει και το ασπρο και δεν ειναι ολα μαυρα αλλα και γιατι μολις χθες ολοκληρωσαμε την 2η Διανομη και δεν εμεινε τιποτα πλεον στις αποθηκες .
Ενα λαχανο εμεινε δηλ αλλα πηγε μπονους σε καποια κυρια δικαιουχο ....
Κανενας εθελοντης δεν πηρε ουτε μηλο και η κοινωνικη υπηρεσια ηταν ολη παρουσα και βοηθησαμε ολοι μαζι στην καλυτερη διεξαγωγη .
Και φυσικα δωσαμε και στους δικαιουχους οτι ειχαν δικαιωμα να παρουν και απο την 1η διανομη και δεν ειχαν ενημερωθει εγκαιρα .
Ο κοσμος εφευγε χαμογελαστος και εχω στη διαθεση σας τα οποια στοιχεια
Ενδεικτικα αναφερω (για ποσοτητες δεν γραφω γιατι διαφοροποιουνται αναλογα τα ατομα : 1 ή 2 ή οικογενεια .

1η ΔΙΑΝΟΜΗ
ΦΑΚΕΣ,ΦΑΣΟΛΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ,ΓΑΛΑ ΝΟΥΝΟΥ ,ΖΑΧΑΡΗ,ΠΑΝΕΣ ,ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ,ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ,ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ,ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ,Σαμπουαν, ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ,ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΤΩΜΑ ,ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ ,ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ

2Η ΔΙΑΝΟΜΗ
ΦΑΚΕΣ ,ΦΑΣΟΛΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ,ΓΑΛΑ ΝΟΥΝΟΥ , ΖΑΧΑΡΗ,ΠΑΝΕΣ ,ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ,ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ,ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ, ΛΑΧΑΝΟ ,ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ,ΜΗΛΑ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ,ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ .

Εδω αναφερει τι πρεπει να παρετε καθε φορα (σε μας δοθηκαν ολα οπως αναφερονται )εκτυπωστε το να το εχετε.
http://singleparent.gr/voitheia/allileg ... n-trofima/

Και κλεινω με καποιες λεπτομερειες που καλο θα ηταν να τις γνωριζουμε πριν σιχτιριζουμε και αποδιδουμε ευθυνες οπου ναναι ......


ΤΟ ΤΕΒΑ (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους ) οπως αναφερει ο τιτλος ειναι προγραμμα Ευρωπαικης Βοηθειας της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ και εν γενει του Υπουργειου Εργασιας και ΟΧΙ των Δημων .Οι Δημοι συμμετεχουν εθελοντικα και μόνο, και πιο συγκεκριμενα οι Κοινωνικες Υπηρεσιες των αντιστοιχων Δημων που βοηθουν στην αναδιανομη της βοηθειας που αρχικα ερχεται απο Ευρωπη (ως χρηματα) και μετατρεπονται σε πράγματα απο την Περιφερεια και διανεμονται τελικα απο τον Δημο σας .
Αρα ξεκιναμε απο την ριζα να εντοπισουμε το προβλημα ....
Στη συνεχεια ....κάνουμε την καταγγελια μας στον αρμοδιο φορεα μεσω της κοινωνικης υπηρεσιας και διεκδικουμε την εύρυθμη λειτουργία του προγράμματος και επισημαινουμε τα κακως κειμενα και γενικοτερα οργανωμενα και συντονισμενα διεκδικουμε την αξιοπρεπη μας αντιμετωοπιση και τα δικαιουμενα μας .
Και ολα αυτα τα αναφερω γιατι ως χρονια εθελοντρια στο Δημο μου με επιασαν πολλα ατομα στο δρομο που δεν πηραν στη πρωτη διανομη πραγματα ή δεν πηραν τα σωστα και εκανα οτι σας ανεφερα ,....συγκεντρωσα τα ονοματα ,συνταξα μια αναφορα-καταγγελια και την εστειλα εκει που επρεπε .
Ναι δεν λειτουργουν ολα τελεια σε αυτη τη χωρα αλλα και εμεις κανουμε παντα αυτο που πρεπει??

Δεν καλοπιανω τους Δημους αλλα δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι στην προκειμενη περιπτωση αρα γιαυτο και δεν μπορουν να κανουν κατι και απο την αλλη κανουν οτι γουσταρουν γιατι δεν ελεγχονται ...(νομιζουν) .Απευθυνθειτε στην Περιφερεια που ειναι ειναι υπευθυνη για το Προγραμμα και οπου αλλου χρειαζεται .

Καλη συνεχεια .

Υγ. Δεν εχω συμφεροντα απο τον Δημο μου,δεν δουλευω σε αυτον κλπ απλα μου αρεσει που κ που να ακουγεται και το καλο.
Στο Δημο Ζωγραφου...στο Δημο Πετρουπολης που ειμαι εγω στην πρωτη διανομη (Ιανουαριο) : φρουτα , 1 φακη 1 φασολια , μακαρονια και κοτοπουλο και μια οδοντοπαστα.
σημερα φακες φασολια σαμπουαν λαδι μακαρονια σαλτσα καθαριστικο πατωματος.
ωραια τα λετε για τις πανες και τα μωρομαντιλα ο γιος μου 2014 γεννημενος αρα θα επρεπε αλλα οχι....
Σκόνη για πλύσιμο ρούχων-οχι
Υγρό πιάτων-οχι
Κρέμα δημητριακών 300γρ. (6 γεύματα) για έτη γέννησης 2014, 2015 – 2 τεμ - οχι
Ρυζάλευρο 300γρ. (6 γεύματα) για έτη γέννησης 2014, 2015 – 2 τεμ-οχι
Γάλα εβαπορέ για έτη γέννησης 2013, 2014 – 15 τεμ - οχι
απο κρεατικα ενα κοτοπουλο τον Ιανουαριο
δεν υπαρχουν ομως προφανως σε ολους τους δημους. εγω ειμαι δημοτης Ζωγραφου αλλα μενω Πετρουπολη 3 χρονια και αρα τα περνω απο εδω γιατι οπως καταλαβενετε δεν μπορω να κανω 17 χλμ καθε φορα με 1 μωρο και εγκυος..
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ


Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7050
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από lamprinavrt » 19 Απρ 2016, 08:37

Μηπως λοιπον πρεπει να απευθυνθειτε καπου ?Να αναφερετε οτι δεν παραλαβατε τα προβλεπομενα ενω ενω εχετε μωρα και να τα διεκδικησετε?
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από nik_kost » 19 Απρ 2016, 14:30

lamprinavrt έγραψε:Μηπως λοιπον πρεπει να απευθυνθειτε καπου ?Να αναφερετε οτι δεν παραλαβατε τα προβλεπομενα ενω ενω εχετε μωρα και να τα διεκδικησετε?
αυτο το "καπου" ψαχνω να βρω! δυστυχως εκει λενε εμεις αυτα εχουμε..και το βλεπω γιατι μπαινω μεσα στην αποθηκη.. το θεμα ειναι που ειναι αυτα που θα επρεπε να παρουμε και δεν περνουμε..δεν υπαρχει καποιος να γνωριζει που πρεπει να μιλησω δυστυχως.
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
piterc
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4755
Εγγραφή: 23 Ιαν 2014, 20:32
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλλικού Κιλκίς
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από piterc » 19 Απρ 2016, 14:47

Εμείς σήμερα είχαμε την πρώτη διανομή στον Δήμο Κορδελιόυ-Εύοσμου και πήραμε παρρααααααα πολλλλλαααααα 2 κοτόπουλα ΜΟΝΟ ούτε φακές φασολια μακαρόνια πανες Μωρομαντηλα γάλα και και και.......... Να δούμε πότε και αν ποτέ θα πάρουμε τα υπόλοιπα.....
Οπότε να ξέρετε υπάρχουν και χειρότερα!!!!!!
Μενω σε μικρο χωριο κ δεν έχω κοντά box now. Με λίγη υπομονή όλα μπορούν να γίνουν :-D

Παρακατω θα σας αναφερω και απο που μπορω να συννατηθω για την παραλαβη-παράδοση
γαλλικος κιλκις
κιλκις (lidl)
κορδελιο


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3367
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από Ederlezi » 21 Απρ 2016, 11:09

Ας πουμε οτι η δευτερη διανομη μας αποζημειωσε για την τραγωδια της πρωτης.παρελαβα 3γαλατα σκονη sanilac Γιωτης,20 πανες carrefour,3 κρεμες ρυζαλευρο,1 κοτοπουλο,2 λιτρα ελαιολαδο,2 πακετα φασολια,2 πακετα φακες,5 κιλα ρυζι,1 Οδοντοκρεμα,1 σαμπουαν,1 υγρο πιατων,1.5 κιλο απορρυπαντικο για ρουχα carrefour.

Για εμενα που εχω ενα μικρο εισοδημα ειναι μια μικρη βοηθεια στον μηνιαιο προυπολογισμο.το προγραμμα ομως παραλειπει σημαντικα ειδη οπως αλευρι,σαλτσα,πουρε αν οχι πατατα,Μακαρονια,ζαχαρη,αλατι τα οποια θα διευκολυναν λιγο περισσοτερο τη σιτιση οικογενειων που βασιζονται αποκλειστικα στα προγραμματα αυτη τη στιγμη.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”