Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3367
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 19:37

Ντροπή για το χάλι που επικρατεί.εκτός του ότι κάναμε τα χαρτιά μας τον Αύγουστο του 2015 και η πρώτη ανακοίνωση για διαμοιρασμό τροφίμων έγινε τον Απρίλιο του 2016 η πρώτη διανομή ακυρώθηκε λογω ακαταλληλότητας των προιόντων.Αναφέρομαι στον Δήμο Λαγκαδά όπου και κατοικώ και έκανα και τα χαρτιά μου.Δεν κατηγορώ τον Δήμο φυσικά καθώς είχε κάθε λόγο να ακυρώσει τη μοιρασιά μιας και αυτά που τους έφεραν να δώσουν στον κόσμο ήταν κυριολεκτικά για τα σκουπίδια.Φρούτα και λαχανικά σε ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ!!

παραθέτω και το άρθρο όπου υπάρχουν και φωτογραφίες.

Φίλοι και φίλες όπου φτωχός και η μοίρα του.Πού είναι τα γάλατα,οι πάνες,τα κρέατα,το λάδι???τα είδαμε μόνο σε λίστα online.Η επόμενη διανομή είναι στις 20 Απριλίου.Εύχομαι τουλάχιστον να μη μας μοιράσουν τα σκουπίδια τους.

http://ykpaaplagada.gr/index.php/anakoi ... -proionton
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
madissa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010, 21:08
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από madissa » 14 Απρ 2016, 19:47

Σε μας έγινε τώρα η 1η διανομή. 4 μακαρόνια, 2 φακές, αρκετά μήλα κ πορτοκάλια σε οκ κατάσταση, από 1 νωπό κοτόπουλο (εγώ δεν το πήρα), 1 μωρομάντηλα, 1 πάνες...
Κάποιες φορές αποστέλλω από κεντρικό κατάστημα ΕΛΤΑ κ κάποιες φορές από πρακτορείο ΕΛΤΑ που είναι κοντά στο σπίτι μου. Από το πρακτορείο δεν μπορώ να κάνω ομαδικές αποστολές ούτε να παραλαμβάνω (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Μεγαλώνω παιδάκι μόνη κ δεν έχω μεταφορικό μέσο. Αργώ να αποστείλω. Εάν βιάζεστε για κάτι μπορείτε πάντα να παραλαμβάνετε από την περιοχή μου.

Έχω οικόσιτες γάτες. Πιθανόν να βρείτε καμιά τριχούλα που μου ξέφυγε. Προσοχή οι αλλεργικοί.

Δείτε τις αγγελίες μου, μπορεί να σας ενδιαφέρει κ κάτι ακόμη, ή να έχετε κάτι που χρειάζομαι!

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3367
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από Ederlezi » 14 Απρ 2016, 20:05

Σε εμάς η πρώτη διανομή αφορούσε αποκλειστικά φρούτα και λαχανικά και τίποτε άλλο και όπως είπα δεν έγινε κιόλας. :<
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από panteleon1 » 14 Απρ 2016, 21:57

madissa έγραψε:Σε μας έγινε τώρα η 1η διανομή. 4 μακαρόνια, 2 φακές, αρκετά μήλα κ πορτοκάλια σε οκ κατάσταση, από 1 νωπό κοτόπουλο (εγώ δεν το πήρα), 1 μωρομάντηλα, 1 πάνες...
και εδώ στο Νέο Ηράκλειο έγινε κανονικά η διανομή στις 12 του μήνα,πάνω κάτω τα ίδια είχε και σε μας με επιπλέον λάδι, απορρυπαντικό ρούχων οδοντόκρεμα και σαμπουάν, ο δήμος μας είναι λίγο πιο οργανωμένος στο θέμα απο άλλους δήμους
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από nik_kost » 14 Απρ 2016, 22:38

δημος πετρουπολης 12ος μηνας 2015 πορτοκαλια και ακτινιδια. 2ος μηνας 2016 φακες φασολια μακαρονια οδοντοκρεμα κοτοπουλο. φυσικα κανενας λογος για πανες γαλατα κτλ! απο τοτε τιποτα.
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από vayia81 » 15 Απρ 2016, 01:27

Ααααααααααααααα ντροπή να μιλάτε ετσι για τους δήμους!!! Εικόνα

Εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι... Εικόνα

Αυτή τη φορά δεν έμειναν μόνο στα φρούτα αλλα μας έδωσαν και ενα ληγμένο κοτόπουλο... :hump:


(Υ.Γ Δλδ έληγε σε 2 μέρες&χαλάσαμε τη νηστεία για να μην παει χαμένο.. :z )
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από vayia81 » 15 Απρ 2016, 01:31

nik_kost έγραψε:δημος πετρουπολης 12ος μηνας 2015 πορτοκαλια και ακτινιδια. 2ος μηνας 2016 φακες φασολια μακαρονια οδοντοκρεμα κοτοπουλο. φυσικα κανενας λογος για πανες γαλατα κτλ! απο τοτε τιποτα.
Ναι κάπως ετσι και σ εμας... Μόνο που το κοτόπουλο μας το έδωσαν τώρα στη νηστεία και δεν ηταν και φρέσκο.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από nik_kost » 15 Απρ 2016, 07:04

vayia81 έγραψε:
nik_kost έγραψε:δημος πετρουπολης 12ος μηνας 2015 πορτοκαλια και ακτινιδια. 2ος μηνας 2016 φακες φασολια μακαρονια οδοντοκρεμα κοτοπουλο. φυσικα κανενας λογος για πανες γαλατα κτλ! απο τοτε τιποτα.
Ναι κάπως ετσι και σ εμας... Μόνο που το κοτόπουλο μας το έδωσαν τώρα στη νηστεία και δεν ηταν και φρέσκο.
τραγικοί και νομίζω ότι τα μοιράζουν μεταξύ τους τα περισσότερα γιατί οι αποθήκες τους είναι γεμάτες. Εγώ θα αφήσω μέχρι τέλος Μαΐου να δω τι θα γίνει και μετά θα στείλω μειλ στον Παπαδάκη γιατί δεν καταλαβαίνουν αλλιώς μου φαίνεται. Και να σου πω και κάτι. Για μενα ίσως είναι μια βοήθεια. Για αλλους είναι ανάγκη και το φαΐ και η πάνα και δεν μπορώ να το δεχθώ να τα τσεπωνουν.
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από lamprinavrt » 15 Απρ 2016, 09:27

Kαλημερα σας .
Καλο ειναι να μην τα βαζουμε ολα στο κουβα και κατηγορουμε προς καθε κατευθυνση καθε φορα .
Ειμαι εθελοντρια στο Δημο μου (Ζωγραφου ) και απαντω μονο και μονο για να αναφερω οτι παντα υπαρχει και το ασπρο και δεν ειναι ολα μαυρα αλλα και γιατι μολις χθες ολοκληρωσαμε την 2η Διανομη και δεν εμεινε τιποτα πλεον στις αποθηκες .
Ενα λαχανο εμεινε δηλ αλλα πηγε μπονους σε καποια κυρια δικαιουχο ....
Κανενας εθελοντης δεν πηρε ουτε μηλο και η κοινωνικη υπηρεσια ηταν ολη παρουσα και βοηθησαμε ολοι μαζι στην καλυτερη διεξαγωγη .
Και φυσικα δωσαμε και στους δικαιουχους οτι ειχαν δικαιωμα να παρουν και απο την 1η διανομη και δεν ειχαν ενημερωθει εγκαιρα .
Ο κοσμος εφευγε χαμογελαστος και εχω στη διαθεση σας τα οποια στοιχεια
Ενδεικτικα αναφερω (για ποσοτητες δεν γραφω γιατι διαφοροποιουνται αναλογα τα ατομα : 1 ή 2 ή οικογενεια .

1η ΔΙΑΝΟΜΗ
ΦΑΚΕΣ,ΦΑΣΟΛΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ,ΓΑΛΑ ΝΟΥΝΟΥ ,ΖΑΧΑΡΗ,ΠΑΝΕΣ ,ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ,ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ,ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ,ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ ,Σαμπουαν, ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ,ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΤΩΜΑ ,ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ ,ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ

2Η ΔΙΑΝΟΜΗ
ΦΑΚΕΣ ,ΦΑΣΟΛΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ,ΓΑΛΑ ΝΟΥΝΟΥ , ΖΑΧΑΡΗ,ΠΑΝΕΣ ,ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ,ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ,ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ, ΛΑΧΑΝΟ ,ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ,ΜΗΛΑ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ,ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ .

Εδω αναφερει τι πρεπει να παρετε καθε φορα (σε μας δοθηκαν ολα οπως αναφερονται )εκτυπωστε το να το εχετε.
http://singleparent.gr/voitheia/allileg ... n-trofima/

Και κλεινω με καποιες λεπτομερειες που καλο θα ηταν να τις γνωριζουμε πριν σιχτιριζουμε και αποδιδουμε ευθυνες οπου ναναι ......


ΤΟ ΤΕΒΑ (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους ) οπως αναφερει ο τιτλος ειναι προγραμμα Ευρωπαικης Βοηθειας της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ και εν γενει του Υπουργειου Εργασιας και ΟΧΙ των Δημων .Οι Δημοι συμμετεχουν εθελοντικα και μόνο, και πιο συγκεκριμενα οι Κοινωνικες Υπηρεσιες των αντιστοιχων Δημων που βοηθουν στην αναδιανομη της βοηθειας που αρχικα ερχεται απο Ευρωπη (ως χρηματα) και μετατρεπονται σε πράγματα απο την Περιφερεια και διανεμονται τελικα απο τον Δημο σας .
Αρα ξεκιναμε απο την ριζα να εντοπισουμε το προβλημα ....
Στη συνεχεια ....κάνουμε την καταγγελια μας στον αρμοδιο φορεα μεσω της κοινωνικης υπηρεσιας και διεκδικουμε την εύρυθμη λειτουργία του προγράμματος και επισημαινουμε τα κακως κειμενα και γενικοτερα οργανωμενα και συντονισμενα διεκδικουμε την αξιοπρεπη μας αντιμετωοπιση και τα δικαιουμενα μας .
Και ολα αυτα τα αναφερω γιατι ως χρονια εθελοντρια στο Δημο μου με επιασαν πολλα ατομα στο δρομο που δεν πηραν στη πρωτη διανομη πραγματα ή δεν πηραν τα σωστα και εκανα οτι σας ανεφερα ,....συγκεντρωσα τα ονοματα ,συνταξα μια αναφορα-καταγγελια και την εστειλα εκει που επρεπε .
Ναι δεν λειτουργουν ολα τελεια σε αυτη τη χωρα αλλα και εμεις κανουμε παντα αυτο που πρεπει??

Δεν καλοπιανω τους Δημους αλλα δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι στην προκειμενη περιπτωση αρα γιαυτο και δεν μπορουν να κανουν κατι και απο την αλλη κανουν οτι γουσταρουν γιατι δεν ελεγχονται ...(νομιζουν) .Απευθυνθειτε στην Περιφερεια που ειναι ειναι υπευθυνη για το Προγραμμα και οπου αλλου χρειαζεται .

Καλη συνεχεια .

Υγ. Δεν εχω συμφεροντα απο τον Δημο μου,δεν δουλευω σε αυτον κλπ απλα μου αρεσει που κ που να ακουγεται και το καλο.
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3367
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Επισιτιστικό πρόγραμμα ΤΕΒΑ

Δημοσίευση από Ederlezi » 16 Απρ 2016, 01:16

Την Τετάρτη το πρωί που είναι η δεύτερη διανομή στο δήμο μου αλλά ουσιαστικά η πρώτη θα σας πω τι μας έδωσαν.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”