20 χρόνια Φυλακή για ρήξη μολότοφ & άλλα 33 αδικήματα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες ΞΗΠΝΗΣΤΕ!!!Χτυπουν ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Δημοσίευση από nicnt » 05 Φεβ 2017, 21:05

Επειδή μου κέντρισε το ενδιαφέρον το θέμα ψάχνοντας παραθέτω, ενδεικτικά, δύο άρθρα που βρήκα και τα οποία εμφανίζουν αλλιώς τα "πράγματα".
http://stwmenkalws.blogspot.gr/2012/02/ ... st_22.html
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/oi ... -63867785/
Όπως και να 'χει η δικαιοσύνη δεν πρέπει να κάνει διακρίσεις μεταξύ μοναχών ή απλών ανθρώπων ούτε μεταξύ πλούσιων ή φτωχών και για να διατηρηθεί ένα δημοκρατικό κράτος σε κοινωνική αρμονία πρέπει οι δικαστικές αποφάσεις να είναι σεβαστές από όλους ακόμα και αν είναι άδικες.

Η δική μου εκτίμηση είναι πως δεν πρέπει να αποδεχόμαστε το φανατισμό ούτε να είμαστε επιρρεπείς στον προσηλυτισμό, απ' όπου και αν εκπορεύεται.
Μόνο και μόνο επειδή οι επιτήδειοι εφευρίσκουν πάντα τρόπους ώστε να κατευθύνουν το νου σε μονοπάτια χρήσιμα γι αυτούς όπου εκμεταλλευόμενοι την αφέλειά μας βάζουν, εν τέλει, το χέρι βαθειά στην τσέπη μας άμεσα ή έμμεσα.
Μέχρι να φτάσουν φυσικά στο "ζουμί" κρύβουν τόσο καλά τις προθέσεις τους, επεξεργάζονται και προσαρμόζουν τόσο καλά τη δημαγωγία τους, ώστε να μην γίνονται αντιληπτοί παρά μόνο από τους ψαγμένους.
Έχει αποδειχθεί ότι καμιά θρησκεία, καμιά πολιτική, κανένας οργανισμός δεν λειτουργεί αφιλοκερδώς.
Μιας και αναφερόμαστε δε στην εκκλησία ας αναλογιστούμε πως προέκυψαν τα δις που διαθέτει και τα οποία όχι μόνο αποτελούν άβατο στη φορολογία αλλά, ας μου επιτραπεί, τολμά να ζητάει ακόμα και σήμερα χρήματα από τους πιστούς είτε στην εκκλησία είτε πόρτα-πόρτα είτε με προσκυνήματα εικόνων ή άλλων χριστιανικών συμβόλων. Δε διαφεύγει της προσοχής ότι έβγαλε για προσκύνημα ακόμα και τις παντόφλες του Παΐσιου, εκμεταλλευόμενη ακριβώς την επιρροή του στους χριστιανούς!

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τα δικά του πιστεύω αλλά, στον αντίποδα, κάθε άλλος έχει το δικαίωμα ίσως και την υποχρέωση ως συνάνθρωπος να του υποδεικνύει και την άλλη πλευρά η οποία πολλές φορές διασαφηνίζει ότι ο πρώτος δεν αντιλαμβάνεται.
Ποτέ δεν πρέπει να παραμένουμε ταμπουρωμένοι πίσω από οτιδήποτε χωρίς να προσπαθούμε να βρούμε μια τρύπα απ' την οποία σίγουρα θα δούμε κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό απ' το περιορισμένο περιβάλλον στο οποίο βρισκόμαστε εγκλωβισμένοι.
Εξάλλου η τεχνολογία εξελίσσεται, η επιστήμη προχωρά, καθημερινά ανατρέπονται εικασίες και δεισιδαιμονίες ή αποδεικνύονται άπιαστα για το νου ανθρώπου φαινόμενα.
Αρκεί η εξέλιξη να μην χρησιμοποιείται από τους επιτήδειους σε βάρος της ανθρωπότητας.
Εδώ αυτό που μπορώ να πω είναι: Ο Θεός να βάλει το χέρι του!

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες ΞΗΠΝΗΣΤΕ!!!Χτυπουν ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 05 Φεβ 2017, 21:36

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου. :-D
Δεν έχω προσωπική άποψη για το θέμα που δημοσίευσε η ΛΑΡΙΣΑ.

Πιστεύω όμως ότι έχει το δικαίωμα να εκφράσει αυτό που αισθάνεται!! Άλλωστε δε χρησιμοποίησε το χώρο που γράφονται οι αγγελίες!
Πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε ο καθένας μας τις απόψεις του συνανθρώπου μας ακόμα κι αν είναι εκ διαμέτρου αντίθετες από τις δικές μας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες ΞΗΠΝΗΣΤΕ!!!Χτυπουν ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Δημοσίευση από makis » 06 Φεβ 2017, 12:32

Δεν είναι η νέα τάξη πραγμάτων , αλλά άπλα ένας κακός "αναρχικός" επειδή δεν ήθελα την εκκένωση στο κονάκι των Καρυών και η απόδοσή του στα μέλη της νέας αδελφότητας, τα οποία αναγνωρίζονται από τόσο από το Οικουμενικό Πατριαρχείο, όσο και από την κοινότητα του Αγίου Όρους ως η επίσημη μοναστική κοινότητα της Εσφιγμένου, και πέταξε μολότοφ.

Οι αναρχικοι που πετανε μολοτοφ σε καδους ειναι σατανιστες, ενω οι μοναχοι που πετανε σε ανθρωπους και αστυνομικους ειναι "Αγιοι" για καποιους κακους φανατικούς τις εκκλησίας, και ειναι αυτοι που θα καταστεψουν τον χριστιανισμό.

Υπάρχουν οι ευκολόπιστη σε οτι και να τους ταΐσουν (για την "νεα ταξη") σε ολο το κοσμο , αλλα πιστευω στο xariseto.gr ΔΕΝ υπαρχουν ατομα που πιστευουν σε χαζα πραγματα.

Δεν θελω να πιστευω οτι υπαρχουν ατομα που δεν σκεφτονται σε αυτην εδω την σελιδα.

δειτε στο 7:30



Αρα ο τιτλος ΔΕΝ εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το γενονος και θυμιζει site Που θελουν κλικ με σκοπο το κερδος και την εξαπατηση του κοσμου.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”