Λαθρομεταναστες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 11 Μαρ 2017, 17:00

Spoiler:
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
11 Μαρ 2017, 13:37
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 10:16
nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29

Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Με την μονη διαφορα, οτι Τοτες... εφυγαν παππουδες, γιαγιαδες, γυναικες και παιδια.
Ηρθαν / εφυγαν και δημιουργησαν... εχτισαν κτλ.
Υπαρχει διαφορα, οταν αυτοι που ερχονται βλεπεις, τί σκοπο εχουν, και τί θελουν να περασουν. Λεπτομερειες δεν θα πω. Ολοι
βλεπουμε ειδησεις, ολοι βλεπουμε τους δρομους μας, ολοι εχουμε ματια.
Ρατσιστης δεν ειμαι. Γιατι αν ημουν, θα συνεχιζε το θεμα και με τους Αλβανους, τους Γερμανους, τους Αφρο, τους Ρωσους κοκ. Αρα ρατσιστης δεν ειμαι.
Σε αυτο που αναφερθηκε παραπανω, "'το γιατι ανοιχτηκε και επιτρεπεται, τετοιο θεμα συζητησης, σε ενα τετοιο σαιτ''', δεν καταλαβα!! Η συγκεκριμενη ενοτητα
Portal-Αγγελίες-ΔΙΑΦΟΡΑ-Chat and Fun- Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική αυτο δειχνει. Βλεπω και ακουω της παναγιας ... για αυτο το θεμα. Δεν λεω οκ.... φιλευσπλαχνος ειμαι αλλα οχι εκει που πρεπει.

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο. επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν. το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?

το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.

κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες? απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης. επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.

κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
[/quote]
Εγω δεν είμαι ρατσίστρια!
Γεννήθηκα στην Ρωσια,στην χώρα που ζούνε άνθρωποι με διαφορετικές θρησκείες και κουλτούρες.
Αντίθετα όταν πρώτο ήρθα στην Ελλάδα πολλά χρονια πριν ένιωθα το ρατσισμό επάνω μου πολυ έντονα...
Αυτό όμως δεν μου δημιούργησε ούτε μίσος ούτε θυμό,με έκανε όμως ποιο δυνατή.
Λες ότι θα μπορούσες να αραδιάσεις άρθρα με Έλληνες που έχουν κάνει πολλά κακά πράγματα για να μου δείξεις τι???
Εσύ να αραδιάσεις μόνο άρθρα!
Εγώ όμως τα έζησα και τα είδα με τα ίδια μου τα μάτια και πολυ χειρότερα ότι μπορείς να φανταστείς...
Οπότε δεν υπάρχει λόγος!
Συγκρίνονται άρθρα με προσωπική εμπειρία?Όχι βέβαια!
Σχετικά με τα βίντεο... Έχω φίλους σε διαφορετικές πόλεις Ελλάδας,λόγου που μετακομιζουμε συχνά...
Έτυχε να εχω φίλους στην Μυτιλήνη,Χιο και Κω,μιλάμε στο τηλέφωνο,οποτε δεν βγάζω συμπεράσματα μόνο λόγου του βίντεο,αλλα πληροφοριών των φίλων μου
[/quote]

Το αν είσαι ρατσίστρια ή όχι, το αν είσαι προκατειλειμένη ή όχι, αυτό άσε να το κρίνουν αυτοί που συναναστρέφονται μαζί σου.
Μου θυμίζει το ρητό που λέει, όταν μετά από κάποια δήλωση ακούς το αλλά να έχεις το νου σου.

Σχετικά με τα άρθρα δε κατάλαβα τι εννοείς. Εγώ έχω μάθει να εναρμονίζομαι με όλους τους ανθρώπους και τα ζώα αρκεί να μη με πειράζουν. Αυτό δεν έχει να κάνει με την καταγωγή, τη θρησκεία, τη μόρφωση κοκ. Και ναι υπάρχουν έλληνες, ρώσοι, γάλλοι μουσουλμάνοι και ινδουιστές που παρανομούν. Ε αυτοί να τιμωρηθούν. Όχι να περιθωριοποιηθούν όλοι οι μουσουλμάνοι γιατί μέσα εκεί θα υπάρχουν κακοί ή παράνομοι.

Σχετικά με τους φίλους κλπ. είναι κάτι εντελώς σαχλό. Ο θείος της ξαδέρφης της κουνιάδας του παπού μου, μου είπε αυτό. Καλά κάνεις και έχεις την προσωπική σου άποψη. Δικαίωμά σου, δεν θα αλλάξει τώρα μετά από 30-40χρόνια, δε γνωρίζω και την ηλικία σου, αλλά το να κάνεις προπαγάνδα μίσος δεν το δέχομαι
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39415
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από polvar » 11 Μαρ 2017, 17:33

Είναι πασιφανές οτι οι (λαθρο)μετανάστες/πρόσφυγες έρχονται εδώ βάσει οργανωμένου σχεδίου που εξυπηρετεί πολλαπλούς σκοπούς και όχι κατά τύχη
Η Ευρωπη θελει μειωμένο εργατικο κοστος
Η Τουρκια θελει να πιέσει την Ευρωπη να την δεχτεί και την Ελλαδα για επεκτατικους σκοπούς
Η Αμερικη θελει να πιάσει το ευρώ για να μην πεσει το δολαριο
Αμερικη κσι Ευρωπη θέλουν να πιέσουν την Eλλαδα για να ξεπουληθεί
Και άλλα πολλά που μπορούμε να φανταστουμε ή και να αποδείξουμε
(στην Αραβια δεν πάνε λόγω διαφορετικού ισλαμικου δόγματος, άλλωστε η Σαουδική Αραβία στηρίζει το ISIS)
Και ολοι αυτοι χρησιμοποιούν την ευσισθησια και τον ανθρωπισμο των ελληνων και του ευρωπαικου πολιτισμικου κεκτημενου για να πετυχουν τους σκοπους τους στελνοντας αυτούς τους δύσμοιρους ανθρώπους που είναι θύματα του πόλεμου που αυτοί οι ιδιοι ξεκίνησαν (και αναμεσα τους φυσικα εχουν ερθει και κακοποια στοιχεια, τυχοδιώκτες και ισλαμιστές/πράκτορες που δρουν ή θα δράσουν σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές)
Οποιος δεν το βλεπει αυτο δεν ξερει τι του γινεται
Επομενως η πλειοψηφια των ανθρωπων αυτων και εμεις είμαστε τα θύματα αυτών των διοργανωτών και δεν πρέπει να φαγωνομαστε μεταξυ μας αλλά θα πρεπει ολοι μαζι να δράσουμε ενάντια στα σχεδια τους
Αυτο ειπα και πριν αλλα δεν βλεπω να έγινε αντιληπτό

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 11 Μαρ 2017, 17:45

ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
11 Μαρ 2017, 13:17
lion έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:22
ΛΑΡΙΣΑ έχεις προσωπική πείρα, από κάποιο γεγονός? Γιατί βαρέθηκα τα άκουσα, μου είπαν, διάβασα κλπ
Όπως σε κάθε κοινωνική ομάδα υπάρχουν, να το πω απλά, οι καλοί και οι κακοί έτσι και σε αυτούς τους ανθρώπους.
Θα προτιμούσα να μην έρθουν στην χώρα μου, αλλά πίστεψέ με, το ίδιο και αυτοί, θα ήθελαν να μείνουν στα σπίτια τους.
Δυστυχώς εχω προσωπική πειρα από κάποια γεγονότα,οποία δεν θέλω να αναφέρω...
Γνωρίζω πολυ καλά ότι παντού υπαρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
Δυστυχώς στην Ελλάδα και γενικώς στην Ευρώπη δεν έρχονται μόνο προσφυγές πολέμου,αλλα και λαθρομεταναστες με συγκεκριμένο σκοπό...
Γιατί οι λαθρομεταναστες,οποίοι πλημμύρισαν σχεδόν όλη την Ευρώπη δεν πάνε πχ στην Αραβία η σε κάποια άλλη πλούσια μουσουλμανικη χώρα η στην Ρωσια?
Προσωπικές εμπειρίες έχουμε όλοι στη ζωη μας, το θέμα είναι αν από εκεί και πέρα τσουβαλιάζουμε και τους υπόλοιπους. Μεγάλωσα σε μία πόλη όπου είχαμε πολλούς ρωσοπόντιους όπως τους αποκαλούσαμε ρατσιστικά. Οι οποίοι δεν ήταν όλοι ούτε ρώσοι, ούτε ελληνοπόντιοι. Ήταν από γεωργία, αρμενία, καζακστάν κοκ. Δήλωνας όμως ελληνοπόντιοι για να βιώσουν λιγότερο ρατσισμό.Αμ δε. Το ίδιο ήταν. Εδώ κάποιοι έλληνες φέρθηκαν άσχημα στους πρόσφυγες της Μ.Ασίας εδώ θα ζοριζόντουσαν;
Και έχω δει ρώσους να σφάζονται με έλληνες, έχω δει ρώσους να σφάζονται με αλβανούς. Έχω δει ρώσους να μπαίνουν φυλακή και να κάνουν διακίνηση ναρκωτικών. Τι πρέπει να κάνω; Να τους μισώ όλους; ή ξέρω εγώ ποιοι ήταν μετανάστες και ποιοι λαθρομετάναστες από όλους αυτούς που έχουν έρθει κατά καιρούς εδώ; Οι έλεγχοι έπρεπε να έχουν γίνει από τότε. Και αυτό με το συγκεκριμένο σκοπό το είπες σε κανά δυο απαντήσεις σου. Θα μας πεις κι εμάς τι εννοείς ή το αφήνεις να αιωρείται για περισσότερο σασπένς; ισλαμοποίηση της χώρας; του κόσμου ίσως; Θεωρίες συνομωσίες. Άλλοι μισούν τους ηττημένους του '88, άλλοι τους μαύρους, άλλοι τους εβραίους. Άλλοι πίστευαν ότι σταμάτησαν να παράγεται το αλεύρι ζεας για να μην είναι ευφιείς οι έλληνες και άλλοι πιστεύουν στη φραπελιά. Παντού υπάρχουν φαντάσματα αλλά καλό είναι να σπέρνουμε τρομολαγνία. Να κυρήττουμε την ειρήνη, την αγάπη και την αλληλοβοήθεια.

Και έχουν πάει πολύ μετανάστες-πρόσφυγες κοκ σε χώρες που ανέφερες. Μια γρήγορη έρευνα να έκανες στον Ο.Η.Ε. ή έστω στο wikipedia θα το διαπίστωνες. Και στην ευρώπη έρχονται γιατί είναι καλύτερα από τα Η.Α.Ε ή από το Καζακστάν. Κι εγώ αν είχα πόλεμο δεν θα πήγαινα στη Ρωσία (που είμαστε και Ορθοδοξοι) αλλά στη Σουηδία που ακούω πως όλα δουλεύουν σωστά και είναι και γαμώ τις χώρες
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 11 Μαρ 2017, 17:47

polvar έγραψε:
11 Μαρ 2017, 17:33
ειναι πασιφανες οτι οι (λαθρο)μεταναστες ερχονται εδω βσσει οργανωμενου σχεδιου που εξυπηρετεί πολλαπλους σκοπους και οχι κατα τυχη
Η Ευρωπη θελει μειωμένο εργατικο κοστος
Η Τουρκια θελει να πιεσει την Ευρωπη να την δεχτεί και την Ελλαδα για επεκτατικους σκοπούς
Η Αμερικη θελει να πιεσει το ευρω για να μην πεσει το δολαριο
Αμερικη κσι Ευρωπη θελουν να πιεσουν την ελλαδα για να ξεπουληθεί
Και αλλα πολλα που μπορουμε να φανταστουμε ή και να αποδειξουμε
Και ολοι αυτοι χρησιμοποιουν την ευσισθησια και τον ανθρωπισμο των ελληνων και του ευρωπαικου πολιτισμικου κεκτημενου για να πετυχουν τους σκοπους τους στελνοντας αυτους τους δυσμοιρους ανθρωπους που ειναι θυματα του πολεμου που αυτοι οι ιδιοι ξεκινησαν (και αναμεσα τους φυσικα εχουν ερθει και κακοποια στοιχεια και ισλαμιστες/πρακτορες που δρουν ή θα δρασουν σε συγκεκριμενες χρονικες στιγμες)
Οποιος δεν το βλεπει αυτο δεν ξερει τι του γινεται
Επομενως η πλειοψηφια των ανθρωπων αυτων και εμεις ειμαστε τα θυματα αυτων των διοργανωτων και δεν πρεπει να φαγωνομαστε μεταξυ μας αλλά θα πρεπει ολοι μαζι να δρασουμε εναντια στα σχεδια τους
Αυτο ειπα και πριν αλλα δεν βλεπω να εγινε αντιληπτο
Η
Συμφωνώ αρκετά με την άποψή σου, και η αλήθεια είναι πως δεν έγινε αντιληπτή προηγουμένως.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 17:50

venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 17:00
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
11 Μαρ 2017, 13:37
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 10:16
nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29

Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Με την μονη διαφορα, οτι Τοτες... εφυγαν παππουδες, γιαγιαδες, γυναικες και παιδια.
Ηρθαν / εφυγαν και δημιουργησαν... εχτισαν κτλ.
Υπαρχει διαφορα, οταν αυτοι που ερχονται βλεπεις, τί σκοπο εχουν, και τί θελουν να περασουν. Λεπτομερειες δεν θα πω. Ολοι
βλεπουμε ειδησεις, ολοι βλεπουμε τους δρομους μας, ολοι εχουμε ματια.
Ρατσιστης δεν ειμαι. Γιατι αν ημουν, θα συνεχιζε το θεμα και με τους Αλβανους, τους Γερμανους, τους Αφρο, τους Ρωσους κοκ. Αρα ρατσιστης δεν ειμαι.
Σε αυτο που αναφερθηκε παραπανω, "'το γιατι ανοιχτηκε και επιτρεπεται, τετοιο θεμα συζητησης, σε ενα τετοιο σαιτ''', δεν καταλαβα!! Η συγκεκριμενη ενοτητα
Portal-Αγγελίες-ΔΙΑΦΟΡΑ-Chat and Fun- Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική αυτο δειχνει. Βλεπω και ακουω της παναγιας ... για αυτο το θεμα. Δεν λεω οκ.... φιλευσπλαχνος ειμαι αλλα οχι εκει που πρεπει.

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο. επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν. το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?

το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.

κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες? απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης. επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.

κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
Εγω δεν είμαι ρατσίστρια!
Γεννήθηκα στην Ρωσια,στην χώρα που ζούνε άνθρωποι με διαφορετικές θρησκείες και κουλτούρες.
Αντίθετα όταν πρώτο ήρθα στην Ελλάδα πολλά χρονια πριν ένιωθα το ρατσισμό επάνω μου πολυ έντονα...
Αυτό όμως δεν μου δημιούργησε ούτε μίσος ούτε θυμό,με έκανε όμως ποιο δυνατή.
Λες ότι θα μπορούσες να αραδιάσεις άρθρα με Έλληνες που έχουν κάνει πολλά κακά πράγματα για να μου δείξεις τι???
Εσύ να αραδιάσεις μόνο άρθρα!
Εγώ όμως τα έζησα και τα είδα με τα ίδια μου τα μάτια και πολυ χειρότερα ότι μπορείς να φανταστείς...
Οπότε δεν υπάρχει λόγος!
Συγκρίνονται άρθρα με προσωπική εμπειρία?Όχι βέβαια!
Σχετικά με τα βίντεο... Έχω φίλους σε διαφορετικές πόλεις Ελλάδας,λόγου που μετακομιζουμε συχνά...
Έτυχε να εχω φίλους στην Μυτιλήνη,Χιο και Κω,μιλάμε στο τηλέφωνο,οποτε δεν βγάζω συμπεράσματα μόνο λόγου του βίντεο,αλλα πληροφοριών των φίλων μου
Το αν είσαι ρατσίστρια ή όχι, το αν είσαι προκατειλειμένη ή όχι, αυτό άσε να το κρίνουν αυτοί που συναναστρέφονται μαζί σου.
Μου θυμίζει το ρητό που λέει, όταν μετά από κάποια δήλωση ακούς το αλλά να έχεις το νου σου.

Σχετικά με τα άρθρα δε κατάλαβα τι εννοείς. Εγώ έχω μάθει να εναρμονίζομαι με όλους τους ανθρώπους και τα ζώα αρκεί να μη με πειράζουν. Αυτό δεν έχει να κάνει με την καταγωγή, τη θρησκεία, τη μόρφωση κοκ. Και ναι υπάρχουν έλληνες, ρώσοι, γάλλοι μουσουλμάνοι και ινδουιστές που παρανομούν. Ε αυτοί να τιμωρηθούν. Όχι να περιθωριοποιηθούν όλοι οι μουσουλμάνοι γιατί μέσα εκεί θα υπάρχουν κακοί ή παράνομοι.

Σχετικά με τους φίλους κλπ. είναι κάτι εντελώς σαχλό. Ο θείος της ξαδέρφης της κουνιάδας του παπού μου, μου είπε αυτό. Καλά κάνεις και έχεις την προσωπική σου άποψη. Δικαίωμά σου, δεν θα αλλάξει τώρα μετά από 30-40χρόνια, δε γνωρίζω και την ηλικία σου, αλλά το να κάνεις προπαγάνδα μίσος δεν το δέχομαι
Νομίζω η απάντηση τον lanciateo και τον Polvar ξεκαθαρίζει ολοφάνερα όλα!Συμφωνώ απόλυτα μαζί τους!
Όποιος κατάλαβε,το είχε καταλάβει!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 11 Μαρ 2017, 18:41

lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο.
Μιλας υποθετικα. Δεν σου ετυχε... και μην σου τυχει.

Όντως μιλάω υποθετικά αλλά μου έχουν κάνει τούρκοι, αλβανοί, "ρώσοι" κ έλληνες και αντέδρασα όπως προείπα, μεμονωμένα.
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν
Να το θεσουμε αλλιως το ερωτημα. Αν επιτρεπεται να το δουμε απο μια αλλη σκοπια.

Ποιες ηλικιες ειναι οι μεταναστευτικες?
Ποιες υποχρεουντε να πολεμησουν?
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Πες μου τι σκέψη σου. Μη μου κάνεις ερωτήματα.
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ
Οπως ρωτησε παρακατω και η Λαρισα, γιατι δεν πας καπου που ειναι πιο κοντα σε εσενα! Και σε χλμ, και σε θρησκεια, και σε τροπο ζωης κοκ.
Γιατί όταν φεύγεις κοιτάς να πας κάπου καλύτερα
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?
Ενταξει.... μην τους κανουμε και Αγιους.!!! Οταν εκλειναν τους δρομους στα συνορα, και δεν μπορουσαν να βγουν τα φορτηγα μας, ή ακομα ακομα και να μπουν για να πανε στα σπιτια τους οι οδηγοι!! Τα ξεχναμε οτι κανενας δεν κουνησε δαχτυλο απεναντι τους, εν αντιθεση με τους οδηγους που γινανε και προσαγωγες.
Δεν αγιοποιώ κανέναν, παντού υπάρχουν κακοί. π.χ. όταν οι αγρότες έκλεισαν τους δρόμους εγω έκανα να πάω δουλειά σπίτι μου περίπου 2-3ώρες, οπότε 9 που δούλευα + 4 ώρες πήγαινε - έλα = 13 ώρες και μάντεψε ποιοι δούλευαν στα χωράφια τον περισσότερων αγροτών, οι ινδοί.
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.
Ειναι σαν να λεμε αποδειξε μου οτι δεν εισαι ελεφαντας!! Γιατι, αν το πω αυτο στον οποιοδηποτε, θα παρεξηγηθει. ΑΝ πω ομως, οτι δεν ειμαι ρατσιστης!! Ωωχ ωωχ ωχ! Εεεε εεκειει πισω στην ακρη του μυαλου σου, εχει αποτυποθει, οτι, λιιιγο μπορει και να ειμαι!!
Και πάλι δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει κάποιος να κάνει αυτή τη δήλωση πριν πει την άποψή του. Είναι δυνατόν κάποιος να λέει: "είμαι ειλικρινής, είμαι καλός άνθρωπος κοκ" Εκτός και αν το λέει για να έχει ήσυχη τη συνείδησή του
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες?
Οπως σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου, υπαρχουν 5 και 6 και 7 χιλιαδες θεατες... ετσι και εδω. Τι πιστευεις οτι ολοι εκοψαν εισητηριο κατα την εισοδο?
Φυσικά και δεν το πιστεύω αυτό, στην Ελλάδα ζω όχι σε ροζ συννεφάκι. Αλλά δεν μπορείς να κρίνεις ποιος έκανε αυτά τα εγκλήματα, που για μένα δεν έχει σημασία αν ήταν πρόσφυγας, μετανάστης ή λαθρομετανάστης. Η ταμπέλα εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς. Κατευθύνει
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης.
Ναι επειδη τους φερονται με το γαντι. Δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο νομιζω.
Ποιο γάντι εννοείς; Ο λόγος που δε χρησιμοποιούν το όρο λαθρομετανάστης είναι γιατί ο καθένας είναι ξεχωριστός, πρέπει να ελέγξουν ποιος είναι τι, δε γίνεται να τσουβαλιάζεις ανθρώπους ανάλογα με τις πολιτικές πεποιθήσεις.
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.
Με το χ.α., νομιζω εννοεις Χρυση Αυγη!? Σωστα? ΑΝ θες να ξεκινησω να ανεβαζω βιντεακια με ''μεταναστες'' να κανουν τα εκτρωπα,,,, βλεποντας τα, απο εμενα, τον Ελευθεριαδη Θεοδωρο, τι θα ελεγες? Χρυσαυγιτης ειναι. Δέν θα το ελεγες? Λοιπον σου απαντω, πως πολιτικα, οχι δεν ειμαι Χρυσαυγιτης.
Μα τα περισσότερα βίντεο τα εχουν ανεβάσει άνθρωποι που στην περιγραφή έχουν και το επίσημο site της χ.α. Δεν έκανα εικασία
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
Spoiler:
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
Προσωπικα, απο την αρχη ειπα οτι εχω δει... και οχι ακουσει, το τι κανουν. Και φυσικα οχοι ολοι τους. Η πλειοψηφεια ομως ναι.
Η πλειοψηφία; Τους έχεις δει όλους; Έχεις κάνει έρευνα; Γκάλοπ; Έχεις δει τι κάνουν εκεί που μένεις, εκεί που κινήσε. αυτό.
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
Και για να κλεισω... οταν οι προσφυγες παππουδες / γιαγιαδες, πηγαν οπου πηγαν, δεν δαγκωνανε το χερι που τους ταϊζε. Ελα να σου δειξω ποοοσους τονους, φαγητο παω στην χωματερη απο αυτους.
Συγνωμη για την επεκταση του κειμενου, αλλα . . . .
Το ότι πηγαίνουν τόνους, όπως έγραψες, φαγητών στη χωματερή τι ακριβώς σημαίνει; Είμαι περίεργη να ακούσω το σκεπτικό σου
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
arya
VIP Member
VIP Member
90 76
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2013, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από arya » 11 Μαρ 2017, 20:03

εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 20:25

arya έγραψε:
11 Μαρ 2017, 20:03
εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!
Ήρθα στην Ελλάδα για να είμαι κουμπάρα της φίλης μου,οποία παντρευόταν τότε.
Στο γάμο της γνώριζα το μελλοντικό σύζυγό μου
Πίστεψε μου,ότι θα γύρισα στην πατρίδα μου,αν δεν ήμουν παντρεμένη με Ελληνα και δεν είχα 3 παιδιά
Στο θέμα που ανάρτησα δεν χρειάζεται κάποιος να συμφωνήσει μαζί μου,ο καθένας έχει την γνώμη του!
Εξάλλου μου φτάνει που συμφωνεί μαζί μου ο σύζυγος(οποίος ειναι Ελληνας χριστιανός και στρατιωτικός),ο μεγάλος μου γιος(οποίος ειναι 26 χρονών)
και μερικοι φίλοι μας,οποίοι ειναι Ελληνες&Ελληνιδες
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39415
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από polvar » 11 Μαρ 2017, 20:49

Πολλοί αναρρωτηθήκατε γιατί επιτρέπουμε τέτοιο θέμα στο xariseto.gr
Η απάντηση είναι ότι ο καθένας μπορεί να εκφράζει τις απόψεις του αλλά χωρίς ακραίους χαρακτηρισμούς, βρισιές και επιθετικότητα
Το συγκεκριμένο θέμα είναι ένα από τα βασικά προβλήματα του τοπου αυτη΄τη στιγμή. Ο πολιτισμένος διάλογος αποδεικνύει και το πόσο είμαστε ικανοί να δούμε και να αντιμετωπίσουμε τα θέματα αυτά χωρίς σπασμωδικές κινήσεις.
Δείτε την ουσία του θέματος και προτείνετε λύσεις κατά το δυνατόν.
Αφήστε τους προσωπικούς χαρακτηρισμους και επιθέσεις αλλιώς το θέμα θα κλειδωθει

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 23:16

Έτσι οπως έστρωσαν,οποίοι ειναι πίσω από όλα αυτά σε λίγο καιρό στην Ελλάδα θα έχει μονάχα 30% σε 100% Ελληνες και το υπόλοιπο το 70% λαθρομεταναστες...
Και δεν λέω μόνο για Ελλάδα,αυτό ισχύει και για άλλες Ευρωπαϊκές χώρες...
Δυστυχώς,αν δεν θα υπάρξει πραγματικός ηγέτης στην χώρα,οποίος να αγαπάει το λαό με όλη του καρδιά,να πονάει και να αγωνίζεται για τον λαό,δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές...
Οι λύσεις μπορούν να υπαρχουν διάφορες,αλλα οι απλοί άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν τηποτα...
Έτσι η Ελλάδα βουλιάζει και πνίγεται ποιο πολυ μέρα παρά μέρα...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”