Λαθρομεταναστες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 13 Μαρ 2017, 15:52

κ αλλα πολλα που δεν ακουγονται αλλα τα μαθαινουμε εμεις που εχουμε ανθρώπους που δουλευουν σε hot spot
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.


Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 13 Μαρ 2017, 21:49

venybzz έγραψε:
13 Μαρ 2017, 11:35
Spoiler:
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
13 Μαρ 2017, 10:02
Aliki1984 έγραψε:
13 Μαρ 2017, 00:02
arya έγραψε:
11 Μαρ 2017, 20:03
εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!
Δεν θα μπορουσα να τα διατυπωσω καλυτερα!!! Να προσθέσω μονο (γιατι οσοι αναφερονται σε "λαθρομεταναστες" εννοουν να το προσπερνουν) οτι οι προσφυγες δεν ειχσν καμια καουρα να ερθουν να μεινουν αμανατι εδω σε σκηνες... προορισμος τους ηταν η Ευρωπη. Μονο που εκλεισαν τα συνορα και ξεμειναν εδω. Το γιατι η κυβέρνηση δεν αντιδρα, ειναι αλλη κουβέντα και βαριεμαι τις πολιτικες συζητησεις.
Αλλα το να βλεπω αλλοδαπους να αποκαλουν αλλους ανθρωπους ( που ξεσπιτωθηκαν γιατι καποιοι αλλοι το θελησαν) λαθρομεταναστες, ειλικρινα με ξεπερναει
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
13 Μαρ 2017, 10:02
Καλημερα Αλίκη!
Καιγόταν ο σύζυγος μου να σου απαντήσει,οποίος δεν ειναι ΑΛΛΑΔΟΠΟΣ,αλλα ΕΛΛΗΝΑΣ και μάλιστα φανατικώς πατριώτης!
Όμως δεν μιλάει τόσο ομαλά και ευγενικά,οπως εγώ και δεν ήθελα να σε προσβάλει...
Σχετικά με την ανάρτησή σου για προσφηγες&μεταναστες&λαθρομεταναστες δεν θα ξανά να πω το ίδιο,διότι έγραψα την γνώμη μου νωρίτερα και δεν πρόκειται να το αλλάξω
Εσύ εχεις την γνώμη σου,εγώ την δική μου.
Δεν θα παίξω το παιχνίδι "ΣΠΆΖΩ ΚΕΦΑΛΙΆ",διότι ειναι γνωστό όσο και να χτυπάς το κεφάλι στο τοίχο,ο τοίχος δεν θα σε ακούει ούτε να σε καταλάβει!
Σχετικά με την ανάρτησή σου με τους αλλαδοπους θα σε απαντήσω εξεις
Μετά από 30 χρονια που ζω στην Ελλάδα,δεν νιώθω ότι είμαι αλλαδοπη!
Τολμώ να πω ότι μέσα μου είμαι μάλλον περισσότερη Ελληνίδα,από κάποια Ελληνίδα,διότι αγαπάω και πονάω για Ελλάδα
Μιλάω και γράφω ελληνικά καλύτερα από κάποιο Ελληνα,κάτοικο χωρίου
Γνωρίζω ελληνική μυθολογία και ιστορία πάρα πολυ καλά,διότι ήταν πολυ ενδιαφερων για μένα
Οταν πρώτο ήρθα στην Ελλαδα,δεν έκατσα καθόλου,εργαζόμουν στις διαφορετικές δουλείες,στις κατώτερες δουλείες,οποίες Ελληνίδες συχαίνονταν να κάνουν τότε
Και το σημαντικότερο
Γέννησα και μεγαλώνω 3 γιους,ΕΛΛΗΝΟΠΑΙΔΑ,οποία να εξυπηρετούν την χώρα,την ΕΛΛΆΔΑ όταν θα τους χρειαστει!!!
Αν δεν αγαπούσα την Ελλάδα,θα γύρισα στην πατρίδα μου μαζί με την οικογενεια μου,όταν πρώτο χτύπησε Ελληνική κρίση,διοτΙ στην πατρίδα μου εχω δυο σπίτια,ενώ εδώ νοικιάζουμε τα ξένα.
Στην πατρίδα μου θα μπορούσαμε να βρούμε δουλειά ο μεγάλος μου γιος και εγώ και ύστερα ο σύζυγος
Όμως είμαστε εδώ!
Συγκινήθηκα και σηκώθηκα και όρθια για να χειροκροτήσω. Κάθεσαι και μας αραδιάζεις ένα σωρό χαζομάρες. Πόσο μορφωμένη είσαι, πόσο αγαπάς την ελλάδα, πόσο πατριώτες είστε οικογενειακώς, πως θα μπορούσες να μένεις στη ρωσία αλλά μένεις εδώ γιατί απλά πονάς την ελλάδα, ότι είσαι εργατική κ.α. Και πες ότι ισχύουν όλα αυτά. Γιατί μας τα λες; Γιατί αυτοπροσδιορίζεσαι; Τόσο ανάγκη έχεις να πείσεις τους συνομιλητές σου για το ποια είσαι; Και ο σύζυγος που είναι στρατιωτικός; Τι πάει να πει αυτό; Ότι είναι περισσότερο πατριώτης από εμένα; Ακόμα και ΟΥΚας να είναι, απλά τον κάνει περισσότερο φανατισμένο και όχι πατριώτη. Και ο δικός μου ο σύζυγος στρατιωτικός είναι αλλά ευτυχώς είναι πιο ρεαλιστής και ευαισθητοποιημένος με κάποιες καταστάσεις. Μας λες ότι ο σύζυγος θα μας απαντούσε προσβλητικά. Και τι μας το λες; Ας απαντήσει, ίσα ίσα που προσβάλλει το πρόσωπό του αυτή η συμπεριφορά.

Κάποτε ένας φίλος μου, μου είχε πει: Δεν γίνεται να ανοίξεις ένα κεφάλι που έχει σκατά μέσα, να βγάλεις τα σκατά και να βάλεις μυαλό. (Αυτό για το "σπάζω κεφάλια")
Έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με την κακία που υπάρχει σε αυτό το νήμα. Έχετε ιδέα πόσο όμορφη είναι η αγάπη σε όλες τις εκφάνσεις της. Ντροπή κοτζάμ μαντράχαλοι που έχουν ψηθεί από τη ζωή, που είναι γονείς να έχουν κακία μέσα τους. Γιατί όταν γίνεσαι γονιός, γίνεσαι για όλα τα παιδιά του κόσμου, όχι μόνο για τα δικά σου.

Σχετικά με τη "λύση" που προτείνει ο άντρα σου, φαντάζομαι θα συμφωνεί με τον "κύριο" Πλεύρη όπου ανήρτησε το παρακάτω όταν πνίγηκε ο Aylan.

"Δε θα είχαν πνιγεί τα παιδιά στη Μεσόγειο, αν τα είχαμε πυροβολήσει στα σύνορα"
Ευχαρηστώ πολυ για τα καλά σου λόγια!Να΄σε πάντα καλά!
Θα προσευχηθώ για σένα και θα ανάψω κεράκι για την υγειά σου!
Ας θεός να σε συγχωρέσει,οπως σε συγχωρώ και εγώ :)
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 13 Μαρ 2017, 22:56

Σ'ευχαριστώ πολύ για την αλληλεγγύη σου αλλά οι κακοί άνθρωποι δεν πάνε στον παράδεισο, οπότε μην μπεις στον κόπο για μένα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από nicnt » 14 Μαρ 2017, 00:56

polvar έγραψε:
13 Μαρ 2017, 12:10
Εχω ήδη προειδοποιήσει για την αποφυγή προσωπικών επιθέσεων!
Αν σε μια στιγμή βρείτε κάποιοι τα ποστ σας αυτού του είδους σβησμένα, να μην λέτε μετά γιατί
Μήπως να κλείσεις το θέμα?
Γιατί όπως πάμε πρέπει να αναθεωρήσουμε την υπόσταση μας ως άνθρωποι και να αναζητήσουμε στις γραφές αν τελικά ο Χριστός μίλησε για αγάπη ή μίσος προς τον πλησίον μας.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από polvar » 14 Μαρ 2017, 01:12

Ναι νομίζω ότι ειναι καιρος.....
Λυπάμαι για το επίπεδο μερικών και θλίβομαι γιατί δεν βλέπετε το κακό που γινεται ή θα γινει και επικεντρώνεστε σε προσωπικές αντιδικίες

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από polvar » 16 Μαρ 2017, 11:52

http://www.kathimerini.gr/900148/articl ... yte-laloyn
http://news.in.gr/features/article/?aid=1500134611
http://news.in.gr/features/article/?aid=1500134657

Αλλα και συγχρόνως
http://www.kathimerini.gr/900761/articl ... nikh-royte
http://www.capital.gr/arthra/3203342/pl ... trafalgkar

Και φυσικά τα θύματα είναι οι πρόσφυγες όπως είπα και πιο πριν
http://tvxs.gr/news/kosmos/o-emporos-or ... -prosfyges
επομένως αλλού πρέπει να κατευθυνθούν τα βέλη

Άβαταρ μέλους
argikav
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Δεκ 2009, 22:32
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από argikav » 24 Ιουν 2018, 10:13

δεν χρειαζεται το μισος, αλλά να τηρουνται και απο τις 2 πλευρες καποιοι βασικοι κανονες
TRUST NO ONE...

Άβαταρ μέλους
tzilivak
Platinum Member
Platinum Member
13 18
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Οκτ 2012, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Σούδας Χανίων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από tzilivak » 24 Ιουν 2018, 10:36

Ο δικος μου ο Χριστουλης ειναι της αγαπης,παντως.Εχω μαθει,τουλαχιστον προσπαθω, τα κοπελια μου να αγαπανε τον πονεμενο ,τον αβοηθητο τον κακομοιρη...Δεν μισω κανενα κακομοιρη που εχασε τα ΠΑΝΤΑ και ηρθε εδω να μην χασει και τη ζωη του...Αντιθετα μισω την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ του ελληναρα που οταν τα ετρωγε με τον παγκαλο και επερνε το διακοποδανειο ήτανε καλα και τωρα που σφιξανε οι κώλοι τους φταιει ο γειτονας,ο πεινασμενος ο Μεταναστης...ΟΛΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕ!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”