Λαθρομεταναστες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από nicnt » 11 Μαρ 2017, 01:29

Μέχρι στιγμής ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ να αναρωτιέται τι αναγκάζει όλους αυτούς να ξεσπιτώνονται και να διεκδικούν το αυτονόητο: τη ζωή τους .
Ρισκάρουν με τη μετακίνηση τους σε άλλους τόπους φυσικά, βλέπουμε πόσοι πνίγονται κάθε μέρα, προκειμένου να γλιτώσουν απ' τις βόμβες των ιμπεριαλιστών.
Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από lanciateo » 11 Μαρ 2017, 10:16

nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29

Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Με την μονη διαφορα, οτι Τοτες... εφυγαν παππουδες, γιαγιαδες, γυναικες και παιδια.
Ηρθαν / εφυγαν και δημιουργησαν... εχτισαν κτλ.
Υπαρχει διαφορα, οταν αυτοι που ερχονται βλεπεις, τί σκοπο εχουν, και τί θελουν να περασουν. Λεπτομερειες δεν θα πω. Ολοι
βλεπουμε ειδησεις, ολοι βλεπουμε τους δρομους μας, ολοι εχουμε ματια.
Ρατσιστης δεν ειμαι. Γιατι αν ημουν, θα συνεχιζε το θεμα και με τους Αλβανους, τους Γερμανους, τους Αφρο, τους Ρωσους κοκ. Αρα ρατσιστης δεν ειμαι.
Σε αυτο που αναφερθηκε παραπανω, "'το γιατι ανοιχτηκε και επιτρεπεται, τετοιο θεμα συζητησης, σε ενα τετοιο σαιτ''', δεν καταλαβα!! Η συγκεκριμενη ενοτητα
Portal-Αγγελίες-ΔΙΑΦΟΡΑ-Chat and Fun- Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική αυτο δειχνει. Βλεπω και ακουω της παναγιας ... για αυτο το θεμα. Δεν λεω οκ.... φιλευσπλαχνος ειμαι αλλα οχι εκει που πρεπει.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lion
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαριλάου Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από lion » 11 Μαρ 2017, 11:22

ΛΑΡΙΣΑ έχεις προσωπική πείρα, από κάποιο γεγονός? Γιατί βαρέθηκα τα άκουσα, μου είπαν, διάβασα κλπ
Όπως σε κάθε κοινωνική ομάδα υπάρχουν, να το πω απλά, οι καλοί και οι κακοί έτσι και σε αυτούς τους ανθρώπους.
Θα προτιμούσα να μην έρθουν στην χώρα μου, αλλά πίστεψέ με, το ίδιο και αυτοί, θα ήθελαν να μείνουν στα σπίτια τους.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 11 Μαρ 2017, 11:48

lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 10:16
nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29

Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Με την μονη διαφορα, οτι Τοτες... εφυγαν παππουδες, γιαγιαδες, γυναικες και παιδια.
Ηρθαν / εφυγαν και δημιουργησαν... εχτισαν κτλ.
Υπαρχει διαφορα, οταν αυτοι που ερχονται βλεπεις, τί σκοπο εχουν, και τί θελουν να περασουν. Λεπτομερειες δεν θα πω. Ολοι
βλεπουμε ειδησεις, ολοι βλεπουμε τους δρομους μας, ολοι εχουμε ματια.
Ρατσιστης δεν ειμαι. Γιατι αν ημουν, θα συνεχιζε το θεμα και με τους Αλβανους, τους Γερμανους, τους Αφρο, τους Ρωσους κοκ. Αρα ρατσιστης δεν ειμαι.
Σε αυτο που αναφερθηκε παραπανω, "'το γιατι ανοιχτηκε και επιτρεπεται, τετοιο θεμα συζητησης, σε ενα τετοιο σαιτ''', δεν καταλαβα!! Η συγκεκριμενη ενοτητα
Portal-Αγγελίες-ΔΙΑΦΟΡΑ-Chat and Fun- Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική αυτο δειχνει. Βλεπω και ακουω της παναγιας ... για αυτο το θεμα. Δεν λεω οκ.... φιλευσπλαχνος ειμαι αλλα οχι εκει που πρεπει.

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο. επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν. το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?

το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.

κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες? απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης. επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.

κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από morfo212 » 11 Μαρ 2017, 12:49

Δεν ξέρω τι ζόρια τραβούσαν όλοι οι Αλβανοί, Ουκρανοί, Σέρβοι, Βούλγαροι κλπ περνούσαν στη χώρα τους και ήρθαν στην Ελλάδα και ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω γιατί δεν έχει σημασία για μένα δεν θεωρώ ότι ανήκω στην αρεία φυλή και είμαι καλύτερη από τους άλλους αλλά σίγουρα δεν πέρασαν με κίνδυνο της ζωής τους θάλασσες όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο...

http://www.ialliapopsi.com/4-1-%ce%bc%c ... %b9%ce%b1/

πάρτε μια γεύση και μην πιστεύετε ότι σας πλασάρουν τα ΜΜΕ. Στη Λέσβο ζω και κυκλοφορώ χωρίς να φοβάμαι... σαφώς και με ανησυχεί η μοίρα αυτών των ανθρώπων αλλά το ίδιο ανησυχώ με την παραβατικότητα των αυτόχθονων που ζουν στα όρια της φτώχειας.
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 13:17

lion έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:22
ΛΑΡΙΣΑ έχεις προσωπική πείρα, από κάποιο γεγονός? Γιατί βαρέθηκα τα άκουσα, μου είπαν, διάβασα κλπ
Όπως σε κάθε κοινωνική ομάδα υπάρχουν, να το πω απλά, οι καλοί και οι κακοί έτσι και σε αυτούς τους ανθρώπους.
Θα προτιμούσα να μην έρθουν στην χώρα μου, αλλά πίστεψέ με, το ίδιο και αυτοί, θα ήθελαν να μείνουν στα σπίτια τους.
Δυστυχώς εχω προσωπική πειρα από κάποια γεγονότα,οποία δεν θέλω να αναφέρω...
Γνωρίζω πολυ καλά ότι παντού υπαρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι.
Δυστυχώς στην Ελλάδα και γενικώς στην Ευρώπη δεν έρχονται μόνο προσφυγές πολέμου,αλλα και λαθρομεταναστες με συγκεκριμένο σκοπό...
Γιατί οι λαθρομεταναστες,οποίοι πλημμύρισαν σχεδόν όλη την Ευρώπη δεν πάνε πχ στην Αραβία η σε κάποια άλλη πλούσια μουσουλμανικη χώρα η στην Ρωσια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΛΑΡΙΣΑ την 11 Μαρ 2017, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 13:37

venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 10:16
nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29

Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Με την μονη διαφορα, οτι Τοτες... εφυγαν παππουδες, γιαγιαδες, γυναικες και παιδια.
Ηρθαν / εφυγαν και δημιουργησαν... εχτισαν κτλ.
Υπαρχει διαφορα, οταν αυτοι που ερχονται βλεπεις, τί σκοπο εχουν, και τί θελουν να περασουν. Λεπτομερειες δεν θα πω. Ολοι
βλεπουμε ειδησεις, ολοι βλεπουμε τους δρομους μας, ολοι εχουμε ματια.
Ρατσιστης δεν ειμαι. Γιατι αν ημουν, θα συνεχιζε το θεμα και με τους Αλβανους, τους Γερμανους, τους Αφρο, τους Ρωσους κοκ. Αρα ρατσιστης δεν ειμαι.
Σε αυτο που αναφερθηκε παραπανω, "'το γιατι ανοιχτηκε και επιτρεπεται, τετοιο θεμα συζητησης, σε ενα τετοιο σαιτ''', δεν καταλαβα!! Η συγκεκριμενη ενοτητα
Portal-Αγγελίες-ΔΙΑΦΟΡΑ-Chat and Fun- Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική αυτο δειχνει. Βλεπω και ακουω της παναγιας ... για αυτο το θεμα. Δεν λεω οκ.... φιλευσπλαχνος ειμαι αλλα οχι εκει που πρεπει.

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο. επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν. το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?

το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.

κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες? απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης. επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.

κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
Εγω δεν είμαι ρατσίστρια!
Γεννήθηκα στην Ρωσια,στην χώρα που ζούνε άνθρωποι με διαφορετικές θρησκείες και κουλτούρες.
Αντίθετα όταν πρώτο ήρθα στην Ελλάδα πολλά χρονια πριν ένιωθα το ρατσισμό επάνω μου πολυ έντονα...
Αυτό όμως δεν μου δημιούργησε ούτε μίσος ούτε θυμό,με έκανε όμως ποιο δυνατή.
Λες ότι θα μπορούσες να αραδιάσεις άρθρα με Έλληνες που έχουν κάνει πολλά κακά πράγματα για να μου δείξεις τι???
Εσύ να αραδιάσεις μόνο άρθρα!
Εγώ όμως τα έζησα και τα είδα με τα ίδια μου τα μάτια και πολυ χειρότερα ότι μπορείς να φανταστείς...
Οπότε δεν υπάρχει λόγος!
Συγκρίνονται άρθρα με προσωπική εμπειρία?Όχι βέβαια!
Σχετικά με τα βίντεο... Έχω φίλους σε διαφορετικές πόλεις Ελλάδας,λόγου που μετακομιζουμε συχνά...
Έτυχε να εχω φίλους στην Μυτιλήνη,Χιο και Κω,μιλάμε στο τηλέφωνο,οποτε δεν βγάζω συμπεράσματα μόνο λόγου του βίντεο,αλλα πληροφοριών των φίλων μου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΛΑΡΙΣΑ την 11 Μαρ 2017, 16:29, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 15:05

nicnt έγραψε:
11 Μαρ 2017, 01:29
Μέχρι στιγμής ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ να αναρωτιέται τι αναγκάζει όλους αυτούς να ξεσπιτώνονται και να διεκδικούν το αυτονόητο: τη ζωή τους .
Ρισκάρουν με τη μετακίνηση τους σε άλλους τόπους φυσικά, βλέπουμε πόσοι πνίγονται κάθε μέρα, προκειμένου να γλιτώσουν απ' τις βόμβες των ιμπεριαλιστών.
Σε κάθε περίπτωση δεν επικροτώ τις άνομες ή εγκληματικές ενέργειες κανενός αλλά παράλληλα δεν ξεχνάω ότι οι Έλληνες ήταν μια ζωή στην προσφυγιά. Και είναι ...
Οι παππούδες μας πρόσφυγες λοιπόν, οι γονείς μας μετανάστες... εμείς ρατσιστές?
Εγω αναρωτιέμαι!Επίσης αναρωτιέμαι γιατι πάνε στην Ευρώπη και δεν πάνε πχ στην Αραβία η σε κάποια άλλη πλούσια μουσουλμανικη χώρα η στην Ρωσια?
Γνωρίζω πολυ καλά την ελληνική ιστορία...Θα συμφωνήσω με lanciateo,οι Έλληνες προσφυγές τότε σε άλλες χώρες δημιούργησαν... έχτισαν
Η λαθρομεταναστες που έρχονται τώρα(και δεν λέω για προσφυγές πολέμου) δεν πρόκειται να δημιουργούν&να χτίσουν κάτι,διότι έρχονται για άλλο σκοπο
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από lanciateo » 11 Μαρ 2017, 16:28

venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο.
Μιλας υποθετικα. Δεν σου ετυχε... και μην σου τυχει.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν
Να το θεσουμε αλλιως το ερωτημα. Αν επιτρεπεται να το δουμε απο μια αλλη σκοπια.

Ποιες ηλικιες ειναι οι μεταναστευτικες?
Ποιες υποχρεουντε να πολεμησουν?
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ
Οπως ρωτησε παρακατω και η Λαρισα, γιατι δεν πας καπου που ειναι πιο κοντα σε εσενα! Και σε χλμ, και σε θρησκεια, και σε τροπο ζωης κοκ.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?
Ενταξει.... μην τους κανουμε και Αγιους.!!! Οταν εκλειναν τους δρομους στα συνορα, και δεν μπορουσαν να βγουν τα φορτηγα μας, ή ακομα ακομα και να μπουν για να πανε στα σπιτια τους οι οδηγοι!! Τα ξεχναμε οτι κανενας δεν κουνησε δαχτυλο απεναντι τους, εν αντιθεση με τους οδηγους που γινανε και προσαγωγες.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.
Ειναι σαν να λεμε αποδειξε μου οτι δεν εισαι ελεφαντας!! Γιατι, αν το πω αυτο στον οποιοδηποτε, θα παρεξηγηθει. ΑΝ πω ομως, οτι δεν ειμαι ρατσιστης!! Ωωχ ωωχ ωχ! Εεεε εεκειει πισω στην ακρη του μυαλου σου, εχει αποτυποθει, οτι, λιιιγο μπορει και να ειμαι!!
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες?
Οπως σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου, υπαρχουν 5 και 6 και 7 χιλιαδες θεατες... ετσι και εδω. Τι πιστευεις οτι ολοι εκοψαν εισητηριο κατα την εισοδο?
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης.
Ναι επειδη τους φερονται με το γαντι. Δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο νομιζω.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.
Με το χ.α., νομιζω εννοεις Χρυση Αυγη!? Σωστα? ΑΝ θες να ξεκινησω να ανεβαζω βιντεακια με ''μεταναστες'' να κανουν τα εκτρωπα,,,, βλεποντας τα, απο εμενα, τον Ελευθεριαδη Θεοδωρο, τι θα ελεγες? Χρυσαυγιτης ειναι. Δέν θα το ελεγες? Λοιπον σου απαντω, πως πολιτικα, οχι δεν ειμαι Χρυσαυγιτης.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
Προσωπικα, απο την αρχη ειπα οτι εχω δει... και οχι ακουσει, το τι κανουν. Και φυσικα οχοι ολοι τους. Η πλειοψηφεια ομως ναι.

Και για να κλεισω... οταν οι προσφυγες παππουδες / γιαγιαδες, πηγαν οπου πηγαν, δεν δαγκωνανε το χερι που τους ταϊζε. Ελα να σου δειξω ποοοσους τονους, φαγητο παω στην χωματερη απο αυτους.
Συγνωμη για την επεκταση του κειμενου, αλλα . . . .
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 11 Μαρ 2017, 16:34

lanciateo έγραψε:
11 Μαρ 2017, 16:28
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48

εγω που ζω στην ελλαδα δεν εχω βρεθει σε καποιο προσωπικο περιστατικο που να μου δημιουργει απεχθεια προς τους προσφυγες-μεταβαστες αλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα αφορουσε μεμονομενο περιστατικο.
Μιλας υποθετικα. Δεν σου ετυχε... και μην σου τυχει.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης οι ανθρωποι αυτοι δεν ηρθαν μελετημενα εδω ωστε να ερθουν για να δημιουργησουν. εφυγαν για να γλιτωσουν
Να το θεσουμε αλλιως το ερωτημα. Αν επιτρεπεται να το δουμε απο μια αλλη σκοπια.

Ποιες ηλικιες ειναι οι μεταναστευτικες?
Ποιες υποχρεουντε να πολεμησουν?
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το οτι παραμενουν στην ελλαδα κ δεν ισομοιραζονται κ στις αλλες ευρωπαικες χωρες εχει να κανει με την ε.ε. ασχετως που η χωρα μας εχει λαβει τεραστια ποσα τα οποια καποιοι εκμεταλλευτικαν. μκο κοκ. για να μην αναφερω τους ελληνες περιπτεραδες κ μη στη χιο που νοικιαζαν προς 10€ το φορτιστη για κινητο κ τις τουαλετες. πραγματικα δε μπορω να καταλαβω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα, το ουσιαστικο. οτι ερχονται εδω κ
Οπως ρωτησε παρακατω και η Λαρισα, γιατι δεν πας καπου που ειναι πιο κοντα σε εσενα! Και σε χλμ, και σε θρησκεια, και σε τροπο ζωης κοκ.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
τι? τρωνε τα λεφτα της χωρας? παιρνουν τις δουλειες? παρανομουν?
Ενταξει.... μην τους κανουμε και Αγιους.!!! Οταν εκλειναν τους δρομους στα συνορα, και δεν μπορουσαν να βγουν τα φορτηγα μας, ή ακομα ακομα και να μπουν για να πανε στα σπιτια τους οι οδηγοι!! Τα ξεχναμε οτι κανενας δεν κουνησε δαχτυλο απεναντι τους, εν αντιθεση με τους οδηγους που γινανε και προσαγωγες.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
το αν καποιος ειναι ρατσιστης η οχι, προκατειλειμενος η οχι αυτο ειναι κατι που κρινουν οι γυρω μας κ οχι μια δηλωση.
Ειναι σαν να λεμε αποδειξε μου οτι δεν εισαι ελεφαντας!! Γιατι, αν το πω αυτο στον οποιοδηποτε, θα παρεξηγηθει. ΑΝ πω ομως, οτι δεν ειμαι ρατσιστης!! Ωωχ ωωχ ωχ! Εεεε εεκειει πισω στην ακρη του μυαλου σου, εχει αποτυποθει, οτι, λιιιγο μπορει και να ειμαι!!
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κ σχετικα με την αποψη μου οτι τετοια θεματα θα επρεπε να μην επιτρεπονται, ξαναλεω. το θεμα εχει τιτλο: λαθρομεταναστες. ποιο εκρινε οτι ειναι λαθρομεταναστες?
Οπως σε εναν αγωνα ποδοσφαιρου, υπαρχουν 5 και 6 και 7 χιλιαδες θεατες... ετσι και εδω. Τι πιστευεις οτι ολοι εκοψαν εισητηριο κατα την εισοδο?
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
απο που βγηκε αυτο το πορισμα? ειδατε τα βιντεο? πουθενα δεν αναφερεται ο ορος λαθρομεταναστης.
Ναι επειδη τους φερονται με το γαντι. Δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο νομιζω.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
επισης τα βιντεο τα εχουν σνεβασει χ.α. αν τα βλεπατε θα το καταλαβαινατε. τελος δεν εγραψε καμια προσωπικη αποψη κανεναν προβληματισμο.
Με το χ.α., νομιζω εννοεις Χρυση Αυγη!? Σωστα? ΑΝ θες να ξεκινησω να ανεβαζω βιντεακια με ''μεταναστες'' να κανουν τα εκτρωπα,,,, βλεποντας τα, απο εμενα, τον Ελευθεριαδη Θεοδωρο, τι θα ελεγες? Χρυσαυγιτης ειναι. Δέν θα το ελεγες? Λοιπον σου απαντω, πως πολιτικα, οχι δεν ειμαι Χρυσαυγιτης.
venybzz έγραψε:
11 Μαρ 2017, 11:48
κατηγοριοποιησε καποιους ανθρωπους κ εδειξε με βιντεο οτι χειροτερο μπορουσε να βρει. ολο αυτο ειναι ενα κατευθυνομενο παιχνιδακι. κι οταν το δει καποιος που η μονη πηγη ενημερωσης ειναι η τηλεοραση εινσι πολυ ευκολο να πεσει στην παγιδα
Προσωπικα, απο την αρχη ειπα οτι εχω δει... και οχι ακουσει, το τι κανουν. Και φυσικα οχοι ολοι τους. Η πλειοψηφεια ομως ναι.

Και για να κλεισω... οταν οι προσφυγες παππουδες / γιαγιαδες, πηγαν οπου πηγαν, δεν δαγκωνανε το χερι που τους ταϊζε. Ελα να σου δειξω ποοοσους τονους, φαγητο παω στην χωματερη απο αυτους.
Συγνωμη για την επεκταση του κειμενου, αλλα . . . .
Δεν εχω να πω τίποτα άλλο!!!!!! :bow: :bow: :bow:
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”