Λαθρομεταναστες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από νοπη » 12 Μαρ 2017, 01:25

Είχα δει ένα βιντεάκι κάποτε. Είχε πει η Τουρκια: Δεν χρειάζεται να πολεμήσουμε την Ελλάδα. Φτάνει να τους στέλνουμε λαθρομετανάστες. Μεγαλωσα και εγω στο εξωτερικο . Όποιος δεν μπορεί να σεβαστεί την χώρα που τον φιλοξενεί και έρχεται να βιάσει και να σκοτώσει να πάει από εκεί που ήρθε. Δεν θεωρώ την άποψη μου ρατσιστική. Ούτε της Λάρισας. Εδω παιζει και το επιπεδο ρόλο. Κατά πόσο είναι το μάτι πεινασμένο και αν υπάρχουν αξίες. Την δεκαετία του 70 τόσοι άνθρωποι πήγαν στο εξωτερικο απο την Ελλάδα, την Ισπανία, Ιταλία κλπ. Τέτοια αισχοι δεν ακουγοντουσαν. Δεκτοί είναι οι μετανάστες που θα σεβαστούν κανόνες, θρησκεία και την κουλτούρα της χώρας που τους φιλοξενεί.

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από nicnt » 12 Μαρ 2017, 02:26

Εγώ θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις χωρίς πρόθεση να θίξω ή να στιγματίσω λαούς, προσωπικές αντιλήψεις ή κοινωνικές ομάδες και δεν θα αναμειχθώ ξανά.
1. Όταν άνοιξαν τα σύνορα και μπούκαραν οι Αλβανοί (όχι μόνο οι Βορειοηπειρώτες) και οι Γεωργιανοί (Όχι μόνο οι Ρωσσοπόντιοι) που οι περισσότεροι απέδρασαν απ' τις φυλακές μπορούσες να τους διαχωρίσεις μεταξύ τους?
ΟΧΙ, εγκληματίες τους έλεγες όλους άσχετα αν οι εγκληματίες ήταν ελάχιστοι και οικογενειάρχες οι περισσότεροι.
Δεν θα ξεχάσω το παράπονο ενός πατέρα Αλβανού όταν μου είπε ότι τα παιδιά του, τα οποία γεννήθηκαν στην Ελλάδα τα θεωρούν Αλβανάκια και στην χώρα τους Ελληνάκια. Την ίδια ρατσιστική αντιμετώπιση όπου και αν βρίσκονται!
2. Πριν από αυτούς για όποιο έγκλημα και αν γίνονταν έφταιγαν οι γύφτοι, οι Ρουμάνοι κτλ άσχετα αν το διέπραττε Έλληνας.
εεε τώρα η ρετσινιά μεταφέρθηκε στους λαθρομετανάστες, χωρίς να διαχωρίζει ΚΑΝΕΝΑΣ τους πρόσφυγες.
3. Σε κάθε περίπτωση είτε πρόκειται για Αλβανούς, Ρώσους, Πακιστανούς, Σύριους, Ιταλούς, Άγγλους κτλ για μερικούς από εμάς-εσάς (τους Έλληνες) θα είναι πάντα τα μιάσματα, οι εγκληματίες, αυτοί που θα διαταράξουν το DNA της άριας φυλής μας.
Μήπως να αναλογιστούμε ποιο είναι τελικά το DNA μας? Πάντως σίγουρα από Ούνους, Ούγγρους, Βισιγότθους, Τούρκους και δεν ξέρω πόσοι μπορεί να πέρασαν από εδώ.
4. Μας φταίνε λοιπόν τώρα, τα τελευταία χρόνια δηλ, όλοι αυτοί ανεξαιρέτως οι δύσμοιροι που φεύγουν άρον άρον απ΄τις χώρες τους επειδή αναγκάζονται να το κάνουν.
Αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς-εμάς δεν έχουν στραφεί εναντίον του κάθε απεργού που διεκδικεί καλύτερες συνθήκες διαβίωσης γι αυτόν και τα παιδιά του.
Παράλληλα όταν απεργεί κάποιος άλλος ακόμα και ο ίδιος (ο αμέσως προηγούμενος) στρέφεται εναντίον του!!!
5. Πόσοι από εμάς-εσάς καλοί κατά τα άλλα Χριστιανοί όπως αυτοπροσδιορίζονται παραβλέπουν το ελάτε εις εμέ, το ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον ένα σε αυτόν που δεν έχει, το αγαπάτε αλλήλους, κτλ κτλ και προσπαθούν να "βγάλουν το μάτι" ακόμα και της μητέρας τους?
Ταυτόχρονα ενώ κατηγορούμε τους Ισλαμιστές για την με τη βία εξάπλωση της θρησκείας τους παραβλέπουμε τις δολοφονίες που διαπράχθηκαν για την διάδοση-επικράτηση του Χριστιανισμού. (βλέπε σταυροφορίες κ.α.)
6. Είχα μια αντίστοιχη συζήτηση με μια γνωστή που ήταν "μαινόμενος ταύρος" κατά των μεταναστών, ας μου επιτραπεί, κάθε είδους ενώ και τα δύο αγόρια της αναγκάστηκαν να φύγουν μετανάστες στην Αυστραλία όπου εκεί ζουν και εργάζονται ακόμα.
Στην ερώτηση μου λοιπόν πως θα αισθάνονταν αν οι εκεί ναζιστές έκαναν (κούφια η ώρα) απρόκλητα κακό στα παιδιά της αναγκάστηκε να προσγειωθεί αναγνωρίζοντας το λάθος που έκανε.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να κατανοήσουμε ότι παντού υπάρχουν οι μεν και οι δεν όπως λέω εγώ, σε κάθε λαό, σε κάθε κοινωνική ομάδα, σε κάθε χώρο εργασίας, σε κάθε θρησκεία. Ας μην τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί παρασυρόμενοι από αυτό που επιδιώκει το "σύστημα" του διαίρεε και βασίλευε μέσω της πολύ καλά οργανωμένης προπαγάνδας που εναρμονίζει ανάλογα με την εποχή και την περίσταση.
Γιατί αν είμαστε ενωμένοι ως λαοί δεν θα κατάφερναν οι επιτήδειοι αυτά που βλέπουμε στη Συρία, στο Πακιστάν, στο Κουρδιστάν, στην Αφρική και οπουδήποτε αλλού στον κόσμο.
Δεν θα είχαν την με τη βία αποκλειστικότητα στα πετρέλαια και στις πλουτοπαραγωγικές πηγές όλης της γης μερικοί.
Δεν θα βλέπαμε ανθρώπους να πεθαίνουν, παιδάκια με τυμπανισμένη την κοιλιά απ' την πείνα τον 21ο αιώνα.
Δεν θα αυξάνονταν οι δισεκατομμυριούχοι από 1,5 εκατομμύριο σε 2,5 τα τελευταία 5-6 χρόνια, εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης δηλ.!!!, απολαμβάνοντας ζωή χαρισάμενη εκμεταλλευόμενοι το δικό μας ιδρώτα και με ήσυχη τη συνείδηση τους για τα χιλιάδες πτώματα- απόρροια της δικής τους ευημερίας.
Τροφή για σκέψη...
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από lanciateo » 12 Μαρ 2017, 08:40

Νικολη μου, υπαρχει μια διαφορα. Σαν λαος πολιτισμενος πηγαμε και αναδειξαμε, εξω, το τι μπορουσαμε να κανουμε.
Σαν προσφυγες πολεμου, παλι, το ιδιο.
Δεν νομιζω οτι, αυτοι που ξεκιναν (στο παραδειγμα που χρησιμοποιησες με την φιλη) πηγαν για να δημιουργησουν καποιου ειδους κινημα/προπαγανδας ή οτι αλλο θες πες το. Πηγαν για ενα καλυτερο αυριο. Θα μου πεις οπως ειπε και σε προηγουμενο ποστ καποιο μελος, οτι και αυτοι (Συριοι, Αφγανοι κτλ) ερχονται για ενα καλυτερο αυριο εδω. Οκ. Στην Αυστραλια, στην Γερμανια, στην Σουηδια και πολλες αλλες χωρες ανα τον κοσμο, εχουν μικρες αποικιες Ελληνων. Δεν νομιζω οτι κανουν κατι διαφορετικο, απο το να ζουν και να εργαζοντε, σεβομενοι, τους γυρω τους και τα κρατη που διαμενουν.
Εν αντιθεση, με αυτους, που ζουν σε αρκετες χωρες/πολεις, που τις εχουν κανει δικες τους, περιθωριοποιημενες, γιατι αυτοι το θελουν,
γκετοποιημενες κοκ.
Δεν γινετε να φευγουνε οι νεοι, απο 2010-11 μεχρι και σημερα (και οχι μονον νεοι πλεον) για ενα καλυτερο εργασιακο, και οικογενειακο αυριο και να συγκρινουμε με το γιατι ερχονται αυτοι.
Γενικα στα υπολοιπα που εγραψες συμφωνω σε αρκετα σημεια.
Αλλα οπως εγραψε και ο Πολυς, καλο θα ειναι να δουμε την ουσία του θέματος και προτείνετε λύσεις κατά το δυνατόν.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΚΙ!
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5564
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013, 17:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΚΙ! » 12 Μαρ 2017, 13:15

Νομίζω πως έχουμε χάσει την έννοια του ρατσισμού. Τι είναι τελικά ρατσισμός ? Τι είναι πρόσφυγας τι είναι μετανάστης και τι λαθρομετανάστης ? Δε μπορεί να πηγαίνεις πρόσφυγας σε ένα κατεστραμμένο οικονομικά κράτος σε ένα κράτος που έχει οικονομικό πόλεμο, πόσο μάλλον λαθρομετανάστης. Δε μπορεί ένα κράτος το οποίο δεν είναι σε θέση να εξασφαλίσει ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης στον ίδιο το πληθυσμό του, ο οποίος και ο ίδιος μεταναστεύει να δέχεται αλόγιστα πρόσφυγες , μετανάστες και κυρίως λαθρομετανάστες. Άρα λοιπόν αν συμφωνούμε όλοι σε αυτό, όποιος διαφωνεί ας το κάνει με επιχειρήματα, είναι επόμενο και εφόσον τιμάει τη πατρίδα του ή τη πατρίδα στην οποία διαμένει και έχει πασχίσει για αυτή, να αντιδράει με αυτή τη κατάσταση. Όποιος επικαλείται επιχειρήματα αγάπης και αλληλοβοήθειας προς το συνάνθρωπό του ας μου απαντήσει σε ένα απλό παράδειγμα :αν στο σπίτι του μπορούσε να ταίσει μόνο τα 2 παιδιά του και έπρεπε να διώξει το 1 να βρει τη τύχη του, θα υπήρχε λογική να δεχθεί ένα άλλο παιδί το οποίο επίσης θα πεινούσε μαζί του? Από όποια πλευρά και να το δεις είτε απόλυτης και καθαρής λογικής είτε συναισθηματικά , το αποτέλεσμα είναι ένα, δεν αντέχει η χώρα. Όσοι επίσης επικαλούνται τη θρησκεία ''ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον ένα '' , είναι ξεκάθαρο και από αυτή τη πλευρά ότι πρέπει να πάνε σε κράτη που έχουν δύο χιτώνες, γιατί τον ένα και δικό μας το χρωστάμε και κοντεύουν να το ξεχειλώσουν. Γιατί λοιπόν τα κράτη που έχουν δύο χιτώνες δε τους δέχονται ? Όσοι δε, επικαλούνται πως ο Έλληνας ξέρει από προσφυγιά, ας ψάξουν καλύτερα την ιστορία για να μάθουν με ποια κριτήρια δέχθηκαν τους Έλληνες ως πρόσφυγες και ας αναρωτηθούν τι πρόσφεραν οι Έλληνες στα κράτη αυτά και πως ανέδειξαν τον πολιτισμό. Ας αναθεωρήσουμε όλοι μέσα μας τι σημαίνει ανωτερότητα και αλληλεγγύη. Αν είχαμε προστασία από τη πολιτεία σαφώς και θα ήμασταν ήσυχοι με όλο αυτό το θέμα , αλλά όσο υπάρχει αυτή η αναρχία ο καθένας οφείλει να δίνει τη προσωπική του μάχη, ώστε να διαφυλάξει τις αξίες και τον πολιτισμό του. Αυτό έκαναν ανέκαθεν οι Έλληνες και όλοι όσοι έχουν το ελληνικό πνεύμα. Ας το δούμε και από τη πλευρά της διαφορετικότητας των ανθρώπων. Σέβομαι τη διαφορετικότητα κάποιου δε σημαίνει ότι θα αλλάξω τη δική μου, γιατί αμέσως αναιρώ το σεβασμό της διαφορετικότητας. Σύμφωνα με όσα μου έχει διδάξει ο πολιτισμός μου και οι αξίες μου όταν πάω σε ένα σπίτι σέβομαι τους εκάστοτε κανόνες του οικοδεσπότη , δε χρειάζεται και να είναι γραπτοί αυτοί. Επίσης και κλείνω με αυτό, το να πεις την άποψή σου ελεύθερα σήμερα , δίχως να σου κολλήσουν αμέσως την οποιαδήποτε ταμπέλα είναι εξίσου ρατσισμός. Ας σκεφτούμε ελεύθερα και ας απαλλαγούμε από ενοχές που μας έχουνε φορτώσει όσοι έκαναν τα έκτροπα, για άλλη μια φορά διαπιστώνω πως το ''διαιρείν και βασίλευε'' κάνει καλά τη δουλειά του. Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προτιμώ να στέλνω ομαδικά, αν κάποιος βιάζετε ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

''Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο''



ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
χρωστάω: freemaster- 0.34.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από lanciateo » 12 Μαρ 2017, 14:47

Νομιζω οτι μας καλυψες απολυτα... Εν ολιγης οσα ειπωθηκαν παραπανω, τα ειπες ομορφα λιτα και απεριττα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

nesserim
Platinum Member
Platinum Member
78 51
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 04 Δεκ 2012, 05:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από nesserim » 12 Μαρ 2017, 16:08

Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι μια υγιής συζήτηση η οποία μπορεί να προκύψει με θέμα τη μεταναύστευση ως κοινωνικό φαινόμενο, τις επιπτώσεις της στην κοινωνία και την αυξανόμενη εγκληματικότητα που μπορεί κάποιος να επικαλεστεί.
Το πρόβλημα υπήρξε στον ΤΡΟΠΟ με τον οποίο τέθηκε το θέμα -στην σωστή εννότητα, ναι!- ειδικά στην αρχική μορφή του.
Έχω διαβάσει πράγματα με τα οποία συμφωνώ, άλλα με τα οποία διαφωνώ στο πλαίσιο ενός υγιούς προβληματισμού που είναι θεμιτός.
Η επιθετικότητα θεωρώ πως δεν αρμόζει, δε βοηθά και υποβαθμίζει την όποια συζήτηση μπορεί να προκύψει.

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 12 Μαρ 2017, 17:25

Παρακαλώ μη μου στέλνετε προσωπικά μηνύματα (ΛΑΡΙΣΑ), παραθέτουμε τη γνώμη μας δημόσια, όχι ότι είπες κάτι το οποίο είναι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά καλό θα ήταν να θέτουμε δημόσια τις απόψεις μας.

Τέλοσπάντων, δυσκολεύομαι να συνεχίσω τη συζήτηση, γιατί με αποσυντονίζει και με δυσκολεύει ο γραπτός λόγος.
Θα ήθελα να κλείσω συμμαζεύοντας την άποψή μου και να πω, όπως είπε και ένα άλλο μέλος, ο ρατσισμός υπήρχε ανέκαθεν απλά μεταφέρεται σε άλλη ράτσα. Κάποτε οι ρώσοι, μετά οι αλβανοί, μετά οι πακιστανοί, οι ινδοί κοκ. Ο ρατσισμός στην ελλάδα υπήρχε και πριν την οικονομική κρίση, απλά τώρα δεν υπάρχει ανέχεια στο μπάτε σκύλοι αλέστε. Αυτή τη στιγμή οι πρόσφυγες-μετανάστες δεν μας στοιχίζουν κάτι αφού τα χρήματα προέρχονται από την Ε.Ε. Ίσα ίσα, εργάζονται περισσότεροι άνθρωποι (σε διάφορες εγκαταστάσεις,δάσκαλοι,κοιν. λειτουργοί κλπ), και τα χρήματα που τους δίνονται ως επίδομα ξοδεύονται στην ελλάδα. Το ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο δε το πιστεύω. Άλλωστε οι περισσότεροι από αυτούς δεν θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα αλλά να προχωρήσουν προς κεντρική κ βόρεια ευρώπη που είναι πιο ανεπτυγμένες οι χώρες. Αυτό είναι ένα θέμα που αφορά όλη την ευρωπαϊκή ένωση και θα έπρεπε να μοιραστούν οι άνθρωποι σε όλη την ευρώπη. Το ότι δε γίνεται είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Μας πατάνε στο προσφυγικό λόγω των οικονομικών προβλημάτων που έχουμε.

Οπότε θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν είναι το προσφυγικό. Το πρόβλημά μας έχει να κάνει με όλα αυτά τα οικονομικά πάρτυ που γινόντουσαν τα τελευταία 40 χρόνια. Το πρόβλημα με το μεταναστευτικό δεν υπάρχει τώρα, υπήρξε όταν δεχόμασταν εισροές από την πρώην εσσδ και την αλβανία τη δεκαετία του '90 χωρίς να υπάρξει ουσιαστικός έλεγχος. Αυτό συνεχίστηκε και με τους πακιστανούς και τους ινδούς και τώρα συνεχίζεται με τους υπόλοιπους. Απλά είναι αο αποδιοπομπάιος τράγος. Είναι που μας φταίει ο σύριζα ενώ τα περισσότερα λεφτά φαγώθηκαν επί πασόκ. Είναι που αγρότες βγαίνουν στους δρόμους ενώ για τις επιδοτήσεις εσπα δήλωναν και τα χωράφια του γείτονα. Είναι όλοι αυτοί κακοί; Όχι. Είναι όλοι αυτοί καλοί; Όχι.

Η "φτώχεια" που βιώνω δεν μεγάλωσε όταν ήρθαν οι πρώτες προσφυγικές ροές αλλά όταν συνειδητοποίησε το κράτος μας πόσο άφραγκο είναι και προσπάθησε να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα. Και ξέρετε ποιοι φταίνε; Οι πολίτες που ψήφιζαν για ρουσφέτια, που έδιναν φακελάκια στους γιατρούς και που δεν ζήταγαν-έκοβαν αποδείξεις.

Είναι πρόβλημα το προσφυγικό; Όχι αν μοιραστούν αναλογικά οι πρόσφυγες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 12 Μαρ 2017, 18:37

ΜΑΡΑΚΙ πολυ σωστά τα είπες όλα!!!!
Από την στιγμή που έρχονται λαθρομεταναστες&μετανάστες στην Ελλάδα,γνωρίζοντας ότι η χώρα βρίσκετε στην χειρότερη οικονομική κρίση από τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες,αλλα εγνοωντας το,δεν ειναι τυχαίο
Αν κάποιος&κάποια νομίζει ότι θα ειναι προσωρινά στην Ελλάδα,ειναι λάθος κατά την γνώμη μου.
Ο χρόνος όμως θα δείξει ποιος είχε δίκιο και ποιος είχε άδικο...
Όσο η Ελλάδα βρίσκετε στην ΕΕ θα την κουμαντάρουν οπως θέλουν και οι άνθρωποι θα ειναι στο έλεος της τύχης
Για να αλλάξει κάτι πρέπει η Ελλάδα να βγει από ΕΕ και να γίνει ανεξάρτητος κράτος,μόνο τότε θα μπορέσει να κλείσει&να ελέγχει τα σύνορα και να αλλαξει την ζωη ανθρωπων προς το καλυτερο.
Εγω προσωπικά ανησυχώ πολυ για τον μέλλον και την ασφάλεια των παιδιών μου σχετικά με αυτό το θέμα
Φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα γίνει μεγαλο BARAZ και οι περισσότεροι άνθρωποι ειναι απροετοίμαστοι....
Ίσως για κάποιους να ακουστεί αυτό τρελό,από την άλλη όμως αν κάποιοι καταλαβαίνουν το κίνδυνο,το νιώθουν-προετοιμάζονται...
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από Aliki1984 » 13 Μαρ 2017, 00:02

arya έγραψε:
11 Μαρ 2017, 20:03
εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!
Δεν θα μπορουσα να τα διατυπωσω καλυτερα!!! Να προσθέσω μονο (γιατι οσοι αναφερονται σε "λαθρομεταναστες" εννοουν να το προσπερνουν) οτι οι προσφυγες δεν ειχσν καμια καουρα να ερθουν να μεινουν αμανατι εδω σε σκηνες... προορισμος τους ηταν η Ευρωπη. Μονο που εκλεισαν τα συνορα και ξεμειναν εδω. Το γιατι η κυβέρνηση δεν αντιδρα, ειναι αλλη κουβέντα και βαριεμαι τις πολιτικες συζητησεις.
Αλλα το να βλεπω αλλοδαπους να αποκαλουν αλλους ανθρωπους ( που ξεσπιτωθηκαν γιατι καποιοι αλλοι το θελησαν) λαθρομεταναστες, ειλικρινα με ξεπερναει
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από nicnt » 13 Μαρ 2017, 02:58

Είπα ότι δεν θα απαντήσω ξανά αλλά δεν άντεξα να μην σχολιάσω επειδή είτε μας διαφεύγουν λεπτομέρειες είτε υπάρχει παραπληροφόρηση είτε δεν θέλουμε να αποδεχθούμε την πραγματικότητα είτε βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος είτε είτε.... και εξηγούμαι:
1. ΠΟΣΟΙ από όλους αυτούς που έρχονται-περνάνε στην Ελλάδα δημιουργούν πρόβλημα? ΟΛΟΙ? ΟΧΙ!!! φυσικά. Όπως και ανάμεσά μας υπάρχουν εγκληματίες έτσι υπάρχουν σε όλους τους λαούς. Αναφέρθηκα ήδη στους Αλβανούς και τους Γεωργιανούς που βγήκαν απ' τις φυλακές και μπήκαν στη χώρα μας... Ας μην τους τσουβαλιάζουμε όλους μαζί λοιπόν...
2. Κανένας από αυτούς δεν θα έφευγε από τη χώρα του αν ευημερούσε, αν δεν κινδύνευε αυτός και η οικογένειά του. Ποιος ευθύνεται για αυτό? Πάντως όχι αυτός στον οποίο επιτίθενται Θεοί και δαίμονες... Έλληνες και μη...
3. Κανένας από αυτούς δεν έρχεται να μείνει στην ήδη κατεστραμμένη Ελλάδα, γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί εδώ ας σταματήσει αυτό το παραμύθι. Το ότι τόσα χρόνια τους κρατούσαν με το ζόρι εδώ είναι πολιτική επιλογή και εκεί πρέπει να αποδοθούν τεράστιες ευθύνες.
Αν το πέρασμα γίνονταν με συνοπτικές διαδικασίες δεν θα αντιμετωπίζαμε όλα αυτά τα προβλήματα.
4. Η αναφορά μου στο Χριστιανισμό έχει να κάνει με όσα δίδαξε ο Χριστός και με όσα ενστερνίζεται όποιος ασπάζεται το Χριστιανισμό.
Δεν μπορεί δηλ απ' τη μια να "αυτοπροσδιορίζεσαι" Χριστιανός και απ' την άλλη να τρέφεις απεριόριστο μίσος για τον συνάνθρωπό σου.
Ο Χριστός δέχτηκε τους πάντες και δίδαξε αγάπη, δεν διαχώρισε λευκούς, κίτρινους ή μαύρους, μεγάλους ή παιδιά.
Εγώ νοιώθω ευτυχία με το να βοηθάω τον συνάνθρωπό μου, ένα παιδί, να ζήση σε έναν καλύτερο κόσμο, να γελάει, να έχει να φάει, να μορφώνεται.
Και μεγάλη πίκρα όταν ακούω κάποιους που εύχονται μέσα τους να πεθάνει επειδή είναι μιας άλλης φυλής, πόσο μάλλον όταν συμβάλλουν κιόλας αυτό.!!!
5. Ναι και εμείς ως Έλληνες έχουμε σκορπίσει σε πολλά μέρη της γης για αναζήτηση ενός καλύτερου αύριο. Όχι τώρα αλλά από παλιά.
Σε κάποιες χώρες νόμιμα και αλλού παράνομα, όπως και τα καραβάνια που καταφτάνουν στην Ελλάδα. Μόνο που εμείς πήγαμε να εγκατασταθούμε, όχι να περάσουμε απ' τη χώρα.
Όπως και να 'χει όμως ούτε εμείς ήμασταν όλοι "αγγελούδια" εκεί που πήγαμε! Μεταξύ αυτών που έφυγαν κάποιοι δημιούργησαν εγκληματικότητα στο μέρος που πήγαν, κάποιοι παράνομο όφελος κτλ.
Ας μη βλέπουμε μόνο ότι μας συμφέρει.
Όπως και να 'χει, είτε παράνομος είτε νόμιμος "μετανάστης" η ξενοφοβία ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ απανταχού της γης και δεν το 'χει σε τίποτε ο ξενοφοβικός (μεμονωμένα ή οργανωμένα, έχουμε πολλά παραδείγματα δυστυχώς) να σου χώσει ένα μαχαίρι στην κοιλιά ή να σου σπάσει το κεφάλι με ένα καδρόνι απλά και μόνο επειδή είσαι ξένος. Χωρίς να δημιουργήσεις το παραμικρό πρόβλημα!
Ας μην ξεχνάμε δε πως μερικοί από εμάς, οι κατά τα άλλα Έλληνες που τώρα μας φταίνε οι "λαθρομετανάστες", υποδεχθήκαμε τους Έλληνες πρόσφυγες της Σμύρνης, τα αδέρφια μας. ΤΟΝΙΖΩ: ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!! Με τον ίδιο τρόπο που μερικοί "υποδεχόμαστε" όλους αυτούς τώρα...
6. Δεν είμαι σίγουρος αν πράγματι προσφέραμε όπου και αν πήγαμε ως Έλληνες παράνομα ή νόμιμα. Ειδικά, παλαιότερα, όπου πήγαμε σαν πρόσφυγες τα ίδια προβλήματα δημιουργήσαμε και εμείς στους ντόπιους. Γκετοποιημένοι ήμασταν και εμείς.
Δεν αρνούμαι πάντως ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε διαπρέψει ως επιστήμονες (και μόνο).
7. Διαφορετικότητα, κατ' εμέ, είναι να μην παρασύρεσαι απ' τον τεχνηέντως κατευθυνόμενο όχλο. Σε μια εποχή που η κοινωνία κατρακυλάει να παραμένεις όρθιος απέναντι στα "θεριά" και να παλεύεις. Να δείχνεις ανωτερότητα. Να μην ασπάζεσαι ότι σου προσφέρουν ως μασημένη τροφή αλλά να ψάχνεις, να αναρωτιέσαι και εν τέλει να μην γίνεσαι υποχείριο κανενός εξυπηρετώντας αλλότριους σκοπούς.

Παραθέτω μερικά link που βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση, έτσι για να πάρετε μια γεύση από πραγματικότητα...
http://toideologio.gr/?p=106 (ακολουθήστε και τα link που έχει)
http://www.iospress.gr/mikro1998/mikro19980321.htm, χαρακτηριστικό της παραβατικότητας από Έλληνες μετανάστες στις Ηνωμένες Πολιτείες, τη δεκαετία του '20 και του '30
https://christostsantis.com/2015/08/22/ ... %83%CF%84/
http://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/ ... s-amerikis
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/ot ... -64180530/
http://tvxs.gr/news/taksidia-sto-xrono/ ... on-gigenon
http://luben.tv/blogosphere/blogs/55395
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”