Λαθρομεταναστες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από morfo212 » 13 Μαρ 2017, 08:08

ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
12 Μαρ 2017, 18:37
......
Για να αλλάξει κάτι πρέπει η Ελλάδα να βγει από ΕΕ και να γίνει ανεξάρτητος κράτος,μόνο τότε θα μπορέσει να κλείσει&να ελέγχει τα σύνορα και να αλλαξει την ζωη ανθρωπων προς το καλυτερο.
.....
Αν βρεις τον τρόπο να ελέγξεις τα θαλάσσια σύνορα πες το και σε εμάς κοπελιά...τι θα βάλεις πλέγμα;;; αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται σε πλωτά του αισχίστου είδους και με το παραμικρό γίνονται από "εισβολείς" ναυαγοί! Τι κάνεις τότε αφήνεις τα παιδάκια να πνιγούν;;
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.


Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 13 Μαρ 2017, 09:14

morfo212 έγραψε:
13 Μαρ 2017, 08:08
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
12 Μαρ 2017, 18:37
......
Για να αλλάξει κάτι πρέπει η Ελλάδα να βγει από ΕΕ και να γίνει ανεξάρτητος κράτος,μόνο τότε θα μπορέσει να κλείσει&να ελέγχει τα σύνορα και να αλλαξει την ζωη ανθρωπων προς το καλυτερο.
.....
Αν βρεις τον τρόπο να ελέγξεις τα θαλάσσια σύνορα πες το και σε εμάς κοπελιά...τι θα βάλεις πλέγμα;;; αυτοί οι άνθρωποι βρίσκονται σε πλωτά του αισχίστου είδους και με το παραμικρό γίνονται από "εισβολείς" ναυαγοί! Τι κάνεις τότε αφήνεις τα παιδάκια να πνιγούν;;
Για αυτό το θέμα θα σου απαντούσε ο σύζυγός μου,οποίος ειναι στρατιωτικός,αλλα δεν επιτρέπεται....
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από Aliki1984 » 13 Μαρ 2017, 09:44

Ειχε πει μια φορα ο πρόεδρος της ΧΑ (νομιζω) για τη φυλλαξη των συνορων: "τα πραγματα ειναι απλα. Στα 3 αλτ τις ει πυροβολεις" . Προσωπικα θα ντρεπομουνα για τη χωρα μου αν ισχυε κατι τετοιο.
Επίσης ακούγεται συχνα η γνωστη καραμελα οτι οι ελληνες οταν εφευγαν το εκαναν νομιμα και με χαρτια. Αυτο ομως ισχύει μονο για τους οικονομικους μεταναστες. Οι προσφυγες ποτε δεν μετακινηθηκαν με χαρτια. Δεν ειχαν την πολυτελεια να το κανουν.
Ας ριξουν μια ματια στο αρθρο οσοι εξανιστανται με το προσφυγικο :
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/ot ... -64180530/
Να υπενθυμισω δε στους μη γνωριζοντες ιστορια (αν και απ'ο,τι ειδα στα σχολια δεν ειναι πολλοι) οτι οταν ηρθαν εδω οι Έλληνες της Μ. Ασιας ,οι οποιοι διωχθηκαν ακριβως γιατι ηταν ΕΛΗΗΝΕΣ, εδω δεν εγιναν δεκτοι απο πολλους και περιθωριοποιηθηκαν γιατι θεωρουνταν ΤΟΥΡΚΟΙ....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 13 Μαρ 2017, 10:02

Aliki1984 έγραψε:
13 Μαρ 2017, 00:02
arya έγραψε:
11 Μαρ 2017, 20:03
εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!
Δεν θα μπορουσα να τα διατυπωσω καλυτερα!!! Να προσθέσω μονο (γιατι οσοι αναφερονται σε "λαθρομεταναστες" εννοουν να το προσπερνουν) οτι οι προσφυγες δεν ειχσν καμια καουρα να ερθουν να μεινουν αμανατι εδω σε σκηνες... προορισμος τους ηταν η Ευρωπη. Μονο που εκλεισαν τα συνορα και ξεμειναν εδω. Το γιατι η κυβέρνηση δεν αντιδρα, ειναι αλλη κουβέντα και βαριεμαι τις πολιτικες συζητησεις.
Αλλα το να βλεπω αλλοδαπους να αποκαλουν αλλους ανθρωπους ( που ξεσπιτωθηκαν γιατι καποιοι αλλοι το θελησαν) λαθρομεταναστες, ειλικρινα με ξεπερναει
Καλημερα Αλίκη!
Καιγόταν ο σύζυγος μου να σου απαντήσει,οποίος δεν ειναι ΑΛΛΑΔΟΠΟΣ,αλλα ΕΛΛΗΝΑΣ και μάλιστα φανατικώς πατριώτης!
Όμως δεν μιλάει τόσο ομαλά και ευγενικά,οπως εγώ και δεν ήθελα να σε προσβάλει...
Σχετικά με την ανάρτησή σου για προσφηγες&μεταναστες&λαθρομεταναστες δεν θα ξανά να πω το ίδιο,διότι έγραψα την γνώμη μου νωρίτερα και δεν πρόκειται να το αλλάξω
Εσύ εχεις την γνώμη σου,εγώ την δική μου.
Δεν θα παίξω το παιχνίδι "ΣΠΆΖΩ ΚΕΦΑΛΙΆ",διότι ειναι γνωστό όσο και να χτυπάς το κεφάλι στο τοίχο,ο τοίχος δεν θα σε ακούει ούτε να σε καταλάβει!
Σχετικά με την ανάρτησή σου με τους αλλαδοπους θα σε απαντήσω εξεις
Μετά από 30 χρονια που ζω στην Ελλάδα,δεν νιώθω ότι είμαι αλλαδοπη!
Τολμώ να πω ότι μέσα μου είμαι μάλλον περισσότερη Ελληνίδα,από κάποια Ελληνίδα,διότι αγαπάω και πονάω για Ελλάδα
Μιλάω και γράφω ελληνικά καλύτερα από κάποιο Ελληνα,κάτοικο χωρίου
Γνωρίζω ελληνική μυθολογία και ιστορία πάρα πολυ καλά,διότι ήταν πολυ ενδιαφερων για μένα
Οταν πρώτο ήρθα στην Ελλαδα,δεν έκατσα καθόλου,εργαζόμουν στις διαφορετικές δουλείες,στις κατώτερες δουλείες,οποίες Ελληνίδες συχαίνονταν να κάνουν τότε
Και το σημαντικότερο
Γέννησα και μεγαλώνω 3 γιους,ΕΛΛΗΝΟΠΑΙΔΑ,οποία να εξυπηρετούν την χώρα,την ΕΛΛΆΔΑ όταν θα τους χρειαστει!!!
Αν δεν αγαπούσα την Ελλάδα,θα γύρισα στην πατρίδα μου μαζί με την οικογενεια μου,όταν πρώτο χτύπησε Ελληνική κρίση,διοτΙ στην πατρίδα μου εχω δυο σπίτια,ενώ εδώ νοικιάζουμε τα ξένα.
Στην πατρίδα μου θα μπορούσαμε να βρούμε δουλειά ο μεγάλος μου γιος και εγώ και ύστερα ο σύζυγος
Όμως είμαστε εδώ!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από Aliki1984 » 13 Μαρ 2017, 10:35

Ναι, και? Τι θα επρεπε να μου λενε ολα αυτα? Κι εγω τα ξερω ολα αυτα που ξερεις και καποια πολυ καλυτερα. Δεν νιωθω ομως ανωτερη απο καποιον που δεν τα ξερει. Το ποστ διακατεχεται απο ρατσισμο. Πραγμα απαραδεκτο. Αυτο σχολιασα. Οσο για τον αντρα σου, ουτε τον ξερω ουτε και με νοιαζει να μπω σε διαλογο μαζι του. Αν και αυτο το "φανατικος πατριωτης" λεει πολλα . Anyway, δεν θα αναλωθω αλλο σε μια ανευ αποτελεσματος συζήτηση.
Καλη συνεχεια σε όλους
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11350
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 13 Μαρ 2017, 10:50

Πιστεύω ότι το θέμα που έθιξε η ΛΑΡΙΣΑ είναι πολύ σοβαρό και χρειάζεται ιδιαίτερη αντιμετώπιση.
Λυπάμαι πολύ να βλέπω τη χώρα μας να μετατρέπεται σε ξέφραγο αμπέλι και πιστεύω ότι (αν ήταν αυτό εφικτό) θα έπρεπε να γίνεται στοιχειώδης έλεγχος των ατόμων που περνούν τα σύνορα.Πρακτικά όμως είναι μάλλον αδύνατο γιατί η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη!
Από την άλλη έχοντας καταγωγή από πρόσφυγες Πόντου και Μ.Ασίας και έχοντας μεγαλώσει με τις μνήμες αυτές, δεν μπορώ να αγνοήσω την ανάγκη ταλαιπωρημένων ανθρώπων και ιδιαίτερα αθώων παιδιών να σώσουν τη ζωή τους!
Ας είμαστε καλύτερα όλοι προσεκτικοί στις εκφράσεις μας κι ας μη φανατιζόμαστε με ακραίες θέσεις. Από τη μια σίγουρα συμβαίνουν πολλά έκτροπα και σίγουρα δεν είναι όλα κατασκευασμένα.Από την άλλη όμως υπάρχει αληθινή ανάγκη και μακάρι να μη βρεθούμε κι εμείς στη θέση κάποιων ανθρώπων που παλεύουν όχι για ένα καλύτερο μέλλον αλλά για την επιβίωσή τους
Μη μαλώνουμε λοιπόν ούτε να εθελοτυφλούμε μόνο και μόνο για να στηρίξουμε την άποψή μας αλλά να σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων και να βλέπουμε τα θέματα από διάφορες οπτικές γωνίες για να είμαστε αντικειμενικοί
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 13 Μαρ 2017, 10:54

Aliki1984 έγραψε:
13 Μαρ 2017, 10:35
Ναι, και? Τι θα επρεπε να μου λενε ολα αυτα? Κι εγω τα ξερω ολα αυτα που ξερεις και καποια πολυ καλυτερα. Δεν νιωθω ομως ανωτερη απο καποιον που δεν τα ξερει. Το ποστ διακατεχεται απο ρατσισμο. Πραγμα απαραδεκτο. Αυτο σχολιασα. Οσο για τον αντρα σου, ουτε τον ξερω ουτε και με νοιαζει να μπω σε διαλογο μαζι του. Αν και αυτο το "φανατικος πατριωτης" λεει πολλα . Anyway, δεν θα αναλωθω αλλο σε μια ανευ αποτελεσματος συζήτηση.
Καλη συνεχεια σε όλους
Σχολίασες αλλαδοπους-σου απάντησα!!!
Σχετικά με το ρατσισμό και μίσος
Αν κάποιος βλέπει ρατσισμό και μίσος σε αυτό το θέμα,το βλέπει ανάποδα,διότι άλλο ήθελα να επισημανω και άλλο καταλάβανε
Όμως δεν θα κάτσω να χάσω το χρόνο μου,να αλλάξω γνώμη τον καθέναν,ότι δεν ειναι έτσι και ειναι αλλιώς
Ας να σκέφτεται ο καθένας ότι θέλει!
Εγώ αποχωρώ,διότι ο χρόνος ειναι χρήσιμος!!!
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από venybzz » 13 Μαρ 2017, 11:35

Spoiler:
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
13 Μαρ 2017, 10:02
Aliki1984 έγραψε:
13 Μαρ 2017, 00:02
arya έγραψε:
11 Μαρ 2017, 20:03
εσύ κουκλίτσα μου γιατι δεν εμεινες στη Ρωσια? τοσο πλουτο έχει? Μεγαλη ντροπη να επιτρεπουμε να δημοσιευονται τετοια πραγματα εδω μεσα... Δεν ειναι ελευθερια λογου η μισανθρωπια. Και μην ντροπιαζεις κ αλλοιωνεις το νοημα του χριστιανισμου. Ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια του ξενου. Και ο Χριστος δεν εκανε κανενα διαχωρισμο σε εθνη κ θρησκειες μεταξυ των ανθρωπων...Ουτε διαχωρισε σε ποιους θα δινουμε βοηθεια κ σε ποιους οχι! Αυτο που παρατηρησα τον τελευταιο χρονο παντως κ θεωρω εν τω μεταξυ εντυπωσιακο...ειναι το πως πολλοι μεταναστες που εχουν ενταχθει πλεον στην ελληνικη κοινωνια ειναι μεγαλυτεροι ρατσιστες και απο τους Ελληνες στην Ελλάδα!!! και ο νοων νοειτω! και στο κατω κατω της γραφης οι Ρωσοι και οι λοιποι πολιτισμενοι Ευρωπαιοι ας μην πουλανε οπλα στους τζιχαντιστες για να μην ερχονται στην χωρα κατατρεγμενοι αθωοι που σας φαινονται ενοχλητικοι! Αλλα τετοιοι ειμαστε αντι να τα βαζουμε με αυτους που πρεπει τα βαζουμε παντα με τον πιο αδυναμο!
Δεν θα μπορουσα να τα διατυπωσω καλυτερα!!! Να προσθέσω μονο (γιατι οσοι αναφερονται σε "λαθρομεταναστες" εννοουν να το προσπερνουν) οτι οι προσφυγες δεν ειχσν καμια καουρα να ερθουν να μεινουν αμανατι εδω σε σκηνες... προορισμος τους ηταν η Ευρωπη. Μονο που εκλεισαν τα συνορα και ξεμειναν εδω. Το γιατι η κυβέρνηση δεν αντιδρα, ειναι αλλη κουβέντα και βαριεμαι τις πολιτικες συζητησεις.
Αλλα το να βλεπω αλλοδαπους να αποκαλουν αλλους ανθρωπους ( που ξεσπιτωθηκαν γιατι καποιοι αλλοι το θελησαν) λαθρομεταναστες, ειλικρινα με ξεπερναει
ΛΑΡΙΣΑ έγραψε:
13 Μαρ 2017, 10:02
Καλημερα Αλίκη!
Καιγόταν ο σύζυγος μου να σου απαντήσει,οποίος δεν ειναι ΑΛΛΑΔΟΠΟΣ,αλλα ΕΛΛΗΝΑΣ και μάλιστα φανατικώς πατριώτης!
Όμως δεν μιλάει τόσο ομαλά και ευγενικά,οπως εγώ και δεν ήθελα να σε προσβάλει...
Σχετικά με την ανάρτησή σου για προσφηγες&μεταναστες&λαθρομεταναστες δεν θα ξανά να πω το ίδιο,διότι έγραψα την γνώμη μου νωρίτερα και δεν πρόκειται να το αλλάξω
Εσύ εχεις την γνώμη σου,εγώ την δική μου.
Δεν θα παίξω το παιχνίδι "ΣΠΆΖΩ ΚΕΦΑΛΙΆ",διότι ειναι γνωστό όσο και να χτυπάς το κεφάλι στο τοίχο,ο τοίχος δεν θα σε ακούει ούτε να σε καταλάβει!
Σχετικά με την ανάρτησή σου με τους αλλαδοπους θα σε απαντήσω εξεις
Μετά από 30 χρονια που ζω στην Ελλάδα,δεν νιώθω ότι είμαι αλλαδοπη!
Τολμώ να πω ότι μέσα μου είμαι μάλλον περισσότερη Ελληνίδα,από κάποια Ελληνίδα,διότι αγαπάω και πονάω για Ελλάδα
Μιλάω και γράφω ελληνικά καλύτερα από κάποιο Ελληνα,κάτοικο χωρίου
Γνωρίζω ελληνική μυθολογία και ιστορία πάρα πολυ καλά,διότι ήταν πολυ ενδιαφερων για μένα
Οταν πρώτο ήρθα στην Ελλαδα,δεν έκατσα καθόλου,εργαζόμουν στις διαφορετικές δουλείες,στις κατώτερες δουλείες,οποίες Ελληνίδες συχαίνονταν να κάνουν τότε
Και το σημαντικότερο
Γέννησα και μεγαλώνω 3 γιους,ΕΛΛΗΝΟΠΑΙΔΑ,οποία να εξυπηρετούν την χώρα,την ΕΛΛΆΔΑ όταν θα τους χρειαστει!!!
Αν δεν αγαπούσα την Ελλάδα,θα γύρισα στην πατρίδα μου μαζί με την οικογενεια μου,όταν πρώτο χτύπησε Ελληνική κρίση,διοτΙ στην πατρίδα μου εχω δυο σπίτια,ενώ εδώ νοικιάζουμε τα ξένα.
Στην πατρίδα μου θα μπορούσαμε να βρούμε δουλειά ο μεγάλος μου γιος και εγώ και ύστερα ο σύζυγος
Όμως είμαστε εδώ!
Συγκινήθηκα και σηκώθηκα και όρθια για να χειροκροτήσω. Κάθεσαι και μας αραδιάζεις ένα σωρό χαζομάρες. Πόσο μορφωμένη είσαι, πόσο αγαπάς την ελλάδα, πόσο πατριώτες είστε οικογενειακώς, πως θα μπορούσες να μένεις στη ρωσία αλλά μένεις εδώ γιατί απλά πονάς την ελλάδα, ότι είσαι εργατική κ.α. Και πες ότι ισχύουν όλα αυτά. Γιατί μας τα λες; Γιατί αυτοπροσδιορίζεσαι; Τόσο ανάγκη έχεις να πείσεις τους συνομιλητές σου για το ποια είσαι; Και ο σύζυγος που είναι στρατιωτικός; Τι πάει να πει αυτό; Ότι είναι περισσότερο πατριώτης από εμένα; Ακόμα και ΟΥΚας να είναι, απλά τον κάνει περισσότερο φανατισμένο και όχι πατριώτη. Και ο δικός μου ο σύζυγος στρατιωτικός είναι αλλά ευτυχώς είναι πιο ρεαλιστής και ευαισθητοποιημένος με κάποιες καταστάσεις. Μας λες ότι ο σύζυγος θα μας απαντούσε προσβλητικά. Και τι μας το λες; Ας απαντήσει, ίσα ίσα που προσβάλλει το πρόσωπό του αυτή η συμπεριφορά.

Κάποτε ένας φίλος μου, μου είχε πει: Δεν γίνεται να ανοίξεις ένα κεφάλι που έχει σκατά μέσα, να βγάλεις τα σκατά και να βάλεις μυαλό. (Αυτό για το "σπάζω κεφάλια")
Έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με την κακία που υπάρχει σε αυτό το νήμα. Έχετε ιδέα πόσο όμορφη είναι η αγάπη σε όλες τις εκφάνσεις της. Ντροπή κοτζάμ μαντράχαλοι που έχουν ψηθεί από τη ζωή, που είναι γονείς να έχουν κακία μέσα τους. Γιατί όταν γίνεσαι γονιός, γίνεσαι για όλα τα παιδιά του κόσμου, όχι μόνο για τα δικά σου.

Σχετικά με τη "λύση" που προτείνει ο άντρα σου, φαντάζομαι θα συμφωνεί με τον "κύριο" Πλεύρη όπου ανήρτησε το παρακάτω όταν πνίγηκε ο Aylan.

"Δε θα είχαν πνιγεί τα παιδιά στη Μεσόγειο, αν τα είχαμε πυροβολήσει στα σύνορα"
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από polvar » 13 Μαρ 2017, 12:10

Εχω ήδη προειδοποιήσει για την αποφυγή προσωπικών επιθέσεων!
Αν σε μια στιγμή βρείτε κάποιοι τα ποστ σας αυτού του είδους σβησμένα, να μην λέτε μετά γιατί

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Λαθρομεταναστες

Δημοσίευση από klekat » 13 Μαρ 2017, 15:13

nicnt έγραψε:
13 Μαρ 2017, 02:58

7. Διαφορετικότητα, κατ' εμέ, είναι να μην παρασύρεσαι απ' τον τεχνηέντως κατευθυνόμενο όχλο. Σε μια εποχή που η κοινωνία κατρακυλάει να παραμένεις όρθιος απέναντι στα "θεριά" και να παλεύεις. Να δείχνεις ανωτερότητα. Να μην ασπάζεσαι ότι σου προσφέρουν ως μασημένη τροφή αλλά να ψάχνεις, να αναρωτιέσαι και εν τέλει να μην γίνεσαι υποχείριο κανενός εξυπηρετώντας αλλότριους σκοπούς.
Σε αυτό το θέμα, διαβάσα διάφορες γνώμες, κάποιες με στεναχώρησαν πολύ, κάποιες λιγότερο , με κάποιους συμφώνησα και με κάποιους διαφώνησα.
Και κάποιες φορές μπερδεύτηκα, δεν ήξερα αν αυτό που σκεφτόμουν ήταν το σωστό, και ένιωσα δυσκολία στο να το εκφράσω..Γιατί το θέμα είναι τόσο πολύπλοκο που δύσκολα γίνεται στρωτή συζήτηση.
Με την παράγραφό σου αυτή μου απάντησες σε πολλά και σε ευχαριστω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”