Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
ChrysiV
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2024, 19:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από ChrysiV » 15 Ιαν 2024, 20:02

Καλησπέρα,
στην πολυκατοικία που μένω, ακριβώς μπροστά υπάρχει ένα αρκετά πλατύ πεζοδρόμιο περίπου 5 μέτρων. Έχω στα χέρια μου ένα τοπογραφικό της πολυκατοικίας στο οποίο φαίνεται μια θέση πάρκινγκ που να αντιστοιχεί στο διαμέρισμά μου (με αριθμό δηλαδή που να περιγράφει μόνο το δικό μου διαμέρισμα), και παρόλο αυτά ένας γείτονας παρκάρει συνεχώς ισχυριζόμενος πως εφόσον είναι πεζοδρόμιο έχει το δικαίωμα ότι πρέπει να βγάλουμε άδεια για το πάρκινγκ αυτό. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να τον υποχρεώσω να μην παρκάρει? του έχω δείξει το τοπογραφικό και δεν το δέχεται, συνεχίζοντας να επιμένει πως εφόσον δεν υπάρχει ταμπέλα με αριθμό άδειας, μπορεί να κάνει ότι θέλει. θεωρώ ότι δεν στέκουν τα λεγόμενα του και ότι δε χρειάζομαι επιπλέον άδεια εφόσον είναι καταγεγραμμένο στο τοπογραφικό της πολυκατοικίας, αλλά δεν ξέρω πως να τον πείσω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από andromachi » 15 Ιαν 2024, 21:03

Θα πάτε με το τοπογραφικό σας στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου, θα το καταθέσετε και θα σας δοθεί αριθμός αδείας.
Στην γειτόνισσα μου που έτυχε το ίδιο, αυτό έκανε και αν θυμάμαι καλά, δεν πλήρωσε κάτι.
Απλά μ΄αυτόν τον τρόπο επισημοποιείς αυτό που έχεις.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από meletiadis » 16 Ιαν 2024, 10:49

επάνω στο πεζοδρόμιο δεν μπορεί να παρκάρει κανένας. προφανώς το μέρος που περιγράφεται αν και έχει τις ίδιες πλάκες με το πεζοδρόμιο ανήκει στο μέρος του οικοπέδου σας και όχι στο μέρος του πεζοδρομίου. αν καλέσετε την αστυνομία θα τον γράψει κανονικά. νομίζω ότι η άδεια που περιγράφετε είναι άδεια διέλευσης από το πεζοδρόμιο και όχι άδεια στάθμευσης στο πεζοδρόμιο.

ChrysiV
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2024, 19:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από ChrysiV » 16 Ιαν 2024, 20:00

έχω σκεφτεί εννοείται να φωνάξω αστυνομία.. απλά φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή αντίστοιχα φωνάξει κ αυτός και δεν ξέρω άμα δείξω το τοπογραφικό κατά πόσο είναι αρκετό για την τροχαία. Φυσικά αυτό που λέτε για το πεζοδρόμιο ισχύει, δηλαδή δείχνει θέση αυτοκινήτου αλλά μένει ικανός χώρος για πεζούς οπότε θεωρώ ότι είμαστε καλυμμένοι σαν οικοδομή.
Όσο γι' αυτή την άδεια, δεν έχω πάει στο δήμο γιατί εγώ είμαι ενοικιαστής του διαμερίσματος και δεν ήθελα να προβώ σε τέτοιες ενέργειες άμα δεν το κάνει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από meletiadis » 17 Ιαν 2024, 09:30

έχεις δίκιο. η καλύτερη επιλογή είναι να προσπαθήσεις να συνεννοηθείς μαζί του και να του εξηγήσεις (να καταλάβει) ότι δεν έχει δίκιο.
είναι εύκολο να καλέσετε την αστυνομία μαζί και να του το πει και αυτή ότι δεν έχει δίκιο άραγε;
αν όμως δεν θέλει να καταλάβει δεν νομίζω ότι έχεις άλλη λύση από την επιβολή προστίμου. εσένα και να καλέσει την αστυνομία και να πει ότι είναι δικό μου και να σε γράψουν θεωρώ ότι αφού μπορείς να αποδείξεις ότι είναι δικός σου ο χώρος το πρόστιμο θα διαγραφεί.... (θεωρώ....)

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από andromachi » 26 Ιαν 2024, 10:18

Μήπως θα ήταν μια πιο μόνιμη λύση να ζητήσετε από τον ιδιοκτήτη σας να νομιμοποιήσει εκείνος τη θέση πάρκινγκ, που σας την έδωσε φαντάζομαι ως προνόμιο του διαμερίσματος που νοικιάζετε?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Παρκινγκ σε πεζοδρόμιο πολυκατοικιας

Δημοσίευση από meletiadis » 28 Φεβ 2024, 21:48

ChrysiV έγραψε:
15 Ιαν 2024, 20:02
Καλησπέρα,
στην πολυκατοικία που μένω, ακριβώς μπροστά υπάρχει ένα αρκετά πλατύ πεζοδρόμιο περίπου 5 μέτρων. Έχω στα χέρια μου ένα τοπογραφικό της πολυκατοικίας στο οποίο φαίνεται μια θέση πάρκινγκ που να αντιστοιχεί στο διαμέρισμά μου (με αριθμό δηλαδή που να περιγράφει μόνο το δικό μου διαμέρισμα), και παρόλο αυτά ένας γείτονας παρκάρει συνεχώς ισχυριζόμενος πως εφόσον είναι πεζοδρόμιο έχει το δικαίωμα ότι πρέπει να βγάλουμε άδεια για το πάρκινγκ αυτό. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να τον υποχρεώσω να μην παρκάρει? του έχω δείξει το τοπογραφικό και δεν το δέχεται, συνεχίζοντας να επιμένει πως εφόσον δεν υπάρχει ταμπέλα με αριθμό άδειας, μπορεί να κάνει ότι θέλει. θεωρώ ότι δεν στέκουν τα λεγόμενα του και ότι δε χρειάζομαι επιπλέον άδεια εφόσον είναι καταγεγραμμένο στο τοπογραφικό της πολυκατοικίας, αλλά δεν ξέρω πως να τον πείσω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
έβγαλες άκρη; έχεις κανένα νέο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”