Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από randy » 21 Ιαν 2011, 22:53

Πριν από κάποιες ημέρες κυκλοφόρησε η είδηση πως κάποιοι μετανάστες έφαγαν μια γάτα και αναγκάστηκαν να προσέλθουν στο νοσοκομείο της Άρτας. Εκεί οι ιατροί διαπίστωσαν πως δηλητηριάστηκαν διότι η γάτα είχε φάει ένα ποντίκι και το ποντίκι είχε φάει ποντικοφάρμακο. Την είδηση αυτή τη μετέδωσε η πρωινή εκπομπή του Alter "Εδώ και τώρα" και αμέσως ο κυβερνοχώρος γέμισε με αναμεταδώσεις, από "έγκυρες" σελίδες και διάφορα μπλογκς. Μια από αυτές σας παραθέτω: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=99950

Ύστερα από συμβουλή αποφάσισα διασταυρώσω την πληροφορία και για το λόγο αυτό σήμερα κάλεσα στο νοσοκομείο της Άρτας. Η κοπέλα μου είπε πως το άκουγε πρώτη φορά από εμένα... Τότε κάλεσα και στο κανάλι. Η αντιμετώπισή τους ήταν αισχρή! Ακούγοντας το λόγο για τον οποίο κάλεσα με "προώθησαν" εκεί που ξέρουν... Σε μια δεύτερη προσπάθεια να μιλήσω με κάποιον, μίλησα με μια "κυρία", η οποία ήταν αγενέστατη και το μόνο που είχε να πει ήταν "δεν γνωρίζω τίποτα, πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα πρωί στην εκπομπή".

Ευτυχώς ο διευθυντής του νοσοκομείου βγήκε και διέψευσε δημοσίως το περιστατικό. http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/49384

Το μόνο που έχω να πω είναι πως ολόκληρος ο μηχανισμός δουλεύει για να γεννήσει το φόβο και μισαλλοδοξία βασιζόμενος σε ότι του κατέβει στο κεφάλι! Η προσωποποίηση της παραπληροφόρησης και της προβοκάτσιας! Και για αυτό επιμένω να τα χαρακτηρίζω Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης! Μην πιστεύτετε ότι σας λένε. Ενεργοποιηθείτε νοητικά και σωματικά πριν αποδεχτείτε την κάθε είδηση που μας πουλάνε.

Και όχι λοιπόν! Οι μετανάστες δεν τρώνε γάτες!

Για κάθε ενδιαφερόμενο:
Νοσοκομείο Άρτας: 2681 022222
Alter: 210.5707000 & newsline@alter.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος randy την 22 Ιαν 2011, 00:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 21 Ιαν 2011, 23:01

συμφωνω απόλυτα μαζί σου
οχι μόνο για αυτό το γεγονός όσο κ για τις ειδήσεις για την πολιτική , οικονομικά, νόμους όλα όσα μας πασάρουν ειναι απλα για να στρέψουν την γνώμη μας εκει που θέλουν αυτοι.
χιλιες φορές ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Άβαταρ μέλους
Irinianasta
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 06 Αύγ 2009, 13:14
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από Irinianasta » 21 Ιαν 2011, 23:09

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας !!!!

Άβαταρ μέλους
xrysanthi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1846
Εγγραφή: 16 Μάιος 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Χαριλάου
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από xrysanthi » 21 Ιαν 2011, 23:13

Καλά, για το ότι η πλειοψηφία των πραγμάτων για τα οποία μας ‘ενημερώνει' η τηλεόραση ειναι παραμύθια (που εξυπηρετούν σκοπιμότητες) δεν είχα καμια αμφιβολία. Αλλά μου φαίνεται γελοίο να μπορεί κάποιος να τα διαψεύσει τόσο εύκολα! Και μπραβο που το έκανες, βασικά.
Για Θεσσαλονίκη, παραλαβή από την περιοχή μου ή από κέντρο, αφού κατεβαίνω συχνά.
Για αποστολές, προτιμώ την κούριερ του χάρισέτο, αλλά στέλνω και με Ελτα!


randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από randy » 21 Ιαν 2011, 23:28

Ζητώ συγνώμη, γιατί έβαλα λάθος λινκ στη διάψευση του διευθυντή. Το διόρθωσα! ;)

Δεν χρειάζονται μπράβο, μιας και δεν είμαι αυτή που ξεκαθάρισα την υπόθεση. Απλά όλη μέρα το συζητάω στο fb, γιατί κυριολεκτικά είχε βουήξει ο τόπος. Χαίρομαι που τουλάχιστον το νοσοκομείο προέβη στην έγκυρη ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
xrysanthi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1846
Εγγραφή: 16 Μάιος 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Χαριλάου
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από xrysanthi » 21 Ιαν 2011, 23:37

Όπως και να ‘χει, είναι ωραίο που κινήθηκες μόνη σου για να μάθεις τι ισχύει!
Για Θεσσαλονίκη, παραλαβή από την περιοχή μου ή από κέντρο, αφού κατεβαίνω συχνά.
Για αποστολές, προτιμώ την κούριερ του χάρισέτο, αλλά στέλνω και με Ελτα!


Άβαταρ μέλους
stopouthena
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1691
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:29
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Geldrop, Netherlands
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από stopouthena » 25 Ιουν 2011, 02:02

Παρόλο που δεν πολυασχολούμαι με τους μετανάστες και πιστεύω και εγώ πως τα δελτία ειδήσεων είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ σου λέω τα εξης:

Πάσχα, 3 αλλοδαποί (Ασιατικής καταγωγής αλλά όχι κινέζοι ή Φιλιπινέζοι) πηγαίνουν ένα ταψί με κρέας σε φούρναρη να το ψήσουν, όταν ο άνθρωπος ρώτησε τι ήταν ο ένας από αυτούς έκανε γαβ γαβ...Ο άνθρωπος είναι γνωστός μας γτ από εκεί είμαι και τους ξέρω και δεν είχε λόγω να πει ψέμματα.

Άγιος Παντελεήμονας Αθήνα 2008 (Όταν όλα ξεκίνησαν) Διαμέρισμα δυάρι με 45 αλλοδαπούς να το κατοικούν και στο μπαλκόνι μία (!) κατσίκα, γιατί ήταν εκεί βάλε την φαντασία σου να δουλέψει..Ό κολλητός μου μένει 30 μέτρα από αυτό το σπίτι και εγώ έμενα 5λεπτά με τα πόδια.

Επίσης πρίν ακόμα φύγω από την Αθήνα επειδή έβγαζα την βρωμιαρα εκεί βόλτα και είναι μεγαλοσωμη μου έλεγαν όλοι να την προσέχω γιατί έχουν χαθεί οικόσιτα και μη ζώα από την γειτονιά. (Αυτό δεν είναι τσεκαρισμένο ούτε ξέρω αν είναι έγκυρη η πηγή)

Δεν έρχομαι σε αντιπαραθεση μαζί σου γτ και εγώ σιχαίνομαι τα Δελτία των 8 και πολύ καλή μαγκιά να μάθεις μόνη σου!
Ηallo from Athens!

Είμαι ξανά Αθήνα και μένω σε 2 φίλους, γι αυτό και περισσότερο ζητάω παρά χαρίζω!
Δεν έχω συνεχή πρόσβαση στο internet γι αυτό για καλύτερη επικοινωνία κάντε μου μία κλήση στο τηλέφωνο που σας στέλνω!(what's up)
Αν δεν έχω κλειδώσει σωστά την αγγελία είναι ΕΠΕΙΔΗ δεν μπορώ να το κάνω από το κινητό. Αντί για "συμβουλές" αφήστε την ως έχει και θα την φτιάξω όταν βρω laptop.
χΑΡΙΖΩ σε ανθρώπους που χαρίζουν..... Όχι όμως σε εκείνους που χαρίζουν ένα δεξί παπούτσι και ζητάνε λιμουζίνα!

Καλώς σας βρήκα!
Ήλι

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από annapsonio » 25 Ιουν 2011, 04:04

Randy, ξέρεις τι με εντυπωσιάζει περισσότερο από όλα αυτά? Το γεγονός ότι περιμένεις να μάθεις από την τηλεόραση και δη τις ειδήσεις γεγονότα και αλήθειες! Πλέον μόνο μέσω ίντερνετ πρέπει να γίνεται η ενημέρωση... Μπας και ανοίξουν λίγο τα μάτια μας διότι μας έχουν ρίξει σε λήθαργο!
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από randy » 25 Ιουν 2011, 04:35

Το κομμάτι που ήθελα να αναδείξω σε αυτή τη δημοσίευση είναι η παραπληροφόρηση και στοχευμένη προπαγάνδα των καθεστωτικών ΜΜΕ. Είναι πασιφανές πως με τέτοια άρθρα το εθνικό φρόνημα ξυπνάει και σαφώς ευνοούνται συγκεκριμένα κόμματα. Υπάρχουν όμως δυο άλλα σημεία που χρήζουν ανάλυσης:

1) Ζούμε σε μια χώρα με πολλά αδέσποτα και απειροελάχιστα φιλοζωικά συναισθήματα (αυτό δεν είναι κομμάτι της κρίσεως μου, αλλά η εικόνα που λαμβάνει όποιος έχει τη δυνατότητα σύγκρισης με άλλα ευρωπαϊκά κράτη). Ούτε κράτος ούτε ΜΜΕ ούτε η πλειοψηφία των πολιτών δεν δίνει σημασία σε αυτές τις ψυχές. Όταν όμως πρόκειται για μετανάστες που τρώνε τα, μέχρι πρότινος αδιάφορα, ζώα γίνονται ιδιαίτερα σημαντικά. Όπως ανέφερε μια τύπισσα στο fb "τα ζώα αυτά έχουν ελληνικό DNA".... Ο νοών νοείτω!

2) Το τι τρώει ο καθένας μας είναι καθαρά κομμάτι κουλτούρας και πολιτισμού. Υπάρχουν άπειροι λαοί που καταναλώνουν κατσαρίδες, φίδια, βατράχια ή σκύλους! (Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα σκυλιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat
Όσο παράλογο μας φαίνεται ένας Κορεάτης να απολαμβάνει αυτό το κρέας, άλλο τόσο περίεργο φαίνεται στους Ινδούς που τρώμε βοδινό ή στη μισή υφήλιο που τρώμε χοιρινό.

Η προσωπική μου θέση είναι πως ακόμη κι αν παραβλέψουμε το γεγονός της ψευδούς ειδήσεως και υποθέσουμε πως είναι αλήθεια... Ένας πεινασμένος μετανάστης έφαγε ένα ζώο συντροφιάς. Ποιος φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση? Ο μετανάστης που πεινούσε ή το ζώο που ήταν αδέσποτο? Φυσικά κανένας από τους δυο! Όπως δεν έφταιγαν ούτε οι Έλληνες που έτρωγαν σκυλιά, γάτες και ποντίκια πριν 70 χρόνια! Για να θεωρήσουμε τους εαυτούς μας φιλόζωους πρέπει πρώτα να γίνουμε ουμανιστές!

Και τελειώνοντας έχω κάποιες απορίες:
stopouthena έγραψε:Πάσχα, 3 αλλοδαποί (Ασιατικής καταγωγής αλλά όχι κινέζοι ή Φιλιπινέζοι) πηγαίνουν ένα ταψί με κρέας σε φούρναρη να το ψήσουν, όταν ο άνθρωπος ρώτησε τι ήταν ο ένας από αυτούς έκανε γαβ γαβ...Ο άνθρωπος είναι γνωστός μας γτ από εκεί είμαι και τους ξέρω και δεν είχε λόγω να πει ψέμματα.

Άγιος Παντελεήμονας Αθήνα 2008 (Όταν όλα ξεκίνησαν) Διαμέρισμα δυάρι με 45 αλλοδαπούς να το κατοικούν και στο μπαλκόνι μία (!) κατσίκα, γιατί ήταν εκεί βάλε την φαντασία σου να δουλέψει..Ό κολλητός μου μένει 30 μέτρα από αυτό το σπίτι και εγώ έμενα 5λεπτά με τα πόδια.
Ποιος φούρναρης έχει ανοιχτό φούρνο το Πάσχα και αντί να σουβλίσει ένα αρνί με την οικογένειά του, δέχεται να ψήσει ένα ταψί για τους μετανάστες? Ποιοι είναι αυτοί οι μετανάστες (θρησκεία/εθνικότητα) που γιορτάζουν το Πάσχα και ψήνουν σκύλους?
Τι ακριβώς ξεκίνησε στον Παντελεήμονα το 2008? Μήπως η κατσίκα στο μπαλκόνι εξυπηρετούσε λόγους διατροφής? Όλο και κάποια παιδιά θα βρίσκονταν ανάμεσα σε 45 μετανάστες....

Ούτε εγώ έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου... απλά είναι πιο ενδιαφέρον από το να κλειδώνω αγγελίες! :oups: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
stopouthena
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1691
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:29
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Geldrop, Netherlands
Επικοινωνία:

Re: Τρώνε οι μετανάστες γάτες?

Δημοσίευση από stopouthena » 26 Ιουν 2011, 01:40

Ποιος φούρναρης έχει ανοιχτό φούρνο το Πάσχα και αντί να σουβλίσει ένα αρνί με την οικογένειά του, δέχεται να ψήσει ένα ταψί για τους μετανάστες? Ποιοι είναι αυτοί οι μετανάστες (θρησκεία/εθνικότητα) που γιορτάζουν το Πάσχα και ψήνουν σκύλους?
Τι ακριβώς ξεκίνησε στον Παντελεήμονα το 2008? Μήπως η κατσίκα στο μπαλκόνι εξυπηρετούσε λόγους διατροφής? Όλο και κάποια παιδιά θα βρίσκονταν ανάμεσα σε 45 μετανάστες....

Πάσχα εννοώ γενικότερα τις διακοπές ρεεεεε, ξέρεις πολλούς Ελληνες να δουλεύουν αργίες και πιστεψέ με το συγκεκριμένο είναι απόλυτα αλήθεια..
Η κατσίκα ήταν όργανο κτηνοβασίας και αν θες υπάρχει σε φίλο και συγκεκριμένο βίντεο για να ξεκινήσουν όλα στον Άγιο (που είναι άλλη συζήτηση και μπορούμε να την συζητήσουμε με καφέ και όχι εδώ! ειλικρινά!) 'Οταν έσκασε συγκεκριμένη ομάδα την αστυνομίας από μέσα έβγαλαν 44 ενήλικες άνδρες, όχι παιδιά, όχι γυναίκες.

Στο νο.1 συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Στο νο.2 ΔΙΑΦΩΝΩ Μπορεί ο κάθε πολιτισμός να έχει την δική του κουλτούρα σε όλα αλλά πρέπει να σέβεται την δική μου..Δεν θα πήγαινα ποτέ στην Ινδία να δαγκώσω το μπούτι μιας αγελάδας παρόλο που τρελαίνομαι για μοσχάρι, ούτε θα πήγαινα σε σούπερ μάρκετ στην Τουρκία να ζητήσω μπέικον για να κάνω καρμπονάρα!
Για τα δικά μου ιδανικά και για το όσο ζωόφιλη είμαι εγώ και για την δική μου κουλτούρα το θεωρώ άσχημο.
Στην κατοχή έτρωγαν τα πάντα όλοι τους, σήμερα για αυτούς είναι ένα είδος κατοχής αλλά στα δικά μου μάτια φαντάζει απαίσιο.
Δεν τους συμπαθώ, δεν τους αντιπαθώ απλά μου φαίνεται απαίσιο το συγκεκριμένο θέμα, δεν με ενδιαφέρει πόσο φιλόζωοι είναι κάποιοι ή αν το θυμήθηκαν τώρα, εκφράζω απλά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία!

Επίσης το θέμα της παραπληροφόρισης το έζησα στην Αθήνα (100%) όμως, στα γρήγορα: Γρηγορόπουλος 2008 mega ειδήσεις "χάος στο Πολυτεχείο..." πήρα τα πόδια μου πήγα να δώ και ήταν απέξω και έπαιζαν μουσική άραζαν κλπ κανένα χάος!
Νομική -μετανάστες 2011 alpha ειδήσεις "όλο το κέντρο κατελήφθηκε από τους 300 μετανάστες του ΣΥΡΙΖΑ....."
μετά από μισή ώρα βόλταρα σε όλο το κέντρο με τον μπαμπά μου και ήταν όλα στην θέση τους..έψαχνα τους μετανάστες! Όλα αυτά για να σου πω πως σε καταλαβαίνω και καλά έκανες!

Τα σπάω...Αν θες να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί μου μπορούμε να δώσουμε ένα ραντεβού στα κάστρα για μονομαχία!
Και μην με κάνεις να σκέφτομαι τόσο..έχω που έχω ηλίαση! :P :D :D :D
Ηallo from Athens!

Είμαι ξανά Αθήνα και μένω σε 2 φίλους, γι αυτό και περισσότερο ζητάω παρά χαρίζω!
Δεν έχω συνεχή πρόσβαση στο internet γι αυτό για καλύτερη επικοινωνία κάντε μου μία κλήση στο τηλέφωνο που σας στέλνω!(what's up)
Αν δεν έχω κλειδώσει σωστά την αγγελία είναι ΕΠΕΙΔΗ δεν μπορώ να το κάνω από το κινητό. Αντί για "συμβουλές" αφήστε την ως έχει και θα την φτιάξω όταν βρω laptop.
χΑΡΙΖΩ σε ανθρώπους που χαρίζουν..... Όχι όμως σε εκείνους που χαρίζουν ένα δεξί παπούτσι και ζητάνε λιμουζίνα!

Καλώς σας βρήκα!
Ήλι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”