Re: ΑΕΡΟΨΕΚΑΣΜΟΙ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΑΕΡΟΨΕΚΑΣΜΟΙ

Δημοσίευση από randy » 24 Φεβ 2011, 21:42

@VALART: Οι ουσίες με τις οποίες ψεκάζουν είναι αλουμίνιο, βάριο, κ.α. Αλλά ακριβώς επειδή δεν είμαι χημικός δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω σχετικά με αυτό. Από την άλλη το αντικείμενό μου, μου επιτρέπει να ξέρω πολλά πράγματα για μια άλλη κατηγορία: την πολιτική. Αν ψάξεις λίγο πληροφορίες σχετικά με τον "ευγονισμό" θα δεις πιο ξεκάθαρα όλες τις μεταβλητές και την ιδιοτέλεια τους. Δεν είναι κάτι καινούριο, έχει μια ιστορική συνέχεια από τον Α' Π.Π. έως σήμερα. Επίσης, αν και off topic, οι πολύ πιο "χωμένοι" που λες δεν σου έχουν πει πως δεν υπάρχει παραβίαση στα εναέρια και υδάτινα σύνορα της χώρας μας?? Ότι διέπονται από το Διεθνές Δίκαιο και η Ελλάδα δεν έχει την απόλυτη εθνική κυριαρχία στο Αιγαίο...?? Είναι ένα πολύ καλά στημένο παιχνίδι, όπως και πολλά άλλα... Σου παραθέτω ένα λινκ http://freeinquiry.gr/pro.php?id=1504 και αν δεν σε πείσει ρώτα κάποιον γνωστό δικηγόρο με εξειδίκευση το Διεθνές ή Ναυτιλιακό Δίκαιο (και λέω εξειδίκευση γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα πέρα από του Αστικού και Ποινικού)...........

@ntoli: Το καλύτερο που έχεις να κάνεις σχετικά με το φθόριο είναι να αποφεύγεις τα σούπερ-μάρκετ. Αν πας σε ένα μεγάλο φαρμακείο ή μαγαζί με βιολογικά, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Βέβαια από κάποια μαγαζιά με βιολογικά έχω απογοητευτεί, διότι πολλά από τα προϊόντα δεν είναι εγκεκριμένα από κάποιον οργανισμό πιστοποίησης ή έχουν paraben!!! Άλλα έχω βρει πλέον για το κάθε προϊόν μια εταιρία που να με εξυπηρετεί και να ταιριάζει με το δέρμα μου. :D

βαλεντινη
Diamond Member
Diamond Member
94 46
Δημοσιεύσεις: 710
Εγγραφή: 18 Αύγ 2010, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΕΡΟΨΕΚΑΣΜΟΙ

Δημοσίευση από βαλεντινη » 25 Φεβ 2011, 03:10

_________________________
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος βαλεντινη την 11 Φεβ 2014, 05:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παραλαβές απο κεντρο Αθηνας ή σε κάποιο μετρό (με σταθμούς Δαφνη-Αγ Δημητριο πρώτους στη λίστα!) ή σε περιοχές Ηλιούπολη- Ελληνικό-Υμηττό!! Αν δεν εξυπηρετεί κάτι από τα παραπάνω αναλαμβάνω αποστολές με προπληρωμένους ή με άλλο τρόπο και τα εξοδα αποστολής δικά σας! Ευχαριστώ!

πρωην μελος VALART

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΑΕΡΟΨΕΚΑΣΜΟΙ

Δημοσίευση από randy » 25 Φεβ 2011, 12:26

Από την άλλη δεν έχω όρεξη να συζητάω μέσω πμ με ανθρώπους που δεν έχουν κατανόηση της ειδοποιού διαφοράς μεταξύ του κανονιστικού πλαισίου που διέπει τα πράγματα και των ίδιων των πραγμάτων... Και μόνο αυτό που λες δηλώνει ότι δεν διάβασες τη συνέντευξη! Καλύτερα μίλα με έναν νομικό ή πήγαινε σε μια διάλεξη στη Νομική και απηύθυνε την ερώτηση αυτή σε έναν λέκτορα. Δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω!

Πριν πιάσουμε το Διεθνές Δίκαιο μάλλον πρέπει να μάθουμε πρώτα τι είναι το spam...: http://www.sch.gr/sch-portlets/static/m ... ist=whatis Διότι ήταν off topic, αλλά όχι και spam!

βαλεντινη
Diamond Member
Diamond Member
94 46
Δημοσιεύσεις: 710
Εγγραφή: 18 Αύγ 2010, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΕΡΟΨΕΚΑΣΜΟΙ

Δημοσίευση από βαλεντινη » 26 Φεβ 2011, 03:08

_______________
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος βαλεντινη την 11 Φεβ 2014, 05:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παραλαβές απο κεντρο Αθηνας ή σε κάποιο μετρό (με σταθμούς Δαφνη-Αγ Δημητριο πρώτους στη λίστα!) ή σε περιοχές Ηλιούπολη- Ελληνικό-Υμηττό!! Αν δεν εξυπηρετεί κάτι από τα παραπάνω αναλαμβάνω αποστολές με προπληρωμένους ή με άλλο τρόπο και τα εξοδα αποστολής δικά σας! Ευχαριστώ!

πρωην μελος VALART

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από makis » 14 Οκτ 2013, 06:56

Ήθελα εδώ και καιρό να αναφερθώ σε αυτό το θέμα και διαβάζοντας άρθρα βρήκα αφορμή να το κάνω.

Εικόνα
Μας ψεκάζουν; ΝΑΙ, μας ψεκάζουν... αλλά για κάποιο λόγο στην Ελλάδα το θέμα αυτό έχει διαστρεβλωθεί τόσο πολύ, που απορώ για ποιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό. Ακόμη και ο "έγκυρος" Θεοδωράκης έκανε μια ολόκληρη εκπομπή, το διακωμώδησε και δεν αναφέρθηκε ούτε για 1 λεπτό στην πραγματικότητα.


Ποια είναι η αλήθεια; Λέγεται "τροποποίηση καιρού" και υπάρχει εδώ και κάποιες δεκαετίες. Για ανάλυση δεν είμαι ειδικός, αλλά εδώ μπορείτε να βρείτε ότι χρειάζεστε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Weather_modification

Εικόνα
Στην Ελλάδα δραστηριοποιείται αυτή εδώ η εταιρεία http://www.weathermodification.com/proj ... p#projects (μπορεί να υπάρχουν κι άλλες, δεν ξέρω) και πελάτες της είναι ο ΕΛΓΑ και το Πολεμικό Ναυτικό.

Βέβαια, το θέμα που τίθεται είναι με τι ψεκάζουν και τι επιπτώσεις έχει αυτό στην υγεία μας. Κάποιες από τις ουσίες που αναφέρονται είναι το οξείδιο του αργυλίου, βάριο και silver iodite. Δεν έχω ιδέα τι συνέπειες έχει η μακροχρόνια έκθεση σε αυτά και, ως άσχετη με τις θετικές επιστήμες, δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψάξω... Αν υπάρχει κάποιος fan της χημείας, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας πει τη γνώμη του.


Συντάκτης : χχχχχχχχχχ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από randy » 14 Οκτ 2013, 10:56

Να μια ακόμη απόδειξη...:

Εικόνα

thgr72
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Παπίγκου Ιωαννίνων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από thgr72 » 14 Οκτ 2013, 11:18

Τι είναι αυτά που γράφετε ρε παιδιά; Είστε και μορφωμένοι άνθρωποι και παρόλα αυτά αναδημοσιεύετε αναλήθειες και κακοήθειες. Όλα αυτά που γράφετε είναι ανυπόστατα και ο μόνος σκοπός που έχουν είναι να παραπληροφορήσουν τον κόσμο και να τον αποπροσανατολίσουν από τα πραγματικά του προβλήματα! Κι έπειτα τι σχέση έχουν η τροποποίηση καιρού με τις "γραμμές" που κατά καιρούς φαίνονται στον ουρανό και που αποδεδειγμένα προέρχονται από τη συμπύκνωση των αερίων εξάτμισης των κινητήρων των αεροσκαφών που πετούν σε ύψη άνω των 20.000-25.000 ποδιών;

Μην αναρωτιέστε λοιπόν γιατί ο "έγκυρος" διακωμώδησε το θέμα!

Και sorry για την διαφορετική μου άποψη... :{

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από palmira » 14 Οκτ 2013, 12:13

μπα??????? δεν το ήξερα ότι τα αεροπλάνα κάνουν με τα καυσαέριά τους "τρίλιζες" στον ορίζοντα :roll: εκτός αν βαρέθηκε ο πιλότος και είπε να βάλει μια "νότα" διαφορετική στον ουρανό μας.
επειδή καθημερινά πάω από την πόλη προς την ύπαιθρο, βλέπω όοοοολο τον ορίζοντα και το τι γίνεται με τα "καυσαέρια" των αεροπλάνων.
1) οι ουρές από τα πραγματικά καυσαέρια των αεροπλάνων, χάνονται σταδιακά και δεν διαρκούν πολύ.
2) οι ουρές από τους αεροψεκασμούς δεν σβήνουν, αντιθέτως "απλώνουν"
3) παρατήρησα ότι, ενώ ο ουρανός είναι πεντακάθαρος, χωρίς ίχνος νέφους, μέσα σε μερικές ώρες ο καιρός αλλάζει και συνήθως βρέχει.

αυτά τα παρατηρώ τα τελευταία 5 χρόνια.

randy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 15:35
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από randy » 14 Οκτ 2013, 14:57

thgr72 έγραψε:Τι είναι αυτά που γράφετε ρε παιδιά; Είστε και μορφωμένοι άνθρωποι και παρόλα αυτά αναδημοσιεύετε αναλήθειες και κακοήθειες. Όλα αυτά που γράφετε είναι ανυπόστατα και ο μόνος σκοπός που έχουν είναι να παραπληροφορήσουν τον κόσμο και να τον αποπροσανατολίσουν από τα πραγματικά του προβλήματα! Κι έπειτα τι σχέση έχουν η τροποποίηση καιρού με τις "γραμμές" που κατά καιρούς φαίνονται στον ουρανό και που αποδεδειγμένα προέρχονται από τη συμπύκνωση των αερίων εξάτμισης των κινητήρων των αεροσκαφών που πετούν σε ύψη άνω των 20.000-25.000 ποδιών;

Μην αναρωτιέστε λοιπόν γιατί ο "έγκυρος" διακωμώδησε το θέμα!

Και sorry για την διαφορετική μου άποψη... :{

Δεν είναι κακό να έχεις διαφορετική άποψη, αλλά είναι κακό να μην προσπαθείς να την τεκμηριώσεις με αποδείξεις. Αντιθέτως πιο πάνω είχαμε παραθέσει κάποιες απτές αποδείξεις. Άνοιξες καθόλου τα links; Και ακόμη αν υποθέσουμε ότι δεν θεωρείς το wikepedia έγκυρη πηγή, το link με την εταιρεία που παρέχει τις υπηρεσίες το άνοιξες; Είναι πολύ απλό... οι ΗΠΑ θέλουν να διαλύουν τους τυφώνες/ανεμοστρόβιλους, η Ολλανδία θέλει να βλέπει ήλιο που και που και χώρες όπως Ελλάδα ή Η.Α.Ε. θέλουν βροχή μια στο τόσο, αλλιώς πάει όλη η σοδειά. Που είναι το απίθανο δηλαδή;; Κάνε μια αναζήτηση για weather modification και διάβασε μόνος/-η σου. Και αν θες μόνο ακαδημαϊκές πηγές χρησιμοποίησε το scholar (δες εδώ πόσα συγγράμματα υπάρχουν εδώ και δεκαετίες).

Επομένως δεν μιλάμε περί αποβλάκωσης της μάζας που λένε πολλοί, αλλά περί τροποποίησης του καιρού. Για την αποβλάκωση είχα κάποιες αμφιβολίες εξ αρχής, διότι δεν βλέπω αυτό το 1% που μας κυβερνά να κυκλοφορεί με μάσκες, επομένως αποβλακώνονται και αυτοί; (Επομένως όλοι εσείς που απορείτε πως γίνεται να υπάρχουν τόσοι ηλίθιοι γύρω σας, μην ανησυχείτε... είναι στη φύση του ανθρώπου πολύ πριν καν ανακαλύψουμε το οτιδήποτε)

Το ποιες συνέπειες έχει αυτό στην υγεία.... άλλο θέμα. Πάντως είναι γεγονός ότι τα τελευταία αυτά 30 χρόνια πολλές ασθένειες έχουν αυξηθεί (καρκίνος, διαβήτης, κτλ.) και δυστυχώς στο scholar δεν βρίσκω έρευνες για τις επιπτώσεις της πρακτικής αυτής στην υγεία. Καλό θα ήταν να κάνουμε μια υγιής συζήτηση, γιατί μόνο αν έχουμε γνώση του θέματος μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε ως κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
chris1lap
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 28 Μαρ 2010, 14:03
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εχεδώρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ !;!

Δημοσίευση από chris1lap » 14 Οκτ 2013, 15:13

palmira έγραψε:μπα??????? δεν το ήξερα ότι τα αεροπλάνα κάνουν με τα καυσαέριά τους "τρίλιζες" στον ορίζοντα :roll: εκτός αν βαρέθηκε ο πιλότος και είπε να βάλει μια "νότα" διαφορετική στον ουρανό μας.
επειδή καθημερινά πάω από την πόλη προς την ύπαιθρο, βλέπω όοοοολο τον ορίζοντα και το τι γίνεται με τα "καυσαέρια" των αεροπλάνων.
1) οι ουρές από τα πραγματικά καυσαέρια των αεροπλάνων, χάνονται σταδιακά και δεν διαρκούν πολύ.
2) οι ουρές από τους αεροψεκασμούς δεν σβήνουν, αντιθέτως "απλώνουν"
3) παρατήρησα ότι, ενώ ο ουρανός είναι πεντακάθαρος, χωρίς ίχνος νέφους, μέσα σε μερικές ώρες ο καιρός αλλάζει και συνήθως βρέχει.

αυτά τα παρατηρώ τα τελευταία 5 χρόνια.
Συμφωνώ απόλυτα με την palmira. :bow:
Κάποιοι κάτι κρύβουν. :shock:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ οι πιλότοι να κεντανε στον ουρανό. :mm:
* Προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση.
* Άμεση παραλαβή από Διαβατά ή κάποια γειτονική περιοχή κατόπιν συνεννόησης.
* στείλτε πμ μετά απο δήλωση ενδιαφεροντος .
* Τα πράγματα που ζητάω δεν ειναι πάντα για δική μου προσωπική χρήση , αλλά & για άτομα που τυχαίνει να γνωρίζω οτι χρήζουν ανάγκης & δεν γνωρίζουν ή δεν εχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο!
Εικόνα

ΕΔΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”