πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Σεπ 2011, 14:42

Καλησπερα.....
Ναι ναι καλα διαβασατε.....αυτραλια......
υπαρχει περιπτωση να φυγω με το αγορι μου............
χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο και φοβαμαι να τα αφησω ολα και να φυγω...αλλα εκει υπαρχει δουλεια..ειναι πολιτικος μηχανικος..
ξερετε να με πληροφορισετε??για το αν ειναι ακριβη η χωρα..αν εχει επικινδυνες αρρωστιες....το κλιμα....γενικα......κατι....
:cry: :cry: :cry:
--> (Διαθέτω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα & Paypal)

iwnathan80
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Σεπ 2011, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από iwnathan80 » 23 Σεπ 2011, 15:04

καλησπερα!
ειχα παει για κατι μηνες, εχω κολλητη εκει που μενει χρονια. αποστειρωμενη κοινωνια, οργανωμενη, ακριβη χωρα αλλα και καλοι μισθοι. υπαρχει αρκετος ρατσισμος για τους αλλοδαπους αλλα υπαρχουν και αρκετοι ελληνες, η νοσταλγια για το γκρις παρολ΄αυτα υπαρχει οπου κι αν πας. βεβαια αν εχεις καλη παρεα οπου κι αν εισαι ο καιρος περναει ευχαριστα.γενικα μοιαζει πολυ με αγγλια αν εχεις ιδεα.
οσο για το κλιμα: πολυ κρυο το χειμωνα και πολυ ζεστη το καλοκαιρι.

σου ευχομαι τα καλυτερα και καλη τυχη!

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Σεπ 2011, 15:16

σε ευχαριστω...
εχεις ιδεα για την εγκληματικοτητα?ειναι ασφαλες να εισαι εξω μονος?γιατι πχ στην πολωνια που ξερω,στις 9 προσπαθουν ολοι να ειναι σπιτι....

iwnathan80
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Σεπ 2011, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από iwnathan80 » 23 Σεπ 2011, 15:26

θα σε γελασω.. οπως και να χει ομως οι μεγαλουπολεις εχουν εγκληματικοτητα. εδω.. εδω και κλειδαμπαρωνουμε!

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 15:27

Κοίτα εδώ που λέει για τους μετανάστες http://www.immi.gov.au/allforms/foreign/994igre.pdf
Κι εδώ είναι ένα φόρουμ,μια συζήτηση αμφιλεγόμενη :z http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=135
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 15:31

Το πρώτο γράφει τα πάντα για την μετανάστευση στην Αυστραλία αλλά να σου πω την αλήθεια ψιλοαπογοητεύτηκα,ειδικά σε μεγαλουπόλεις όπως η Μελβούρνη,απελπισία όπως στην Αθήνα η εγκληματικότητα,τη θάλασσα πού την πάς?Ή θα σε πνίξει το ρεύμα ή θα σε φάνε οι καρχαρίες...σαν την Ελλαδίτσα πουθενά κι ας επτωχεύσαμε :D
Έχω ακούσει πάντως απο οικογενειακούς φίλους που μετανάστευσαν οτι το καλύτερο μέρος είναι πλέον ο Καναδάς,εκληματ.μηδέν,μισθοί παχυλοί,συντάξεις να κλαίς εδώ πέρα όταν τα ακούς :lol: ,αγορές σπιτιών πάμφτηνες και με άδεια κτίσης οπουδήποτε,ακόμα και χαμένος μέσα στο δάσος να είσαι ξεχασμένος από τον Θεό με λίμνη ολοδικιά σου :D Μήπως να το ξανασκεφτείτε?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Σεπ 2011, 15:41

σας ευχαριστω.....
οποτε,ας ψαξουμε δουλεια και για εκει...
παντως να τι βρηκα για αυστραλια...... :yikes:
http://www.youtube.com/watch?v=eNEeq5qGh8I

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από alkat » 23 Σεπ 2011, 16:10

εχει συγγενεις ο αντρας μου εκει και εχουν ερθει καναδυο φορες ελλαδα (πριν το ευρω) και καναν σαν τρελοι απο τη χαρα τους...τωρα ουτε που το κουβεντιαζουν....
οσο για το κλιμα, την εγκληματικοτητα και ολα τα υπολοιπα.....σε λιγο καιρο κι εδω(απο τωρα εχουν αρχισει δλδ) θα τρωει ο ενας τον αλλον απο την ανεχεια οποτε εγω θα μαζευα τα λιγοστα μου μπογαλακια και θα πηγαινα...ο καθενας οπως το δει!!!!
βεβαια εχω κανει κι εγω πολλες κουβεντες με τον αντρα μου για να παμε κι εμεις αλλα λογω 2 παιδιων δεν το παιρνουμε αποφαση....μεχρι να φτασει ο κομπος στο χτενι!!!!
αν δουμε οτι δεν παει αλλο και φτασουμε στα ακρα(απο θεμα αναδουλειας και ανεχειας κι εμεις) τοτε WELCOME TO AUSTRALIA...my friend και ισως βρεθουμε εκει !!!!!
φιλακια και καλο κουραγιο οτι αποφαση κι αν παρετε!!!!!
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
erifilli30
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2467
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 23:38
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Πάρου Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από erifilli30 » 23 Σεπ 2011, 16:46

vale "ausfis" sto google...
Αν σας αρέσει να χαζευετε χειροποίητα κοσμήματα, μπείτε στη σελίδα μου jewels erifilli...


Μου χρωστάνε: Vicky (0,30) maricute (0,60), msakis01 (0,50)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39599
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: πες μου για....αυστραλια!!!!!!!

Δημοσίευση από polvar » 23 Σεπ 2011, 18:25

Και ο Καναδάς; Έχει πολλούς μήνες χειμώνα γεμάτους με χιόνια...

Καταλαβαίνω τον πόνο των ανθρώπων που μεγαλώνουν παιδιά και ξεμένουν χωρίς δουλειά.
Δεν είναι όμως λύση η μετανάστευση παιδιά, ιδιαίτερα για τόσο μακριά. Γιατί, ιδιαίτερα για τους ευαίσθητους ανθρώπους, ο πόνος για τους συγγενείς και φίλους που μένουν πίσω θα γίνει αβάσταχτος. Αλλά και γιατί δεν μπορούμε να κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και οι άλλοι ας γίνουν ό,τι θέλουν.
Άλλωστε αυτός ο "ατομισμός" έφαγε την χώρα. Πού είναι η εθνική ανάταση για την οποία περηφανευόμασταν ότι ανέστησε την χώρα από τις στάχτες της τουρκοκρατίας και του εμφυλίου και την έφερε στην θέση που ήμασταν πριν 2 χρόνια;

Αντιγράφω από άρθρο εφημερίδας:
Ένάμιση χρόνο μετά την εφαρμογή του Μνημονίου, η οικονομία δείχνει να έχει περιπέσει σε βαθύτερη ύφεση, με πολλούς κλάδους να δοκιμάζονται, μικρομεσαίες επιχειρήσεις να βάζουν λουκέτο, και την ανεργία να αυξάνεται με γοργούς ρυθμούς.
Οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί και εξόχως αποκαλυπτικοί: Από τις αρχές του 2011, δηλαδή του έτους που διανύουμε, και στη διάρκεια του οποίου η κρίση έχει κορυφωθεί, μετακινήθηκαν από τις ελληνικές τράπεζες σε τραπεζικά ιδρύματα του εξωτερικού καταθέσεις ύψους 21,4 δισεκατομμυρίων ευρώ.
Ακόμη, περίπου 1.500 επιχειρήσεις προτίμησαν να μεταφέρουν την έδρα τους και να δραστηριοποιούνται πλέον από γειτονικές χώρες, στην ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων.
Οι Έλληνες οι οποίοι αναζητούν δουλειά σε κάποια από τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την οικονομία τους, ανέρχονται σε 80.000 Τόσα βιογραφικά έχουν σταλεί ήδη, σε σχετική δικτυακή πύλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Τέλος, περίπου 600.000 Έλληνες καταναλωτές, έχουν καθιερώσει να περνούν τα σύνορα μια φορά τον μήνα, προκειμένου να πραγματοποιήσουν τις αγορές τους σε γειτονικές χώρες, με σαφώς καλύτερους όρους και τιμές.

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι όταν όποιος μπορεί κάνει ό,τι τον συμφέρει ανεξάρτητα αν αυτό είναι ακόμα και ενάντια στο καλό της πατρίδας;
Όχι! Γι αυτό δεν είναι λύση η φυγή στο εξωτερικό! Δεν είναι λύση ο πολύπλευρος αποδεκατισμός της χώρας μας! Η λύση είναι να μείνουμε εδώ! Να ανατρέψουμε το σάπιο πολιτικοοικονομικό οικοδόμημα των τελευταίων δεκαετιών. Να πάρουμε την Ελλάδα στα χέρια μας!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”