ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
marianna1180
VIP Member
VIP Member
90 96
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 25 Μάιος 2010, 17:45
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από marianna1180 » 03 Νοέμ 2012, 10:34

Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΣ

     ¨  Είναι κοινός τόπος πλέον ότι στη σημερινή τεχνοκρατούμενη κοινωνία, με τους ξέφρενους και αγχωτικούς ρυθμούς ζωής, με τους ανάλγητους νόμους της αγοράς και της στυγνής οικονομικής συνδιαλλαγής και με την άμβλυνση των ηθικών φραγμών, η έννοια του ανθρωπισμού έχει δυστυχώς παραμεριστεί στην καρδιά και στο νου των σύγχρονων ανθρώπων. Ο εθελοντισμός ως μια έκφραση του ανθρωπισμού έχει και αυτός υποστεί σταδιακή αλλοίωση τόσο ως προς την ένταση του στις διάφορες εκδηλώσεις του, όσο και ως προς το περιεχόμενό του. Ο εθελοντισμός είναι ένα θέμα που μας αγγίζει όλους, ανεξαρτήτως κοινωνικής τάξης και επαγγελματικής ιδιότητας. Συνιστά μια εξαιρετικά επιμορφωτική λειτουργία που ενδυναμώνει την κοινωνική αλληλεγγύη, ενισχύει την ενεργό συμμετοχή και τη συνύπαρξη, προσδίδοντας νέο περιεχόμενο στη ζωή μας.

       Η αξία του εθελοντισμού είναι δεδομένη. Χρειάζεται όμως να ενισχυθεί και να προστατευθεί από υστερόβουλες ενέργειες εκμετάλλευσης. Το επίκεντρο του εθελοντισμού είναι η προστασία της αξιοπρέπειας του ανθρώπου, καθώς μέσα από τον εθελοντισμό καθρεπτίζεται η εικόνα του εαυτού μας. Κινητήριος δύναμη του εθελοντισμού πρέπει να είναι η αγάπη και η συμπαράσταση στον συνανθρωπό μας που υποφέρει και ζητά βοήθεια. Ο εθελοντισμός είναι κάτι παραπάνω από ένα κίνημα όπως προβάλλεται στις μέρες μας. Δεν έχει ούτε χρονικά όρια, ούτε πεπερασμένους τόπους και τρόπους εφαρμογής, ούτε στοχαστικούς και φιλοσοφικούς ορισμούς. Ο εθελοντισμός ξεκινά από την καρδιά του καθενός και διαχέεται στο περιβάλλον του χωρίς φραγμούς και περιορισμούς. Το πρώτο βήμα που χρειάζεται να γίνει είναι να δει κανείς τον εαυτό του στον συνάνθρωπό του. Ο εθελοντής βάζει τον εαυτό του στη θέση του συνανθρώπου του και «παίρνει» «προσφέροντας». Προσφέροντας οικονομική βοήθεια, προσφέροντας ένα καλό λόγο, προσφέροντας λίγη βοήθεια, προσφέροντας κάθε είδους συμπαράσταση, προσφέροντας λίγο χρόνο, προσφέροντας λίγη αγάπη.

       Όλοι μας μπορούμε να προσφέρουμε λίγο απ΄ αυτό που μας περισσεύει. Απ' αυτό που χωρίς ιδιαίτερο κόπο μπορούμε να δώσουμε. Όλοι μας μπορούμε να γίνουμε εθελοντές, γιατί όλοι μας μπορούμε να αγαπήσουμε. Όλοι μας μπορούμε έτσι να ενισχύσουμε τον εθελοντισμό.¨Βασίλης Χ. Μπογιατζής Διευθυντής Δ.Ε.Υ.Ψ.Υ. 

δανείστηκα τα παραπανω λογια του κυρίου Μπογιατζη ελπίζοντας οτι θα εξηγησουν και θα αφηπνισουν κόσμο! το προβλημα που αντιμετωπίζουμε και στο χαρισομαγαζο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
ο εθελοντισμός δεν ειναι υποχρεωτικός, γίνετε απο καρδιάς. και πέντε λεπτα βοήθειας απο τον καθένα μας ειναι πολύτιμα!! ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω να βοηθησα έστω και λιγο γιατι με λύπη μου διαπιστώνω στα 32 μου χρονια οτι αυτη η χώρα ειναι τοσο ελλιπείς στην παιδεία και στην κοινωνική μόρφωση του λαού της,και κυρίως σε έννοιες τεράστιας σημασίας οπως ειναι ο εθελοντισμός ,ρατσισμός κτλ.
θεωρω οτι η πρόοδος επέρχεται μεσα απο τέτοιες αξίες ( εθελοντισμός) που ειναι μέσο ακομα και αυτοβελτιωσης και ψυχοθεραπείας του ατόμου.
ελπιζω να μην κούρασα και να ζητήσω συγγνωμη για ορθογραφικά ή αλλα λάθη μου... ( η δυσλεξία μου φταίει :- )
καλη συνεχεια σε ολους!!!
Δειτε τις αγγελιες μου ΕΔΩ
[/url]

it's easy to go green!! recycle!!

παραλάβες απο περιοχή πρώην 424

Μην ξεχνάτε να πατάτε το "ευχαριστώ" για να κλείνω τις αγγελίες μου


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από vadaris » 03 Νοέμ 2012, 11:59

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει εθελοντισμός αρκετα αν και στους Ολυμπιακούς αγωνες είχαμε και με το παραπάνω γιατί συνήθως υπάρχει η καχυποψία ότι κάποιος βγάζει αρκετά χρήματα εις βάρος τους. Στην Ελλάδα της λαμογιάς και του ρουσφετιού είναι δικαιολογημένο να είναι ο κόσμος καχυποπτος και να αποφευγει τέτοιου είδους δραστηριότητες.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε εθελοντές εγώ είμαι 1000% υπέρ του εθελοντισμού όταν πρόκειται για γενικό καλό, αλλά ούτε να κατακρίνουμε τουςς Έλληνες έτσι ευκολα ότι δεν το κάνουν.
Ο Έλληνας όταν θέλει πραγματικά να κάνει κάτι και είναι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι για το σωστό δίνει και την ψυχή του και μάλιστα χωρίς ανταλάγματα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

marianna1180
VIP Member
VIP Member
90 96
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 25 Μάιος 2010, 17:45
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από marianna1180 » 03 Νοέμ 2012, 12:15

vadaris έγραψε:Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει εθελοντισμός αρκετα αν και στους Ολυμπιακούς αγωνες είχαμε και με το παραπάνω γιατί συνήθως υπάρχει η καχυποψία ότι κάποιος βγάζει αρκετά χρήματα εις βάρος τους. Στην Ελλάδα της λαμογιάς και του ρουσφετιού είναι δικαιολογημένο να είναι ο κόσμος καχυποπτος και να αποφευγει τέτοιου είδους δραστηριότητες.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε εθελοντές εγώ είμαι 1000% υπέρ του εθελοντισμού όταν πρόκειται για γενικό καλό, αλλά ούτε να κατακρίνουμε τουςς Έλληνες έτσι ευκολα ότι δεν το κάνουν.
Ο Έλληνας όταν θέλει πραγματικά να κάνει κάτι και είναι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι για το σωστό δίνει και την ψυχή του και μάλιστα χωρίς ανταλάγματα.
συγγνωμη αν θεωρείς οτι ετσι ευκολα κατα κρίνω τους έλληνες αλλα το είπες κ εσυ κ η ιστορία οτι οι έλληνες κατάντησαν την Ελλάδα να ειναι της λαμόγιας και του ρουσφετιου....σε κατι τετοια πρώτοι ειμαστε,για να βελτιουθουμε σαν ανθρωποι ειμαστε καχύποπτοι. γι αυτο φτάσαμε εδω που φτάσαμε ,έλεος Έλληνες.δημιουργησαμε τον πολιτισμό !! που ειναι??
Δειτε τις αγγελιες μου ΕΔΩ
[/url]

it's easy to go green!! recycle!!

παραλάβες απο περιοχή πρώην 424

Μην ξεχνάτε να πατάτε το "ευχαριστώ" για να κλείνω τις αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6807
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από vadaris » 03 Νοέμ 2012, 12:22

marianna1180 έγραψε:
vadaris έγραψε:Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει εθελοντισμός αρκετα αν και στους Ολυμπιακούς αγωνες είχαμε και με το παραπάνω γιατί συνήθως υπάρχει η καχυποψία ότι κάποιος βγάζει αρκετά χρήματα εις βάρος τους. Στην Ελλάδα της λαμογιάς και του ρουσφετιού είναι δικαιολογημένο να είναι ο κόσμος καχυποπτος και να αποφευγει τέτοιου είδους δραστηριότητες.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε εθελοντές εγώ είμαι 1000% υπέρ του εθελοντισμού όταν πρόκειται για γενικό καλό, αλλά ούτε να κατακρίνουμε τουςς Έλληνες έτσι ευκολα ότι δεν το κάνουν.
Ο Έλληνας όταν θέλει πραγματικά να κάνει κάτι και είναι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι για το σωστό δίνει και την ψυχή του και μάλιστα χωρίς ανταλάγματα.
συγγνωμη αν θεωρείς οτι ετσι ευκολα κατα κρίνω τους έλληνες αλλα το είπες κ εσυ κ η ιστορία οτι οι έλληνες κατάντησαν την Ελλάδα να ειναι της λαμόγιας και του ρουσφετιου....σε κατι τετοια πρώτοι ειμαστε,για να βελτιουθουμε σαν ανθρωποι ειμαστε καχύποπτοι. γι αυτο φτάσαμε εδω που φτάσαμε ,έλεος Έλληνες.δημιουργησαμε τον πολιτισμό !! που ειναι??
Δεν με καταλαβες ούτε σε κατακρίνω. Συμφωνώ με αυτά που λες. Απλά είπα ότι δεν πρέπει να χαρακτηρίζουμε "ελαφρά τη καρδία" τους Έλληνες και ειδικά κάποιοι δημοσιογράφοι που οι περισσότεροι είναι στην κλίκα και πάνε όπου φυσάει ο ανεμος. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

marianna1180
VIP Member
VIP Member
90 96
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 25 Μάιος 2010, 17:45
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από marianna1180 » 03 Νοέμ 2012, 12:34

Δεν με καταλαβες ούτε σε κατακρίνω. Συμφωνώ με αυτά που λες. Απλά είπα ότι δεν πρέπει να χαρακτηρίζουμε "ελαφρά τη καρδία" τους Έλληνες και ειδικά κάποιοι δημοσιογράφοι που οι περισσότεροι είναι στην κλίκα και πάνε όπου φυσάει ο ανεμος. ;)[/quote]
:z τι παρεξηγησιαρα χαχαχαχα ... χαιρομαι που συμφωνούμε !!ετσι κ αλλιως στο χερι μας ειναι να βελτιώσουμε τον εαυτό μας και κατεπεκταση την χώρα μας! θετική σκεψη αγάπη κ χαμόγελο!
μην δίνεις σημασία στους δημοσιογράφους ,κατευθυνόμενα ειναι και τα μεσα μαζικής ενοιμερωσης ..καλη συνεχεια κ φιλία στην λεβεντομανα Κρήτη!
Δειτε τις αγγελιες μου ΕΔΩ
[/url]

it's easy to go green!! recycle!!

παραλάβες απο περιοχή πρώην 424

Μην ξεχνάτε να πατάτε το "ευχαριστώ" για να κλείνω τις αγγελίες μου

ilias iliopoulos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2918
Εγγραφή: 22 Μάιος 2012, 16:10
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Πύργου Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από ilias iliopoulos » 03 Νοέμ 2012, 15:55

μια πράξη εθελοντισμού που δε θα είχαμε δεύτερες σκέψεις να προσφέρουμε από το χρόνο μας πιστεύω είναι στο χαμόγελο του παιδιού γιατί βλέπουμε πόσο καλή δουλειά κάνουν.γενικότερα πρέπει να τον βάλουμε στη ζωή μας τον εθελοντισμό γιατι αν και η ζωή μας είναι οργανωμένα με βάση το χρήμα πρέπει να αρχίσουμε να ξεκολλάμε από την ιδέα ότι το μόνο μέσο για την απόκτηση των αγαθών άυλων και υλικών είναι μια νομισματική μονάδα μέτρησης.το γεγονός ότι την έχουμε αναγάγει σε αξία που παραγκωνίζει όλες τις άλλες εξηγεί την κρίση του πολιτισμού αλλά και την ελληνική κατάντια.πιστεύω πως το μέλλον βρίσκεται στην ατομικη συνειδητοποιημενη προσφορα με κίνητρο όχι τι θα πάρω αλλά ότι δίνοντας από τον εαυτό μου παίρνω.τέλος πιστεύω ότι ο εθελοντισμός και ενέργειες όπως η τράπεζα χρόνου που δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα και με τι επιτυχία κάνουν καλό σε μία κοινωνία, αναδεικνύουν ανθρώπινες αξίες που δεν προλάβαμε να περισώσουμε στα διαλειμματα των διαφημίσεων και προάγουν το άνοιγμα προς τον άλλον.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οπως λένε στην Αμερική,''one person garbage is another person treasure''(το σκουπίδι του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου)

Στο λογαριασμό μπαίνει και απαντάει και η αδερφή μου.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ : άγνωστη λέξη για τους Έλληνες

Δημοσίευση από makis » 04 Νοέμ 2012, 05:56

marianna1180 έγραψε: ο εθελοντισμός δεν ειναι υποχρεωτικός, γίνετε απο καρδιάς. και πέντε λεπτα βοήθειας απο τον καθένα μας ειναι πολύτιμα!!

μονο αυτο κραταω !
Και να πω με εξαιρέσει 6-7 μελη ολα τα αλλα δεν ξερουν καν την λεξη , το βλεπω στην πραξη , και ειδικα απο θεσσαλονικη που ειναι η πολη με ενεργους εθελοντες.
Ακουγεται ασχημο , αλλα αντι να δω βοηθεια απο φιλους και απο μελη , βλεπω μονο απο "ξενα"-ξενα* ατομα που θελουν να βοηθησουν πχ στο χαρισομαγαζο.

*= Κυριως μεταναστες που δεν εχουν σχεση με το site και απλα μας ειδαν (Ντρεπομαι που το λεω αλλα αυτο ειναι η αληθεια !)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κράτος - Κοινωνία - Πολιτική”